Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kilka pytań od początkującego (emaliowanie itp.)

cenzor 11 Mar 2005 15:50 5273 30
e-mierniki
 • #1
  cenzor
  Level 11  
  Jestem początkującym elektronikiem. Chciałem uzyskać na kilka następujących pytań:
  1. Czym się lakieruje bądź smaruje (pokrywa) przewody aby je zaizolowąc (np. emalia) i gdzie można ją kupić, co najlepiej wybrać (jakieś inne preparaty).
  2. Dlaczego i czy powinno zawsze się podkładać podkładki (np. sylikonowe) pomiędzy radiatorem a jakimś ukłądme scalonym, tranzystorem. Pod jakie elementy powinno się podkładać.
  3. Jak rozróżnić w przewodzie sieciowym doprowadzonym z gniazdka (czyli 230 V) gdzie jest zero a gdzie faza.
  4. Czy prąd wyprostowany przez mostek Greatz`a czyli prąd stały ma 100 Hz, skoro podobno prąd stały ma 0 Hz, więc dla kondensatora stanowi przerwe. To jeśli ma 100 Hz po wyprostowaniu kondensator powinien stanowić zwarcie.
  5. Jaka jest wartość napięcia przyłączonej niebieskiej,czerwonej, zielonej, białej diody LED przyłączonej równolegle do źródła, która przepali (zniszczy) strukture i uniemożliwi przepływ prądu czyli poprostu sie spali.[/b]
 • e-mierniki
 • Helpful post
  #2
  ~sojer
  Level 27  
  1. taśma izolacyjna, dowolny lakier lub wężyki z folii termokurczliwej
  2. nie podkładki tylko termoprzewodniki, np. pasta sylikonowa. używasz tylko jak układ się i grzeje i chciałbyś poprawić jego chłodzenie
  3. są takie próbówki elektryczne (nie znam ich schematu) albo jak masz miernik elektroniczny (złykły z targu za 20zł) i podłączysz go do gniazdka to zobaczysz znak "-" jeśli podłączyłeś przewody odwrotnie.
  4. owszem prostuje prąd, ale wyprostować nie znaczy zrobić go stałym! poprostu wszystkie połówki sinusoidy są dodatnie.
  5. jeżeli jest przyłączona równolegle do źródła to jej napięcie jest takie jak źródła, a jak się spali to już nie przewodzi prądu.
 • #3
  cenzor
  Level 11  
  na pytanie jak sprawdzić gdzie jest zero a gdzie faza napisałeś że trzeba mieć miernik elektronicznym, no więć mam i jak wkładam tak czy odwrotnie to nie ma różnicy cały czas jest znak plus (czyli nie pokazuje się minus)

  http://www.sklep.avt.com.pl/go/_search/full_search.php?search_query_words=podk%B3adka

  a co do podkłądek to o takie ci chodzi sojer? One będą pasować do np. ukłądów scalonych
  A gdzie można kupić te lakiery co o nich piszesz jak być mógł to napisz mi strone do sklepu.
  I jeszcze jedno, ten prąd wyprostowany będzie miał 100 Hz?
 • Helpful post
  #5
  ~sojer
  Level 27  
  widocznie masz za drogi miernik. ja mam taki najtańszy co u każdego ruskiego kupisz i jest minus.
  co do tych podkładek to nawet nie wiedziałem że coś takiego robią, ale to jest raczej dla tych co mają kasę i nie lubią brudzić się silikonem.
  tak. prąd wyprostowany będzie miał 100Hz bo prostując go zmniejszasz okres o połowę, czyli 50Hz*2

  Dodano po 5 [minuty]:

  aha i jeszcze lakiery to dowolne od takich do paznokci po takie do malowania płotów. najlepsze są jekieś elastyczne ,np. podkład do malowania samochodów 10zł/litr
 • Helpful post
  #6
  Ptolek
  Level 36  
  Co do sprawdzania gdzie faza a gdzie zero to wystarczy srubokret z neonowka. Jak włożysz do dziurki z fazą to zaświeci a jak do dziurki z zerem to nie zaświeci. Oczywiście zakładając że nie stoisz na fazie :D i dotykasz metalowej wkładki na jego końcu.
  Podkładki silikonowe + tulejki pod wkręty używa się do odizolowania tranzystorów, diod i układów scalonych od radiatora.
 • #7
  cenzor
  Level 11  
  a co by się stało jak bym nie odizolował np. układy scalonego od radiatora. Uszkodził by się
 • Helpful post
  #8
  Ptolek
  Level 36  
  Nie zawsze trzeba izolować. Izoluje się np. wtedy, gdy wkładka radiatorowa, czyli ta blaszka, jest połączona elektrycznie z ujemnym biegunem zasilania a radiator musimy połączyć z masą. Albo jak chcemy zamontować dwa lub więcej tranzystorów na radiatorze, a ich kolektory (połączone z obudową) są na różnych potencjałach, np. jeden na plusie drugi na minusie. Podkładka silikonow nie poprawia przewodności termicznej, najlepiej przykręcać do gładkiego radiatora i posmarować cienko pastą przewodzącą przed przyłożeniem. Niestety często trzeba izolować.
  Aha, miałem napisać co by było bez izolacji - po prostu zwarcie, powodujące uszkodzenie zasilacza i/lub innych elementów, w najlepszym przypadku bezpiecznika.
 • Helpful post
  #9
  Gosia2k
  Level 14  
  cenzor wrote:

