Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Thomson 39FU5253 - Brak reakcji po podłączeniu AUX

Zetrox00 28 Sie 2013 21:56 3147 12
  • #1 28 Sie 2013 21:56
    Zetrox00
    Poziom 6  

No więc, posiadam wyżej wymieniony telewizor od 3 miesięcy.
    2 tygodnie temu kupiłem wieżę Philips MCM2150.
    Jak widać, sprzęt dosyć nowy, więc raczej nic się nie zepsuło, jednak gdy kupiłem kabel Jack/2x Cinch aby w końcu skorzystać z podłączenia tv z wieżą(głównie po to była kupiona) nie pojawiła się żadna reakcja. Na 100% wszystko podłączyłem prawidłowo. Cinche do wyjść audio L R w TV a Jack do wejścia AUDIO IN we wieży. Oczywiście wieżę ustawiłem w tryb audio in. W tv nigdzie nie znalazłem opcji, która by to włączała (zresztą, zdaje mi się, że dźwięk powinien pojawić się w głośnikach od razu). W instrukcji także (jak zwykle) nic o tym nie pisze.
    Nie wiem po której stronie jest problem, ponieważ nie jestem w stanie podłączyć nic innego ani pod telewizor ani pod wieżę, aby to sprawdzić (bo nie mam odpowiedniego kabla).
    Jeżeli ktoś ma ten właśnie telewizor lub wieżę, niech napisze jak to rozwiązać.

0 12
  • #2 28 Sie 2013 21:59
    btomko
    Poziom 33  

Proponuję jeszcze raz ze zrozumieniem przeczytać instrukcję.

0
  • #3 28 Sie 2013 22:10
    Zetrox00
    Poziom 6  

A ja proponuję nie wypisywać postów, które w niczym nie pomagają. Jedyne co jest w instrukcji, to sposób podłączenia, w którym pisze tylko jak podłączyć tv za pomocą tego kabla Cinch. Chyba nie muszę znowu mówić, że wszystko zostało podłączone prawidłowo. Ale nie, zawsze znajdzie się ktoś, który nie mając zapewne nawet tej instrukcji będzie gadał że ktoś ją źle przeczytał...

0
  • Pomocny post
    #4 29 Sie 2013 03:04
    Polon_us
    Poziom 40  

Zetrox00 napisał:
    Chinche do wyjść audio L R w TV

Ten fragment mnie "boli" :) Wg specyfikacji tego telewizora, nie ma on wyjść audio na gniazdach CINCH. Mniemam, że to co wziąłeś za wyjście audio w rzeczywistości jest wejściem sygnału audio do telewizora w przypadku kiedy używane jest wejście video typu component. W takim przypadku połączenie które wykonałeś nie ma prawa działać.

Najprostszym rozwiązaniem (choć mało eleganckim) jest zaopatrzyć się w kabel minijack stereo - wtyczka minijack z dwóch stron kabla - tak jak pokazuje to instrukcja wieży.
    Musisz wziąść pod uwagę, że nastawienie poziomu dźwięku w telewizorze będzie miało wpływ na wieżę, mimo, że głośniki w TV wyłączą się. Pod uwagę weź również to, że żywotność gniazda jest ograniczona. Częste wkładanie/wyciąganie wtyczki może doprowadzić do uszkodzenia - głośniki w TV mogą przestać grać w pewnym momencie.

Powodzenia :)

0
  • #5 29 Sie 2013 04:21
    Zetrox00
    Poziom 6  

No cóż, teraz to mnie załamałeś. Nawet nie przewidziałem tego że taki telewizor nie ma nawet tak prostej funkcji jak wyjście audio Cinch. I rzeczywiście, w instrukcji też ciężko o tym coś znaleźć. Co gorsza, nigdzie w specyfikacji nie było ani słowa, że ten tv to ma lub nie. Trochę to dziwne, że żeby korzystać z wyjścia audio (pomijając wyjście słuchawkowe, które nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem) trzeba kupić wieżę, która najtańsza kosztuje ponad połowę tego co telewizor. Bo oczywiście jedyne wyjście audio do podłączenia jakie mi zostało, to optyczne. Za takie coś powinno się producentów wieszać. Kto normalny robi coś takiego w telewizorze za 1400? 8-O

