Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa programatora pralki na MCU AVR

mickeu 27 Sie 2013 17:31 3624 5
  • #1 27 Sie 2013 17:31
    mickeu
    Poziom 9  

Witam wszystkich.

Po przejściach z moją pralką zacząłem myśleć coraz to poważniej o budowie programatora na podstawie MCU AVR.

Pomysł jest taki:

- kontrola przez 8 bit AVR
    - wyświetlacz 2x16 lub 4x20 alfanumeryczny
    - obsługa klawiaturą (UP, DN, LEFT, RIGH, OK, ESC) lub enkoder obrotowy z przyciskiem
    - obsługa podstawowych funkcji pralki
    - uniwersalna budowa dla wszystkich typów
    - ustawianie czasu prania np w 3 czasach
    - ustawienie temp. 30, 40, 60, 90
    - extra płukanie
    - blokada rodzicielska na hasło
    - zegar
    - data

- I NAJWAŻNIEJSZE !!! OPEN SOURCE

Z tego co się orientuje to wymagane by było:

- sterowanie silnika - pwm (triak lub SSR)
    - sterowanie obrotami lewo/prawo - przekaźnik
    - sterowanie zaworem wody - przekaźnik
    - sterowanie zasilaniem pompy - przekaźnik
    - sterowanie zasilaniem grzałki - przekaźnik (zarządzany przez pomiar temperatury)
    - blokada drzwi - przekaźnik
    - czujnik otwarcia drzwi

- pomiar poziomu wody -wbudowany hydrostat
    - pomiar temperatury NTC wbudowany lub własny
    - pomiar spienienia - czujnik wilgotności
    - pomiar obrotów bębna - tachoprądnica lub własny układ optyczny (magnetyczny) na kole pasowym

Na chwile obecną problematyczne dla mnie jest ogarnięcie tachoprądnicy oraz nie jestem pewien czy wszystkie pralki stosują tę samą konstrukcję silników (sterowanie PWM lub falownik) aczkolwiek wydaje mi się że falownik to za droga zabawka aby go stosować w tanich pralkach.

Możliwe byłoby wykonanie kalibracji obrotów pralki i zapisanie danych do EEPROM w chwili instalacji.

Dodatkowo - pmomiar natężenia prądu na pompie, w przypadku zablokowania wirnika wyłączenie zasilania i wyrzucenie awarii na wyświetlacz, to samo może się tyczyć np. grzałki,

A teraz pytanie:

Czy jest sens się za to zabierać i czy byliby chętni aby dorzucić swoje "2 grosze" do pomysłu?

0 5
  • #2 27 Sie 2013 22:58
    movzx
    Poziom 39  

mickeu napisał:
    Czy jest sens się za to zabierać
    Pewnie że jest, oczywiście zdając sobie sprawę że opłacalność tego jest raczej żadna - bardziej do zabawy i nauczenia się czegoś.

Z rad które przychodzą do głowy na sam początek:
    - Open Source w przypadku fizycznego urządzenia może skończyć się tym, że jakiś cwaniak będzie sprzedawał owoc twojej ciężkiej pracy - ale każdy na to zapatruje się inaczej.
    - Nie warto przesadzać z uniwersalnością, bo z małego prostego sterownika do swojej pralki zrobisz wielką i skomplikowaną kobyłę.
    - Nie baw się w sterowanie silnikiem. Weź gotowy moduł np. ze starego Polara na TDA1085, ewentualnie lekko przerób i wszystkie problemy z rozpędzaniem, prądnicą itp. masz z głowy.
    - Czujnik spienienia/wilgotności to już trochę bajer.
    - Zastanów się jaką wartość dodaną daje Ci pomiar prądu pompy. Moim zdaniem zero. Zresztą jak pomierzysz to zobaczysz jak trudno dobrze to zgrać żeby działało. A jakiekolwiek zwarcie usmaży pół układu.

Pozdrawiam.

0
  • #4 27 Sie 2013 23:23
    mickeu
    Poziom 9  

movzx napisał:
    mickeu napisał:
    Czy jest sens się za to zabierać
    Pewnie że jest, oczywiście zdając sobie sprawę że opłacalność tego jest raczej żadna - bardziej do zabawy i nauczenia się czegoś.

Z rad które przychodzą do głowy na sam początek:
    - Open Source w przypadku fizycznego urządzenia może skończyć się tym, że jakiś cwaniak będzie sprzedawał owoc twojej ciężkiej pracy - ale każdy na to zapatruje się inaczej.
    - Nie warto przesadzać z uniwersalnością, bo z małego prostego sterownika do swojej pralki zrobisz wielką i skomplikowaną kobyłę.
    - Nie baw się w sterowanie silnikiem. Weź gotowy moduł np. ze starego Polara na TDA1085, ewentualnie lekko przerób i wszystkie problemy z rozpędzaniem, prądnicą itp. masz z głowy.
    - Czujnik spienienia/wilgotności to już trochę bajer.
    - Zastanów się jaką wartość dodaną daje Ci pomiar prądu pompy. Moim zdaniem zero. Zresztą jak pomierzysz to zobaczysz jak trudno dobrze to zgrać żeby działało. A jakiekolwiek zwarcie usmaży pół układu.

Pozdrawiam.

Co do OpenSource i cwaniaków to masz rację ale tego nie da sie przewidzieć
    Odnośnie TDA1085 muszę to przejrzeć.
    Czujnik spienienia, może i bajer - ale w takim przypadku pralka by przepłukała bęben częściowo i nie musisz potem z mopem pomykać po łazience.
    Pomiar prądu pompy powinien dać informacje o zbyt dużym natężeniu co mogłoby oznaczać zablokowanie wirnika (np. stringi zassane do układu :D ) i wyłączyć zasilanie silnika pompy uniemożliwiając spalenie go.
    Wiem że nie będzie to układ za 50 zł ale jak serwis krzyczy 800 za nowy programator to uważam ze można o tym pomyśleć, rozumiem ze nowa pralka teraz kosztuje 600 ale niektórzy mają takie po 2000

0
  • #5 28 Sie 2013 00:20
    movzx
    Poziom 39  

mickeu napisał:
    nie musisz potem z mopem pomykać po łazience
    Nigdy nie zdarzyło mi się z powodu spienienia, może dlatego nie odczuwam potrzeby.
    mickeu napisał:
    Pomiar prądu pompy powinien dać informacje o zbyt dużym natężeniu
    Po pierwsze - nie da, ze względu na sposób działania pompy spustowej.
    Po drugie, pompa się od tego nie spali. Prędzej odleci wirnik, ale to szybciej niż elektronika zdąży zareagować - zakładając że jednak będzie miała na jakiej podstawie to zrobić.
    Sprzęty AGD z takimi kombinacjami są, jak już wspomniałem, najbardziej wrażliwe na wszelkie przepięcia, zwarcia itp. Pokapie na złączkę pompy i zamiast wysuszyć/wymienić będziesz siedział i przekładał rezystory pomiarowe, diody zabezpieczające albo wymieniał procesor.

0
  • #6 08 Paź 2013 11:51
    marcin1122
    Poziom 13  

Czy są jakieś postępy w temacie?
    Mogę się podjąć napisania programu pod msc89c52.

Ktoś jeszcze pomoże?
    Schemat jest gotowy na tej rosyjskiej stronie http://universalmodul.myqip.ru/?1-1-0-00000000-000-0-0-1359562861]Link[/url]

0