  3. Jak rozróżnić w przewodzie sieciowym doprowadzonym z gniazdka (czyli 230 V) gdzie jest zero a gdzie faza.


  Jeżei posiadasz instalację sieciową typu TN-S (tzn 3 przewody) to sprawdzasz napięcie względem przewodu PE (bolec w gniadzku), przewód N (tzw. "zero") ma ten sam potencjał co PE więc napięcie powinno być równe 0. Jeżeli natomiast posiadasz instalację starego typu (TN-C) (2 przewody) to sprawdź napięcie jakimkolwiek woltomierzem między przewodem a czymś dobrze uziemionym np. kranem albo rurą od kaloryfera.

  pozdrawiam
  Gosia2k
 • e-mierniki
 • #10
  cenzor
  Level 11  
  no więc jak podłączyłem żarówe pod faze w gniazdku do kranu to mi świeci. Ale jakim cudem, skoro aby świeciła musi być obwód zamknięty czyli ziemia przewodzi prąd(do ziemi gdzieś podłączone jest zero od transformatroa czy czegoś takiego nobo jak wiadomo tak czy siak to ziemia ma zero), albo do kranu (wodociągi) jest podłączone zero. Bo wątpie aby ziemi przewodziła w końcu ten prąd który płynie jest sinusoiadalny raz w jedną raz w drugą czyli jak faza jest w danej chwili plusem a zero minusem to od zero (czyli tej ziemi) idze prąd do fazy - plusa i obwód zamknięty i płynie prąd który rozgrzewa drucik wolframowy w żarówce. Czyli na to wychodzi że jak np. podłącze do kaloryfera który łączy się nie z żadnymi wodociągami tylko ma początek w domu i kończy cię w piwnicy (np. piec CO a nie łączy się z rurami gazowymi) to będzie płynął prąd? Niestety nie mogę sprawdzić bo nie mam tego ani tego. No bo jak ten piec dajmy na to łączy się w jakimś miejscu z ziemią to ma potencjał 0 czyli taj jak z kranem powinien świecić ale przecież ziemia chyba nie przeniesie łądunku elektronów. Jak to z tym jest?
 • Helpful post
  #11
  diff
  Level 19  
  jesli chcesz pożyć/bez złosliwosci/ weż podstawy elektrotechniki do ręki. przed dotknięciem częsci mogących być pod nap. sprawdz wskaznikiem neonowym/wczesniej wskaznik neonowy sprawdzamy np. w gniazdku które z pewnoscią jest pod napięciem/A w takie zawiłe ...... jedno jest pewne jeżeli fazę poprzez żarówką podasz na grzejniki /które mogą okazać się niechronione-bez połączeń wyrównawczych itd./ możesz kogoś porazić prądem, nawet w odlełych mieszkaniach. mam nadzieję że zaczniesz myśleć pozdrawiam
 • Helpful post
  #12
  Gosia2k
  Level 14  
  cenzor wrote:
  no więc jak podłączyłem żarówe pod faze w gniazdku do kranu to mi świeci. Ale jakim cudem ....... Jak to z tym jest?


  Po pierwsze: nigdy wiecej nie podlączaj żarówki miedzy gniazdko a kran ( wyraźnie napisałam zeby użyć woltomierza, żarówka nie jest "jakimkolwiek woltomierzem")
  Po drugie: żarówka świeci bo przepływa przez nią prąd. Prąd płynie gdy między częściami obwodu występuje różnica potencjałów (no i oczywiście te części są połączone). Prąd rzeczywiście jest sinusoidalny ale dlatego, że napięcie jest sinusoidalne (raz elektrony płyną z sieci do ziemi a raz z ziemi do sieci). Instalacje takie jak wodna czy ogrzewanie mają zawsze jakieś połączenie z ziemią. Żarówka zaśieci również jeżeli podłączymy ją pod dwie różne fazy (bo jak już może słyszałeś są trzy, o takiej samej amplitudzie ale przesunięte w fazie o 120 stopni) czyli pod napięcie 230)pierwiastek z 3 czyli 400 V ALE BARDZO PROSZE NIE SPRAWDZAJ TEGO NIGDY!!!
 • Helpful post
  #13
  diff
  Level 19  
  tak jak powiedziała Gosia-400V-żarówka nie próbuj nigdy bo ją rozerwie i zostaniesz bez oczu .Przyrząd pomiarowy zacznie ci służyć wtedy jak nauczysz się nim posługiwać-zwykle wskazanie przyrządu jedynie potwierdzają lub nie nasze koncepcje ---bądz rozważny
 • Helpful post
  #14
  k4be
  Level 31  
  woltomierz podłączony do gniazdka nigdy nie pokaże - bo prąd w gniazdku jest PRZEMIENNY!!
 • Helpful post
  #15
  Gosia2k
  Level 14  
  k4be wrote:
  woltomierz podłączony do gniazdka nigdy nie pokaże - bo prąd w gniazdku jest PRZEMIENNY!!


