Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy warto budować takie kolumny?

AWllen 28 Sie 2013 10:43 2028 11
  • #1 28 Sie 2013 10:43
    AWllen
    Poziom 15  

Witam.

Ostatnio planuję (zobaczymy, czy na planach się nie skończy) zbudować sobie własny Speaker System.

Zacznijmy od tego, że ponieważ jestem osobą mało znającą się na projektowaniu kolumn, chciałem znaleźć jakiś ciekawy projekt.

Generalnie cele są takie:
    - Kolumny podłogowe, wysokie
    - 2-drożne (nisko i wysoko tonowy, który brałby też tony średnio-wysokie) na Tonsilach lub STXach
    - Niekoniecznie duża moc, pokój jest nie za duży - 50W RMS wystarczy.
    - Muzyka - głównie rock i metal, klimaty typu Metallica, trochę kluboweji dubstepu.
    - Upodobania co do charakterystyki - podbicie basów i tonów o 3kHz w górę, lekkie stłumienie zaś pasma od 500 hz do 2kHz

znalazłem taki projekt: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1782570.html. Pod względem estetycznym kolumienki mi się spodobały. A oglądając fora zwróciłem uwagę, że jest to układ dość popularny. Poszukał bym jednak innych przetworników, pozostając jednak przy STX lub Tonsilu.

Nie chcę robić kolumn w ciemno. Czy ktoś posiada lub wykonywał tego typu kolumny? Czy (okiem doświadczonego konstruktora) kolumny takie mają sens?

Pozdrawiam
    AWllen

• Megger
  • Megger
  • Megger
  • #4 28 Sie 2013 14:37
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Pawel S. napisał:
    Tonsile dostępne?
    Jak najbardziej. Po 138zł za sztukę. Robiłem kiedyś monitorki na tych GDNach, więc myślę że te podłogówki też będą ok.
    Poza tym, grają one z wycofaną średnicą, czego właśnie oczekuje autor.

• #5 28 Sie 2013 14:52
    Pawel S.
    Poziom 39  

To teraz pytanie jakim budżetem dysponuje autor?

• #6 28 Sie 2013 16:33
    AWllen
    Poziom 15  

Cytat:
    Czyli tzw. uśmiech wiejskiej dyskoteki?

Zupełnie nie w tym sensie. Ustawienie takie (bardziej to "sopel" niż "banan") jest podyktowane po pierwsze upodobaniami, po drugie tym że używam małych mocy (warunki lokalowe), więc chcę nadać kolumny z góry konturową charakterystykę.

Cytat:

Patrzyłem na ten projekt. (i wiele projektów bardzo w stylu Tonsila Siesty). Zastanawiałem się, czy nie zdecydować się na 2,5 drogi ale to sprawa moim zdaniem bardziej skomplikowana niż nawet system 3-drożny.
    Poza tym jest to mój PIERWSZY projekt. Niemniej jednak zastanowię się.

Cytat:
    Głośniki już nie produkowane.
    http://stx.pl/mx-140-diy.html

Ciekawy projekt. Wolałbym jednak kolumny wolnostojące. Po prostu chodzi mi o to, by kolumna stała na podłodze i jednocześnie wysokotonowy przetwornik był na wys. ucha człowieka siedzącego na kanapie. U mnie będzie to nieco mniej niż 1 metr.

Choć sprawdzając jeszcze stronę z projektami DIY z STXa ciekawy jest ten:
    http://stx.pl/fx-300-diy.html

Cytat:
    To teraz pytanie jakim budżetem dysponuje autor?

Że tak powiem "możliwie niskim ale jednocześnie możliwie rozsądnym".
    Nie liczę że zaraz za pierwszym razem stworzę zestaw audiofilski. Dlatego też jeżeli miało by mnie to wynieść cenę np. 1000 zł to nie ma to sensu bo za taką kwotę mogę już sobie kupić porządne, trochę używane kolumny które zagrają o wiele lepiej niż moje DIY.

Oczywiście nie uwzględniamy tu bezcennego doświadczenia.

Budżet jest na razie niski. Na same przetworniki chcę wydać mniej niż 250 zł.

• #7 28 Sie 2013 17:07
    Pawel S.
    Poziom 39  

AWllen napisał:
    Ciekawy projekt. Wolałbym jednak kolumny wolnostojące.
    Co za problem "wydłużyć obudowę?

AWllen napisał:
    Choć sprawdzając jeszcze stronę z projektami DIY z STXa ciekawy jest ten:
    http://stx.pl/fx-300-diy.html
    To już 2,5 drogi. Czyli jedynie basu więcej.

AWllen napisał:
    Budżet jest na razie niski. Na same przetworniki chcę wydać mniej niż 250 zł.

Czyli raczej GDN 17 FGX lub SCX + GDWK PCX ze stajni STXa.
    Z tonsilami mieścisz się w klonach MITE, a za te pieniądze to trochę za mało.

