Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar pojemności akululatorów Li-Ion

mariomario 25 Sie 2013 13:44 9234 9
  • #1 25 Sie 2013 13:44
    mariomario
    Poziom 18  

Witam,

mam sporo akumulatorów Li-Ion 18650 oraz z telefonów komórkowych, chciałbym je posprawdzać pod względem pojemności i wybrać te najlepsze ale potrzebuję urządzenia do pomiaru pojemności i mam pytanie co polecacie z gotowych urządzeń w rozsądnej cenie ?
    Ewentualnie czy opłaci się kupić Arduino Nano v3.0 [ok 50zł] / ARDUINO UNO CLON [50zł] i podłączyć do analogowego wejścia akumulator Li-Ion wraz ze stabilizatorem na którym ustawił bym stały prąd rozładowania np 0,5A a komunikacja Arduino Nano v3.0 poprzez kabel USB z komputerem i sczytywanie napięcia z wejścia analogowego Arduino oraz pomiar czasu. Chyba że jeszcze trzecia opcja - jakiś inny mikrokontroler co sobie z tym poradzi i będzie tańszy oraz będzie posiadał przynajmniej jedno wejście analogowe.

Ogólnie chodzi mi o pomiar samej pojemności akumulatorów w mAh, zadowolę się dokładnością na poziomie 5-10%, liczy się też nieduży koszt przedsięwzięcia.

Co polecacie ?

0 9
  • Pomocny post
    #3 25 Sie 2013 13:54
    McMonster
    Poziom 32  

Odpowiedzią jest aktywne obciążenie, wystarczy MOSFET, rezystor mocy i wzmacniacz operacyjny. W najprostszym przypadku możesz z Arduino Nano zastosować coś takiego, polecam obejrzenie filmu.

0
  • #4 25 Sie 2013 15:16
    mariomario
    Poziom 18  

McMonster napisał:
    Odpowiedzią jest aktywne obciążenie, wystarczy MOSFET, rezystor mocy i wzmacniacz operacyjny. W najprostszym przypadku możesz z Arduino Nano zastosować coś takiego, polecam obejrzenie filmu.

Dzięki za link, obejrzałem filmik i myślę że warto by było zrobić układzik z tego schematu który zamieściłem poniżej (myślę że powinien być ok ?), większa część mocy traci się na rezystorze (jest na nim większy spadek napięcia), możliwość regulacji prądu od ok 0 do 3A, potem mierzymy Arduinem napięcie na wejściu analogowym A0 a wynik wysyłamy kablem USB do komputera i znając czas i napięcie wyliczmy pojemność.

Pomiar pojemności akululatorów Li-Ion
    Dokonałem lekkich zmian w stosunku do układu z z tamtej strony:
    - zasilanie z 9V na 12V (bo chcę to podpiąć pod stabilne zasilanie 12V z zasilacza komputerowego)
    - MOSFET 40N03 bo akurat takich mam wiele pod ręką ;)
    - LM324 zamiast LM358 - też mam pod ręką
    - kondensator 100uF dla stabilniejszej pracy LM324

A ile orientacyjnie kosztują gotowe urządzenia do pomiaru pojemności z wyświetlaczem lub możliwością podpięcia do PC ?

0
  • Pomocny post
    #5 25 Sie 2013 15:37
    McMonster
    Poziom 32  

mariomario napisał:
    A ile orientacyjnie kosztują gotowe urządzenia do pomiaru pojemności z wyświetlaczem lub możliwością podpięcia do PC ?

Za jakieś 100 zł można kupić uniwersalną ładowarkę z funkcją rozładowywania i złączem USB. W sumie zawsze warto mieć takie urządzenie, jeśli się zajmuje elektroniką.

0
  • #6 25 Sie 2013 16:47
    mariomario
    Poziom 18  

McMonster napisał:
    mariomario napisał:

Za jakieś 100 zł można kupić uniwersalną ładowarkę z funkcją rozładowywania i złączem USB. W sumie zawsze warto mieć takie urządzenie, jeśli się zajmuje elektroniką.

A mógłbym prosić o podanie jakiś linków do sklepów z takimi urządzeniami ? mam sporo akumulatorków i przydało by się coś takiego. Rozważę czy iść w kierunku "gotowca" czy zaprogramować mikroprocesor + kilka elementów na których wytracę moc i z tego wyciągnę pomiar, na pewno taniej to wyjdzie i czegoś można się nauczyć

0
  • Pomocny post
    #7 25 Sie 2013 17:03
    McMonster
    Poziom 32  

Szukaj w sklepach zajmujących się robotyką i modelarstwem, np. ładowarki Redox Beta. Znajdziesz też wiele bardzo podobnych pod innymi nazwami.

0
  • #8 25 Sie 2013 17:16
    mariomario
    Poziom 18  

McMonster napisał:
    Szukaj w sklepach zajmujących się robotyką i modelarstwem, np. ładowarki Redox Beta. Znajdziesz też wiele bardzo podobnych pod innymi nazwami.

Znalazłem coś takiego w podobnej cenie, tylko mam pytanie czy taka ładowarka ma opcję pomiaru pojemności http://www.modelmotor.pl/ladowarka-gpx-greenbox-12v-5s-5a.html ?
    Ewentualnie jeśli ktoś jej używa, to jakąś opinią o tym produkcie może się podzieli ?

1
  • Pomocny post
    #9 25 Sie 2013 17:43
    goldi74
    Poziom 43  

mariomario napisał:
    Znalazłem coś takiego w podobnej cenie, tylko mam pytanie czy taka ładowarka ma opcję pomiaru pojemności http://www.modelmotor.pl/ladowarka-gpx-greenbox-12v-5s-5a.html ?
    Ewentualnie jeśli ktoś jej używa, to jakąś opinią o tym produkcie może się podzieli ?

Ma ona funkcję rozładowywania z pomiarem pojemności. Prąd rozładowania regulowany 0,1A - 1A ze skokiem 0,1A. Funkcjonalnie jest identyczna z Imax B6.

0
  • #10 28 Gru 2013 17:15
    belfegor1988
    Poziom 16  

Witam, czasem przychodzi czas, że muszę wybrać jakiś lepszy akumulatorek li-ion 18650 do latarki. Przez dłuższy czas korzystałem ze źródła prądowego lm317, ale jakiś czas temu zrobiłem układ jaki podał mariomario. Rezystor dałem 0,1oma i tranzystor irfp060. Do kompletu miernik zapisujący w pamięci napięcie i można mierzyć pojemności ogniw. Przydało by się odłączenie obciążenie po spadku napięcia, ale mi się nie chce nic robić. Przed potencjometrem jest jeszcze rezystorek, że nie przekroczę prądu obciążenia 4,5A. Dla mnie wystarcza. Pozdrawiam i dzięki za schemat.

0