Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie Grzejnika - Czy spód grzejnika moze być niżej niż rurka powrotu?

pawel_raczka 27 Sie 2013 11:54 8145 12
  • #1 27 Sie 2013 11:54
    pawel_raczka
    Poziom 8  

Witam.
    Prowadze remont łazienki. Był w niej zamontowany grzejnik żeliwny 10 żeberek, a kupiłem teraz grzejnik drabinkowy 500W problem polega na tym że podłączenie starego grzejnika nie mogę obniżyć ponieważ jest ono spawane. Cała instalacja jest stalowa i do tego tylko grawitacyjna czyli duże przekroje rur itd. Pytanie polega na tym czy jak podłącze tak jak załącznik (rysunek). to czy ten grzejnik będzie działał?
    Mam znajomego majsterkowicza który powiedział że mogę mieć z tym problem. Jeśli nie tak po podpowiedzcie jak.

Wysokość rurki zasilającej od sufitu mam 33cm następnie rurka powrotu od sufitu jest na wysokości 50 cm. A nowy grzejnik (juz zakupiony i niestety rozpieczętowany;( ) jest wysokości 92cm + podłączenie kolankami.

bardzo proszę was o pomoc.

założenie pompki nie wchodzi w rachubę ponieważ jest to zbyt duży koszt przeróbek przy kotle, czy istnieje dobre rozwiązanie tego problemu?

1 12
  • #2 27 Sie 2013 12:42
    gersik
    Poziom 31  

Założyć odpowietrznik w najwyższym punkcie i powrót przenieś na drugą stronę, ale i tak mogą występować problemy z prawidłowym grzaniem tego grzejnika.

0
  • #3 27 Sie 2013 13:37
    pawel_raczka
    Poziom 8  

Byłem w sklepie i powiedzieli mi żeby i powrót i zasilanie podłączyć u dołu. To w końcu jak będzie lepiej?

0
  • #4 27 Sie 2013 13:56
    saskia
    Poziom 38  

Bedziesz mial ciagle problemy z tym grzejnikiem, bedzie grzal, ale z duzym opoznieniem w stosunku do innych i bedzie mial zmniejszona wydajnosc.
    Najlepsze co mogl bys zrobic, to podlaczyc nowy powrot na duzo nizszym poziomie i wpiac go do powrotu CO, a ten stary powrot odciac i zaslepic.

0
  • #5 27 Sie 2013 19:11
    piotr_boncza
    Poziom 29  

pawel_raczka napisał:
    Byłem w sklepie i powiedzieli mi żeby i powrót i zasilanie podłączyć u dołu. To w końcu jak będzie lepiej?

Tak, to tylko w pompowym. Na grawitacji nie będzie działać. Podłączenie w/g rysunku może działać, ale nikt tu nie da gwarancji. Konieczny jest odpowietrznik, bo na pewno będzie się blokować.

0
  • #6 27 Sie 2013 19:28
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    Tak, to tylko w pompowym. Na grawitacji nie będzie działać. Podłączenie w/g rysunku może działać, ale nikt tu nie da gwarancji.

Działać będzie, jako tako - bez pompy prawie od razu można założyć, że cały dół grzejnika będzie niewykorzystany.

1
  • #7 27 Sie 2013 20:22
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Najlepsze rozwiązanie: zatrudnić spawacza. Oczywiście woda z instalacji musi być spuszczona. Odspawać źle rozmieszczone gałązki (zaślepiając otwory po nich - spawem) i wspawać te gałązki we właściwym miejscu -powrotną poniżej spodu grzejnika, zasilającą - nieco powyżej góry grzejnika. Gdyby była pompa, to grzejnik by działał nawet tak, jak jest na rysunku. Domyślam się, że końcówki grzejnika (otwory) do przykręcenia gałązek mają gwint 1/2''. To trochę mało jak na ogrzewanie grawitacyjne - standardowo do grawitacji daje się 3/4''. Poza tym, te grzejniki mają nieco większy opór wewnętrzny niż żeberkowe żeliwne, więc na grawitacji mogą słabo grzać (w ogrzewaniu pompowym działają poprawnie).

0
  • #8 27 Sie 2013 22:46
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Może trzeba inaczej podejść do tematu. Masz rozstaw gałązek po żeberkach, kup drabinkę pasującą podejściem. I koniecznie zasilaną z boku a nie z dołu. Link
    albo Link
    Możesz też zamówić np. Link z odpowiednimi podejściami

0
  • #9 27 Sie 2013 23:18
    W0jtek92
    Poziom 36  

Drabinka już niestety przez autora postu zakupiona, więc raczej odpada. A może by tak zaślepić i nagwintować obecne gałązki a by wpiąć się z nowymi gałązkami zastosować trójniki gebo? Jeśli zrobisz to sam to powinno wyjść taniej niż spawacz i usługa, bo nowe gałązki możesz zrobić w stali i zakupić na miare gwintowane króćce .

0
  • #10 25 Sie 2014 22:47
    imlubie
    Poziom 10  

Witam czy udało się rozwiązać problem bez zakupienia innego grzejnika
    bo mam własnie podobny dylemat w przykładzie najbardziej by mi odpowiadał , C.O z pompą, jak to będzie bo grzejnik jest na ostatnim pietrze a nie chciał bym zmieniać odejść od pionu

0
  • #11 26 Sie 2014 14:28
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Teoretycznie będzie grzał (ale tylko przy ogrzewaniu pompowym), ale koniecznie musi być odpowietrznik w grzejniku (na pionie także), gdyż przy takim podłączeniu (zarówno zasilanie, jak i powrót na dole) grzejnik może się bardzo łatwo zapowietrzyć przy napełnianiu instalacji a także nie byłoby możliwości jego odpowietrzenia bez odpowietrznika przykręconego do grzejnika. Odpowietrznik do grzejnika wkręcić do otworu gwintowanego z górnej części grzejnika - najlepiej sprawdzić poziomica, czy grzejnik jest wypoziomowany - jeśli nie, to dać odpowietrznik po tej stronie, gdzie grzejnik jest wyżej (tam się zgromadzi powietrze). Kaloryfer tak podłączony jak na rysunku będzie grzał słabiej, niż gdyby był podłączony normalnie (zasilanie górą, powrót dołem).

1
  • #12 27 Sie 2014 23:11
    imlubie
    Poziom 10  

to w przypadku nie ruszania rury za zaworem jakie podłączenie będzie najlepsze z przykładowych rysunków A B
    Podłączenie Grzejnika - Czy spód grzejnika moze być niżej niż rurka powrotu? Podłączenie Grzejnika - Czy spód grzejnika moze być niżej niż rurka powrotu?

1
  • #13 28 Sie 2014 09:35
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Lepiej będzie działał przy podłączeniu B - koniecznie z odpowietrznikiem (jest tam zaznaczony nawet nie jako wkręcony w grzejnik, ale w gałązkę zasilającą w najwyższym miejscu - i bardzo dobrze, gdyż tam gromadziłoby się najwięcej powietrza).

1