• #8 28 Sie 2013 19:17
    AWllen
    Poziom 15  

Finalnie (chyba :) ) zdecydowałem się na projekt mx-140-diy, odpowiednio podwyższony przy zachowaniu litrażu komory.

Musiałem jednak dobrać inne głośniki
    - na wysokie T.STX.4.1.200.8.F.P.PC (http://stx.pl/t-stx-4-1-200-8-f-p-pc.html)
    - na niskie WM.STX.6,5.1.120.8.F.S.MC (http://stx.pl/wm-stx-6-5-1-120-8-f-s-mc.html)
    - tuba zgodnie z rozmiarami.

Przeniosę też zwrotnicę i terminal do dolnej "niegrającej" części (kwestia jedynie ergonomii).

Co Wy na to?

• #9 28 Sie 2013 19:33
    Pawel S.
    Poziom 39  

AWllen napisał:
    Co Wy na to?
    A gdzie tutaj jest MX-140?

Skąd weźmiesz zwrotnice do takiego zestawienia głośników?

Zmień woofer na to http://stx.pl/gdn-17-140-8-scx.html a zwrotnica będzie.

AWllen napisał:
    Przeniosę też zwrotnicę i terminal do dolnej "niegrającej" części (kwestia jedynie ergonomii).

kwestia uszczelnienia 2 kabli

• #10 28 Sie 2013 20:55
    AWllen
    Poziom 15  

Pawel S. napisał:
    AWllen napisał:
    Co Wy na to?

A gdzie tutaj jest MX-140?

No cóż. Ponieważ STX nie posiada już takich wooferów, musiałem znaleźć coś o podobnych wymiarach i - mam nadzieję - brzmieniu.

Dzięki za podrzucenie ciekawej alternatywy.

Pawel S. napisał:

AWllen napisał:

kwestia uszczelnienia 2 kabli

Fakt. Gdyby to była obudowa zamknięta, gdzie wszystko musi być ultra szczelne, to bym się za to nie brał. Ale myślę, że dobry uszczelniacz na otworki wystarczy.

Pawel S. napisał:

Skąd weźmiesz zwrotnice do takiego zestawienia głośników?

Przyznam szczerze, że tak w trakcie pisania o tych kolumnach cały projekt nabrał bardziej eksperymentalnego charakteru, z czego się cieszę.
    Ogólnie, to chciałem nauczyć się robić tego typu kolumny, a że jest to temat, gdzie praktyka jest dość daleko teoretycznego podejścia do projektu. Dlatego teraz nastawiam się na "złożenie skrzyni, włożenie doń przetworników, zrobienie i dostrojenie zwrotnicy" tak, by liznąć trochę tej roboty, a przy okazji móc posłuchać muzyki (być może w bardzo dobrym tonie) z własnej konstrukcji.

Akurat temat zwrotnic (filtrów opartych na elementach LC) trochę jest mi znany, i tu najłatwiej coś zmienić i stworzyć ustawienie takie, by uzyskać dobre brzmienie.
    Tu więc postanowiłem, że spróbuję wymyśleć coś własnego.

• #11 28 Sie 2013 21:09
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

AWllen napisał:

Pytanie czy masz aparaturę do zaprojektowania zwrotnicy i czy wiesz jak ją się robi. Wiem z doświadczenie że sama wiedza o filtrach LC nie wystarcza. Trzeba mieć gruntowną wiedzę na temat elektroakustyki.

• #12 28 Sie 2013 21:41
    Pawel S.
    Poziom 39  

AWllen napisał:
    No cóż. Ponieważ STX nie posiada już takich wooferów
    http://stx.pl/wm-stx-6-5-1-5-180-8-f-a-fc-x-gdn-18-140-8-awx.html ???

AWllen napisał:
    mam nadzieję - brzmieniu.
    Nie bez powodu różnica w cenie to AŻ 130zł.

AWllen napisał:
    Dlatego teraz nastawiam się na "złożenie skrzyni, włożenie doń przetworników, zrobienie i dostrojenie zwrotnicy" tak, by liznąć trochę tej roboty, a przy okazji móc posłuchać muzyki (być może w bardzo dobrym tonie) z własnej konstrukcji.
    Niestety do projektowania zwrotnic potrzeba mieć bardzo rozległą wiedzę, spory zapas warsztatowy (same części na zwrotnice do odsłuchów to jakieś 500-1000zł!) i najważniejsze - osłuchanie. Więc jako początkujący lepiej skopiuj gotowy projekt.

AWllen napisał:
    Akurat temat zwrotnic (filtrów opartych na elementach LC) trochę jest mi znany, i tu najłatwiej coś zmienić i stworzyć ustawienie takie, by uzyskać dobre brzmienie.
    Zwrotnice do MX-140 projektowała osoba uznawana za najlepszego speca od teorii filtrów w Polsce. Tak więc raczej tego nie poprawisz ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME