Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Showtec SM 16/2 DMX - kto pomoże w podłączeniu świateł?

remi11pel 28 Sie 2013 14:52 3303 7
  • #1 28 Sie 2013 14:52
    remi11pel
    Poziom 6  

Hej :)
    Znajomy otwiera niedługo pierwszy klub w naszym mieście a ja mu pomagam w sprawach technicznych. O ile sprawy nagłośnienia konsoli itd nie sprawiają mi trudności mam pewien dylemat co do podłączenia świateł pod sterownik DMX.
    Sterownik jest taki jak w temacie niestety polskiej instrukcji nie mogę nigdzie znaleźć nawet u dystrybutora. Mało miałem kontaktu z podłączaniem świateł ale co nieco wie. Sterownik obsługuje 12 urządzeń w klubie mamy tak:
    1 laser, 4 skanery oraz 4 led par i 4 listwy ledowe. Kable są już gotowe i podłączone nadszedł czas na adresowanie.
    Czy dobrze myślę ze każde urządzenia chodzi pod innym adresem który zawsze zaczyna się od 1 i skacze np w jednym wypadku co 32 w drugim co 15 trzecim np co 8 itd? (trzeba to po prostu wyczytać z instrukcji)
    I co zrobić by każde światło było oddzielnie sterowane?,
    a co zrobić gdybym chciał, żeby dwa skanery chodziły tak samo i kolejne dwa również tak samo
    to samo np z parami led bądź listwami
    Takie pytanie mam na początek :) Pozdro

0 7
  • Pomocny post
    #2 28 Sie 2013 15:05
    hipekk
    Poziom 19  

1. Połączyć wszystkie urządzenia szeregowo (w ostatnie dla "bezpieczeństwa" można wpiąć terminator, lecz przy tak małym systemie nie powinno być problemów i bez niego).
    2. Ustawić kolejne adresy (np. pierwsze urządzenie 001, drugie urządzenie 009 (jeżeli pierwsze zajmuje 8 kanałów), trzecie 0021 (jeżeli drugie zajmuje 11 kanałów).

To czy urządzenia będą działały niezależnie, czy w parach możesz ustawić programując sceny w sterowniku.

Wpisując "Showtec SM 16/2 DMX" w Google pierwszy wynik wyszukiwania to link do instrukcji :)

EDIT...
    Przepraszam, nie doczytałem, że chodzi Ci o instrukcję PL....

0
  • #3 28 Sie 2013 15:18
    remi11pel
    Poziom 6  

Aha czyli muszę liczyć ile każde urządzenie zajmuje kanałów i dodawać dalej bo oczywiście urządzenia połączone w szeregu są na zmianę przeważnie.
    Oczywiście informację ile kanałów zajmuje dane urządzenia znajdę w instrukcji tak sądze.
    Wygląda na nic trudnego, wiec pokombinuje jak coś jeszcze się zgłoszę.
    Właśnie co to jest ten terminator i co on robi? Jeżeli nie jest to drogie urządzenie bez problemu można kupić i założyć.
    A jeszcze jedno wczoraj podłączyłem sam laser na kanał 001 i nic nie działało, na 030 działał mi jeden suwak więc tak dziwnie.

0
  • Pomocny post
    #4 28 Sie 2013 15:26
    hipekk
    Poziom 19  

Info ile kanałów zajmuje urządzenie znajdziesz tak jak piszesz w instrukcji.
    To w jakiej kolejności je podłączysz nie ma znaczenia , dostęp będziesz miał poprzez określone kanały.
    Co znaczy że podłączyłeś laser "na kanał 001" ?
    Jeżeli ustawiony miał adres 001 to w sterowniku powinny działać "suwaki" odpowiedzialne za kanały od 1 do x (nie wiem co to za laser ale pewnie do 5-8).

Wpisz w Google "terminator DMX" :)

0
  • #5 28 Sie 2013 15:35
    remi11pel
    Poziom 6  

Do sterownika podłączyłem sam laser kablem DMX na laserze ustawiłem kanał 001
    Niestety nie reagował na ruchy "suwakami" na sterowniku.
    a laser mam LIGHTMAXX PEGASUS 600 RGB 2.0

0
  • Pomocny post
    #6 28 Sie 2013 19:01
    wojtas_177
    Poziom 22  

Pamiętaj, że nie trzeba adresować urządzeń po kolei. Nawet skaner podłączony jako ostatni może mieć adres 001. Adresuj tak, żeby było wygodnie sterować.

Sprawdź, czy laser jest ustawiony w tryb dmx i czy jest na kanale 001. Sprawdź, czy na sterowniku masz wciśnięte urządzenie 1 i czy sterownik nie jest w trybie black out (wygaszenie, sterownik nie wysyła żadnych sygnałów niezależnie od położenia encoderów)

0
  • #8 30 Sie 2013 10:16
    remi11pel
    Poziom 6  

Ok póki co wiem to co chciałem. Dzięki za pomoc zamykam temat :)

0