Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik grzałek bateria słoneczna - Uszkodzony tranzystor

27 Sie 2013 21:15 4317 18
 • Poziom 10  
  Witam
  Projektuję sobie sterownik sterujący grzałkami w bojlerze. Zasilane są one z baterii słonecznych. Sterownik działa poprawnie do momentu gdy nastąpi zanik zasilania w sieci a tym samym zanik zasilania sterownika, wtedy aktualnie załączony tranzystor mosfet (ten, przez który płynie prąd z baterii słonecznej do grzałki) ulega uszkodzeniu. Czy może ktoś mi poradzić czemu tak się dzieje i co można zrobić by uniknąć tego typu problemów.
  Na poniższym rysunku schemat jednego klucza tranzystorowego.
  Sterownik grzałek bateria słoneczna - Uszkodzony tranzystor

  Pozdrawiam
 • Poziom 28  
  Widocznie na przewodach indukują się przepięcia, a tranzystor IRF620 dużo więcej niż 200V między drenem i źrdłem nie wytrzyma.
  Spróbuj dodać transila 1,5KE200 między źródło i dren.
  Miedzy źródło i bramkę zaś, dioda Zenera na 8,2 do 10V i ew. kondensatorek 4,7-10nF.
  Sterownik grzałek bateria słoneczna - Uszkodzony tranzystor
  Edit:
  IRF620 ma transila wbudowanego - tak przynajmniej twierdzi datasheet.
  Możesz sobie darować jeszcze jednego.
  Za to sprawdź, czy napięcie nieobciążonej baterii słonecznej nie przekracza 200V.
  Edit 2:
  Jest jeszcze możliwość, że napięcie zasilające sterownik, po wyłączeniu maleje bardzo powoli. Wówczas, przy pewnej jego wartości, rezystancja kanału MOSFET'a rośnie i zaczyna się na nim wydzielać duża moc, która go pali.
  Jeśli tak jest, zmniejsz pojemność filtrującą w zasilaczu albo obciąż ją dodatkowym rezystorem, aby rozładowywała się szybciej.
 • Poziom 43  
  Możesz też wstawić IRF740 w miejsce IRF620 - może nieco na wyrost w stosunku do obecnego ale niewielkie przepięcia będą mu niestraszne.
 • Poziom 27  
  Zabezpieczenia na pewno się przydadzą, zwłaszcza jeśli przewody są długie - zobacz wątek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2624876.html
  W tym wypadku uszkodzenie może być spowodowane czymś innym. Po obniżeniu napięcia wyjścia procesora prawdopodobnie przechodzą w stan wysokiej impedancji co powoduje częściowe wysterowanie (lub zatkanie) BC547. To z kolei skutkuje niepełnym (lub pełnym) załączeniem tranzystora MOSFET. Nawet, jeśli MOSFET będzie w pełni załączony, to łagodny spadek napięcia 12V spowoduje wyjście z nasycenia. W tym stanie na tranzystorze wydziela się ogromna moc.
  Rozwiązań jest kilka: od zmniejszenia pojemności na zasilaniu, przez wymuszone wyłączanie MOSFETa po zaniku sieci, ale najlepiej zastosować jakiś driver IR21xx - każdy się wyłącza przy obniżonym napięciu.
 • Poziom 10  
  Dzięki za podpowiedzi.
  Zastanawiam się nad wykorzystaniem ATMegi do wykrywania zaniku zasilania i wyłączenia mosfetów w czasie gdy będą pracować na energii zgromadzonej w kondensatorach filtrujących.
 • Poziom 27  
  To nie takie proste, bo procesor poniżej pewnego napięcia zacznie szaleć albo brown-out wymusi reset. W tym stanie MOSFET będzie załączony do czasu... spadku 12V poniżej Ugs(sat). Stosunkowo wolnego spadku. Rozwiązaniem byłby driver nieodwracający i rezystor pull-down na wyjściu procesora, ale chyba łatwiej dać gotowy driver. Kiedyś w tej roli zastosowałem śmieciowy UC3843, z którego Vref zasilałem małego AVR-ka.
 • Poziom 10  
  Pomiędzy sterownikiem a zasilaczem dałbym diodę i zanik napięcia wykrywał bym za pomocą wejścia przerwań INT0. Sądzę, że kondensator przez kilkanaście ms podtrzyma pracę procesora a to w zupełności wystarczy do wykrycia i wyłączenia mosfetów.
  Sterownik grzałek bateria słoneczna - Uszkodzony tranzystor
 • Poziom 27  
  mandragor6 napisał:
  [...] to w zupełności wystarczy do wykrycia i wyłączenia mosfetów.
  Przeanalizuj co się będzie działo później.
 • Poziom 10  
  Sterownik grzałek bateria słoneczna - Uszkodzony tranzystor

  Dodałem kilka elementów dla ułatwienia tłumaczenia.
  Ja widzę to tak:
  po wykryciu zniku zasilania uK wyłącza MOSFETA (na bramce stan niski), następnie załącza tranzystor BD139 i rozładowuje kondensator C2, a tym samym jeśli wystąpią wachania na wyjściu procesora nic nie dadzą bo nie będzie już napięcia którym było by można załączyć MOSFET.

  Jeśli źle rozumuje proszę o poprawę, wolę posłuchać mądrych rad niż wymienić kolejny tranzystor :)
 • Poziom 27  
  Logiczne, chociaż trochę przekombinowane. Problem w tym, że stabilizatory nie lubią, niektóre nawet bardzo, gdy napięcie na ich wyjściu jest wyższe od tego na wejściu.
 • Poziom 10  
  Gdy dokupię MOSFETa przetestuję i dam znać czy zdało to egzamin.
 • Poziom 10  
  Rzeczywiście, pominałem tą uwagę.

  A jeśli zrezygnuję z kondensatora C1 (lub zastąpię go jak sugerują w nocie katalogowej poniżej 10uF) zostawiając C2 o pojemności conajmniej 1000uF. I właśnie ten zacznę rozładowywać po wystapieniu zaniku zasilania. Procesor powinien pracować poprawnie do 3V (ATMega8L) a jest już to napięcie poniżej, którego nie załączy się MOSFET. Na schemacie jest IRF640, ale docelowo ma być IRFB4332 i dla tego, wg. charakterystyk ( www.irf.com/product-info/datasheets/data/irfb4332pbf.pdf str.3, FIG.3) przy temp. ok 25st jest to conajmniej 4V.
 • Poziom 27  
  Kombinujesz. Na przykład dobrze byłoby włączyć watch-doga. Czy tranzystor ma przeżyć do piewszego "zawieszenia" programu? Takie rzeczy rozwiązuje się sprzętowo.
 • Poziom 40  
  Zrób podwójne zasilanie sterownika, z sieci i z baterii słonecznej.
 • Poziom 10  
  Dzięki za podpowiedzi.

  Zgadzam się w pełni, że rozwiązania sprzętowe są najpewniejsze, ale wiązać się to bedzie ze znaczną rozbudową układu ( 3 tranzystory mosfet = 3 zabezpieczenia).
  Narazie spróbuję rozwiązania programowego na uK.
 • Poziom 27  
  Problem jest prosty do rozwiązania. Należy wykonać układ bufora sterującego MOSFET-em, który przy spadku napięcia poniżej 10 V zmieni stan wyjścia na zero V oraz zablokuje jego sterowanie. Sterowanie powrotne bufora możliwe po osiągnięciu 11 V ( po załączeniu zasilania ne wyjściu sterującym tranzystor ciągle zero woltów aż do osiągnięcia 11 V). Histereza 1 V wystarczająca.
  Powolne zmiany napięcia na bramce tranzystora powodują uszkodzenia termiczne struktury (patrz karta katalogowa, moc strat).
 • Poziom 10  
  Witam
  Przedstawię pokrótce sposób jaki doszedłem do obecnego rozwiązanie, które na chwile obecną się sprawdza.
  Próbowałem driverów do tranzystorów mosfet MC34152 niestety i one nie zabezpieczyły przed uszkodzeniem po zaniku zasilania sieciowego.
  Rozwiązaniem okazało się prawidłowe wykrywanie zaniku zasilania przez uK i wyłączenie tranzystorów zanim napięcie zaniknie całkowicie. Problemem był zasilacz impulsowy, który przez dłuższą chwilę jeszcze trzymał napięcie a czego nie był w stanie wykryć uK.
  Zasilacz transformatorowy dawał poprawnie wykryć zanik zasilania ale przy seryjnym załączaniu tranzystorów ładunek jaki był potrzebny do ich otwarcia powodował spadki napięcia i wykrywanie zaniku zasilania (nawet z kondensatorem powyżej 2000uF).

  Ostatecznie podłączyłem ogniwa z baterii laptopa jako podtrzymanie zasilania i od kilku tygodni układ pracuje poprawnie.

  Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i sugestie.