Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybor stacji lutowniczej. Opinie o stacjach.

mefiu990 25 Sie 2013 16:41 2784 6
  • #1 25 Sie 2013 16:41
    mefiu990
    Poziom 9  

Dzien dobry. Na poczatku chcialbym powiedziec ze jest to moj pierwszy post na elektorda.pl i tym samym prosze o wyrozumialosc.
    Chcialem powiedziec dodatkowo ze jestem studentem Informatyki i zblizam sie powoli do obrony pracy inzynierskiej zwiazanej z systemami wbudowanymi.
    Dotychczas zajmowalem sie programowaniem gotowych boardow (poskladanych) z roznymi mikrokontrolerami (8051, 8052, rozne odmiany AVR, PIC, RPi) ewentualnie laczac peryferia do boardow za pomoca kabelkow (na palaka) do zlacz kolkowych - moze to smieszne ale mi starczalo. Nie mialem potrzeby lutowania az do teraz bo musze samemu polutowac kilkanascie plytek na wlasne potrzeby do pracy inzynierskiej.
    Problem zaczal sie ostatnio gdy zakupilem stacje lutownicza Xytronic LF1600ESD do polutowania kilku kitow AVT (z elementami SMD oraz THT). Jest to 80W stacja lutownicza.
    Czytalem wczesniej rozne opinie i uzytkownicy posiadajacy lutownice marki Xytronic byli z nich zadowoleni wiec zakupilem. Chcialem uzyc lutownicy do polutowania malych elementow raczej (najwieksze co mialbym do przylutowania to uklad L298 w obudowie Multiwatt15 i transformator sieciowy z wyprowadzeniami do druku). Pozostale czesci to raczej drobnica: diody Shottky'ego SS14 czy rezystory, kondensatory, diody, mostki, LED, zlacza ARK, podstawki pod uC, uklady scalone i wiele innych w obudowach SMD lub THT. Jednym slowem nic duzego. Pomyslalem ze te 80W wystarczy jednak lutownica zachowuje sie tak jakby nie oddawala ciepla na grzany element (nawet pomimo temperatury maksymalnej 480 st. C). Po prostu grzeje np wyprowadzenie rezystora i cyna nie chce sie rozplynac na wyprowadzeniu nawet jesli trzymalbym 10s przy 480 st. C. Tak chyba nie powinno byc prawda? Poza tym same wykonanie kolby do tej stacji pozostawia wiele do zyczenia. Z poczatku sadzilem ze czujnik temp. (termopara) jest za daleko od grota jednak nie chce rozbierac tego wszystkiego bo jest na gwarancji. Czy ktos posiada stacje Xytronic LF1600ESD? Chcialbym ewentualnie uslyszec czy takie rzeczy ze stacja jest wadliwa zdarzaja sie czesto z ta marka? Czy po prostu jest jaka jest ta stacja (czyli ja moge smialo powiedziec ze do niczego bo lepiej polutowalem plytki na ten czas transformatorowka)? Nie chce nikogo urazic kto ceni ta marke ale ja jestem zrozpaczony bo po co wydawalem pieniadze na cos takiego? Dodatkowo chcialbym sie spytac co sadzicie (gdyby okazalo sie ze ta stacja sie tak koszmarnie lutuje) o zestawie:
    Weller WX1 + WXP200 zestaw z czyscikiem i podstawka.
    To jest spory koszt dla mnie ale jesli bedzie mi ten sprzet sluzyc to jestem gotowy go kupic do celow hobbystycznych (male elementy uklady sterowania silnikami pradu stalego, mikrokontrolery, sekcje zasilania. sterowanie urzadzeniami 230V z traikami optotriakami, i inne). Z gory dziekuje za odpowiedz.

• Fibaro
  • #2 25 Sie 2013 16:48
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ale chcesz wybrać stację? Jeśli tak, to czytaj forum, bo to jeden z tematów dyżurnych.
    Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć na temat posiadanej przez ciebie stacji, to przede wszystkim zmień temat.

Jeśli posiada przez ciebie stacja nie grzeje lub grzeje nieprawidłowo, to na pewno masz dostęp do jakiegoś termometru, którym zmierzysz realną temperaturę grota. Zrób ten pomiar i będziesz mieć jasność, gdzie leży problem. Jeżeli sprzęt jest na gwarancji, to nawet do niego nie zaglądaj, tylko reklamuj. I faktycznie, to nie jest zły sprzęt. Ma dobre opinie. Może po prostu trafiłeś na felerny egzemplarz.

