Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór pomiędzy dwoma zawodami

27 Sie 2013 22:55 1488 9
 • Poziom 12  
  Witajcie, już za rok idę do jakiejś szkoły, mam na myśli ponadgimnazjalnej. Mam mały dylemat co do wyboru takowej szkoły. Chcę iść na liceum policyjno prawne (potem studia i praca jako adwokat/sędzia) albo technikum informatyczne i studia i programista ;) I oto rodzi się pytanie do was: Jaki wybrać kierunek? Chodzi mi najbardziej o łatwe znalezienie pracy oraz jak największe zarobki. Aktualnie sam w domu douczam się PHP,HTML trochę czytam o C++ więc jakąś wiedzę o informatyce mam, a o prawie zerowe. Może ktoś mi jeszcze poleci jakiś inny ciekawy zawód? Od razu piszę, że chcę robić za biórkiem, nie lubię pracy ręcznej itp.
 • Poziom 8  
  Rób to co lubisz robić najbardziej, kręcą Cię języki programowania? To idź w tym kierunku, jak nie no to prawo. Ty wiesz najlepiej co chcesz robić
 • Poziom 12  
  Właśnie kręci mnie i to i to więc zwracam się do was. Chyba że zaproponujecie coś innego
 • Poziom 8  
  sam musisz wybrać, nikt nie będzie od Ciebie lepiej wiedział co chcesz robić. doinformuj się jak najwięcej na temat tych kierunków i wybierz sam:)
 • Poziom 12  
  A co jest najbardziej płatne? ;)
 • Poziom 8  
  a tego to nie wiem, to zalezy:P szukaj na necie:P
 • Poziom 15  
  Witam,
  jako programista możesz zacząć prace od razu po studiach, na dobrych programistów zapotrzebowanie jest i będzie. Natomiast gdybyś chciał zostać adwokatem albo sędzią to po studiach musisz zrobić jeszcze aplikacje i tu już mogą być problemy jeśli nie masz taty/wujka prawnika, to samo z późniejszą pracą.
  Gdybyś wyjechał za granicę to programuje się wszędzie tak samo a prawo raczej się rożni i twoje uprawnienia zdobyte w Polsce mogą w innym kraju nic nie znaczyć.
  Pewnie więcej zarabia statystyczny prawnik niż statystyczny programista.
  Praca prawnika/sędziego może być niebezpieczna a programisty męcząca/żmudna.
  Prawo według mnie jest trudniejsze – więcej nauki i więcej na pamięć.
  To moje uwagi, mogę się mylić.
 • Poziom 27  
  Witam!
  bartek.r10 napisał:
  Aktualnie sam w domu douczam się PHP,HTML trochę czytam o C++ więc jakąś wiedzę o informatyce mam, a o prawie zerowe

  Adekwatną wiedzę w zakresie prawa czy też informatyki otrzymasz w szkole średniej i na studiach. Akurat tym nie przejmowałbym się. Zastanów się co chciałbyś robić w przyszłości. Tak jak pisali poprzednicy, jeśli nie masz odpowiednich koneksji (jeszcze długo w tym kraju na nieszczęście), to zapomnij o karierze sędziego. W kwestii pracy adwokackiej i obowiązkowej (jeśli myślisz o intratnej posadzie, czy otworzeniu własnej praktyki) aplikacji, to również bez znajomości będzie trudno. Zdecydowanie łatwiej jest w informatyce. Tu potrzebna jest fachowa wiedza, umiejętności i z czasem doświadczenie zawodowe (jak w każdym zawodzie z resztą).
  bartek.r10 napisał:
  Chodzi mi najbardziej o łatwe znalezienie pracy oraz jak największe zarobki.

  Pozwolę sobie przytoczyć zasłyszany gdzieś dowcip: Ile zarabia bezrobotny nauczyciel? Nic. A ile zarabia bezrobotny fryzjer czy kosmetyczka? W granicach 3 tys. na rękę.
  Nie ma dziś żadnej pewności. Chociaż będąc dobrym (w pełnym znaczeniu tego słowa) informatykiem, szanse na znalezienie rozsądnej pracy są duże.
  bartek.r10 napisał:
  Może ktoś mi jeszcze poleci jakiś inny ciekawy zawód?

  Wszelkie zawody pokrewne informatyce:automatyka, mechatronika, elektrotechnika, energetyka, elektronika, telekomunikacja. Podobnie jest w zakresie mechaniki, elektromechaniki, budowy maszyn. Ale wszystko zależy od tego czego lubisz się uczyć i co chcesz robić w życiu.
  Cytat:
  Od razu piszę, że chcę robić za biórkiem, nie lubię pracy ręcznej itp

  W zawodach typowo technicznych, może poza kilkoma wyjątkami, nie będzie to wyłącznie praca za biurkiem, ale również jak to zwiesz "praca ręczna itp".
  Jeżeli cenisz sobie wyłącznie pracę za biurkiem, a posiadasz "odpowiednią siłę przebicia" (czytaj znajomości) to pomyśl o pracy urzędniczej (starostwa, urzędy miasta, skarbówka itp).
 • Poziom 12  
  Nie mam znajomości w sądzie itp, więc raczej pójdę na informatyczną.
 • Moderator Samochody
  Tylko informatyk a programista to 2 różne rzeczy. Programiści to zazwyczaj studenci, którzy są "wyrobnikami" w firmach. Mało kto wytrzymuje w takiej pracy dłużej niż 4-5 lat. Chyba, że znajdziesz sobie jakąś wąską specjalizację ale wtedy musisz jeździć za zleceniami po całym kraju a może i Europie. Z kolei informatyk to osoba ogólnie zajmująca się infrastrukturą informatyczną w firmie, raczej niewiele programuje, najwyżej jakieś makra w Excelu, za to musi się po trosze znać na wszystkim - sprzęcie, sieciach, bazach danych, księgowości i na tym czym zajmuje się firma.