Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Acer Aspire 5750G - Przegrzewanie się laptopa

lasmix 27 Sie 2013 21:58 4743 17
  • #1 27 Sie 2013 21:58
    lasmix
    Poziom 7  

Witam wszystkich. Otóż posiadam laptop Acer Aspire 5750G w takiej oto konfiguracji:

˖ IntelŸ Core™ i5-2430M 2.4GHz with Turbo Boost up to 3.0GHz
    ˖ NVIDIAŸ GeForceŸ GT 540M, Up to 1717 MB TurboCache™ + IntelŸ HD Graphics 3000
    ˖ 8 GB DDR3 Memory
    ˖ 500 GB HDD
    ˖ WindowsŸ7 OS

Niestety mam problem z przegrzewaniem się laptopa podczas grania w różnego rodzaju gry. Temperatury w normalnym stanie wyglądają tak:

Natomiast w stanie stresu tak:

Nieraz przekracza nawet 90°C. Posiadam podkładkę chłodzącą, a w tamtym tygodniu wymieniona została nawet pasta na procesorze oraz został odkurzony z wszelkiego syfu (po formacie oraz po odkurzeniu w środku). Wydaje mi się że wiatrak w lapku powinien też szybciej się kręcić przy wysokich temperaturach, niestety tak się nie dzieje ;/

Pytanie I: Co mogę zrobić aby zbić te temperatury.
    Pytanie II: Jak ustawić obroty wiatraczka na karcie graficznej

0 17
  • #2 27 Sie 2013 22:18
    Epox
    Poziom 38  

I. Jaka pasta została założona? jakie termopady? (porządna pasta i termopady powinny załatwić sprawę o ile wentylator jest sprawny)
    II. Laptop sam reguluje obroty monitorując temperaturę układu. Dostępu z zewnątrz brak.
    Wentylator zmienia tempo pracy czy raczej jednostajnie. Przy starcie wiatrak staje się głośniejszy ?

0
  • #3 27 Sie 2013 22:38
    lasmix
    Poziom 7  

I. Nie wiem jaka pasta została nałożona, nie pytałem w serwisie
    II. Wentylator cały czas chodzi normalnie, nie staje się głośniejszy

0
  • #4 27 Sie 2013 22:42
    Epox
    Poziom 38  

Jeśli kiepskiej jakości to wymiana była bezcelowa.
    Powietrze wylatujące z układu chłodzenia (w stresie) gorące/ciepłe/zimne ?
    Wcześniej (przed serwisem) wentylator chodził ze zmienną prędkością?

0
  • #6 28 Sie 2013 08:57
    Sprytny_Lis
    Poziom 25  

tu raczej trzeba wyczyścić wszystko tak jak należy i założyć dobrą pastę ale powiem ci że procesory intela w laptopach to twarde sztuki u taty w laptopie przez 2 lata całe dnie po 99C
    aż w końcu wyczyściłem i teraz max jaką widzę to 56C

0
  • #7 28 Sie 2013 18:51
    lasmix
    Poziom 7  

Jakie jest ryzyko że coś pójdzie nie tak podczas próby zmiany pasty?
    Jaką pastę mi doradzacie? Zastanawiam się nad ZALMAN ZM-STG2 lub IC Diamond 7 Carat. Jeszcze jedno pytanie, czy obie te pasty nadają się do mojego procesora? Nie chciałbym żeby się potem okazało, że spierniczę sobie którąś z nich lapka ;/

0
  • #8 28 Sie 2013 20:46
    Sprytny_Lis
    Poziom 25  

Zalman jest dobry ale ciężej się nakłada ja od siebie bym polecił Artic silver 5
    jakie jest ryzyko o ile dobrze założysz chłodzenie i pastę to zerowe

0
  • #9 28 Sie 2013 22:01
    lasmix
    Poziom 7  

Kłopot w tym że będę to robił pierwszy raz i nie wiem jak to się dokładnie robi. Czym wyczyścić pozostałość poprzedniej pasty? Oraz jak nakładać na nowo?

0
  • Pomocny post
    #10 28 Sie 2013 22:38
    Epox
    Poziom 38  

http://www.youtube.com/watch?v=DoizROOrNZk Tu ma kolega jak się do Acerka dobrać

lasmix napisał:
    Czym wyczyścić pozostałość poprzedniej pasty?
    Chusteczka, patyczki do uszu wszystko delikatnie powoli.
    lasmix napisał:
    Oraz jak nakładać na nowo?

Pierwsze to zakup dobrej pasty. a sposób aplikacji np taki http://www.youtube.com/watch?v=p8-rfuEn4P4
    http://www.youtube.com/watch?v=T4vnUNt_8cU Akurat PC ale zasada ta sama do rozprowadzenia najlepsza stara karta do bankomatu, chipowa karta telefoniczna.

0
  • #12 29 Sie 2013 22:56
    lasmix
    Poziom 7  

właśnie zamówiłem sobie pastę IC Diamond 7 Carat, mam nadzieję że to rozwiąże mój problem, trzymajcie kciuki :)

0
  • #13 29 Sie 2013 23:00
    adeq4
    Poziom 30  

Zauważ, że układ graficzny też się mocno grzeje. W zależności od rozwiązania, będzie trzeba nałożyć nową pastę lub termopad.

0
  • #14 29 Sie 2013 23:05
    lasmix
    Poziom 7  

grafa się zaczyna tak rozgrzewać ok. 7-10 minut później niż sam procek, więc wydaje mi się że to jednak wina pasty którą założyli, bo jak się okazało to założyli zwykłą silikonową, chociaż prosiłem żeby dali coś lepszego ;/

0
  • #15 29 Sie 2013 23:26
    Sprytny_Lis
    Poziom 25  

sylikonowa to dziadostwo jakiego mało ja miałem na Core 2 Duo to od razu po starcie miał ponad 50C w idle

0
  • #16 29 Sie 2013 23:57
    lasmix
    Poziom 7  

no widzicie mam niemal to samo, 44C na IDLE to nieco ponad za dużo, a jak dzisiaj miałem chwile wolną w robocie to go rozebrałem i się okazało że silikon ;/

0
  • #18 04 Wrz 2013 22:08
    lasmix
    Poziom 7  

Sorki że nie pisałem ale nie było mnie w kraju i nie miałem dostępu do internetu. Otóż udało mi się zmienić pastę termoprzewodzącą i uważam że efekt jest zadowalający ;)
    Dzięki panowie i pozdrawiam ;)

1
  Szukaj w 5mln produktów