Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bosch SKT 5002 - nie kończy 1 programu - ciągle zmywa i nie grzeje wody

molczak 28 Sie 2013 21:19 3354 4
  • #1 28 Sie 2013 21:19
    molczak
    Poziom 2  

po włączeniu słychać że pracuje ale pod koniec każdego programu zatrzymuje się ciągle zmywając. po przesunięciu pokrętłem programatora wypuszcza wodę i ponownie zatrzymuje się i bez końca zmywa. proszę o pomoc

0 4
  • #2 29 Sie 2013 01:48
    peter falk
    Specjalista AGD

:arrow: https://obrazki.elektroda.pl/93_1287633715_thumb.jpg
    To jest grzałka, sprawdź to:
    Jest to mikrowłacznik - mógł się spalić - "kliknij" go i sprawdź omomierzem na przejście.
    Po wyjęciu go sprawdź, czy w momencie uruchomienia pompy myjącej wysunął się trzpień załączający wspomniany mikroswitch.
    Jeśli to okaże się być sprawne sprawdź, czy pojawia się napięcie na zaciskach grzałki, gdy pracuje pompa. Jeśli nie, to sprawdź, czy pomiędzy zaciskami:
    jest przejście.
    Sprawdź omomierzem grzałkę!
    No i popraw w tytule model tego maleństwa :!:

0
  • #3 07 Wrz 2013 22:22
    molczak
    Poziom 2  

Wykonałem wszystko jak radziłeś. Poniżej wyniki zgodnie z Twoimi poleceniami.
    To jest grzałka, sprawdź to:

1. Jest to mikrowyłącznika - mógł się spalić - "kliknij" go i sprawdź omomierzem na przejście.
    bosch SKT 5002 - nie kończy 1 programu - ciągle zmywa i nie grzeje wody Wynik:
    pomiędzy C1 a NC2 przy wyciśniętym – jest przejście a przy wciśniętym – nie ma przejścia
    pomiędzy C1 a NO4 przy wyciśniętym – nie ma przejścia a przy wciśniętym – jest przejście

2. Po wyjęciu mikrowyłącznika sprawdź, czy w momencie uruchomienia pompy myjącej wysunął się trzpień załączający wspomniany mikroswitch.
    Wynik: wysunął się

Jeśli to okaże się być sprawne
    3. sprawdź, czy pojawia się napięcie na zaciskach grzałki, gdy pracuje pompa.
    Wynik: w momencie gdy wcisnąłem trzpień mikrowyłącznika to napięcie się pojawiło na zaciskach grzałki.
    4. Jeśli nie, to sprawdź, czy pomiędzy zaciskami:

jest przejście.
    Wynik:
    Tylko pomiędzy C (przewód biało-fioletowy) a D (przewód brązowy) jest przejście.
    A (przewód 2xbiały)
    B (przewód zółty)

5. Sprawdź omomierzem grzałkę!
    Wynik: Opór grzałki 26,3 Ω

0
  • #4 08 Wrz 2013 19:11
    molczak
    Poziom 2  

Nie daje mi to spokoju. Wszystko jest sprawne a zmywarka nie działa poprawnie. W związku z tym, że mam teraz dostęp do niej z każdej strony oraz mogę więcej zobaczyć postanowiłem już nie opierać się na obserwacji użytkownika (żony) i sprawdzić przebieg jej pracy ponownie samemu.
    W skrócie - Po napełnieniu wody na początku każdego programu nie przechodzi do następnej czynności tylko ciągle wylewa i wlewa ją. Po przesunięci programatora o jeden ząbek pierze aż do następnego programu.

