Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik temperatury (Raspberry pi + ADC PI V2 + PT100)

p200 28 Sie 2013 13:45 3567 3
  • #1 28 Sie 2013 13:45
    p200
    Poziom 2  

Mam do zbudowania Termometr w oparciu o nastepujace elementy:
    1. Raspberry pi

2. Przetwornik - ADC PI V2, ktorego podpinam przez GPIO do Raspberry

3. Czujnik temperatury - trojprzewodowy PT100 (2 przewody niebieskie, 1 czerwony)

Moje pytanie jak te elementy spiac ze soba. Moglby ktos obeznany z automatyka podac jakis schemat podlaczenia tego razem ?

Majac PT100 wiem ze musze to podpiac jakos do wejscia analogowego przetwornika np. A1, tylko jak ?

Przetwornik laczy sie z raspberry przez magistrale I2C wiec trzeba odczytywac jakos wartosc z przetwornika i ja przetwarzac, to juz oprogramuje.

Tylko czy moglby mi ktos podac schemat polaczenia PT100 - przetwornik ADC Pi V2 ?

0 3
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 29 Sie 2013 08:42
    jestam
    Specjalista Automatyk

PT100 to czujnik rezystancyjny. Pomiar trzyprzewodowy pozwala zmniejszyć wpływ rezystancji przewodów na wynik. Więcej znajdziesz w sieci.

Opcja 1:
    Zastosuj konwerter Adam 6015 i czytaj temperaturę po Ethernecie. Moduł ADC PI V2 staje się zbędny.

Opcja 2:
    Zastosuj dowolny fabryczny konwerter PT100/0..10V. ADC PI V2 mierzy napięcie 0..5V, na wejściu jest dzielnik (schemat) 10k + 6,8k. Dodanie szeregowego rezystora 18k powiększy zakres do 0..10V.

Opcja 3:
    Zapytaj w odpowiednim dziale, jeśli chcesz sam budować elektronikę do mierzenia tego PT100.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 29 Sie 2013 19:36
    p200
    Poziom 2  

Dzieki za informacje.
    Wybralbym rozwiazanie z opcji 2. Znalazlem przetwornik, ktory moglbym zastosowac: SEM203 (domyslny zakres temperatur 0-100 stopni C) no ale na jego wyjsciu pojawia sie wartosci 0-10V.
    Jak teraz to podpiac, mam 3 przewodowy czujnik PT100, jak to teraz podpiac do przetwonika i jak przetwornik do ADC pi v2 ? Trzeba zastosowac jakis dzielnik zeby zredukowac napiecie z zakresu 0-10 V na 0-5V.

Moglbys podac jakis schemat z wartosciami rezytsancji ?

W raspberry bede czytal wartosci z postu A1 (0-5), jak to teraz przeliczyc na temperature ?

0
  • #4 29 Sie 2013 23:20
    jestam
    Specjalista Automatyk

p200 napisał:
    Jak teraz to podpiac, mam 3 przewodowy czujnik PT100, jak to teraz podpiac do przetwonika

SEM203/P ma wejście PT100 i wyjście 4..20mA. O ten model Ci chodzi?
    Schemat podłączenia jest w opisie SEM203 o tutaj (drugi link od góry, http://www.status.co.uk/files/manual/3.pdf)..

Podłączasz go wg schematu z linku wyżej - w miejsce rezystora Load umieszczasz R = 250 Ω. ADC PI ma mierzyć napięcie na rezystancji Load.

Uwaga na dużą moc strat - 5W ! Rezystor będzie się grzał i zmieniał swoją rezystancję w zależności od mierzonej temperatury - zakłócając pomiar.

Niestety ten konwerter wymaga zasilania min. 16 V przy takim obciążeniu (10V sam przetwornik + max 6V napięcie odłożone na rezystancji Load), lepiej zasilić go napięciem wyższym, np. 24V.

Wydaje mi się, że lepiej poszukać konwertera PT100/0..10V.

0