Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Hi-Fi 160 - Przestrojenie UKF na nowe pasmo

26 Aug 2013 07:43 9477 17
    User removed account
    User removed account  
    RAFPOL5
    Level 17  
    Bez odwijanie cewek się nie obejdzie. Wg. mnie to po 2 zwoje powinno wystarczyć.
    mkpl
    Level 37  
    Jeśli cewki reznonansowe są strojone to możesz tam wstawić zamiast rdzeni ferrytowych to aluminiowe lub mosiężne i powinno się dać zestroić. Generalnie przydał by się jakiś generatorek sygnałowy lub chociaż miernik częstotliwości bo tak na ślepo stroić modząc w cewkach to tak średnio
    Józio17
    Level 29  
    Witam.
    Może Autor tematu zweryfikuje czy elementy głowicy w amplitunerze są zgodne z załączonym schematem.
    Pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    mkpl
    Level 37  
    Prędzej gloria jak GFE 30V to tam nie znajdziesz a no i potrzeba agregatu z potencjometrem.. Dlatego lepiej naprawić oryginalną głowice która jest do ogarnięcia w 30 min
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    axyzx
    Level 14  
    Może być problem z przestrajaniem, ponieważ sądząc po schemacie bez odwijania cewek się nie obejdzie. Najlepiej zarówno ze względu na prostotę jak i przyszłą jakość odbioru polecam wymianę głowicy UKF. Nie polecałbym głowicy Gloria, ponieważ nie ma ona ARCz i jest nie ma co ukrywać kiepskiej jakości. Jeżeli zależy ci na dość dobrej jakości odbioru, polecam głowice z polskich amplitunerów (np. od Zodiaka, Merkurego). Głowice takie są najczęściej zasilane napięciem 15V, diody pojemnościowe 2,5- 25V. Uzyskanie 15V do zasilania głowicy z tego amplitunera nie jest trudne (stabilizator 7015 + kondensatory). Problem może wyniknąć z napięciem strojenia, które nie musi się zgadzać z tym, jakie jest fabrycznie w amplitunerze. Jednak napięcie to (oczywiście odpowiednio stabilizowane) można uzyskać z zasilacza. Jako stabilizator napięcia strojeniowego polecam UL1520. Sposób podłączenia głowicy wraz z opisem poszczególnych wyprowadzeń najlepiej z artykułu Młodego technika pt. Programowany tuner FM z sierpnia 1986r. str. 55.
    michal_rybka
    Level 32  
    witam
    zdobyłem ostatnio taki amplituner (kieeeedyś dawno też taki miałem, ale wtedy się zamieniłem za Radmora 5412, który niestety był tak zryty przez poprzednika, że nie udało mi się go nigdy uruchimić) ale do rzeczy: w moim w głowicy są równolegle do trymerów kondensatory 15p na wszystkich 4 stopniach (wejściowy, heterodyna i 2 czułości) po usunięciu ich głowicę pięknie udało mi się zestroić na całe pasmo i czułość max 6/10 na kablu od miernika leżącym bezładnie. (na wsi tuż pod lublinem) tak więc nie widzę potrzeby odwijania cewek
    michal_rybka
    Level 32  
    jeszcze mała adnotacja: na schemacie nie ma tych kondensatorków gdyż schemat jest z orginału (Ei HSR 160) a on jest fabrycznie na nowy UKF. u nas kondensatorki dołożyli widać.

w załącznikach obrazek ze skalą orginalną oraz schemat do HSR70 - bardzo podobny, głowica wydaje się taka sama, a jakość schematu nieporównywalnie lepsza od tej w bazie (moderator jak może niech go umieści w dziale ze schematami)

pozdrawiam. dodam jeszcze że przestrojony gra pięknie, i co ciekawe ARCz działa idealnie, jak mało kiedy
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account