Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie nadajnik-odbiornik z głośniczkiem

dach.sos.pl 27 Sie 2013 18:40 897 4
  • #1 27 Sie 2013 18:40
    dach.sos.pl
    Poziom 2  

Dzień dobry, mam pytanie, czy ktoś wie o urządzeniu typu nadajnik-odbiornik z głośniczkiem, który by pracował w ten sposób, że gdy oddalam nadajnik od odbiornika, np. 2 metry i więcej to uruchamia się sygnał dźwiękowy, a po zbliżeniu poniżej 2 metrów dźwięk ustaje? Zależy mi na jak najmniejszych wymiarach urządzenia i dobrze by było, gdyby pracowało na baterie taką jak do zegarka. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje, z góry dziękuję i proszę o opis jak dla początkującego.

0 4
  • Filament
  • #2 27 Sie 2013 18:52
    dr.hannibal
    Poziom 22  

A po co Ci nadajnik-odbiornik, tu raczej potrzebny układ do pomiaru odległości między dwoma punktami, można to zrobić na podczerwieni, ultradźwiękach lub z wykorzystaniem lasera (tu raczej nie warto ze względu na koszty, przerost formy nad treścią). Warunek jest jeden, punktu między którymi dokonujesz pomiaru muszą się "widzieć" (nic nie może przesłaniać jednego punktu od drugiego).

0
  • Filament
  • #3 27 Sie 2013 18:56
    12pawel
    Poziom 33  

dr.hannibal napisał:
    Warunek jest jeden, punktu między którymi dokonujesz pomiaru muszą się "widzieć"
    Wcale nie koniecznie. nie wiem do czego będziesz tego używał ale są takie urządzenia jako dodatek do smartfonów. Zabezpieczenie antykradzieżowe. Działa to na bluetooth. Jeśli ktoś zabierze Ci smartfona i oddali się na pewną odległość to odbiornik przystawka która komunikuje się przez bluetooth z telefonem zaczyna wibrować i piszczeć.

0
  • #4 27 Sie 2013 21:32
    dach.sos.pl
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedzi, ale jak taki układ do pomiaru odległości między dwoma punktami ma być zbudowany? i co to znaczy że nic nie może ich przesłaniać? Nie znam się na elektronice, ale myślę o buzzerze który się włączy, gdy obiekty w układzie oddalą się np: o 2 metry.

0
  • #5 28 Sie 2013 09:33
    dr.hannibal
    Poziom 22  

Kolego podsunąłem Ci kilka rozwiązań pomiaru odległości, do tego kolega @12pawel dał też dość ciekawy pomysł z wykorzystaniem bluetooth'a.
    Wpisz w wyszukiwarce elektrody "pomiar odległości", albo zajrzyj do działu DIY - tam na pewno będzie coś ciekawego.
    Wykaż minimum własnej inicjatywy ;) i zapoznaj się z ewentualnymi możliwościami.

0