Cytat:
    Musisz wziąć pod uwagę, że nastawienie poziomu dźwięku w telewizorze będzie miało wpływ na wieżę, mimo, że głośniki w TV wyłączą się. Pod uwagę weź również to, że żywotność gniazda jest ograniczona. Częste wkładanie/wyciąganie wtyczki może doprowadzić do uszkodzenia - głośniki w TV mogą przestać grać w pewnym momencie.

To właśnie wiem i chciałbym tego za wszelką cenę uniknąć.
    No ale wielkie dzięki za odpowiedź. Takich jak Ty, na forum trzeba! :)
    Tak sobie myślę, że można by kupić jakiś konwerter SPDIF - RCA. Co prawda kosztuje sporo, ale to chyba jedyne sensowne wyjście? No bo nie będę kupował nowego telewizora, ani wieży. A też nie warto, żeby służyła ona wyłącznie do słuchania radia. Jak myślicie, opłacałoby się takie rozwiązanie?

0
  • #6 29 Sie 2013 07:16
    Polon_us
    Poziom 40  

Cóż, wydaje się, że adapter S/PDIF do RCA jest jedynym rozwiązaniem, aczkolwiek co nieco kosztownym.

Tak a propos specyfikacji telewizora. Przeglądałem strony Thomsona w Anglii i Polsce, obydwie wspominają, że telewizor ma złącze Scart. Ale w instrukcjach, zarówno polskiej i angielskiej, nie widać go w ogóle. Za to jest wejście component, o którym ani słowa w specyfikacjach. Po prostu folklor :)

Jak to jest w Twoim przypadku? Telewizor ma gniazdo Scart?

0
  • #7 29 Sie 2013 11:46
    Zetrox00
    Poziom 6  

Owszem, ma. Z tyłu jest takie małe gniazdo do którego podpina się przejściówkę, która była też w zestawie. Gniazdo wygląda tak:

Natomiast to jest ta przejściówka
    Nie korzystałem jeszcze z tego, ale myślę, że powinno działać.
    A jeśli chodzi o ten konwerter, pomyślę nad tym. Może nie teraz, ale w przyszłości coś wykombinuję. Tak czy inaczej trzeba będzie jeszcze trochę zapłacić :(

0
  • #8 29 Sie 2013 12:26
    Polon_us
    Poziom 40  

Muszę się przyznać, że zaskoczyłeś mnie tym, jak te złącze jest zainstalowane w tym telewizorze. Przeoczyłem to :(
    Bo w zasadzie na tym złączu powinien był być sygnał Audio OUT - prawy i lewy - jest to raczej standard. Sądzę, że mógłbyś zwrócić się do serwisu firmy Thomson z zapytaniem o szczegóły sygnałów wyprowadzonych na te złącze.

Audio OUT jest w zasadzie normą, ale warto się upewnić. A jeśli ten sygnał jest, to tylko kwestia odpowiednich kabli połączeniowych. Można to samemu zrobić, kwestia odpowiedniego przylutowania kabelków :)

Ale najprzód potrzebny jest kontakt z serwisem Thomson.

0
  • #9 29 Sie 2013 13:31
    egon42
    Poziom 36  

Na wyjściu euro jest jedynie sygnał z tunera analogowego z żadnego cyfrowego wejścia np. tunera dvb-t pendrive czy też z HDMI dźwięku na eurozłączu raczej nie będzie. Tak że zostaje jedynie optyczne wyjście i konwerter sygnału z optycznego na rca,

0
  • #10 29 Sie 2013 15:08
    Polon_us
    Poziom 40  

egon42 napisał:
    Na wyjściu euro jest jedynie sygnał z tunera analogowego z żadnego cyfrowego wejścia np. tunera dvb-t pendrive czy też z HDMI dźwięku na eurozłączu raczej nie będzie. Tak że zostaje jedynie optyczne wyjście i konwerter sygnału z optycznego na rca,

Hmm, pozwolę sobie wyrazić moje wątpliwości, co do powyższego stwierdzenia. Wyjaśniam od razu, skąd one się biorą.
    Nie ma żadnej wątpliwości, że na złączu EURO nie ma sygnału cyfrowego audio (i video) takie jak ma gniazdo coaxial.

