Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz laboratoryjny z transformatora T86

wladziu22 25 Aug 2013 15:18 1776 1
    wladziu22
    Level 17  
    Witam,
    Powoli przymierzam się do zrobienia jakiegoś prostego zasilacza laboratoryjnego. Na początek chciałbym zapytać się Was odnośnie transformatora jaki posiadam (ze zepsutego amplitunera).
    Mam schemat, który pokazuje jakie napięcia wyj ma ten transformator (patrz zdjęcie). Niestety nie udało mi się w internecie znaleźć wartości prądu jaki mógłbym uzyskać na danym wyjściu.
    Może ktoś z was miał już do czynienia z tym transformatorem (T86)?
    Napięcia zmienne wyjściowe to:
    2x(+5V)
    (+12V), (-12V)
    (+22V), (-22V)
    i jakieś po wyprostowaniu (-30V)

po wyprostowaniu będę miał dostępne:
    2x +7V
    +-16.7V
    +-31V
    i jakieś -30V

W zasadzie to nie mam jeszcze koncepcji w jakiej konfiguracji mógłbym wykorzystać dostępne wyjścia. Na pewno chciałbym zachować choć jedno symetryczne wyjście (czasami potrzebuje ujemnego +-V). Moze konfiguracja np 1 wyjście +V i 1 symetryczne +-V byłaby ok?
    Oczywiście chciałbym uzyskać regulowane napięcie i natężenie w dostępnym zakresie.

Myślałem jeszcze na złączeniu szeregowo lub równolegle napięć 12 i 22 aby uzyskać np wyższe napięcie lub większe możliwe natężenie. Połączyłbym napięcia dopiero po wyprostowaniu ich.

Za wszelkie uwagi i pomysły z góry dziękuję.

Zasilacz laboratoryjny z transformatora T86

Proszę poprawić post, edytując prawidłowo wstawić zdjęcie/a/.

Zgodnie z >>> Instrukcja zamieszczania i edycji obrazków na forum >>
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    ANUBIS
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    wladziu22
    Level 17  
    Witam,

W końcu znalazłem czas i zdecydowałem się na pojedynczy zasilacz wykorzystując 2x22V, a potem rozbuduje. Amplituner z którego wziąłem ten transformator ma mostek 15A i 2x8600F kondensatory. Założyłem więc, że transformator spokojnie pociągnie 2x4-5A.

Wpierw zrobię płytkę na wzór tego zasilacza https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1464016-0.html
    Sam jeszcze nie sprawdzałem czy działa gdyż chce jeszcze 2 inne płytki zrobić by całość wytrawić za jednym razem.
    Mam prośbę aby osoby zaznajomione z tym tematem/zasilaczem aby sprawdzały czy dobrze wykonałem schemat i płytkę. Na płytce nie ma mosfeta ani tranzystorów mocy, jedynie zwory dałem jak autor wspominał.
    Zamieszczam również pdf strony bottom, może ktoś będzie chciał zrobić sobie tą płytkę (z poligonem i bez)

Zasilacz laboratoryjny z transformatora T86 Zasilacz laboratoryjny z transformatora T86