Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dokładność i kalibracja rezystora termometrycznego PT100

Propaganja12 26 Sie 2013 13:08 4674 5
 • #1 26 Sie 2013 13:08
  Propaganja12
  Poziom 9  

  Witam

  Mam zamiar budować termometr o dokładności 0.1*C i takiej samej rozdzielczości.
  Jako uC chcę wykorzystać STM32 z 12 bitowym przetwornikiem ADC.
  Z tego co czytałem taką dokładność najłatwiej uzyskać z czujników z serii PT.
  Najchętniej użyłbym czujnika w klasie B bo jest tani i łatwo dostępny ale zakresie który najbardziej mnie interesuje(0-40*C) ma odchyłkę do 0.5*C i rośnie z temperaturą.
  Da się w jakiś prosty sposób skorygować błąd?
  Druga sprawa w opisach czujników jest parametr 3,85nppm/°C. Wiem że ppm to parts per million a co oznacza n?
  I ostatnie pytanie, w TME przy jednym czujniku jest napisane kl.B 0,2 % a przy drugim kl.B 0,12 %. Co oznaczają te procenty?
  Dokładność i kalibracja rezystora termometrycznego PT100

  1 5
 • CControls
 • #2 26 Sie 2013 17:41
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Są dwie drogi, z kalibracją i bez kalibracji.

  Jeśli mas dostęp do wzorcowego przyrządu o rząd wielkości lepszego, to możesz zrobić kalibrację gotowego urządzenia i użyć czujnika o gorszej dokładności, oraz pozostałe elementy (rezystory precyzyjne, wzmacniacze, źródło napięcia odniesienia)mogą być trochę niższej jakości tzn nie muszą mieć wystarczającej dokładności tylko muszą mieć dobrą stabilność, czyli i tak muszą być precyzyjne ale będą trochę tańsze.

  Jeśli nie masz możliwości kalibracji to musisz się oprzeć na tym co gwarantują producenci, czyli do błędów czujnika ±0,5°C dojdą błędy wynikające z przeliczonych niedokładności rezystorów, wzmacniaczy ,ADC i referencji.
  Wniosek z tego taki że dla osiągnięcia dokładności ±0,1°C nada się tylko czujnik najlepszej klasy jaką podano w tej tabelce (1/10 B) w twoim zakresie temperatur zmieści się w tolerancji ±0,05°C więc na miernik przypada drugie tyle, co oznacza że musi mierzyć rezystancję z dokładnością lepszą niż ±19mΩ czyli ok 0,02%

  Cytat:
  Druga sprawa w opisach czujników jest parametr 3,85nppm/°C.

  Nie wiem co to za "kod" ale mogli napisać po ludzku 3850ppm/°C

  Cytat:
  w TME przy jednym czujniku jest napisane kl.B 0,2 % a przy drugim kl.B 0,12 %. Co oznaczają te procenty?
  Nie spodziewasz się chyba że zatrudniają inżyniera do wpisywania produktów do katalogu? Bardzo często mam wrażenie że ten co wpisywał też nie wiedział co to znaczy.

  0
 • CControls
 • #3 26 Sie 2013 19:10
  Propaganja12
  Poziom 9  

  Jak wygląda taka kalibracja?
  Wsadzamy czujnik do pieca z kontrolą temperatury do 0.01*C i zdejmujemy charakterystykę co 0.1*C po czym wpisujemy dane do eepromu lub flasha i na podstawie tych danych wyznaczamy temperaturę?

  Dajmy na to że czujnik w temp 20*C zawyża o 0.2*C. Czy to oznacza że w całym zakresie pomiarowym będzie tylko zawyżał czy również może zaniżać?(chodzi mi o to czy odchyłki występują w obie strony)

  0
 • #4 26 Sie 2013 19:30
  kemot55
  Poziom 30  

  To ja jeszcze dorzucę trochę. Jeżeli już skalibrujesz swój PT100 do wymaganej dokładności to dalej musisz uwzględnić starzenie samego czujnika (w czasie). Wątpię żeby produkt z TME przechodził profesjonalny proces starzenia.
  Można zażądać od producenta danych (tabelka w żądanym przedziale temperatur) dla danego czujnika, ale to kosztuje.
  A parametry TME to mogą być z sufitu. Trzeba uważać. Ja kiedyś chciałem kupić diodę, dla której prąd ciągły dla "inżynierów" z TME wynosił 4A. Bardzo się zdziwiłem bo dioda była po prostu mała (niewielkie rozmiary). Okazało się, że to był podany prąd chwilowy :-).

  1
 • #5 26 Sie 2013 20:18
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Cytat:
  Wsadzamy czujnik do pieca z kontrolą temperatury do 0.01*C i zdejmujemy charakterystykę co 0.1*C

  Bez przesady, rezystancja platyny zmienia się względnie liniowo z temperaturą, do dokładniejszego opisu matematycznego używa się wielomianu najwyżej trzeciego rzędu, a w zakresie niskich temperatur aproksymuje się wielomianem drugiego rzędu, czyli minimum trzy punkty ja zrobił bym kilka pomiarów więcej, potem wyliczył współczynniki wielomianu i sprawdził czy "pasują" do funkcji kwadratowej.
  Cytat:

  Dajmy na to że czujnik w temp 20*C zawyża o 0.2*C. Czy to oznacza że w całym zakresie pomiarowym będzie tylko zawyżał czy również może zaniżać?(chodzi mi o to czy odchyłki występują w obie strony)
  Błędy mogą być spowodowane niewłaściwymi wymiarami elementu rezystancyjnego czujnika jak i niewystarczającą czystością platyny, można się spodziewać błędu offsetu, czułości oraz nieliniowości, choć nieliniowość wyższego rzędu jest mało prawdopodobna.

  0
 • #6 26 Sie 2013 22:26
  Propaganja12
  Poziom 9  

  Błędu offsetu można się pozbyć stosunkowo łatwo, tzn można wsadzić czujnik do wody z lodem i w sprzyjającym ciśnieniu będzie to taka jednopunktowa kalibracja(zgadza się?). Ciekawe o ile taki zabieg poprawił by dokładność. Zlikwidował bym błąd 0.3*C w klasie B i błąd układu pomiarowego?
  Na czym polega błąd czułości?
  Ma kolega jakieś pdfy czy inne źródła do poczytania?

  0