Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

silnik trójfazowy dwubiegowy

KabanGyver 25 Aug 2013 13:33 8775 8
 • #1
  KabanGyver
  Level 2  
  Witam. Mam mały problem z podłączeniem silnika trójfazowego dwubiegowego.
  W starszego typu maszyny polerskiej uszkodził się włącznik. Kupiono nowy, ale w sklepie powiedzieli, że jest taki sam jak TRÓJKĄT-GWIAZDA, ale spec od przewijania silników powiedział że są inne. Czy można taki włącznik użyć do tego typu silnika?
 • #2
  Olton
  Level 13  
  Starsze silniki siłowe dwubiegowe mają m.in. dwa rodzaje sposobu przełączania prędkości obrotowej. Jedne przełącznikiem Y/Δ, a drugie posiadają w swym stojanie, dwa odrębne uzwojenia. Musisz sprawdzić jaki posiadasz rodzaj silnika. Do tego drugiego rodzaju silnika potrzebny jest przełącznik siłowy.
 • #3
  KabanGyver
  Level 2  
  stary uszkodzony włącznik jest identyczny jak nowy...te same zworki,oznaczenia,U1 V1 W1. U2 V2 W2. podłączyłem go identycznie,lecz silnik buczy i się grzeje. ma dwie prętkości,ale buczy i grzeje się. czy może być uszkodzone z któryś uzwojeń?
 • Helpful post
  #4
  Olton
  Level 13  
  Napisz jaka jest jego moc. Sprawdź go na "krótko". Oznacz i odłącz przewody z zacisków bezpośrednich silnika. Te zaciski, które były podłączone do U 2, V 2 i W 2 wyłącznika, zmostkuj jakimś przewodem - połącz do kupy, a do zacisków, które były połączone z U 1, V 1 i W 1 wyłącznika - podaj trzy fazy L 1, L 2 i L 3. Będzie to połączenie w gwiazdę tzn. mniejsza prędkość obrotowa. Wtedy wykluczymy jakiekolwiek błędy w okablowaniu przełącznika Y/Δ.
 • #6
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  Olton wrote:
  Starsze silniki siłowe dwubiegowe mają m.in. dwa rodzaje sposobu przełączania prędkości obrotowej. Jedne przełącznikiem Y/Δ,

  Jaki to kolego silnik 2 biegowy ma układ połączeń Y/Δ . Zapraszam kolegę do przejrzenia układów połączeń Dahlandera.
 • #7
  Olton
  Level 13  
  Nie układ połączeń, a sposób ich przełączania... Kolego KabanGyver narysuj zaciski i ich oznaczenia w tabliczce zaciskowej silnika. I na "krótko" trzeba będzie sprawdzić obydwie prędkości obrotowe, żeby nie wkradła się jakaś pomyłka. Natomiast jeżeli obydwa wył., stary i nowy są identyczne - to można z nich zrobić jeden poprawny - przekładając i przerabiając krzywki. Kiedyś w socjalizmie przerabiałem ŁUK'i L/0/P na Y/Δ.
 • #8
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  Olton wrote:
  Nie układ połączeń, a sposób ich przełączania...

  Kolego Olton mistrza świata dla ciebie. I ponawiam pytanie .
  Krzysztof Reszka wrote:
  Jaki to kolego silnik 2 biegowy ma układ połączeń Y/Δ
 • #9
  KabanGyver
  Level 2  
  Witam koledzy. dziś rozwiałem ten temat z silnikiem dwubiegowym. po dokładnym pomiarze i próbach podłączenia okazało się... że. podłączyłem napięcie do U1 V1 W1 i silnik miał wolne obroty. a gdy napięcie podłączyłem do U2 V2 W2 są szybkie obroty. żadnych zworek nie potrzeba, bo zabezpieczenie wybija.. więc rozebrałem włącznik TRÓJKĄT-GWIAZDA i złożyłem go w innym położeniu styków. podobny schemat jak LEWO-PRAWO. SILNIK DZIAŁA. maszyna funkcjonuje zgodnie z jej przeznaczeniem.
  Dziękuję wszystkim za opinie i pomocne komentarze.POZDRAWIAM