Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świetlówki matrycy i inne sprawy związane z monitorami LCD

27 Sie 2013 11:07 8748 13
  • Poziom 35  
    Witajcie

Interesuje mnie kilka spraw związanych z serwisowaniem LCD.

1. Czy istnieją jakieś książki na w/w temat ? Możecie jakąś polecić ?
    Widzę, że większość monitorów zbudowanych jest niemal tak samo i mają te same objawy.

2. Żarówki włączane szeregowo. Czy to stosuje się tak jak w przypadku zasilaczy ATX ? Wpina się ją szeregowo z jednym z przewodów 220V ? W jakim celu ? W przypadku usterki monitora spali się żarówka zamiast elektroniki ?

3. Czy są jakieś układy w monitorach, odpowiedniki BIOSów komputerowych, które czasem trzeba zaktualizować, zrobić upgrade jeśli monitor nie działa prawidłowo ?

4. Kwestia podmiany świetlówek. Jakie kryteria muszą spełniać świetlówki aby można je było podmienić ? Czy chodzi tylko o długość i średnicę, czy świetlówki różnią się napięciami ? Załóżmy, że mamy monitor Iiyama 17" 4:3, który wyłącza podświetlenie po kilku sekundach. Podejrzewam świetlówki. Czy mogę podmienić je na przykład na świetlówki z matrycy laptopa ASUS 15,4" 16:9 ?

5. Kwestia wymiany / podmiany matryc. Liczy się rozmiar i ta sama ilość pinów na taśmie czy muszą to być matryce wręcz do konkretnego modelu ?

6. Tester świetlówek. Używacie takiego sprzętu, czy jakoś inaczej testujecie świetlówki ? Jeżeli tak, to jak.

7. Monitory LED. Czy elektronika dużo różni się budową w stosunku do LCD ? Napięcia zasilające są takie same ?

Na razie tyle, jak mi się coś jeszcze przypomni to napiszę :)

Mam nadzieję, że temat nie wyląduje w koszu bo bardzo mi zależy na zagłębieniu się w tym temacie.
  • Poziom 38  
    2. Żarówka się zaświeci a elektronika nie wyparuje. Łączymy szeregowo.
    4. Najistotniejsze są wymiary, na pierwszy rzut oka nie widzę by podawali coś jeszcze, ewentualnie model z którego pozyskano.
    6. Mam przerobiony inwerter z laptopa, ale jeszcze się nie przydał, bo dość często padają kondensatory, ewidentnie sama przetwornica zazwyczaj prędzej psuje się niż świetlówki. Przypadków z uszkodzonymi świetlówkami miałem znacznie mniej, to nawet lepiej, bo matrycę bardzo łatwo jest uszkodzić.
  • Poziom 35  
    Kolejne pytanie.

8. Ile świetlówek znajduje się w matrycy ? 4 ? Są połączone szeregowo czy równolegle ?
    Wiem, że jedna uszkodzona świetlówka wystarczy do wyłączenia invertera. Świetlówki są podłączone 2 przewodami z inverterem ?

elektryku5 napisał:
    Mam przerobiony inwerter z laptopa, ale jeszcze się nie przydał

Czy mogę więc kupić na aukcji jakiś inverter, podłączyć 19V do odpowiednich pinów oraz odpowiednie napięcie do sterowania jasnością świecenia i to wystarczy do sprawdzenia świetlówki ?

9. Czy można testować każdą świetlówkę pojedyńczo, bezpośrednio z inverterem czy trzeba cały komplet z matrycy ? Nie spali się w pierwszym przypadku ?

9. Transformator invertera. Oba uzwojenia muszą mieć zbliżoną lub taką samą rezystancję jeśli jest prawidłowa ? O ile ohm może się różnić ? Czy jest to jakaś stała wartość, np kilkaset ohm czy też inna dla danego modelu ?
  • Poziom 38  
    8. Zazwyczaj 4 i mają każda wyprowadzona kabelek, w laptopach są 2, jedna podwójna wtyczka i połączenie szeregowe.
    Mając już te 4 wtyczki na widoku sprawa wygląda tak, że w jednej wtyczce wpięte są 2 końce osobnych świetlówek, nie bardzo wiem jak to dokładniej rozjaśnić, ale jak zobaczysz, to pewnie będziesz wiedział o co chodzi.

Inwerter co mam wymaga podłączenia 12V oraz 5V i świeci, ściemnianie reguluje się chyba przez wejście PWM, ale dla testera ten bajer wydał się niepotrzebny.

9. Ten z laptopa ma jedno wyjście, więc pojedynczo powinno pójść (za kilka dni będę naprawiałem jedną 17tkę, więc będę mógł więcej powiedzieć o tym wynalazku, choćby jak się sprawdzi, jeśli będzie ok, to sposób połączenia i jakieś zdjęcia może też wystąpią).

Warto się rozejrzeć po schematach jakichkolwiek monitorów, bo zasada działania inwertera jest podobna, czasem może różnić się układ sterujący czy inne elementy.

Ogólnie mówiąc, wypadałoby wiedzieć jak działa przetwornica i układ inwertera za nią, choć w zwykłych uszkodzeniach starczy rozejrzeć się po kondensatorach.
  • Poziom 35  
    Z tego co wyczytałem, najczęściej naprawa monitorów LCD sprowadza się do wymiany elektrolitów po stronie wtórnej lub transformatora inwertera. Pomijam przypadki ze zbitą matrycą oczywiście.

