Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dołożenie buzzera na 12v do budzika - jak to wykonać?

clony 27 Sie 2013 19:54 4635 15
  • #1 27 Sie 2013 19:54
    clony
    Poziom 10  

Witam.
    Mam chiński budzik, zasilany baterią LR43 na 1,5v. Budzik ma bardzo cichy buzzer piezoelektryczny taki jak w kartkach grających i jak włącza się alarm to prawie go nie słychać.

Postanowiłem przerobić go tak, aby podłączyć głośny buzzer na 12v, który ma być zasilany z baterii A23.

Wymyśliłem sobie, aby zrobić to na przekaźniku który ma napięcie załączania 1v, zlutowałem więc sobie takie coś i faktycznie działa, jak podłączę bateryjkę do cewki przekaźnika to buzzer piszczy.

Teraz jak to podłączyć do układu budzika? Dołożenie buzzera na 12v do budzika - jak to wykonać?
    Tranzystor to J6 (S9014)

cewkę przekaźnika podłączyłem w miejsce 2-ch białych kabelków które zasilają oryginalny buzzer.
    W momencie załączenia się alarmu nic się nie dzieje, tzn przekaźnik się nie załącza.

Napięcie w stanie spoczynku na bazie i emiterze tranzystora to 1,5v.

czy ktoś mógłby mi pomóc rozwikłać ten prosty problem?
    Czy ten niebieski dławik może mieć coś z tym problemem wspólnego?
    Pozdrawiam.

0 15
  • Relpol
  • #2 27 Sie 2013 20:18
    1981288
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol
  • #3 27 Sie 2013 20:39
    clony
    Poziom 10  

Nie do końca rozumiem, mogę prosić o jaśniejsze wytłumaczenie? jakiego rodzaju tranzystor miałbym podłączyć? czy chodzi może o przekaźnik? czy mam użyć ten tranzystor J6 bezpośrednio jako załącznik buzzera? mam wylutować tranzystor smd J6? czy wylutować ten dławik?

0
  • #4 27 Sie 2013 20:51
    1981288
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 27 Sie 2013 21:23
    clony
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź.
    A powiedz mi co sądzisz o moim pomyśle, aby ten mały tranzystorek smd załączał przekaźnik?
    Czy to by działało?
    Czy być może nie działa mi to właśnie przez obecność tego dławika?

datasheet tego tranzystorka J6:
    Link

tak wygląda mój buzzer na 12v.

Link

Pobór prądu 25ma

0
  • #6 28 Sie 2013 07:00
    Logan
    Poziom 30  

Edytuj

Podepnij buzzer pod istniejący tranzystor, oryginalny buzer odłącz. V1 to Twoje 12V.

0
  • #7 28 Sie 2013 14:43
    clony
    Poziom 10  

Buzzer który jest w układzie to zwykły glośniczek jak z kartki grającej, sygnał który do niego idzie musi więc byc generowany z układu budzika.
    Sygnał ten więc nie jest prądem stałym, a taki prąd jest potrzebny do zasilenienia buzzera na 12v (ten buzzer ma już wlasny generator)

drugi problem że ten tranzystor jest smd i musialbym go wylutować z układu, bo aktualnie emiter jest podłączony pod 1,5v, z którego dalej idzie też zasilanie do całego układu.
    z tego co sprawdziłem to napięcie na bazie w spoczynku również jest 1,5v.

0
  • #8 28 Sie 2013 18:04
    1981288
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 28 Sie 2013 20:51
    clony
    Poziom 10  

buzzer nie ma żadnych oznaczeń. wygląda jaż żywcem wyjęty z kartki grającej, 2 blaszki i tyle.

0
  • #10 28 Sie 2013 21:37
    1981288
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 07 Lis 2013 15:02
    clony
    Poziom 10  

Witam.
    Wracam do tematu, gdyż dopiero znalazłem czas, aby trochę pomajsterkować.
    Dodam, że poprzedni układ budzika po kombinacjach przestał w ogóle wyświetlać, więc kupiłem nowy budzik.

Z przykrością muszę stwierdzić, że żadna z Waszych porad ani @Logan ani @Darek0021 nie zadziałały. Podłączyłem według schematu i podczas załączania budzenia pojawia się tylko jedno piknięcie.

Dodam też, że po podłączeniu baterii 12V zanim podłączę baterię zegarka 3V, to pojawia się ciągłe "pipiardywanie" z buzzera. I wyświetlacz wyświetla prawie wszystkie możliwe znaki. Boję się, żeby znowu czegoś nie spalić.
    Macie może inny pomysł na dodanie baterii 12V i głośniejszego buzzera do tego budzika?

0
  • #12 16 Lis 2013 13:26
    clony
    Poziom 10  

Witam ponownie.
    Naprawdę nie jest mi w stanie nikt pomóc?
    Byłbym wdzięczny za każdą poradę lub podsunięcie pomysłu jak podłączyć nowy głośnik do tego budzika.

0
  • #13 16 Lis 2013 14:54
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Jak czczesz uruchamiać przekaźnik to musisz użyć układu VOX, chocby

Powiększ w powyższym ukladzie kondensatory 1000-krotnie - w oryginale to był VOX w.cz.
    Drugie rozwiązanie - zastosowanie wzmacniacza audio i skutecznego głośnika (źródłem takowego może byc syrena alarmu samochodowego) - z głośnika otrzymasz tą samą melodyjkę tylko o wiele głosniejszą.

0
  • #14 16 Lis 2013 15:00
    clony
    Poziom 10  

mam buzzer HXD z generatorem na 12v.
    chcę to wpiąć po prostu przez przekaźnik który jest podłączony do glosniczka piezo. tylko że sygnal idący do glosniczka jest za slaby zeby zalaczyć przekaźnik.

0
  • #15 16 Lis 2013 15:05
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

clony napisał:
    chcę to wpiąć po prostu przez przekaźnik który jest podłączony do glosniczka piezo. tylko że sygnal idący do glosniczka jest za slaby zeby zalaczyć przekaźnik.

No właśnie - VOX potrzebny.

0
  • #16 16 Lis 2013 15:12
    kybernetes
    Poziom 39  

clony napisał:
    Witam ponownie.
    Naprawdę nie jest mi w stanie nikt pomóc?
    Byłbym wdzięczny za każdą poradę lub podsunięcie pomysłu jak podłączyć nowy głośnik do tego budzika.

Możesz to zrobic tak:

Edytuj

0
  Szukaj w 5mln produktów