Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ONKYO A-911 - Wyeliminowane zabezpieczenie w transformatorze

27 Sie 2013 20:27 1944 4
 • Poziom 12  
  Witam serdecznie i zwracam się z dwoma pytaniami które mnie zastanawiają . Dostałem wzmacniacz Onkyo A-911 po naprawie chyba przez wcześniejszego użytkownika . Z informacji jakie uzyskałem od niego wynika ,że w transformatorze oryginalnie zamontowane były zabezpieczenia które w przypadku przeciążenia kolumn lub w nich zwarcia odcinają prąd na kanały audio i chronią końcówki mocy przed uszkodzeniem. Podobno te zabezpieczenia ( bimetale) zostały skasowane gdyż były mocno przegrzane i albo łączyły ,albo nie i styki zostały połączone na stałe (zmostkowane). Wzmacniacz działa jak powinien ,nie grzeje się ,kanały grają równo.
  Widzę że na płytce napięciowej przed transformatorem są zamontowane oryginalnie trzy bezpieczniki topikowe 2 A.

  1 pytanie -Czy w przypadku uszkodzenia głośnika lub zwarcia w kolumnach te bezpieczniki zadziałają i uchronią końcówki mocy przed spaleniem?
  2 pytanie -Czy na wszelki wypadek nie zamontować zabezpieczenia w postaci bezpieczników i tylko gdzie to zrobić?
  Może ktoś ma schemat tego wzmacniacza lub zna jego budowę i zechce podpowiedzieć. Dziękuję
 • Poziom 15  
  Generalnie w większości wzmacniaczy jest zastosowane zabezpieczenie w postaci układu (protect) który wykrywa najczęściej 2 awarie: Uszkodzenie końcówki i prąd stały na wyjściu (zabójcze dla kolumn) i za małą impedancję (zwarcie) na kolumnie (tu kolumna zabija końcówkę). Jeżeli wszystko jest OK przekaźnik załącza (z opóźnieniem) kolumny do końcówki.

  Zwykle zabezpieczenie to nie ma nic wspólnego z zasilaczem. Zdarza się, że protect ma oddzielne zasilanie (prostownik i kondensatory), dzięki czemu "gaśnie" wcześniej niź końcówka (ważne, bo także w trakcie wyłączania końcówka może się wzbudzać).

  Spróbuj się rozejrzeć za takim czymś.
 • Poziom 12  
  Witam i dziękuję za odpowiedź. Jeśli można ,to dokładniej opiszę. W transformatorze Onkyo było zabezpieczenie termiczne i ono zostało usunięte . Wszystko działa jak powinno i przekaźniki załączają z opóźnieniem normalnie .Zastanawiałem się tylko czy nie zastosować gdzieś termika który uchroniłby wzmacniacz w czasie przypadkowego zwarcia w kablach do kolumn lub w przypadku uszkodzenia głośnika. Do transformatora chyba się nie dobiorę aby termik wstawić gdzie był zamontowany .Czy gdzieś indziej da się jego zamontować ?
 • Poziom 15  
  pyttllik napisał:
  Onkyo było zabezpieczenie termiczne


  Najprawdopodobniej było to zabezpieczenie przed przegrzaniem samego transformatora np. na skutek zbyt długiej eksploatacji przy dużej mocy wyjściowej.

  Ale tu dobra wiadomość: najprawdopodobniej uda Ci się zbudować zastępczy moduł samemu. Jeżeli np. znajdziesz materiały, takie jak schemat oraz jak to wyglądało, możesz wybrać się do sklepu z częściami i kupić komplet części. Dobry sklep powinien mieć wszystko do typowego zabezpieczenia termicznego.

  A jeżeli chcesz, możesz jechać bez zabezpieczeń, choć nie przesadzając z długą grą na dużej mocy.
 • Poziom 12  
  Pisząc pytanie 2- Chciałem się dowiedzieć gdzie można można zastosować zabezpieczenie w postaci termika lub bezpiecznika , o jakiej wartości i gdzie zamontować? Może ktoś podpowie kto zna temat. Dziękuję