  Kolega miał na myśli to że napięcie w gniazdku jet przemienne. A czego ma nigdy nie pokazać woltomierz?

  Woltomierz pokaże napięcie skuteczne 230V.
  Jak wiesz (albo nie, o czym świadczy post wyżej) mamy kilka rodzaji woltomierzy:
  magnetoelektryczne
  elektromagnetyczne
  elektrodynamiczne
  elektrostatyczne
  cyfrowe

  Woltomierz elektromagnetyczny służy do pomiaru napięć przemiennych. Ze względu na prostą budowę a przez to niskie koszty produkcji jest to najczęściej stosowany typ miernika, zwłaszcza w pomiarach technicznych. Działa na zasadzie oddziaływania pola elektromagnetycznego nieruchomej cewki na rdzeń ferromagnetyczny stanowiący ruchomą część ustroju pomiarowego.
  Najcześciej stosuje się jednak miernik uniwersalny czyli multimetr, który jest zespolonym urządzeniem pomiarowym posiadającym możliwość pomiaru różnych wielkości fizycznych. Termin stosowany najczęściej w elektrotechnice do opisania urządzenia zawierającego conajmniej: amperomierz, woltomierz, omomierz. Cechą charakterystyczną jest sposób prezentacji pomiaru - zawsze na tym samym elemencie wyjściowym, przy użyciu:
  wskaźnika wychyłowego napędzanego siłą elektromotoryczną w multimetrze analogowym,
  wyświetlacza LCD lub LED sterowanego mikroprocesorowo w multimetrze cyfrowym,
  interfejsu elektronicznego do przekazania danych np. do komputera.
  Nowoczesne multimetry potrafią m inn. realizować kilka pomiarów jednocześnie, np. wartości napięcia i jego częstotliwości, zapamiętywać mierzone wielkości, czy wyznaczać średnią z pomiarów. (źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Miernik_uniwersalny")kilka pytań od początkującego (emaliowanie itp.)
 • Helpful post
  #16
  k4be
  Level 31  
  Gosia2k wrote:
  A czego ma nigdy nie pokazać woltomierz?

  Minusa. Tak wyszło, że minusik wygląda jak myślnik.
 • Helpful post
  #17
  Gosia2k
  Level 14  
  k4be wrote:
  Minusa. Tak wyszło, że minusik wygląda jak myślnik.


  To w takim razie sorki.
  Rada na przyszłość: można napisać "-" i wszystko jasne bez nieporozumień

  pozdrawiam
  Gosia2k
 • Helpful post
  #18
  ~sojer
  Level 27  
  k4be wrote:
  woltomierz podłączony do gniazdka nigdy nie pokaże - bo prąd w gniazdku jest PRZEMIENNY!!


  to w takim razie takie pojęcia jak faza i zero też musiałyby nie istnieć!!! a może idąc za tym tropem dojdziemy do wniosku że prąd wogóle nie płynie, skoro najpierw płynie w jedną stronę, później wraca..... oj ktoś tu spał na fizyce.
 • Helpful post
  #19
  k4be
  Level 31  
  skoro napięcie zmienia się od ok. -320V do +320V, nie znaczy to że tego napięcia nie ma, tylko że jego tzw. wartość średnia jest równa 0 (w uproszczeniu jest to napięcie wskazywane przez miernik prądu stałego). A nie pokaże się - (to jest minus!) bo miernik prądu przemiennego ma prostownik.
 • Helpful post
  #20
  ~sojer
  Level 27  
  to chyba musze wrócić się na bazarek i opieprzyć ruskiego, że mi jakiś felerny miernik sprzedał :(
 • Helpful post
  #21
  Gosia2k
  Level 14  
  k4be wrote:
  skoro napięcie zmienia się od ok. -320V do +320V, nie znaczy to że tego napięcia nie ma, tylko że jego tzw. wartość średnia jest równa 0


