Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawidłowe złożenie mieszacza

25 Sie 2013 17:36 10278 22
  • Poziom 9  
    Witam.Panowie powiedzcie jak prawidłowo złożyć ten mieszacz podłogówki? Zauważyłem, że pompa pobiera wodę z powrotu w większości i nie mogę wysterować temperatury na podłogówce.Nawet jeśli ustawię na głowicy termostatycznej 70 st. to i tak w pętle podłogówki wpływa woda o temperaturze około 20-30 st.Zamknąłem nawet bypass i od razu podniosły mi się przepływy na rotametrach.Wymyśliłem, że przeniosę bypass na koniec rozdzielacza.Dobrze kombinuję??Ale to i tak temperatury mi nie zmieni...Proszę o pomoc!

• Sklep HeluKabel
  • Poziom 29  
    I chwala producentowi. W podlogowke nie tloczy sie wody o tak wysokich temperaturach. Jesli prawidlowo wykonana to 30-35 powinno wystarczyc. Cos mi sie zdaje, ze najpierw powinienes przeczytac jakis poradnik uponora czy purmo i zaczac od czegos, co bywa nazywane wygrzewaniem podlogowki. Przepraszam za brak pl ale pisze z telefonu.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 9  
    Ja wiem jaka powinna być temperatura do podłogówki.Kolego nie wiem czy rozumiesz o co mi chodzi.Chodzi mi o regulację temperatury, która ma wejść w podłogę.Głowica tak jakby nie reaguje.Nawet po jej zdjęciu z zaworu temperatura nie ulega zmianie,a powinna.Wydaje mi się, że pompa pobiera wodę z dolnej belki i tylko częściowo z głowicy bez znaczenia w jakiej pozycji znajduje się głowica.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Pytanie gdzie masz powrót do kotła podłączony bo na zdjęciu nie widać.
    Drugie pytanie to czy pompa kotła na pewno pracuje?
  • Poziom 9  
    Powrót jest na dolnej belce z prawej strony rozdzielacza i wraca do pieca.Nie widać bo przyciąłem zdjęcie.Pompa pieca pracuje!Zasilenie jest gorące do głowicy termostatycznej( temp taka jaka zadana na piecu)
    Więc sprawdź czy na zaworze pod głowicą nie jest zamknięta kryza. Powinna być tam skala od 1 do 7 oraz N. Gdzieś na obudowie powinien być również rowek do którego się dokonuje nastaw. Ustaw to gdzieś blisko 6 lub 7.
    Uwaga. Niektóre zaworki mają bezstopniową regulację, że można ustawić np 6,5 , a niektóre mają oddzielne otwory dla każdego numerka.
    Na wszelki wypadek ustaw równą wartość.
    Problemem może się okazać również zblokowany trzpień zaworu.
    Zdarza się czasami jeżeli długo pozostaje zamknięty.
    Zdejm głowicę i zobacz czy ten dzyndzelek się wciska i w jakim zakresie pracuje.
    Prazy takich zaworkach z reguły jest to około >4mm

mafia_863 napisał:
    Powrót jest na dolnej belce z prawej strony rozdzielacza i wraca do pieca.
    A widzisz, przeczytałem a nie zrozumiałem. :D
    Powinien być na górnej!!! Inaczej nie ma prawa pracować!!!
    Z reguły powinien być po lewej tam gdzie masz kapilarę od głowicy.
  • Poziom 9  
    piracik napisał:
    Więc sprawdź czy na zaworze pod głowicą nie jest zamknięta kryza. Powinna być tam skala od 1 do 7 oraz N. Gdzieś na obudowie powinien być również rowek do którego się dokonuje nastaw. Ustaw to gdzieś blisko 6 lub 7.
    Uwaga. Niektóre zaworki mają bezstopniową regulację, że można ustawić np 6,5 , a niektóre mają oddzielne otwory dla każdego numerka.
    Na wszelki wypadek ustaw równą wartość.
    Problemem może się okazać również zblokowany trzpień zaworu.
    Zdarza się czasami jeżeli długo pozostaje zamknięty.
    Zdejm głowicę i zobacz czy ten dzyndzelek się wciska i w jakim zakresie pracuje.
    Prazy takich zaworkach z reguły jest to około >4mm

Pod głowicą jest stalowy drut-trzpień,który się wciska czyli pracuje.Nie ma tam natomiast żadnej regulacji jak przy głowicy grzejnikowej.Jest tylko plastikowa nakrętka na klucz ~10mm.Jutro wieczorem wrzucę zdjęcia.

mafia_863 napisał:
    Powrót jest na dolnej belce z prawej strony rozdzielacza i wraca do pieca.
    A widzisz, przeczytałem a nie zrozumiałem. :D
    Powinien być na górnej!!! Inaczej nie ma prawa pracować!!!
    Z reguły powinien być po lewej tam gdzie masz kapilarę od głowicy.

