Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sparwdzenie sondy lamba, zasada dzialania

dj.mach 11 Mar 2005 22:06 37123 1
 • #1
  dj.mach
  Level 17  
  Mam pytanie czy jest możliwosc sprawdzenia sonndy lambda, czy jest uszkodzona??jesli tak to jak mozna to sprawdzic
 • #2
  Mariogr
  Level 17  
  cytat :

  Sonda lambda jest ogniwem elektronicznym, którego wielkość napięcia (od 0 do 1V) zależy od zawartości tlenu w spalinach. Zbudowana jest z dwóch platynowych płytek, rozdzielonych warstwą dwutlenku cyrkonu (ZrO2). Związek ten w obecności tlenu staje się elektrolitem, a na powierzchni płytek platyny pojawiają się jony tlenu o ładunku ujemnym. Czujnik jest tak skonstruowany, aby jedna jego strona mogła stykać się z powietrzem atmosferycznym (sygnał odniesienia), zaś druga z gorącymi spalinami.
  Z uwagi na to, że płytki stykają się z gazami o różnej zawartości tlenu, tworzy się różnica potencjału. wartości napięcia określające mieszankę bogatą i ubogą są wprowadzane do pamięci stałej komputera i decydują o skróceniu lub wydłużeniu czasu wtrysku i wielkości dawki paliwa.
  Duża zawartość procentowa tlenu (od 4 do 5%) wskazuje na mieszankę ubogą, wartość napięcia sygnału wysyłanego przez czujnik jest w takim przypadku mała (od 0 do 0,1V). Natomiast mała zawartość procentowa tlenu (od 0 do 0,5%) wskazuje na mieszankę bogatą, napięcie wysyłane przez sondę lambda ma w takim przypadku wartość od 0,7 do 0,8V. Jeżeli mieszanka ma prawidłowy stosunek stechiometryczny (LAMBDA=1) sonda lambda wyśle sygnał o napięciu około 0,5V.
  Wymuszone tymi wahaniami naprzemienne procesy utleniania i redukcji są korzystne dla pracy dopalacza katalitycznego.
  Nowa sonda lambda wykonuje w ciągu 10 sekund więcej niż 5 cykli zmian napięcia.
  Ponadto sonda przesyła sygnał do ewentualnej zmiany (która następuje w ciągu 50 ms) czasu trwania wtrysku (dawki paliwa).
  Sonda lambda zaczyna wytwarzać napięcie, gdy osiąga temperaturę pracy około 300 (0C) i w najnowszych rozwiązaniach układów wylotowych w celu skrócenia do kilku sekund czasu oczekiwania na pracę sondy w jej korpusie umieszcza się grzałkę. Dzięki temu zaczyna się ona pracować już po 20, 30 sekundach po uruchomieniu pojazdu.
  Najwyższą wydajność sonda osiąga w temperaturach około 500, 600 (0C) i jest wytrzymała na temperatury nawet 900, 950 (0C).
  Sonda w czasie eksploatacji pojazdu nie wymaga żadnej obsługi. Jednak w miarę użytkowania osadzają się na niej różne zanieczyszczenia zakłócające jej pracę.
  Wysoka temperatura działa na sondę samoczyszcząco. Im wyższa temperatura, tym proces ten jest bardziej efektywny i przykładowo przy 600 (0C) wymaga 4 godzin, ale już 800 (0C) tylko 10 minut.

  Typowe objawy uszkodzonej sondy lambda są następujące:

  - zwiększone zużycie paliwa (nawet do 15l/100 km),
  - samoistne osady na rurze wydechowej,
  - czarny dym wydzielający się z rury wydechowej,
  - nierównomierna praca silnika,
  - zwiększona ilość CO i HC w spalinach podczas sprawdzania spalin na analizatorze spalin.

  Po zauważeniu któregoś z tych objawów należy niezwłocznie poddać silnik diagnostyce w autoryzowanej stacji obsługi. Dłuższa praca silnika z uszkodzoną sondą, oprócz większego zużycia paliwa, może doprowadzić do zniszczenia katalizatora.

  rys. sonda2
  1 - porowata ceramika ochronna
  2 - ceramika specjalna z tlenku cyrkonu(ZrO2)
  3 i 6 - zewnętrzna i wewnętrzna powłoka warstwy platyny
  4 - styk obudowy z masą
  5 - woltomierz
  7 - styk elektryczny
  8 - rura wydechowa

  rys.sonda3a
  Podgrzewana sonda lambda

  1 - obudowa
  2 - element ceramiczny
  3 - przewody zasilające
  4 - osłona ze szczelinami
  5 - rdzeń z dwutlenku cyrkonu
  6 - złącze kontaktowe
  7 - zewnętrzna obudowa
  8 - element ogrzewający
  9 - zacisk

  to chyba wystarczy ?