Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer KEH-1900R - Dorobienie wejścia AUX

28 Sie 2013 21:11 5649 22
  • Poziom 7  
    Czytałem na ten temat już sporo, ale niestety nigdzie nie znalazłem odpowiedzi, która mogłaby mi pomóc. Chodzi mi o znalezienie sposobu na dorobienie wejścia liniowego do radia, które fabrycznie takiego nie posiada (ba, nawet mp3 z płyt nie potrafi odtworzyć).

Podobno można jakoś wpiąć zamiast AM (i podobno nie ma wtedy stereo), niektórzy pisali o tym, że może dałoby się CD zastąpić AUX (ale żadnych konkretów). Nie wiem też, czy jest opcja dokupienia adaptera, który by można było wpiąć z tyłu (ale też się natknąłem na informację, że to jest opcja tylko wtedy, jak fabrycznie AUX w radiu egzystuje).

Słowem, zero konkretów. Czy jest szansa na to, że można to jakoś tanio obejść?

Wiem też o istnieniu transmiterów FM, ale sporo o nich sprzecznych opinii i na razie chciałbym się upewnić, czy można jakoś inaczej podpiąć telefon do radia.

EDIT:

Mała zmiana, okazało się, że model radia do Pioneer DEH-1900R, a nie z literką "K". Przepraszam za kłopot.
  • Moderator
    TheBestPL napisał:
    niektórzy pisali o tym, że może dałoby się CD zastąpić AUX (ale żadnych konkretów)
    - można , ale musisz wsiąść pod uwagę że aby odtwarzać muzykę z odtwarzacza musi w CD pracować w tym czasie płyta.
    Znajdź schemat, przeanalizuj wejścia sygnałowe.
  • Poziom 21  
    KEH-1900r to kaseciak więc możesz zamiast kasety zrobić ale musisz oszukać radio że kaseta działa, robiłem w innym pioneerze i dało się, było to najlepsze rozwiązanie bo można było klawiszem source przełączać radio aux.
  • Poziom 7  
    Myślę, że wrzucenie płyty do kieszeni nie jest wielkim problemem. Rozumiem, że powinienem poszukać schematu swojego radia, ale których wejść konkretnie szukać? Jeśli chodzi o wszystkie schematy elektroniczne itp., to ogarniam tylko podstawy, a te i tak nie do końca, więc potrzebuję bardziej łopatologicznego wyjaśnienia, jeśli to możliwe.

Dodam jeszcze, że z tyłu znajdują się wejścia podpisane L i R (żółte i czerwone), oraz - po drugiej stronie - czarne, niepodpisane. Podejrzewam, że chodzi chyba o alternatywne podpięcie głośników, ale w sumie to czarne wejście wygląda jak jack 3,5 mm. Pewnie się mylę, ale uznałem, że lepiej napomknąć. ;p

Cholera, już miałem pisać, że slawcioo88 się pomylił, bo w moim nie ma kaset, ale zszedłem do samochodu i się okazało, że źle zapamiętałem modem. Jest to DEH-1900R, a nie KEH-1900R, przepraszam za zamieszanie.
  • Poziom 21  
    Z płytami jest trochę gorzej a nawet bardziej, bo płyta musi się kręcić i odtwarzać bo inaczej po wpięciu się i tak dźwięku nie będzie a i przy zmianie piosenek występuje chwila ciszy i zapodawany jest sygnał mute na końcówkę mocy, pewien nie jestem bo w sumie nigdy nie przerobiłem w żadnym radiu aux zamiast płyty bo było to bez sensu.
    Czyli w twoim przypadku zamiast radia najłatwiej zrobić i najlepiej, można by było zamiast am ale raczej na pewno jest to mono więc odpada ale można sprawdzić, czyli by zostawało wpięcie zamiast fm. Podobny temat przeczytaj tam pisałem po kolei jak odnaleźć wejście sygnału itd https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1783251&highlight=
  • Poziom 7  
    Ok, ale załóżmy, że się wepnę pod FM (dla mnie bez różnicy). Tylko czy wtedy stracę możliwość słuchania stacji radiowych? Bo jeżeli tak, to raczej odpada, bo nie jeżdżę sam samochodem, a tylko ja z AUX będę korzystał. Dodatkowe pytanie: ile z tym będzie zabawy? Czy będzie konieczność użycia lutownicy i ogólnie jak bardzo to może być dla mnie skomplikowane? ;p Chcę wiedzieć, w co się pakuję i ile po drodze rzeczy mogę spartolić.
  • Poziom 21  
    Tak jak w linku ci podałem widać, potrzebujesz gniazdo minijack z 5 pinami, po włożeniu wtyczki dźwięk z radia zostanie przerwany a wpuszczony z aux, wystarczy odnaleźć gdzie to ma być i przeciąć 2 ścieżki i się tam wlutować, zamiast minijackiem możesz radio rozłączać przełącznikiem z 6 pinami jak ci pasuje.
  • Poziom 21  
    Jeśli nie będzie mu przeszkadzać jakość dźwięku to jak najbardziej.
  • Poziom 7  
    Już pisałem, że transmiter będzie ostatecznością, jeśli nic innego się nie nawinie/nie wypali.

