Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka stacja ? ZD931 , ZD937 , 936D ?

v-cu 27 Aug 2013 13:26 3732 12
    v-cu
    Level 11  
    Witam. W końcu postanowiłem zakupić swoją pierwszą stację lutowniczą. Teraz aktualnie lutuje zwykłą lutownicą kolbową. Mam już ją 1.5 roku i wkońcu trzeba by ją zmienić bo troszkę mnie już ona wkurza.
    Także znalazłem trzy stacje na allegro które bym ja wybrał . Tylko nie wiem która będzie najlepsza.
    Linki :
    Stacja 1 ZD931
    Stacja 2 ZD937
    Stacja 3 ZHAOXIN 936D

Dodam że lutuje często. Około 2 godziny dziennie. Często też lutuje elementy smd.
    Nie potrzebuje stacji z hot air.

Także którą wybrać ? Do której łatwo dostane groty ? Prosze o opinie, czy ktoś posiada te stacje i co o nich sądzicie.

Pozdrawiam v-cu
    Rafik_
    Level 17  
    Szczerze to nie poleciłbym żadnej z tych, w pracy mieliśmy podobnego chinola do tego nr 1 ale po gwarancji padł procek i rób co chcesz, jeśli szukasz czegoś naprawdę to w TME lub gdzie indziej kup kolbę PENSOL-a z czujnikiem zabudowanym, na 24V (do SMD i nie tylko wystarczy), dość dobre i kupisz wszystko i grzałki zamienne i różne groty do nich, zrób sobie sam stację z prawdziwego zdarzenia, schematów jest trochę na elektrodzie i żadna awaria procka cię nie zaskoczy.

Jeśli już uprzesz się na gotowca to jednak polecam coś jak najmniej skomplikowanego bez wyświetlacza z regulacją na pr-ku jeśli nie wymagana jest do twoich zastosowań precyzyjna temp.
    wycior01
    Level 21  
    Polecam jakiegoś taniego xytronic'a ze strony NDN ,albo zhaoxin 936A+, te co wymieniłeś sobie daruj, wyświetlacz to zbędny dodatek, a stacje go posiadające częściej się psują.
    wycior01
    Level 21  
    Jest to najtańsza działająca sensownie stacja. Do 100zł musisz doliczyć groty (to co w zestawie najlepiej od razu do kosza, żeby się nie denerwować). Groty dostępne w castoramie pod nazwą dedra w cenie 12zł/2szt. są ok, lepsze hakko. Odpowiadając na pytanie - wg, mnie warto, dzisiaj stacyjką tą zlutowałem sobie 2 dekady rezystorowe (w sumie kilkaset Lutów, w większości smd) i całkiem nieźle mi to szło :).
    Trabi
    Level 36  
    v-cu wrote:

I błąd. W końcu nadejdzie chwila, gdy stwierdzisz "czemu nie kupiłem hot air?". Tym bardziej jak piszesz, że dłubiesz też w SMD.
    v-cu
    Level 11  
    Trabi wrote:
    v-cu wrote:

I błąd. W końcu nadejdzie chwila, gdy stwierdzisz "czemu nie kupiłem hot air?". Tym bardziej jak piszesz, że dłubiesz też w SMD.

Ale z hot air jest droższa trzeba dać conajmniej 300zł za porządną.
    A nie zamierzam tyle wydać na stacje. Zamierzam tylko max 150zł
    Trabi
    Level 36  
    To nie kupuj "z", ale przy okazji dokup osobny. Warto.
    elektryku5
    Level 39  
    Rafik_ wrote:
    Szczerze to nie poleciłbym żadnej z tych, w pracy mieliśmy podobnego chinola do tego nr 1 ale po gwarancji padł procek i rób co chcesz, jeśli szukasz czegoś naprawdę to w TME lub gdzie indziej kup kolbę PENSOL-a z czujnikiem zabudowanym, na 24V (do SMD i nie tylko wystarczy), dość dobre i kupisz wszystko i grzałki zamienne i różne groty do nich, zrób sobie sam stację z prawdziwego zdarzenia, schematów jest trochę na elektrodzie i żadna awaria procka cię nie zaskoczy.

Jeśli już uprzesz się na gotowca to jednak polecam coś jak najmniej skomplikowanego bez wyświetlacza z regulacją na pr-ku jeśli nie wymagana jest do twoich zastosowań precyzyjna temp.

Odniosę się do tego.
    Może i cała stacja ZD jest do niczego, ale kolba jest całkiem niezła, dorabiając termostat za kilka złotych i dokładając trafo można osiągnąć niezłe rezultaty.
    Pensol też jest ok, ale ja już się do ZD zdążyłem przyzwyczaić, fajny jest chociażby silikonowy kabel w ZD oraz groty jak za darmo, które trzymają dość długo. Lutuję grotem kopytko i da się tym robić SMD jak i nawet THT, dość szybko grzeje. (Do Pensola też jest kopytko, ale jeszcze nie zdążyłem kupić, więc takiej konfiguracji nie wypróbowałem.)

Jakby co to mam z zanadrzu 2 sterowania (na wzmacniaczu operacyjnym), jedno z optotriakiem, jedno z mos-fetem (dla 24VDC), trzymają temperaturę na tyle, że nie wiem kiedy grzeje a kiedy nie, ponieważ w wersji z przekaźnikiem czułem jak się grot wychładza czasem, bo histereza była większa. (Z mos-fetem zrobiłem już 4 takie PCB i działają.)

Wyświetlanie temperatury to w sumie bajer, bo jak się człowiek przyzwyczai do położeń potencjometru, to idzie fajnie.
    wycior01
    Level 21  
    Wszystko jedno - to to samo, jedyne co mogę powiedzieć, to stacja 936A+ ma mniej elektroniki, przez co jest mniej awaryjna. Decyzję musisz podjąć sam, możesz jeszcze popatrzeć na xytronic'a na stronie ndn , może tam któryś model zwróci twoją uwagę.