Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rozdział przyłącza elekt. na dwa kolejne liczniki 3-faz

25 Sie 2013 13:19 3876 15
  • Poziom 7  
    Witam,

Mam pytanie odnośnie rozdziału przyłącza elektrycznego ze skrzynki zewnętrznej (przyłącze z słupa do tej skrzynki idzie pod ziemią) na dwa kolejne liczniki 3 faz.
    Obecnie jest jeden licznik obsługujący parter i dwa piętra oraz wszystko na działce. Ma być na każdym piętrze po jednym liczniku, a stary licznik ma obsługiwać parter działkę i garaże.

Przede wszystkim chodzi mi o to czy samemu (nie jestem elektrykiem) mogę wykonać instalację. poprowadzić kabel, przyłączyć liczniki i odłączyć stary licznik od dwóch pięter oraz włączyć się w główną skrzynkę na zewnątrz.
    A na koniec nabyć podpis sprawności instalacji i oddać do odebrania elektrowni.

(chyba że włączenie sie w główną skrzynkę zostawić elektrykowi?)

PS

skrzynka na zewnątrz nie ma plomby i są tam 3 topikowe bezpieczniki 50A

rozdział przyłącza elekt. na dwa kolejne liczniki 3-faz

oraz czy mogę na każdym poziomie zastosować róźnicówkę...pytam się bo instalacja jest 4 przewodowa na zdjęciu widać jak zero jest zblokowane z uziomem

ze skrzynki prowadziłbym 5 żyłowe kable do każdego licznika (oczywiście na początku jeden, dopiero przed licznikiem na piętrze w puszce bym rozdzielił) więc na każdym piętrze w skrzynce z licznikiem uziemienie by było ale w mieszkaniach w całym domu w gniazdkach są jedynie 2 kable i jest zerowanie.....w takiej instalacji byłby sens zakładać różnicówkę?

z góry dzięki
  • Poziom 22  
    Konri_zse napisał:
    Przede wszystkim chodzi mi o to czy samemu (nie jestem elektrykiem) mogę wykonać instalację. poprowadzić kabel, przyłączyć liczniki i odłączyć stary licznik od dwóch pięter oraz włączyć się w główną skrzynkę na zewnątrz.

Żaden normalny elektryk z uprawnieniami nie podpisze się pod czymś czego sam nie wykonał i nie wie czy jest poprawnie zrobione.
    Inną sprawą jest to, że o ile dobrze mi wiadomo to ta skrzynka powinna być poplombowana i nie powinieneś mieć do niej dostępu, więc samodzielne podłączenie również odradzam. Tym bardziej że trzeba by wyłączyć napięcie na tych liniach, aby wykonać jakiekolwiek prace.
    Podsumowując, odradzam robienie tego samodzielnie, lepiej zawołać kogoś z uprawnieniami to doradzi co i jak zrobić i załatwić (również z dostawcą prądu).
  • Poziom 7  
    rozumiem, dlatego się upewniam....a elektryka to mam znajomego z uprawnieniami więc jak by on nadzorował prace to wtedy by było ok

i oczywiście że się skonsultuję z dostawcą prądu

Dodano po 4 [minuty]:

dr.hannibal napisał:
    Tym bardziej że trzeba by wyłączyć napięcie na tych liniach, aby wykonać jakiekolwiek prace.

myślę że nie było by problemu wyjąć bezpieczników...no i wtedy włączyłbym się do górnych zacisków...ewentualnie do puszki, która jest nad skrzynką gdzieś z 1.5m
  • Poziom 15  
    Na samym początku masz problem bo nie masz oplombowanego przyłącza a energetyka lubi się czepiać (zależy jaki dostawca, miasto) Druga sprawa nie możesz pracować w przyłączu jeśli na stykach roboczych masz napięcie więc musisz zgłosić się do energetyki w celu umówienia na wyłączenie itd. ale niech to lepiej zrobi elektryk począwszy od odwiedzin w energetyce po montaż liczników.

Samemu to możesz zarowke wymienic :D
  • Moderator
    Konri_zse napisał:

ze skrzynki prowadziłbym 5 żyłowe kable do każdego licznika (oczywiście na początku jeden, dopiero przed licznikiem na piętrze w puszce bym rozdzielił) więc na każdym piętrze w skrzynce z licznikiem uziemienie by było ale w mieszkaniach w całym domu w gniazdkach są jedynie 2 kable i jest zerowanie.....w takiej instalacji byłby sens zakładać różnicówkę?

Już po pytaniach można stwierdzić ze 100% pewnością, że w żadnym wypadku nie powinieneś wsuwać swoich palców w instalację.
    A ponadto, takie sprawy uzgadnia się z dostawcą energii, bo liczniki są jego własnością i to jego wymagania należy spełnić.

A poza tym, to instalację należy zaprojektować zanim zacznie się cokolwiek robić.
  • Poziom 32  
    Konri_zse napisał:

Można rozjaśnić tą myśl, bo jest ona dla mnie zaciemniona ? :D:D
  • Poziom 24  
    Konri_zse napisał:
    Obecnie jest jeden licznik obsługujący parter i dwa piętra oraz wszystko na działce. Ma być na każdym piętrze po jednym liczniku, a stary licznik ma obsługiwać parter działkę i garaże.
    A myślicie, że energetyka się na takie coś zgodzi?:)
  • Specjalista elektryk
    gogi20 napisał:
    Konri_zse napisał:
    A myślicie, że energetyka się na takie coś zgodzi?:)

A z jakiej przyczyny ma się nie zgodzić?
  • Poziom 24  
    zbich70 napisał:
    Na jedno gospodarstwo trzy liczniki i to jeszcze wewnątrz?
  • Specjalista elektryk
    gogi20 napisał:
    zbich70 napisał:

Nie rozumiem w czym problem.
  • Poziom 21  
    W tym problem, że energetyka może się nie zgodzić na to by liczniki były wewnątrz budynku, wszystko zależy od warunków bądz zaleceń z ZE od których powinno się zacząć.
    A autorowi tematu pozostaje telefon do elektryka z uprawnieniami, bo jego pytania odnośnie instalacji ukazują jego brak kompetencji, wiedzy i praktyki.
  • Specjalista elektryk
    fighter napisał:
    W tym problem, że energetyka może się nie zgodzić na to by liczniki były wewnątrz budynku.

Na jakiej podstawie?
  • Moderator
    gogi20 napisał:
    zbich70 napisał:

Nic nie wiemy na temat własności. I proponuję to zostawić.
  • Specjalista elektryk
    retrofood napisał:
    I proponuję to zostawić.

W rzeczy samej. Tym bardziej, że Autor już wszystko (chyba) wie... ;)
  • Moderator Elektrotechnika
    Ja do kolegów by im rozwikłać problem. W moim domu są trzy liczniki, sieć trójfazowa, mam ja licznik, matka ma licznik i trzeci obsługuje garaże i pozostałe pomieszczenia gospodarcze wraz z korytarzami (czyli każdy ma swoją fazę i swój licznik). Da się - da, czy jakiś przepis tego zabrania - nie, a więc kolego fighter nie pisz, że mi ktoś zabroni, kolega zbich ma rację.
  • Specjalista elektryk
    Krzysztof Reszka napisał:
    Ja do kolegów by im rozwikłać problem

Dzięki :D