Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat Seicento - zepsute sprzęgło, skrzynia?

25 Aug 2013 14:17 8268 6
  • Level 8  
    Witam
    Niestety mam problem z moim Fiatem Seicento. Ostatnio gdy dojechałem do skrzyżowania za nic nie mogłem wrzucić pierwszego biegu. Jedyny bieg jaki udało mi się wrzucić to wsteczny, przy czym przy wrzuceniu go skrzynia za skrzybotała. Po zgaszeniu silnika wszystkie biegi wchodzą normalnie. Mam kanał, ale nie rozbierałem nigdy skrzyni biegów w seicencie, więc pewnie i tak będę musiał pojechać do mechanika. Nie chce dać się naciągnąć na nie potrzebne koszty, więc chciałem się dowiedzieć od kolegów, czy winne jest tylko zużyte sprzęgło (przebieg 90 tys. km), czy mogło się coś stać z wodzikami dźwigni skrzyni biegów, czy też z sama skrzynią. Dodam jeszcze że gdy samochód się toczy, z trudem, ale da się wrzucić biegi 2,3,4,5, po odpowiednim ustawieniu pedału gazu. Z góry dziękuje za wszystkie pomocne rady.
    Pozdrawiam
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Zacznij od sprzęgła. Nie dramatyzuj ze skrzynią.
  • Moderator of Cars
    Wszystkie objawy ewidentnie wskazują na sprzęgło, może nawet nie tyle na samo sprzęgło co wysprzęlnik lub docisk. Po prostu wciśnięcie pedału sprzęgła nie powoduje rozłączenia skrzyni od silnika. Jak wrzucisz I i wciśniesz sprzęgło silnik daje się uruchomić? Czuć że auto ciągnie do przodu przy włączonym biegu i wciśniętym sprzęgle?

mckrzysiek007 wrote:
    Dodam jeszcze że gdy samochód się toczy, z trudem, ale da się wrzucić biegi 2,3,4,5, po odpowiednim ustawieniu pedału gazu.
    Nie katuj tej skrzyni, póki jeszcze nic jej nie jest... choć sam w Puncie zrobiłem jakieś 70km bez sprzęgła ale nic mi nie "chrobotało" - przy odpowiednim wyczuciu obrotów, biegi da się zmieniać nie używając sprzęgła bez trudu - w sensie, bez chrobotania ani bez oporu na lewarku.
  • Level 8  
    Jedynkę da się wrzucić tylko na wyłączonym silniku, a po zapaleniu na wciśniętym sprzęgle samochód delikatnie rusza do przodu i czuć, że silnik jest trochę obciążony. Trochę mnie uspokoiliście. Sprzęgło to nie duży wydatek w porównaniu do skrzyni biegów. Mam jeszcze pytanie o ten wysprzęglik. Czy ta się go wymontować bez demontażu skrzyni biegów?
  • Level 22  
    Wysprzeglik w Seicento to tylko w Citymatic, tu masz zwykłą linkę. Wymień to sprzęgło i po problemie. Słabiutka konstrukcja - łożysko wyciskowe wypiłowało słoneczko i wpadło do środka.
  • Level 8  
    Aha, dobrze wiedzieć:) W takim razie wymieniam samo sprzęgło.
  • Moderator of Cars
    Nieprecyzyjnie się wyraziłem, przez wysprzęglik miałem na myśli zespół: dźwignię, widełki + łożysko, wiem że tam jest tylko linka, nie ma wysprzęglika hydraulicznego.