Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stroboskop. Budowa. Czy jest on bezpośrednio pod ~230V?

ADI-mistrzu 17 Kwi 2005 21:25 5945 57
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAO
    wrobel19
    Poziom 14  
    powiedz w sklepie ze chcesz transformator impulsowy i to wszystko
  • Pomocny post
    adammc

Poziom 26  
    jak nie mozesz dokupic trafka to wymontuj z jakiejkolwiek starej lampy blyskowej jest tam podobny i bedzie dzialac na bank
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Dzięki za pomoc, ale mam kolejna prośbę, możecie mi podrzucić jakiś schemat dóżego stroboskopu ??
  • Pomocny post
    adammc

Poziom 26  
    a dziala ci ten pierwszy ?
    w bazie elektrody jest taki wielki strob poszukaj na pewno jest bo kiedys widzialem go ..
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    No tamten stroboskop działa i wielkie dzięki za pomoc i za to że wytrzymaliście moje pytania.
    Jest teraz na pająka, ale mam już narysowane scierzki na płytce.
  • IGE-XAO
    adammc

Poziom 26  
    schemat wygląda ładnie razi mnie tylko marnotrawstwo transformatorków impulsowych i transoptorów bo i tak w tym układzie palniki migają na raz więc mogłyby być wyzwalane z jednego trafka
    Kamil _84
    Poziom 13  
    wiesz moze masz troche racij bo palnik IFK120 potrzebyje ok 1KV do zapłonu ale zdrugiej strony to niewiem czy byto zadzialalo. Ale to ma swoje dobre plusy poniewaz mozesz sobie sterowac kazdym z osobna poprzez te opto trjaki, ja osobiscie kupilem sobie malego kita ktury steruje djodami wzaporogramowany sposob kosztowal ok okolo25zł ale sie oplacalo poniewsz moge sobie sterowac strobem jak ino misie podoba oczywiscie wramach mozliwosci programuw z kita np. 1z3 blyskaja razem a 2 osobno lub tez leca pokoleij tzn najpierw 1 potem 2 a nakoncu 3 i tak wkulko, jest jeszcze kolo20 ruznych programow i pretkosci. ale to nie znaczy ze pozbyle sie NE555, podpiołem go poprzez przekaznik i teraz przełanczam sobie jak ino chce pozd. kamil
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Ile wynosi mniejwięcej koszt tego stroboskopu ??
    Kamil _84
    Poziom 13  
    Mniej wiecej kolo 100zł ale ja mialem troche czesci ze szkoly pozd. kamil

Dodano po 3 [minuty]:

Tyle tylko ze ja musiale kupowac niekture czesci po 2 razy najczesciej to byly IFK 120 no i chyba dokupywalem trafo jedno lub dwa tak bez zadnych pomylek lub przerabian to 60-70zł
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    A jakieś parametry ?? Np. jakie częstotliwości osiąga, jaka jkest moc wyładowań itp.
    Kamil _84
    Poziom 13  
    no max 20hz moc wyładowan to jest 120 w\s to znaczy 120 J. TO Zalezy jakich lamp uzyjesz bo IFK120 maja tylko te 120w\s a inne sa mocniejsze. Mozna tam włozyc mocniejsze bo te pospolite transformatorki stroboskopowe sa owiele mocniejsze niz potrzebne jest zeby ruszyc ifk120 wiec najlepszym rozwiazaniem dla IFK120 zeby nie siadła bylo by wzycic tam zamiast zwykłego transformatorka stroboskopowego transformatorek z zuzytych aparatów fotograficznych jednorazowych. Moze jak pochodzisz po punktach kodak lub innej firmy to znajdziesz jakis niepotrzebny zyzyty aparat jednorazowy. Pozd. KAMIL

Dodano po 5 [minuty]:

Ta czestotliwosc mozesz sobie regulowac jak inno chcesz przez układ NE555 masz tu niewielki programik jak to mozna zrobic :)
    vulcano_gisz
    Poziom 13  
    Witam Ja tez złozyłem tego stroba na 3 palniki. Całkiem Spoko sprzet ale na tych kondensatorach 10µF/400V to nic ciekawego nieuzyskasz wiec trzeba je wymienic na 47µF/400V no i ja do tego w obudowie mam zamontowany wentylator z pc oraz te rezystory 5W dobrze by było wymienic na wieksze np 25W bo te sie zbyt grzeja ale ogólnie całkiem niezly jest a po zamontowaniu wyzwalacza w rytm muzy to juz pełen wypas. Polecam
    neon!!!
    Poziom 12  
    mam ogólne putanko o strobo czy zrobienie odblasku z lustra jest dobrym pomysłem

pozdro :D :D
    sSmall
    Poziom 19  
    wiesz według mnie to jest to bardzo dobry pomysł ale mozna jeszcze wziąś taką folie jak jest w chalogenach takich na foto komurke
    szymon188
    Poziom 22  
    Ja swoj palnik zamontowalem w obudowie od halogenu.Wyglada ciekawie i dziala tez bardzo dobrze,wiec polecam takie rozwiazanie.
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    No własnie ja tez myślałem aby mój stroboskop wsadzić do obódowy od halogenu tylko z kąd można taką skołować i za ile ??
    wrobel19
    Poziom 14  
    witam
    idz na zlomowisko tam gdzie skupuja samochody i tam kupisz za pare groszy
    szymon188
    Poziom 22  
    Ja obudowe mialem z prawdziwej skarbnicy elementow.To moj garaz.Mozna tam znalesc prawie wszystko. :P
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    A ta reszta części to jakie mogą to być ??
    szymon188
    Poziom 22  
    Jaka reszta?Kostki elektryczne kupisz w kazdym sklepie elektrycznym a chyba nie trzeba wyjasniac gdzie kupic przewody.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam jako chalogen polecam oprawe chalogenową 150W jest w cenie 9zł a nawet tańsza w supermarketach :)

Pozdrawiam
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Sorki, ten post nie był do tego tematu, troche mi się pomieszały :P.
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Zmieniłem kondensatory 4,7uF na 47uF w celu zwiększenia siły wyładować, ale zauważyłem że zaczeły sie grzać. Czy to normalne, jeśli nie to co może być skutkiem tego ??
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Jest to normalne :) Rada. przykręć je do radiatora i posmaruj pasta silikonową. Lub daj wentylatorek.
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    A mam jeszcze pytanie, jeśli zwiększe pojemność kondensatora tego przy transformatorku (kondensator w kształcie takiej kostki) to zmieni coś efekty na lepsze ??
    sSmall
    Poziom 19  
    według mnie to nic się nie zmieni ewentualnie szybkość błysku ale możesz spróbować ja tego nie sprawdzałem pozdrawiam PS. Nie powinno się nic stać złego ale nie obiecuje