  Co ilustruje poniższy rysunek. Wartość średnia z funkcji sinus = 0.  PS: nie sugerować się skalą na osi bo to z czego innego wziełam tylko o kształt mi chodziło.
 • Helpful post
  #22
  diff
  Level 19  
  istnieją lakiery elektroizolacyjne -raczej zbędne w praktyce amatora, ja dodrobnych napraw używam lakieru spirytusowego/nie jest toksyczny , szybko schnie/poważniejsze napr. lakiery piecowe ,żywice chemoutwar. Do drobnych rzeczy możesz stosować żywice poliestrowe /takie z zestawów samochodowych/łatwo szybko dosyć czysto.Pomiary w sieci energetycznej wymagają ostrożnosci i zastosowania własciwch przyrządów i metod pom. Przyrządy polecam o niskiej opornosci wewnętrznej tzn.1-20kiloochm/1V ztego względu że obciążają ci obwód pomiarowy i nie powinny zdarzyć takie cuda jak opisane powyżej/przez kol./ wwym. problemy powstały na skutek użycia miernika o b. dużej opornosci /ten cały szmelc cyfrowy jest żle ekranowany/i domyślam się że działał jak antena-wystarczy wetknąć jedną końcówkę w gniazdo i już coś tam pokazuje.
 • #23
  cenzor
  Level 11  
  Diff gdzie można kupić ten lakier - oczywiście chodzi mi o coś z neta. Jak byś mógł to podaj linka.
  I mam pytanko jak jest z rzeczami które mają oporność np. jakieś żarówki 0,6 oma jak sięoblicza dla nich wartość prądu jak np. mamy 12 V stałego?????
 • #24
  Gosia2k
  Level 14  
  cenzor wrote:
  I mam pytanko jak jest z rzeczami które mają oporność np. jakieś żarówki 0,6 oma jak sięoblicza dla nich wartość prądu jak np. mamy 12 V stałego?????


  Z prawa Ohma:

  I=U/R;

  gdzie: I - prąd; U - napięcie; R - rezystancja (opór)


  pozdrwawiam
  Gosia2k
 • #25
  Ptolek
  Level 36  
  Zgadza się że z prawa Ohma ale trzeba uwzględnić, że rezystancja włókna żarówki bardzo wzrasta wraz z temperaturą. Czyli żarówka która świeci ma większy opór niż jak nie świeci. W praktyce oznacza to, że musisz zmierzyć prąd żarówki przy napięciu znamionowym, albo przeczytać napis na żarówce mówiący o jej mocy i napięciu albo prądzie i napięciu.
  Dla rezystorów i innych nieskomplikowanych urządzeń :) prawo Ohma obowiązuje bez większych utrudnień.
 • #26
  RSP
  Level 27  
  Jak się nie da kupić to pożyczyć , ale koniecznie przeczytać „ Sztuka elektroniki” P. Horowitz W. Hill .Dwa tomy napisane bardzo po ludzku , chyba najlepsza pozycja aktualnie na rynku.
 • #28
  k4be
  Level 31  
  komentarz do rysunku: tam jest zaznaczone 230V jako wartość szczytowa, a 230V to wartość średnia! Napięcie szczytowe w sieci wynosi ok. 320V (były wzory na to, ale nie pamiętam).
  Wartość średnia jest najczęściej stosowanym zapisem napięcia przemiennego, jeżęli wynosi ona np. 100V, to moc wydzielana na rezystancji będzie równa mocy wydzielanej przy napięciu stałym 100V na tej samej rezystancji. Tą wartość wprowadzono, aby uprościć obliczenia mocy i prądu przemiennego.
 • #29
  cenzor
  Level 11  
  no dobra ale jak mamy ząrówke 12 V rezystancja w stanie spoczynku 0,6 Om to prąd ze wzoru wyniesie 20 amperów to chyba raczej coś nie tak a żarówka ma 21 W. To rezyystanca wzrośnie troche Rt=Ro[1+α(T-To] zgodnie ze wzorem czyli aby osiągnąć prąd kóry by wywołął prąd któy z napięciem spowoduje moc 21 w musiał by zgodnie ze wzorem P=U2•R osiągąć w przybliżeniu 6,86 ohma no to to jest jakieś 6 ohm więcej podstawiając d owzoru w/w można obliczyć temeperature włokna żarówki a materuały ze stopówe oporowych mają mały współczynnik temperaturowy (α) jakieś 0,02•0,001 1/K 6,8=0,6[1+0,02*0,001 *T
  6,8=0,6+0,000012 T
  0,000012T=6
  T=500000 K dodac należy 20 stopni (temperatura pokojowa) 500020 K czyli to będzie jakieś 499727 stopni celsjusza, czyżby?
 • #30
  Ryszard49
  Level 37  
  Witam.
  Szanowni Koledzy czytajac Wasze posty zastanawiam się czy jestem na własciwym forum.
  Pozdrawiam.