slawcioo88, pisząc o tym 5-pinowym jacku masz na myśli coś takiego: http://rad-sat.home.pl/sklep/przejsciowka-z-w...5-pin-na-gniazdo-mini-jack-stereo-p-1126.html czy to: http://www.conrad.de/medias/global/ce/7000_7999/7000/7050/7058/705866_BB_00_FB.EPS_250.jpg ?

I dobrze rozumiem, że wisi mi sobie to wejście na jacka - gra radio FM, wpinam się po kablu z telefonem - radio się "wyłącza" i od tego momentu sygnał idzie z jacka, telefon odłączam - znowu leci radio?
  • Poziom 39  
    To 2gie złącze z linku.
    I tak, po wpięciu tam kabla odetnie sygnał radia i puści z jacka, po wypięciu jacka wróci radio.
    Nie wiemy jak z twoimi umiejętnościami, grzebania troszkę będzie. Zdolności manualne się przydadzą.
  • Poziom 7  
    Czyli sęk teraz w tym, żebym znalazł odpowiednie 5 wejść... cholera. :D Jakie to mają być nazwy?

No i poradzę sobie bez tych mierników z tamtego tematu? ;/ Bo posiadam tylko lutownicę i nic więcej.
  • Poziom 16  
    Nie... znaleźć wystarczy 2 punkty, które przerywasz. Powstają Ci 4 punkty, do których należy podłączyć 5-pinowego jacka. Ostatni punkt to masa, więc znajdziesz bez problemu ;)
    Też przerabiałem Pioneera tylko nie chciało mi się bawić w rozcinanie toru audio, więc podłączyłem do niego wprost gniazdo 3-pinowe (pewnie nie powinno się tak robić). I u mnie działa to w ten sposób, że jak się wepnę do AUX, to sygnał z CD jest na tyle przytłumiony, że jest ledwo słyszalny. Gdybym używał "czystej" pewnie nie byłoby żadnych zakłóceń (poza tymi wyindukowanymi w samym przewodzie AUX).
  • Poziom 7  
    Też ciekawe rozwiązanie, ale jak i tak mam już lutować, to będę próbował z 5-pinowym jackiem. W przyszłym tygodniu odwiedzę elektroniczny i mam nadzieję, że znajdzie się takie.

Dziś spróbuję otworzyć radio i ew. zrobię zdjęcie.

I jeszcze głupie pytanie, ale nie jestem pewien, o co dokładnie chodzi z przerwaniem ścieżki. Muszę to zrobić lutownicą?
  • Poziom 16  
    Chodziło mi o to, że musisz w pewnym miejscu przerwać tor audio, żeby się do niego "wpiąć" jackiem. Dobrym miejscem do przerwania tego toru będzie jakaś zworka lub kondensator "wchodzący" na odpowiedni układ (w moim przypadku był to PML003AM). Przykładowo, po przerwaniu toru L otrzymujesz dwa punkty, które musisz przylutować do dwóch styków kanału L w gnieździe jack, które to styki są ze sobą zwarte przy wyjętej wtyczce. Istotne jest w jaki sposób podłączysz te punkty. Bo po włożeniu wtyczki sygnał musi dojść do układu PML0003AM a nie do wyjścia tunera :) lutownica obowiązkowa.
  • Poziom 7  
    Teraz się trochę pogubiłem. Rozjaśniłeś mi sprawę, jak to będzie działać (czyli, jeśli dobrze rozumiem: jack będzie wlutowany "po drodze" gdzieś tam i kiedy zostanie coś do niego podpięte, to puści z tego sygnał, a jeśli nie - przepuści przez siebie sygnał). Tylko nadal nie rozumiem, na czym polega to przerwanie toru... Chodzi mi o to, jak to wygląda od strony praktycznej; co muszę zrobić, żeby ten tor został przerwany. Serio, jestem laikiem, za co przepraszam, ale próbuję to rozgryźć. ; D

metalMANiu napisał:
    Istotne jest w jaki sposób podłączysz te punkty. Bo po włożeniu wtyczki sygnał musi dojść do układu PML0003AM a nie do wyjścia tunera :)