Nie może być na górnej belce powrót bo górna jest belką zasilającą.Pompa tłoczy wodę z dołu na górę przez rotametry,wracając wchodzi w dolną i w prawo ma powrót do pieca.I mi się wydaje, że niewiele jej wraca do pieca bo pompka przy mieszaczu ciągnie wodę z dolnej belki czyli woda znowu płynie na górną belkę

Chyba, że powrót powinien być w miejscu bypassu czyli na dolnej belce z lewej strony przed pompką patrząc od prawej.A bypass dać na prawe końce rozdzielacza.
    Tak jak tu:
    Na załączonym przez Ciebie obrazku masz zasilanie na górnej belce a powrót na dolnej tylko jest to troszeczkę zakombinowanie i wygląda inaczej.
    Twój rozdzielacz powinien mieć zasilanie na dolnej, a powrót na górnej belce.
  • Poziom 9  
    A ja się upieram, że ten rozdzielacz który załączyłem teraz jest identyczny jak u mnie.Przecież wyraźnie widać, że zasilanie wchodzi z dołu zaworu 3d a powrót z prawej strony zaworu 3d.I też mamy zasilenie i powrót na jednej belce-niby na jednej bo zasilenie wchodzi na górę po podmieszaniu.Jeśli u siebie zrobię to samo to powinno działać.Może ktoś jeszcze się wypowie.
    Tak, tylko, że u Ciebie kolego nie widzę zaworu 3D.
    Oczywiście jeżeli wiesz lepiej możesz zrobić sobie po swojemu i nie zadawać głupich pytań na forum.
    Zapomniałem dodać, że na zdjęciu załączonym prze zemnie kapilara głowicy jest umocowana nieprawidłowo. Powinna być na belce górnej.

Nie wiem czy kolego wiesz jak działa taki zawór 3D. On jeżeli ma zbyt niską temperaturę na wyjściu to otworzy zasilanie przymykając jednocześnie pod mieszanie. Przez co pompa część wody wytłoczy na powrót do kotła.
    U Ciebie nie ma niczego co by przydławiło i pompa pracuje sobie tylko na pętle. Z kotła nie ma szans pociągnąć.

mafia_863 napisał:
    A ja się upieram, że ten rozdzielacz który załączyłem teraz jest identyczny jak u mnie.

W takim razie czemu nie działa? :D
  • Poziom 9  
    Kolego oczywiście, że działa podłogówka.Grzała już 2 sezony...Potrzebuję jedynie regulacji temperatury na okresy przejściowe i silne mrozy.Mam taki zawór ESBE Vta 322- mogę go wstawić zamiast głowicy z kapilarą.Zda to egzamin?

Dodano po 12 [minuty]:

piracik napisał:

Twój rozdzielacz powinien mieć zasilanie na dolnej, a powrót na górnej belce.
    Peszel na rurkach pex mówi co innego.Czerwony-zasilanie, niebieski-powrót :D
    mafia_863 napisał:
    Peszel na rurkach pex mówi co innego.Czerwony-zasilanie, niebieski-powrót

Jeżeli chodzi o pętle to się zgadza, ale jeżeli chodzi o wyjście na kocioł to na dole masz zasilanie, a na górze powrót do kotła.
  • Poziom 9  
    Kolego piracik poproszę o łopatologiczne wyjaśnienie i opisanie zasady działania tego mieszacza, który wrzuciłeś.Ja już głupi jestem.Pompa pcha na górną belkę i górną belką idzie powrót do pieca??Bez sensu...
  • Pomocny post
    Moderator - Systemy Grzewcze
    mafia_863 napisał:
    .Pompa pcha na górną belkę i górną belką idzie powrót do pieca??Bez sensu...

Własnie tylko tak może prawidłowo działać. Powrotu do kotła wróci tyle samo ile przez zasilanie zawór pozwoli wpłynąć gorącej wodzie.
    Kiedyś coś takiego rysowałem dla któregoś z tematów na tym forum.