• Fibaro
  • #3 25 Sie 2013 17:07
    mefiu990
    Poziom 9  

Dzieki za odpowiedz. Ogolonie sprawa wyglada tak ze i szukam opini nt stacji Xytronica ktora posiadam a w razie co chcialbym otrzymac opinie na temat zestawy tego Wellera co napisalem. Zasilacz WX1 i lutownica WXP200 z czyscikiem i podstawka. Nie posiadam obecnie nawet termometra ktory sprawdzilby takie wysokie temperatury (termopary). Wiem ze jest tam regulacja temperatury -/+ 99 st. C. Gdy np ustawie 250 a okaze sie ze jest 200 to moge podbic o 50 w gore w menu i juz mam prawidlowa temperature. Dziwi mnie troche fakt ze przy temperaturze 480 st. C (wiem ponoc sie tak nie robi i na elementy nawet wieksze THT max 370 st. C) nie chcial po tej chwili rozplyna sie lut na wyprowadzeniu. W kwestii elektroniki jestem samoukiem ale jak mowie transformatorowka 'od ruskich' mi poszlo zawsze dosc dobrze. Skoro nie chce nawet grzac przy 480 st. C to korekta -/+ 99 st. C podejrzewam ze na nic sie zda (podejrzewam ze rozbieznosc temp. przy wyzszych temp. nastawy bedzie jeszcze wieksza niz przy mniejszych). A ten Weller dobry? Czy znowu bym sie zawiodl? Lubie pewniaki ale zdaje sobie sprawe ze czasem wpadki sie zdarzaja.

Dodano po 3 [minuty]:

Powodem dla ktorego kupilem stacje byla chec uzyskania precyzyjnej temp. (w granicach oczywiscie idealu nie ma), bo nie chcialbym przegrzac elementy transformatorowka od ruskich czy kolbowka mimo ze elementy nie sa moze jakies drogie. Do SMD i tak chce kupic Hot Air i paste lutownicza. Po czym poznalbym ze przegrzalem element? Peknieta obudowa?

• Fibaro
  • #4 25 Sie 2013 17:16
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ja od lat używam tańszego Solomona i jestem bardzo zadowolony. Na pewno I Solomon, I Xytronic, to klasa wyżej od typowych "chińczyków". Jesteś pewien, że chcesz wydać tyle pieniędzy na Wellera? WX1, to około 1500 zł, do tego kolba. Potrzebujesz aż tak wykręcony sprzęt ze złączem USB i panelem dotykowym? Zastanów się i określ do jakiej pracy potrzebujesz sprzętu. Chyba, że masz dużo pieniędzy na hobby. Masz całą masę stacji do wyboru. Chińczyków nie proponuję, bo pracowałem na kilku i... Nie. I tyle wystarczy. Przejrzyj sobie takich producentów: Solomon, Xytronic, Weller, Hakko, Quick, Pace.

• #5 26 Sie 2013 10:16
    mefiu990
    Poziom 9  

Wiem ze mam cala mase. Wlasnie a propo Solomona to chcialem kupic troche tanszego Solomona od tego Xytronica ale wolalem dolozyc i wziac 80W Xytronica zamiast 50W Solomona (dokladnie Pensol SR976ESD byl wtedy rozwazany). Obydwie stacje mialy ESD chociaz nie wiem czy scalaki jak np.:
    - mostki H (L298, L293)
    - triaki
    - optotriaki MOCxxxx do izolacji galwanicznej
    - PIC, AVR
    - tranzystory bipolarne ze zlaczami npn, pnp
    - transoptory np 4N35 do izolacji galwanicznej\
    - pamieci flash np. po SPI, I2C
    - termometry analogowe ale glownie cyfrowe (jak np. DS18B20) w przypadku braku przetwornika A/C i C/A
    - wlasnie wyzej wspomniane A/C, C/A np. po SPI czy I2C mimo ze wiekszosc mikrokontrolerow ma juz wbudowane o roznych rozdzielczosciach
    - konwertery poziomow napiec (TTL, RS485, RS232 i inne)
    - z bajerow: kontrolery Bluetooth, IRDA, interfejs sieciowy (NIC, ale standard tylko Ethernet)
    - jakies drobne uklady cyfrowe logiczne na bramkach AND, NAND, XOR, OR (glownie NAND)
    potrzebuja takiej opcji (ESD). Jedyna stacja w AVT z ESD o cenie odpowiadajacej mi (kupowalem wtedy jeszcze mase podzespolow i sporo urosla cena) byl wlasnie ten Xytronic.
    Co do moich potrzeb to:
    - chcialbym miec (jesli zajdzie potrzeba) mozliwosc polutowania ukladow ktore wymagaja zabezpieczenia przed naglymi wyladowaniami elektrostatycznymi,
    - wyswietlacz moze byc najprostszy segmentowy wyswietlajacy temperature i jesli stacja obsluguje to rowniez sygnalizacja bledow odpowiednimi kodami (nie musi byc to jakis wyswietlacz wymagajacy nie wiadomo jakiego kontrolera jak np HD44780).
    - chce poprostu miec mozliwosc polutowania jednej nozki wyprowadzenia w krotkim czasie (tak jak powinno byc, z tego co ogladalem i czytalem w ksiazkach i z elportal, edw i innych to nie powinno zajac to dluzej niz 1-2 s a ja potrzebuje na to wiecej niz 10 s - brzmi to troche dziwnie ale wtedy nie wiem czy przegrzalem juz ten element czy nie bo skoro cyna dopiero zaczyna sie rozpuszczac na nozce to nozka wnioskuje osiagnela dopiero 183 st. C - tak czytalem dla lutowia z dodatkiem olowiu a bez olowiu jakies 183 + 30 = 213 st. C - a propo tych 1-2 s to zaleznie jaki gruby to byl material to udalo mi sie to uzyskac transformatorowka tzn ten czas).
    - stacja nie musi byc super szybka w uzyskiwaniu temperatury - poczekam nawet 10 minut (ale bez przesady) - byleby naprawde ja uzyskiwala!
    - ale chcialbym aby stacja utrzymywala ta temperature po zaczeciu lutowania (zeby nie bylo sytuacji w ktorej lutownica nagle jakby ostygla i nie moze polutowac mimo ze material nie jest jakis gruby)
    - chce aby odchylenie temperatury nie bylo jakies duze - trudno mi powiedziec co to znaczy duze ale ten Weller potrafi utrzymac zadana temperature w granicach -/+ 6 st. C.
    Do objawow jakie ma ten Xytronic dodam jeszcze ze nie potrafi on stopic lutowia z dodatkiem Pb gdy zadana temperatura wynosi np 250 st. C - stacja sygnalizuje nagrzanie ale mimo to czekam jeszcze z 10 minut aby sie upewnic i po przylozeniu grota do lutowia nie zaczyna sie ono wogole topic. Tak chyba nie powinno byc ?

Dodano po 17 [minuty]:

Dodatkowo chcialbym napisac ze kupilem ta stacje tylko i wylacznie do THT, do SMD chce dokupic hot air i paste. Po probie przylutowania SS14 do plytki metoda rozgrzej jedno pole lutownicze na PCB, doloz troche cyny chwyc penseta element rozgrzej ponownie miejsce lutownicze na ktore dolozyles cyne i przyloz do niego element ladnie go uloz dodaj z drugiej strony cyne i gotowe jest wg mnie nie najgorsze ale dobre wogole. Moze i nie mam wprawy ale probowalem i elementy sa krzywo (mowie o diodzie shottkyego w obudiwe 0805 nie o scalakach np w QFP ktore probowalbym polutowac topnikiem w zelu nalozyc element i minifala przejechac). To samo tyczy sie rezystorow kondensatorow i innych malych elementow - czesto takie elementy sa ladne w rzadeczkach na PCB i sa tak blisko ze nie moge dojsc penseta. Ponoc pasta i hot air bylaby tu idealna bo elenmenty same by sie idealnie ulozyly (mam nadzieje ze nie zdmuchnelo by ich).

Dodano po 6 [minuty]:

Acha i chcialbym poznac roznice miedzy analogowym sterowaniem temperatura przez stacje a blizszym mi sterowniem cyfrowym. Domyslam sie ze w sterowaniu cyfrowym nie chodzi tylko o troche inny hardware a glownie chodzi o to ze uC implementuje wtedy ktorys z popularnych algorytmow w sterowaniu i automatyce jak algorytm PD (proporcjonalno rozniczkujacy), PI (prop.-calkujacy), PID (oba naraz). Dobrze mowie? Tylko w praktyce jak to wyglada bo mnie charakterystyki i zaleznosci nie interesuja. Czy stacja np Wellera ale analogowa bylaby napewno lepsza od cyfrowej PID Xytronica?

Dodano po 32 [minuty]:

I jeszcze jedna rzecz to taka ze chcialbym sie dowiedziec czy dotyka sie grotem pol lutowniczych przy montazu THT. Zawsze grzalem tylko wyprowadzenie elementu a nie plytke i wygladalo to calkiem zgrabnie. Cyna do wyprowadzenia nie do grotu. Czytalem ze pola lutownicze sa juz ocynowane i ze ich nie trzeba podgrzewac bo w momencie jak po wyprowadzeniu opadnie cyna rozgrzana na pole to zlaczy sie z tym polem podgrzewajac cyne na polu. To tylko pytanie do potwierdzenia czy dobrze robie.

Dodano po 17 [sekundy]:

Czy nie powstaje zimny lut wtedy o to chodzi.

• #6 26 Sie 2013 19:36
    mefiu990
    Poziom 9  

tak sie teraz zastanawiam czy przyczyna mojego dlugiego grzania elementow nie bedzie wielkosc grotow ktore wybralem. mam dosc male groty chyba bo szpiczaste 0.4 mm, 0.8 mm, i grot precyzyjny. Nie bedzie tak ze traca one szybko temperature przy zetknieciu z wyprowadzeniami elementow THT?

• #7 10 Wrz 2013 21:24
    mefiu990
    Poziom 9  

Ok kupilem miernik temperatury wspolpracujacy z termoparami typu K i zmierzylem temperature fabrycznego grota dostarczanego do stacji Xytonic LF1600ESD i musialem o dziwo na tym grocie skorygowac temperature na plus o maxymalne 99 st. C (SET -> pass -> F-2 -> +99 st. C). Ale teraz stacja grzeje super i jestem zadowolony. Temat zamkniety.

Dodano po 2 [minuty]:

Dodam ze grot ten pewnie nie jest dosc dobry (nie jest zbyt duzy i pewnie przez to ze jest taki maly szybko traci temperature) i pewnie stad wynika podbicie o az 99 st. C.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME