Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Już w grudniu Chiny wyślą na Księżyc swój pierwszy łazik

lulek.g 28 Aug 2013 21:30 4068 6
 • Już w grudniu Chiny wyślą na Księżyc swój pierwszy łazikChińska państwowa telewizja podała, że kraj ten zamierza wkrótce wystrzelić rakietę z sondą przeznaczoną do eksploracji powierzchni Księżyca. Informacja ta jest zgodna z wielokrotnie powtarzanymi przez ostatnie lata deklaracjami Chin o starcie zaplanowanym na grudzień 2013 r. Pojazd, który będzie badał powierzchnię został nazwany "Chang'e-3", a proces jego konstrukcji dobiegł końca. Obecnie program znajduje się w fazie przygotowań do realizacji lotu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to pierwszy chiński pojazd bezzałogowy na Księżycu. Wcześniej Chiny wysłały już dwie sondy, Chang'e-1 i Chang'e 2, które okrążały orbitę Księżyca.

  Według informacji uczestników projektu, rakieta transportująca pojazd na powierzchnię Księżyca ma być wyposażona w specjalny mechanizm spowalniający opadanie w atmosferze. Łazik zostanie przetransportowany przy użyciu rakiety CZ-3B chińskiej produkcji. Chang'e 3 ma być w pełni operatywny przez 90 dni księżycowych i być zdolnym do eksploracji 3 km kwadratowych. Maksymalny dystans, jaki będzie w stanie pokonać wynosi 10 km. Zestaw kamer i radarów posłuży pojazdowi do nawigacji. Zebrane dane będą przesyłane na Ziemię w czasie rzeczywistym.


  Źródło: Link

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  lulek.g
  Level 12  
  Offline 
  Has specialization in: it
  lulek.g wrote 83 posts with rating 2. Live in city Lublin. Been with us since 2013 year.
 • #2
  Zwierzak_PAH
  Level 26  
  "Zebrane dane będą przesyłane na Ziemię w czasie rzeczywistym. "

  Światło leci na księżyc 1,28s. :P

  W sumie to mało ale czasem bardzo dużo, na szybką rekcję może zabraknąć czasu.
 • #3
  rysio68
  Level 15  
  Cytat:
  rakieta transportująca pojazd na powierzchnię Księżyca ma być wyposażona w specjalny mechanizm spowalniający opadanie w atmosferze. Koniec cytatu
  Czyżby chcieli wytworzyć atmosferę wokół księżyca, żeby rakieta miała w czym
  hamować? :-)
 • #4
  Anonymous
  Anonymous  
 • #5
  szulat
  Level 23  
  rysio68 wrote:
  Czyżby chcieli wytworzyć atmosferę wokół księżyca, żeby rakieta miała w czym hamować? :-)

  "The rover will reportedly use an unspecified technique to slow down its speed as it prepares to land on the moon’s surface."

  "[...] rakieta transportująca pojazd na powierzchnię Księżyca ma być wyposażona w specjalny mechanizm spowalniający opadanie w atmosferze"
 • #7
  Zwierzak_PAH
  Level 26  
  Oni polecą aby go pomalować na czerwono :)
  A wtedy US w odwecie zrobią napis Coca Cola