Przeanalizuj siebie jak jest zachowany przepływ przez ten rozdzielacz.
    Masz zasilanie z kotła na dolnej belce. Pompa zasysa z tej belki wodę. Głównie jest to woda z powrotu poszczególnych pętli, a tylko niewielka część wody z kotła.
    Przetłacza tą mieszankę na górną belkę i poszczególne pętle.
    Ale żeby pompa mogła zassać tej gorącej wody z kotła tyle samo wody musi wypchnąć do kotła. Czyli zasilanie z kotła musi być na ssaniu pompki, a powrót na tłoczeniu.
    U Ciebie masz zasilanie i powrót po tej samej stronie. Niczym nie jest to rozdzielone. Pompka więc nie ma żadnej możliwości zassać ani wypchnąć tej wody z/do kotła.
    Gania sobie tylko i wyłącznie przez pętle.
    Jeżeli to w jakiś sposób działa to tylko dzięki pompce na kotle, która siłą wepchnęła wodę rozdzielacz. Niestety nie będą to ilości aby zapewnić komfortową temperaturę.

Tak jak już pisałem. W rozdzielaczu, który Ty podałeś za przykład jest zawór mieszający termostatyczny, który otwierając dopływ ciepłej wody z kotła blokuje przepływ z powrotu, przez co pompka zassie z zasilania i wypchnie na powrót do kotła.

W Twoim przypadku masz dwa wyjścia.
    Przenieść powrót na górną belkę lub Przenieść bypass na koniec rozdzielacza.
    Przeniesienie bypassu połączy te dwie belki przez co powrót będzie i na górnej i na dolnej belce.
    Oba rozwiązania przyniosą poprawę w pracy. Temperatury będą się ustawiać zgodnie z tym co ustawisz na głowicy.
  • Poziom 9  
    No to teraz wszystko stało się jasne jak słońce:-) Przeniosę kapilarę na prawą stronę górnej belki, bypass zostawię ale zamknięty( przy otwartym zmniejszają mi się przepływy przez rotametry) i powrót z dolnej belki przeniosę na górną belkę w miejsce kapilary.I wtedy powinno zagrać jak trzeba.Dziękuję bardzo za pomoc!!! Napiszę jeszcze po przeróbce co się zmieniło:-)
  • Poziom 29  
    Tak jak patrzę na zdjęcie, to prościej będzie zostawić kapilarę tam gdzie jest, a powrot przedłużyć i włączyć na końcu górnej belki.
  • Poziom 9  
    piotr_boncza napisał:
    Tak jak patrzę na zdjęcie, to prościej będzie zostawić kapilarę tam gdzie jest, a powrot przedłużyć i włączyć na końcu górnej belki.

Czyli przenieść powrót z dolnej na prawą stronę górnej belki? A z dolnej całkiem wypiąć?
    Tak. Będzie działać wszystko tak jak trzeba.
  • Poziom 9  
    Dobra to wszystko jasne odnośnie mieszacza.A teraz pytanie kolejne.Czy zasilenie podłogówki podłaczyć za pompą kotła czy przed?W tej chwili mam przed i gdy chodzą dwie pompy jednocześnie to jedno zasilenie jest zimne.W zależności, która pompa mocniejsza ( tzn. na którym jest biegu).Pompa kotła jest na zaworze różnicowo kulowym.
  • Poziom 38  
    W tym pytaniu sam juz sobie odpowiedziales. :-)

W takim ukladzie podlogowki, jej pompa ma jedynie robic przeplyw na obwodach podlogowki, a nie ciagnac wode z kotla.
    Takie wpiecie podlogowki przed pompa CO wlasnie powoduje zle dzialanie regulacji temperatury o ktorym byla cala wczesniejsza dyskusja.
    Zanim znow cos poprzestawiasz w podlogowce, przelacz pierw jej zasilanie za pompe CO.
  • Poziom 9  
    Ja to wiedziałem (tzn. nie byłem pewien:-) ), ale nie grzałem i grzejnikami i podłogówką jednocześnie. Przy okazji tej przeróbki mieszacza przerobię i zasilenie z kotła. Dzięki!!
  • Poziom 9  
    Jestem już po przeróbkach i zdam relację :D Powrót z rozdzielacza przeniosłem na górną belkę, zasilanie podłogówki za pompę CO i teraz wszystko grzeje jak trzeba :D Mam regulację temperatury na podłogówce( szybko i pięknie reaguje na regulację głowicą) i mogę grzać jednocześnie i grzejnikami i podłogą.Dziękuję wszystkim za pomoc :!: :!: