Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon Bernard GS 434 - Problem (dylemat z igłą gramofonową)

27 Sie 2013 22:05 5460 13
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam takie pytanie bo czegoś tu nie rozumiem. Dzisiaj wymieniłem w moim Bernardzie GS 434 igłę Mf100 we wkładce która od lat jest tam zamontowana, a jest to wkładka również Mf100. Jest głośniej, ale góra nie jest taka już subtelna jak przy starej igle, która była jeszcze w miarę w dobrym stanie. Pragnę nadmienić iż nową igłę wraz z wkładką (inaczej się nie dało, chociaż zależało mi na samej igle) nabyłem nową, zapasów gościa który posiadał tę wkładkę razem z igłą na Allegro . Mam teraz dylemat. Czy słuchać głośniej, dynamiczniej, ale bez już tak subtelnej góry, czy też ciszej, mniej dynamicznie, ale za to z cichsza, subtelniejszą, ale za to wyższą górą. Dlaczego w ogóle tak się dzieje? Czy ktoś wie może co powoduje taki stan rzeczy? A może nowa igła musi się po kilku godzinach jakoś ułożyć? nie wiem.
    Bardzo proszę o odpowiedź i poradę.
    Pozdrawiam.
    Darek200364
    P.S. A może kiedyś szlifowano jak popadnie nie przykładając do tego wagi? Wkładkę którą mam jest całego koloru czarnego i jest od nowości w gramofonie, natomiast wkładka którą nabyłem, tylko ze względu na nową igłę jest od góry koloru białego, a reszta to kolor czarny. Może to też mz jakieś znaczenie?
    Czy głośniejsze granie gramofonu z nową igłą oznacza iż wnika ona głębiej w rowek płyty i tym samym zbiera więcej danych z tejże płyty? Czy je st to zjawisko normalne i pozytywne? A może igły były szlifowane jak leci i poszły do obiegu detalicznego i jeden egzemplarz nie jest równy drugiemu. Doradźcie Drodzy Koledzy gdzie nabyć dobrą igłę Mf 100. A może któryś z kolegów ma nowy egzemplarz na zbyciu, chętnie kupię. Rozważałem też zakup wkładki firmy Audio Technica, ale nie tej z Wamatu na Allegro tylko oryginalnej japońskiej. Czy któryś z szanownych Kolegów odsłuchiwał za pomocą tej wkładki płyty? Bardzo proszę o wrażenia. Słyszałem albowiem że wkładka ma dużo góry, ale za to gorzej jest z dołem i dynamiką. Ra jeszcze pozdrawiam, ale jest to dla mnie ważne zagadnienie. Zbieram Albowiem wszystkie zremasterowane albumy The Beatles i zależy mi na dobrym pełnym i szeroko pojętym stereofonicznym brzmieniu, a płyta CD to nie jest to.
  • Poziom 1  
  • Moderator Akustyka
    Darek200364 napisał:
    Czy głośniejsze granie gramofonu z nową igłą oznacza iż wnika ona głębiej w rowek płyty i tym samym zbiera więcej danych z tejże płyty?
    Zdaje się że nie znasz zasady działania płyty gramofonowej.
    Wydaje mi się, że przyzwyczaiłeś się do zdartej igły i tak Ci zostało.
    Darek200364 napisał:
    Doradźcie Drodzy Koledzy gdzie nabyć dobrą igłę Mf 100.
    Fonica nie istnieje od dawna. Nowej igły nie kupisz, to co mają na allegro to w 50% wkładki które podpie... dostali z upadającej Foniki, a w 50% to, co Fonica wywalała na śmietnik (informacja od byłego pracownika). Nie jest wykluczone że trafiłeś na odpad produkcyjny.
    Wkładki MF100 nie są szczytem technologii. Kup wkładkę innego producenta.
  • Poziom 9  
    Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi i okazaną pomoc. Myślę o wkladce AT95E. Słyszałem że ma dużo góry, soprany grają podobno pięknie, ale gorzej jest z dołem, czyli basami no i podobno jest cichsza, mniej dynamiczna. Czy któryś z Kolegów ma doświadczenie w tej sprawie?. Poza tym chciałbym trafić na oryginał a nie na wkładkę z Wamatu. czytałem też że są zamienniki igieł do tejże wkładki ktore w znaczący sposób poprawiają jakość nagrań. Czy to prawda? Jeśli tak to poproszę o podanie symbolu takiej igły.

Pozdrawiam serdecznie
    Darek.
  • Poziom 33  
    witaj kolego.Jeśli chciało by ci się przejechać do Wawy to w niedzielę giełda Wolumen ,szukać budki BAJAN.Jedyny sprzedawca który posiada głęboką wiedzę na temat gramofonów. O ile dobrze pamiętam mieli stronę w necie.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Moderator Akustyka
    anmedia napisał:
    Podeslij zdjecia (dobrej jakosci) na priv to sprawdze czy ma cos z takim mocowaniem.
    Jakie tam jest mocowanie, to ja mogę Ci powiedzieć bez zdjęć. Bernardy mają mocowanie 1/2".
    Słyszałem że Ortofon OM 10 E jest niezła.
  • Poziom 1  
  • Moderator Akustyka
    anmedia napisał:
    Nic mi to nie mowi, a zwlaszcza gosciowi ktory ma tam kilkanascie rodzaji wkladek.
    Mocowanie 1/2" to standard mocowania w 90% gramofonów. Dwa wkręty na szczycie wkładki o rozstawie 1/2".
    Są dwa najpopularniejsze typy wkładek. Wspomniane 1/2" i T4P. Inne udziwnienia są stosowane tylko w niewielkiej ilości gramofonów, głównie tych tańszych.
    Jeżeli facet który ma te wkładki, nie wie czym jest mocowanie 1/2" to ja bym się bał o jakoś tych wkładek.
  • Poziom 9  
    Dziękuje wszystkim
    Szanownym Kolegom za pomoc i zaangażowanie w mojej sprawie. A teraz zwracam się do wszystkich którzy mieli do czynienia z wkładkami Mf100 i AT95E. Z tego co się orientuje to dystrybutorem oryginalnych wkładek Audio Technica na Polskę jest firma Konsbud Audio

http://www.konsbud-audio.pl/index.php?page_id=13&wybrane_id=269&search=1

http://www.konsbud-audio.pl/index.php?page_id=13&search=1&wybrane_id=269,285

Mam też do Szanownych Kolegów kilka pytań. Czy po wymianie wkładki z Mf100 na AT95E nie spada dynamika nagrań? Czy te wkładki nie grają ciszej niż Mf100? Słyszałem też i czytałem na różnych forach że wkładka ta podbija górę, czyli soprany, z czego się cieszę, a w dość znaczący sposób obcina dół, czyli basy. Czy mogliby mi Koledzy z własnego doświadczenia odpowiedzieć na te pytania? Jakie są subiektywne odczucia Kolegów przy odsłuchu płyt z AT95E w porównaniu z Mf100? Czy rzeczywiście jest ciszej i basy spadają w dół. Byłbym wdzięczny za odpowiedź i gorąco o nią proszę.
    A tymczasem pozdrawiam Brać Winylową i życzę samych dobrych odsłuchów.
    Darek.
  • Poziom 9  
    Witam. Zdecydowałem się na zakup wkładki AT95E, i tu mam pytanie. Spotkałem się z oznaczeniami AT95E BL. Czy któryś z kolegów wie co oznaczają te symbole typu BL, o co tu chodzi, co wybrać, zupełnie nie rozumiem czym różnią się te wkładki, bo chyba czymś muszą się różnić, skoro mają tak różne oznaczenia. W Googlach nic na ten temat nie znalazłem. Jeśli ktokolwiek coś wie w tym temacie bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam.
    Darek.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Witam.
    Chciałem Szanownym Kolegom podać informację.
    Wczoraj zakupiłem wkładkę gramofonową AT95EBL.
    Jeśliktóryś z kolegów jest zainteresowany nabyciem takiej wkładki, i teraz rzecz najważniejsza, wkładki oryginału, a nie podróbki, bo takie też się znajdują na Allegro i nie tylko, to podaję link do sklepu o nazwie Audiopunkt
    http://allegro.pl/sklep/2064064_audiopunkt
    Wysyłka towaru jest darmowa.

Sklep ten zaopatruje się w te wkładki Audio Technica bezpośrednio od oficjalnego dystrybutora na Polskę a mianowicie firmę Konsbud Audio. Link poniżej.
    http://www.konsbud-audio.pl/index.php?page_id=13&search=1&wybrane_id=269,285
    Życzę udanych zakupów i pozdrawiam serdecznie dziękując za wszelką udzieloną mi pomoc.
    Darek.

Moderowany przez Pablo1964:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).