Czyli, tłumacząc na najprostszy język, muszę go podpiąć tak, by był prawidłowo odwrócony? :D
  • Poziom 16  
    Przerwanie toru audio to przerwanie połączenia między tunerem (albo czytnikiem CD) a procesorem audio (u mnie PML003AM). Procesor audio przekazuje dalej ten sygnał do wzmacniacza. Ale niestety tam się nie wepniesz, bo tam napięcia sygnałowe są już zbyt duże.
    Znalazłem na dysku zdjęcie z okresu kiedy robiłem to u siebie. Tor audio zaznaczyłem tu kolorem czerwonym. Jak widzisz, tor ten jest "przerywany" (przewodzony:) ) przez rezystory i zworki. Jest to bardzo dobre miejsce na "wpięcie się" w tor audio. Jak już mówiłem, ja skorzystałem z toru audio przychodzącego z odtwarzacza CD, więc nie sugeruj się rozmieszczeniem tych ścieżek takim jak u mnie.

Polecam Ci znaleźć sobie instrukcje serwisową (service manual) i tam ze schematu odczytać to, co trzeba :)
  • Poziom 7  
    Aha, czyli ta przerwa już jakby jest i jest to miejsce, gdzie znajduje się rezystor? Dobrze liczę, że na Twoim schemacie na torze czerwonym są 2 takie przerwy (w miejscu rezystorów R465 i R466)? Jeżeli tak, to te 2 ścieżki są równoległe, czyli to kanał L i R, dobrze rozumuję?

A od strony praktycznej, to mam się wlutowywać po drugiej stronie niż rezystor i w miejscu, gdzie wchodzą jego nóżki?

Szukałem już w domu, ale nie znalazłem, jeszcze najwyżej poszukam w internecie.
  • Poziom 16  
    Mam wrażenie że nie do końca to czujesz. Nie można powiedzieć, że rezystor jest przerwą. Nie możesz wlutować jednego styku z jednej strony rezystora a drugiego z drugiej strony rezystora ;P rezystor musi być włączony SZEREGOWO z dwoma stykami jacka. Czyli odlutowujesz tylko JEDNĄ nóżkę tego rezystora. Do tej "wolnej" nóżki wlutowujesz jeden styk jacka a do dziury, która pozostała po tej nóżce wlutowujesz drugi styk :P mam nadzieję, że teraz trochę rozjaśniłem. Poszukaj w internecie bo jest tego trochę a gdybyś miał jeszcze problem to odezwij się na PW, bo Moderacja może stracić cierpliwość ;) powodzenia!
  • Poziom 21  
    Ja bym to zrobił tak jak na zdjęciu tylko musisz znaleźć w radiu ic401, c401 i c402 ale to chyba nie problem.

Dodano po 5 [minuty]:

i najlepiej pierw wkładaj kabel do radia a później do telefonu jest to bezpieczniejsze.
  • Poziom 7  
    Zdecydowanie mi rozjaśniłeś. Teraz już wiem co i jak, tylko muszę poszukać odpowiednich rezystorów i się podpiąć pod masę. Będę się odzywał na PW, a później ew. zdam tutaj relację, gdyby ktoś jeszcze potrzebował pomocy.

slawcioo88, czym są konkretnie c401, c402 i ic401? Czy z montażem będzie podobnie jak opisane wyżej, tylko po prostu w innym miejscu?
  • Poziom 39  
    Będą prawdopodobnie w innych miejsacch, bo to to tylko schemat. Na płytce to może być inaczej ułożone.

Elementy oznaczone jako C to kondensatory.
  • Poziom 21  
    Musisz odnaleźć te kondensatory i scalak abyś mógł się wpiąć przed kondensatorem jak widać na schemacie.