I oto zaobserwowany opis pracy wszystkich programów.
    1. Podłączam do sieci. Ustawiam 1 program (naciskam przycisk start).
     wlewa się woda by po jakim czasie wylewać ją w krótkich cyklach (ok. 2-3 sek) i napełniać (dłuższe cykle) i tak bez końca (w tym czasie podnosi się i opuszcza jakiś pływak)
    zdjęcie pływaka
    aż zniecierpliwiony przesuwam programator o jeden ząbek,
     włącza się pompa i wysuwa trzpień grzałki,
     sprawdzam napięcie na stykach grzałki – brak, (mikrowyłącznik mam wyjęty)
     naciskam trzpień mikrowyłącznika i pojawia się napięcie na stykach grzałki (ok. 210-215V),
     słychać, że pierze (programator się przesuwa sam),
     na koniec 1 programu zaczyna wylewać wodę (lekko ciepła - ok. 30°C), pompa zatrzymuje się i chowa się trzpień grzałki,
     sprawdzam pozycję na programatorze – program 2.
    2. Program 2.
     i tak samo jak na programie 1 (wlewa i wylewa się woda w podobnych czasowo cyklach więc przesuwam ponownie programator o jeden ząbek,
     dalszy przebieg też jak wyżej za wyjątkiem: braku napięcia na stykach grzałki po wysunięciu się trzpienia i wciśnięciu trzpienia mikrowyłącznika,
     na koniec 2 programu zaczyna wylewać zimną wodę, pompa zatrzymuje się i chowa się trzpień grzałki,
     sprawdzam pozycję na programatorze – program 3.
    3. Program 3.
     i znowu tak samo jak na programie 1 (wlewa i wylewa się woda w podobnych czasowo cyklach więc przesuwam ponownie programator o jeden ząbek,
     dalszy przebieg też jak w programie 1 tylko na koniec programu zaczyna wylewać znacznie cieplejszą wodę (lekko parzy),
     sprawdzam pozycję na programatorze – program 4.
    4a. Program 4.
     i ponownie jak na programie 1 (wlewa i wylewa się woda w podobnych czasowo cyklach więc przesuwam ponownie programator o jeden ząbek,
     włącza się pompa i wysuwa trzpień grzałki,
     naciskam trzpień mikrowyłącznika ale nie pojawia się napięcie na stykach grzałki.
    Nie wiem czy to związane jest z jakimś opóźnieniem ale puszczam niechcąco mikrowyłącznik – po chwili wciskam go ponownie i pojawia się napięcie na stykach grzałki,
     w 1/3 programu zaczyna wylewać wodę (lekko ciepła - ok. 35°C), pomp zatrzymuje się i chowa się trzpień grzałki,
    4b. od 1/3 programu 4
     nalew i wylewa wodę jak w przednich programach,
     przesuwam programator o 1 ząbek,
     rusza pompa i wysuwa się trzpień,
     naciskam mikrowyłącznik ale napięcia na stykach grzałki brak,
     w 2/3 programu zaczyna wylewać wodę - zimna, pomp zatrzymuje się i chowa się trzpień grzałki,
    4c. od 2/3 programu 4
     nalew i wylewa wodę jak w przednich programach,
     przesuwam programator o 1 ząbek,
     rusza pompa i wysuwa się trzpień,
     naciskam mikrowyłącznik ale napięcia na stykach grzałki brak,
     pierze i przesuwa się na program 5, zaczyna wylewać wodę - zimna, pomp zatrzymuje się i chowa się trzpień grzałki,
    5. słychać pracę programatora ale nic się więcej nie dzieje do końca programu 5.

0
  • #5 20 Wrz 2013 22:42
    molczak
    Poziom 2  

Trochę to trwało ale postanowiłem nie odpuścić i poszukać podobnych objawów w innych typach zmywarek.
    Przyczyną cyklicznego zatrzymywania się pracy zmywarki na wylewaniu i wlewaniu wody był uszkodzony mikrowyłącznik hydrostatu (typ D429 –VGAP, bardzo bardzo miękki ). Zastosowałem D-42X, który kupiłem na allegro (10 zł).
    Dodatkowo wymieniłem termostat, który także okazał się zepsuty - nie rozłączał się pomiędzy C a D, pomimo zmiany temperatury. Sprawdziłem to wkładając termostat na przemian do gorącej i zimnej wody - dokonując pomiarów na przejście. Zakupiłem nie oryginalny ale o tych samych wymiarach czujki i pracujący w tych samych temperaturach (NA65 i NC85°C).
    Puściłem od pierwszego programu – zmywarka działa. Zamykam post.

0