Ale czy jest tak na 100% pewne, że nie ma tam analogowej, dwukanałowej wersji wprowadzonego cyfrowego sygnału audio? Jeżeli mamy sygnał audio na wyjściu słuchawkowym, a przecież to klasyczne stereo, niezależnie od wejścia czy to HDMI, optyczne itd., to dlaczego ten sam sygnał nie może być wyprowadzony na EURO?
    Przecież w przypadku wyjścia słuchawkowego nie ma ograniczeń co do źródła sygnału.
    Z drugiej strony, mogę podać szereg modeli telewizorów wyposażonych w AUDIO OUT na Cinch. Jedyne zastrzeżenie jakie zauważyłem to, że wyprowadzony sygnał jest dwukanałowy. Nic o zależności cyfrowy/analogowy sygnał wejściowy. Czyli jest to do zrobienia.

Być może to herezja, co napisałem, ale "myślę, więc jestem" :) Starałem się znaleźć jakieś informacje na Internecie w tym temacie, ale póki co, bez efektów.
    Nie mogę niestety w moich warunkach tego sprawdzić :( W USA złącze Scart/EURO jest nieznane.

I prywatnie pytanie do kolegi egon42 - czy swoje zdanie opierasz na obiegowej opinii, czy też na własnych doświadczeniach?

1
  • #11 29 Sie 2013 15:43
    egon42
    Poziom 36  

Wie

Polon_us napisał:
    Ale czy jest tak na 100% pewne, że nie ma tam analogowej, dwukanałowej wersji wprowadzonego cyfrowego sygnału audio?
    Wielokrotnie sprawdzałem różne modele tv przy naprawach bo często podłączam pod eurozłącze 2 tv żeby zobaczyć jak się zachowuje naprawiany tv, i zawsze jest tam sygnał z analogowego tunera nie spotkałem jeszcze takiego tv aby wychodził sygnał z części cyfrowej ale może faktycznie jest taki tv.
    Polon_us napisał:
    Z drugiej strony, mogę podać szereg modeli telewizorów wyposażonych w AUDIO OUT na Cinch
    Faktycznie starsze modele tv LCD miały wyjście audio na czincz ale nowe już tego nie mają jest tylko wyjście optyczne.zawsze można też sprawdzić a nóż się trafi wyjątek, tak jak kiedyś tv Thomson to jedyny tv który szło włączyć podając napięcie na odpowiedni pin euro szło włączyć do odbiory sygnału AV ze stand-by i wyłączyć co teraz okazuje się bardzo pomocne jeżeli ktoś ma tuner DVB-t i może schować pilota od tv bo praktycznie jest zbędny.

0
  • #12 30 Sie 2013 02:18
    Polon_us
    Poziom 40  

@egon42 - dziękuję za wyjaśnienia. W sumie, można by powiedzieć, że nie ma technicznych przeciwwskazań, aby EURO miało wyprowadzony sygnał audio. W gruncie rzeczy zależy to od "widzimisię" producentów. Tak jak to odbieram.

No cóż, zobaczymy jak kolega Zetrox00 rozwiąże swój problem. Mam nadzieję, że nie omieszka nas powiadomić :)

0
  • #13 30 Sie 2013 02:30
    Zetrox00
    Poziom 6  

Jutro (a właściwie dzisiaj :D ) skontaktuję się z producentem i oczywiście dam wam znać jak dostanę odpowiedź ;) Jeszcze raz wielkie dzięki za wszystkie rady :)

EDIT: Wysłałem już do nich wiadomość. Teraz czekam na odpowiedź

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo