Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samolot z pudełka po pizzy

jacu007 24 Aug 2013 23:10 13500 17
 • Samolot z pudełka po pizzy Czy zastanawialiście się kiedyś, co można zrobić ze starym pudełkiem po pizzy? Grupa przyjaciół zrobiła z niego prawdziwy latający samolot, sterowany nadajnikiem drążkowym. Jak twierdzą twórcy cena użytych materiałów nie przekroczyła 35$.

  Lista części i narzędzi

  Narzędzia:

  • Pistolet do kleju
  • Nóż do tapet
  • Wiertarka
  • Długopis
  • Linijka
  • Nożyczki
  • Szczypce

  Części:

  • Dwa pudełka po pizzy
  • Bezszczotkowy silnik modelarski Outrunner FC 28-12 1534kv
  • Śmigła Propeller 8045R o długości 8 cali
  • 3mm wkręty do montażu silnika na płytce pleksi
  • Elektroniczny regulator prędkości ESC dla silników bezszczotkowych
  • Trzy serwa modelarskie 9g
  • Nadajnik i odbiornik radiowy (dla nadajnika niezbędne są funkcje elewon obsługujące bezogonowe samoloty)
  • 3 baterie LiPo (około 150g lub mniejsze)
  • Kwadrat pleksi płyty o boku 45mm i grubości 2mm (lub każdy inny lekki i trwały materiał do mocowani silnika)
  • Cztery śruby i nakrętki M3
  • Długi walec z twardego styropianu (do mocowania silnika i śmigieł)
  • Drewniane patyczki (do połączenia serwa z tylnymi klapami)
  • Cienki sztywny drut (do połączenia serwa z lotką steru)
  • Arkusz PCV (lub inny sztywny i lekki materiał do połączenia serwa z konstrukcją)
  • Taśma
  • Klej do pistoletu

  Samolot z pudełka po pizzy

  Montaż

  Do wału silnika dołączana jest aluminiowa tuleja zaciskowa. Następnie na gwintowaną część tulei nakręcane jest śmigo, a na nie specjalna nakrętka zabezpieczająca.Trz y przewody z regulatora prędkości ESC łączone są z przewodami silnika. Jeżeli śmigło będzie się w odwrotnym kierunku należy po prostu zmienić biegunowość. Końcówka BEC z regulatora ESC podłączana jest do kanału 3 odbiornika, który będzie sterował przepustnicą. Trzy serwa łączone są z kanałami 1, 2 oraz 4 odbiornika radiowego. Sterują one odpowiednio prawą i lewą klapą tylną oraz lotką. Poprawność połączeń dobrze jest sprawdzić przed montażem na wolnej prędkości.
  Samolot z pudełka po pizzy

  Konstrukcja pudełka

  Przedni pasek z wypustką zamykającą jest odcinany. Sama wypustka z odpowiednim wycięciem na styropianowy walec jest przymocowywana do górnej pokrywy pudełka na klej. Przód pudełka trzeba troszkę przygiąć, aby uzyskać jak najbardziej aerodynamiczny kształt. Przednie rogi pudełka zostały obcięte, aby zredukować wagę i pobyć się niepotrzebnych fragmentów. To co zostało przyklejane jest za pomocą kleju jest do pochylonego przodu tak, aby konstrukcja była stabilna i sztywna podczas otwierania pudełka. W przedniej części został wycięty okrągły otwór dopasowany do styropianowego wałka do osadzenia śmigła.

  Samolot z pudełka po pizzy

  Z drugiego pudełka wycinane są dwie identyczne klapy o długości około połowy pudełka. Należy je umieścić na tylnej dolnej krawędzi pierwszego opakowania. Mocowanie zostało wykonane za pomocą taśmy izolacyjnej dającej połączenie, które jest zarówno mocne jak i dostatecznie elastyczne.  Samolot z pudełka po pizzy

  Z drugiego pudełka jest również wycięta pionowa lotka. Składa się ona z dwóch części. Pierwsza nieruchoma, jest klejona do pudełka za pomocą pistoletu na klej. Dodatkowe cienkie tekturowe paski, doklejane po bokach wzmacniają całą konstrukcję. Druga część steru jest przyklejona do pierwszej również za pomocą taśmy. Do niej za pomocą drutu przymocowany będzie drążek serwo. Mechanizm ruchu jest tutaj podobny jak w przypadku tylnych klap.

  Samolot z pudełka po pizzy

  Śmigło razem z serwomotorem jest przymocowane do kwadratowego kawałka pleksi za pomocą 4 wkrętów. Zwiększa to powierzchnię ich przylegania do styropianu powodując, że konstrukcja jest trwalsza. Płytka jest przyklejona za pomocą kleju do walca styropianowego. Przewody do wnętrza pudełka można przeciągnąć przez specjalny otwór zrobiony w walcu.

  Samolot z pudełka po pizzy

  Nadmiar materiału z drugiego pudełka pizzy, można wykorzystać do wycięcia dwóch płóz, na których samolot będzie lądował. W celu bardziej stabilnego połączenia płozy mają specjalną wypustkę, która wchodzi do pudełka. Kluczowym celem podwozia jest utrzymanie kadłuba podczas lądowania dostatecznie wysoko, aby śmigło mogło swobodnie się kręcić.

  Samolot z pudełka po pizzy

  Z cienkiego plastiku należy wyciąć cztery identyczne profile w kształcie litery U. W nich wiercone są maleńkie otwory wzdłuż, aby umożliwić późniejsze mocowanie i regulację. W tylnych klapach wycinane są otwory, do których wklejana są profile mocujące. W tylnej części kadłuba wycinane są otwory, przez które będzie przechodził drut łączący tylne klapy z serwo. Po włączeniu nadajnika i odbiornika należy przetestować jakość połączeń.

  Samolot z pudełka po pizzy

  W celu wyznaczenia środka ciężkości, na podwoziu (spodzie pudełka) rysuje się linię poprzeczną przecinającą środek (około 13m cm od przodu). Dwa długopisy naklejone pionowo na stole stanowią konstrukcję do wyważania. Samolot osadzany jest na długopisach tak, aby ich szczyty dotykały linii. Regulujemy położeniem styropianu, serwomotorów oraz baterii tak, aby pojazd się zrównoważył. Gdy punk ciężkości zostanie już znaleziony wszystko jest klejone klejem do pudełka.

  Samolot z pudełka po pizzy

  Dodatkowa regulacja może zostać dokonana już po pierwszym locie. Aby umożliwić jednoczesne symetryczne oraz naprzemienne sterownie klapami w nadajniku potrzebne jest oprogramowanie elewon.

  Po odpowiednim wyważeniu samolotu i lekkiej wprawie samolot lata całkiem przyzwoicie i daje wiele radości.  Źródło:
  http://www.instructables.com/id/Dominos-Pizza-Box-Airplane-35/?ALLSTEPS