10. Mówisz, że 2 świetlówki w laptopie połączone są szeregowo. Przy połączeniu szeregowym dwóch świetlówek napięcie jest o połowę mniejsze niż w przypadku jednej świetlówki prawda ? Stąd też, jeżeli podłączę tylko jedną, dam jej 2x większe napięcie i ją uszkodzę ?

11. Czyli inwertery monitorów LCD mają 4 piny na wyjściu a te z laptopów 2 piny ?

12. Napięcie wychodzi prosto z trafa, a więc jest przemienne. Czy kolory przewodów mają znaczenie ? Spotkałem się z parą przewodów białych oraz białego i różowego w matrycach laptopów

Mam inwerter od Aspire 3000 i zbitą matrycę z ASUS F5 bodajże to się pobawię.
  • Poziom 38  
    10. Jest mniejsze, ale podczas testu świecić będzie tylko chwilę, więc nic spalić się nie powinno (ale to jeszcze sprawdzę na swoim sprzęcie), nie widziałem też w fabrycznych testerach opcji przełączania na świetlówki różnej mocy.
    11. 4 wtyczki po 2 piny, czyli w sumie 8 pinów, 4 świetlówki po 2 końce, więc każda podpięta jest do jednego. Dokładnie, z laptopa 2.
    12. W laptopach jest jedna wtyczka od świetlówek, więc nie bardzo jest co pomylić, ale już w zwykłych pomylenie którejś z wtyczek powoduje miganie (przynajmniej ja tak miałem, starczyło zamienić).
  • Poziom 21  
    Dj Haker napisał:

Mam inwerter od Aspire 3000 i zbitą matrycę z ASUS F5 bodajże to się pobawię.

Takie laptopy posiadają matrycę 15,4" z jedną świetlówka. W sumie to nie spotkałem nigdy matrycy 15,4 z dwiema świetlówkami.
  • Poziom 35  
    Właśnie przepiąłem inwerter z Aspire do tej uszkodzonej matrycy i wszystko działa elegancko :)

Rozbiorę ją za chwilę i dam znać ile było świetlówek.

Bardzo proszę o pomoc w nierozwiązanych do tej pory pytaniach :)
  • Poziom 35  
    Z tym tematem zapoznałem się już jakiś czas temu.

Rzeczywiście martyca posiada tylko jedną świetlówkę.

Czy inwertery posiadają zabezpieczenia przeciwzwariowe ? Dlaczego wyłączają się, kiedy świetlówka jest spalona ? Powoduje ona zwarcie czy inwerter się wyłącza ponieważ nie jest obciążony ?
  • Poziom 21  
    Dj Haker napisał:
    Z tym tematem zapoznałem się już jakiś czas temu.

Rzeczywiście martyca posiada tylko jedną świetlówkę.

Czy inwertery posiadają zabezpieczenia przeciwzwariowe ? Dlaczego wyłączają się, kiedy świetlówka jest spalona ? Powoduje ona zwarcie czy inwerter się wyłącza ponieważ nie jest obciążony ?

Proponuję zapoznać się jeszcze raz, ale tym razem ze zrozumieniem. Strona 50 poradnika z tematu powyżej.
  • Poziom 35  
    Tego pliku PDF nie otwierałem :) Już nadrabiam zaległości !
  • Poziom 38  
    Co do połączeń świetlówek -dziś naprawiałem monitor z matrycą 170E01-A5 i każda świetlówka miała swoją własną wtyczkę, do testu starczyło podpiąć owe wtyczki jedna po drugiej do inwertera z laptopa, tak oto je przetestowałem.
    W tym typie matrycy dość łatwo też wyjmowało się świetlówki, bo starczyło odkręcić malutki wkręt i cała listwa "wyjeżdżała".

By odpalić inwerter na OZ960S podałem na złącze 12V i w odpowiednim miejscu (zależy od modelu) 5V z stabilizatora, takim narzędziem bez problemu można świetlówki testować, obawy co do spalenia ich (bo w laptopie zasila 2 w szeregu) się nie sprawdziły, także jest sposób na dość tani tester, nie wiem niestety do jakiej długości sobie poradzi...
  • Poziom 35  
    Co do powyższego postu:
    Inwerter z Aspire 3000 radzi sobie ze świetlówkami monitora 19". Nie miałem jeszcze okazji sprawdzić większych rozmiarów.

Garść kolejnych pytań:
    - Jak sprawdzić kondensatory 3kV na wyjściu inwertera ? Uszkodzony ma zwarcie ?
    - Niektórzy namagnesowują śrubokręty kładąc je tymczasowo na magnesie z głośników. O wiele wygodniej wykręcać śrubki z zakamarków itp. Jednak czy to pole magnetyczne nie uszkodzi elektroniki monitora lub komputera ?
    - Czy rezystancja transformatora inwertera spada ciągle podczas jego pracy aż do momentu, kiedy cały układ przestaje działać, czy też ciągle ma prawidłową wartość, pewnego dnia następuje usterka która tą wartość zaniża powodując wyłączenie układu ?
    - Czy istnieje możliwość zmiany loga producenta, wyświetlanego podczas startu monitora ?
    W jakim układzie zanotowane są takie informacje ? EEprom ?
    - Czy pamięć w monitorach jest ulotna ?

Na poprzednie pytania udało mi się już znaleźć odpowiedź.