Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zarządzać siecią komputerową w firmie

28 Sie 2013 10:20 2502 9
  • Poziom 10  
    Witam
    Chciałbym się zająć administracją sieciami, jednak jestem świeżakiem i prosiłbym o pomoc doświadczonych kolegów jak kształcić się w tym kierunku.
    Przypuśćmy sieć składa się z 30 komputerów (20 x Windows 7, 10 x Windows XP). Aby nimi zarządzać byłby serwer.
    Czy takie rozwiązanie byłoby właściwe:
    na serwerze zainstalowany byłby system Windows Server 2012 ze skonfigurowaną domeną. Wyczytałem, że usługa active directory bardzo usprawnia życie informatyka, czy to prawda?
    Słyszałem o programach typu uplook może to rozwiązanie byłoby lepsze?
    Jak wygląda zarządzanie taką siecią w firmach?
    Z góry dziękuję za ukierunkowanie w nauce.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Najlepiej to jakbyś miał windows server i postawił domenę i podpiął wszystkie komputery do domeny. Ale podpiąć kompa do domeny komputer musi mieć PRO wesję windows (lub wyższą)
  • Poziom 43  
    Linux Debian + Samba i jesteś niezastąpiony w firmie. Doradzam edukację w tym kierunku.
  • Poziom 10  
    Czytałem o tym, że wersja PRO i w górę. Nie pojmuje tylko o co chodzi z licencjami w windows server...Czy nie jest tak, że jak całe 30 komputerów korzysta z drukarki to powinienem mieć 30 licencji? Czy ma się to tylko do programu zainstalowanego na serwerze z którego się korzysta?
    Słyszałem, że dobrze skonfigurowany Linux bije na głowę możliwości Windows Server'a, jednak dla mnie jest trochę przerażający ponieważ stykałem się praktycznie z Windowsem, Linuksa postawiłem sobie kiedyś, aby zobaczyć jak to wygląda. Czy nie jest za ciężki w nauce? Do tego jak wygląda kompatybilność z Windowsowskimi aplikacjami?
  • Poziom 43  
    O licencjach można poczytać na stronie M$:
    http://www.licencje-microsoft.pl/2012/08/03/licencjonowanie-windows-server-2012/

Jeśli nie znasz Linux-a to zacznij od postawienia sobie gdzieś na boku małego komp. do nauki. Zainstaluj na nim Dabiana oraz Sambę i Webmin - naucz się podstawowej konfiguracji, poleceń itd. Kompatybilność z aplikacjami Windows nie ma tu nic do rzeczy. Jest mnóstwo poradników po polsku, wystarczy tylko zacząć:
    http://stary.dug.net.pl/texty/reference.pdf
  • Poziom 10  
    Witam
    A więc zrobiłem tak jak mi poradziłeś.
    Najpierw zainstalowałem Debiana kierowałem się wskazówkami na: http://www.debian.pl/threads/743-Poradnik-instalacji-Debiana
    Następnie przećwiczyłem Sambę + Webmin z: http://jakilinux.org/linux/debian/instalacja-i-konfiguracja-domowego-serwera-plikow/
    Nie wiem tylko czy dobrze to robie ponieważ przy repozytoriach szukałem różnych rozwiązań i tak do końca pominąłem te uwagi. Następnie przy instalacji i konfiguracji środowiska graficznego nie mialem czegoś takiego jak ustawianie karty graficznej, klawiatury i myszki... pomimo to system chodzi bez problemów.
    Instalując sambę i webmin miałem też taki komunikat:
    aptitude update błąd na końcu:
    W: Błąd GPG: http://www.deb-multimedia.org stable Release: Następujące podpisy nie mogły zostać zweryfikowane z powodu braku klucza publicznego: NO_PUBKEY 07DC563D1F41B907

Jednak wszystko chodzi jak należy, może orientujesz się czy są spowodowane moje błędy?
    W kolejnych krokach zagłębiać się w samba pdc, ldap?

Zastanawiam się jak prawidłowo zrobić takie coś:
    Jest program np płatnik, który korzysta z bazy danych i uzytkują go 2 osoby. Czy najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja programu na obu stanowiskach natomiast bazę danych umiejscowić na serwerze? Ewentualnie Instalacja programu na serwerze i udostępnienie zasobu na oba komputery.
    Które, rozwiązanie byłoby prawidłowe?
  • Poziom 43  
    sicio napisał:
    W: Błąd GPG: http://www.deb-multimedia.org stable Release: Następujące podpisy nie mogły zostać zweryfikowane z powodu braku klucza publicznego: NO_PUBKEY 07DC563D1F41B907
    Code:
    apt-get install debian-keyring

gpg --keyring /usr/share/keyrings/debian-keyring.gpg -a --export 07DC563D1F41B907 |apt-key add -

Co do reszty, to sam musisz doczytać i podjąć decyzję, czego potrzebujesz i jak to wdrożyć. Z uwzględnieniem kwestii backupu danych z serwera.
  • Poziom 10  
    Super, Twoje rozwiązanie pomogło i bez problemu robi update.

Co do mojego przykładu z programem płatnik, podejrzewam ze da się zrobić na oba sposoby tylko który będzie odpowiedni. Ja bez doświadczenia nie stwierdzę tego i jeśli wybiorę złe rozwiązanie to później niestety będę powielał ten zły wzorzec... Dlatego wole dopytać się kogoś kto robi to poprawnie i tak jak należy... nie chodzi mi tu o pokazanie jak mam to zrobić, lecz tylko o wskazanie drogi, bo kolejne kroki wyszukam na google.
  • Poziom 43  
    sicio napisał:
    Co do mojego przykładu z programem płatnik, podejrzewam ze da się zrobić na oba sposoby tylko który będzie odpowiedni.
    Nie tak prędko. Jedyne sensowne rozwiązanie to uruchomienie na wirtualnej maszynie bazy SQL Płatnika. Debian z bazą powinien mieć mocny procesor i trochę pamięci do takich rzeczy. Pozostaje jeszcze kwestia licencji. Tylko po co tyle zachodu, może niech jedna ze stacji roboczych z Płatnikiem działa w trybie serwera dla drugiej. Natomiast umieszczenie bazy Płatnika w Ms Access w zasobie Samby kiedyś robiłem, ale do pracy na jednym komp. i nie mam pojęcia, czy na dwóch też będzie bezproblemowo. Pamiętaj też, że serwer powinien mieć dobrze przemyślany backup, bo jak coś padnie to nikt nie może czekać z wysłaniem deklaracji.
    sicio napisał:
    kolejne kroki wyszukam na google
    Za dużo na ten temat nie znajdziesz, informacje sprzed lat nie są aktualne.
  • Specjalista Sieci, Internet
    jurek.adam napisał:
    Natomiast umieszczenie bazy Płatnika w Ms Access w zasobie Samby kiedyś robiłem, ale do pracy na jednym komp. i nie mam pojęcia, czy na dwóch też będzie bezproblemowo.

Mam vulcan księgowość dane (pliki MDB) na dysku sieciowym (win xp sp3), 5 użytkowników, nawet to chodzi OK. Myślę że płatnik powien być OK o ile nie ma przeciwskazań w instrukcji instalacji płatnika do dzielenia plików MDB przez wspólny dysk.