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  jacu007
  Level 22  
  Offline 
  Has specialization in: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 wrote 688 posts with rating 77, helped 0 times. Live in city Dąbrowa Górnicza. Been with us since 2007 year.
 • #2
  markoz7874
  Level 31  
  Nic szczególnego. Każdy modelarz wie, że jak się przyczepi odpowiednio mocny silnik, to i kamień poleci ;)
 • #3
  Szaman7
  Level 25  
  Ludziom nigdy nie skończą się pomysły na budowanie to coraz dziwniejszych rzeczy :D
  Kiedy zobaczyłem samą konstrukcję samolotu, pomyślałem, że to nie może latać. A tu proszę!
 • #4
  Pokrentz
  Level 22  
  Czy mi się wydaje, czy ten samolot lata tylko dlatego, że "wisi na śmigle"? Nie jestem pilotem ani nawet jakimś specjalnym fanem lotnictwa (szkoda, ale nigdy, ze względu na stan zdrowia, nie dostałbym nawet licencji pilota szybowcowego), ale conieco na temat pilotażu wiem z Youtube'a i wikipedii. :D
 • #5
  zattara
  Level 13  
  Samolot lata a wrażenie, że wisi na śmigle bierze się stąd, że wydłużenie skrzydła jest bardzo małe a profil bardzo niedoskonały. Aby wytworzyć dostateczną siłę nośną musi więc latać na dużych kątach natarcia.
 • #6
  hubertfab
  Level 21  
  Z odpowiednim silnikiem, lekkim wyposażeniem, nie potrzeba siły nośnej wytwarzanej przez skrzydło, ponieważ jak już koledzy wyżej pisali silnik załatwia wszystko.
  Silniki bezszczotkowe mają duży stosunek siły ciągu do wagi. W połączeniu z akumulatorami Li-Pol mogą zdziałać cuda :D
 • #7
  ladamaniac
  Level 39  
  Z całym szacunkiem za trud włożony w tłumaczenie artykułu dla kolegi Jacu007, miejscami nazewnictwo razi. Nie jestem praktykującym modelarzem, ale wieczorkiem spróbujemy lekko poprawić tekst na bardziej modelarski :) .
 • #8
  n6210
  Level 29  
  Bardzo fajna konstrukcja, jednak to nic nowego.W zasadzie zmieniono tylko materiał, z którego to ustrojstwo zbudowano. Tu jest pierwowzór:
  Samolot z pudełka po pizzy

  Też się tym bawiłem i polecam :)
 • #10
  CMS
  Administrator of HydePark
  Czego to ludzie nie wymyślą.
  Kiedyś gdzieś widziałem quadrocopter, którego kadłubem był wypchany kot.
  Trochę kontrowersyjne, ale wrażenie na niebie, robił szokujące :)

  Pozdrawiam.
  CMS
 • #13
  kretowicz14
  Level 14  
  To nie wywarło na mnie jakiegoś dużego wrażenia. Widziałem filmik jak koleś zrobił powiększonego oktokoptera (siedział pomiędzy wirnikami). Silniki były chyba od kos spalinowych...
 • #14
  CMS
  Administrator of HydePark
  kretowicz14 wrote:
  To nie wywarło na mnie jakiegoś dużego wrażenia. Widziałem filmik jak koleś zrobił powiększonego oktokoptera (siedział pomiędzy wirnikami). Silniki były chyba od kos spalinowych...

  Podejrzewam, że mówi kolega o tej konstrukcji.
  Mamy tutaj 12 silników modelarskich, tylko "troszkę mocniejszych" niż w poprzednich filmikach.

  Pozdrawiam.
  CMS
 • #15
  Chrusta
  Level 22  
  kretowicz14 wrote:
  Silniki były chyba od kos spalinowych...


  A to w sumie ciekawy pomysł. 4 silniki spalinowe od kos/kosiarek + dobre śmigła i sterowanie i pewnie można by sobie polatać :D. Ciekawe jaki ciąg zdołałyby wytworzyć takie silniki.

  Pozdrawiam.
 • #16
  CMS
  Administrator of HydePark
  Chrusta wrote:
  kretowicz14 wrote:
  Silniki były chyba od kos spalinowych...


  A to w sumie ciekawy pomysł. 4 silniki spalinowe od kos/kosiarek + dobre śmigła i sterowanie i pewnie można by sobie polatać :D. Ciekawe jaki ciąg zdołałyby wytworzyć takie silniki.

  Pozdrawiam.


  Taa...
  Do tego zbiornik z wybuchową mieszanką i katastrofa gotowa. Pomijam już fakt, że zbiornik wypełniony w okolicach połowy, stanowi nie lada problem jeśli chodzi o utrzymania środka ciężkości w jego właściwym miejscu, czyli w środku :)

  Pozdrawiam.
  CMS