Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny niskobudżetowe - modyfikacja - prośba o podpowiedź.

pawelal 28 Sie 2013 22:05 1695 13
  • #1 28 Sie 2013 22:05
    pawelal
    Poziom 9  

Witam
    Mam zrobione przez siebie dawno dawno temu kolumny dwudrożne:
    obudowa 40l, BR z przodu (fi 52mm, długość 95mm)
    GDWK 9-150-8 PJ
    GDN 17-80-8 SC
    Brak zwrotnicy - jedynie kondensator 2.2uF szeregowo z GDWK

Oczywiście wiem że popełniłem całą masę błędów jeśli chodzi o dobór obudowy do tych głośników, brak zwrotnicy, w ogóle wybór GDWK itp.

Z różnych względów nie chcę się jednak ich jeszcze pozbywać, natomiast chciałbym polepszyć (a właściwie w ogóle uzyskać) brzmienie w zakresie niskich tonów, których teraz praktycznie nie ma.

Co do modyfikacji to mogę jedynie powiększyć otwór na głośnik niskotonowy oraz zmodyfikować BR.

Bardzo proszę o podpowiedź jakiego głośnika (nisko -tonowego i -budżetowego) szukać, co zrobić z BR?
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

• #2 28 Sie 2013 22:22
    PawelMajda
    Poziom 14  

Kup jak najtaniej GDN 20/60. Dodaj BR o długości plus minus 8cm (dopasuj na słuch) i średnicy około 7cm.
    Pozdrawiam

• #3 29 Sie 2013 09:07
    pawelal
    Poziom 9  

GDN 20/60/11 , GDN 20/60/19 czy GDN 20/60/3 ?
    A moze jakieś zamienniki z STX? Chociaż porównywalny WM.STX.8.1.80.8.F.S.MC (GDN-20-80) ma trochę gorsze pasmo patrząc na jego górną część.

• #4 29 Sie 2013 10:39
    Pawel S.
    Poziom 39  

Brak basu wynika z 2 przyczyn - za duża obudowa do tego głośnika i brak zwrotnicy.
    Jakich jest wymiarów ta obudowa?

Olej najtańsze serie STXa - służą jako zamienniki i nie brzmią najlepiej.

• #5 29 Sie 2013 11:08
    pawelal
    Poziom 9  

Wymiary obudowy to (z pamięci) WxSxG 61x23x40 cm, płyta 18mm (MDF/pł. wiórowa).
    Co do wymiany głośnika to podejrzewam, że z niskimi tonami nie ma problemu, żeby osiągnąć w mojej obudowie, natomiast przy dużym głośniku ucierpią na takiej zmianie średnie tony (kolumna dwudrożna) - więc cały trick to znalezienie kompromisu.
    Obudowę mogę w minimalnym stopniu zmniejszyć, ale nie więcej niż 10l. BR można zawsze zamontować z tyłu.

• #7 29 Sie 2013 11:30
    pawelal
    Poziom 9  

Ciekawy pomysł, ale chyba jednak łatwiej byłoby zrobić obudowę od zera :)

Wolałbym zostawić kolumny w obecnej formie i uzyskać z tego ile się da, chociaż oczywiście wiadomo, że cudów nie będzie.

• #8 29 Sie 2013 13:50
    Pawel S.
    Poziom 39  

Rozumiem że im taniej tym lepiej?

• #9 29 Sie 2013 14:06
    pawelal
    Poziom 9  

Powiem tak: koszt sensownych, używanych kolumn np. Tannoy M2 to 400-600zl / komplet.
    Więc zakładam, że modyfikacje powinny kosztować nie więcej niż 200zł. I tak nie przeskoczę pewnego poziomu jakości więc inwestowania większych pieniędzy jest pozbawione sensu. Z drugiej strony używanie sprzętu wykonanego samodzielnie to duża satysfakcja :)

• #11 29 Sie 2013 20:35
    pawelal
    Poziom 9  

Problem, ale jestem zdania, że jak już robić coś droższego to od początku porządnie. W tym przypadku liczę tylko na widoczną poprawę a nie na stworzenie ideału.
    Spróbuję chyba zgodnie z sugestią podmienić głośniki na GDNy 20/60.

• #12 29 Sie 2013 21:30
    Pawel S.
    Poziom 39  

I co dalej?
    Będziesz miał większy głośnik i nadal brak zwrotnicy!
    Więc lepiej kupić mniejsze głośniki ale takie do których jest projekt zwrotnicy.

Chciałem proponować lepsze rozwiązania - GDN 17 SCX + GDWK PCX, ale koszt samych głośników to już ponad 200zł. Tańsza wersja z GDWK PC będzie wg mnie mniej opłacalna, ale zawsze to lepiej zagra niż to co masz teraz.

• #13 29 Sie 2013 21:57
    pawelal
    Poziom 9  

Pawel S. napisał:
    Brak basu wynika z 2 przyczyn - za duża obudowa do tego głośnika i brak zwrotnicy

To może jednak zmienić podejście i zainwestować w zwrotnicę a obudowę "czymś" wypełnić (styropian?)? To byłaby najtańsza wersja modyfikacji. Tylko wtedy będę miał prośbę o sugestie co do pojemności i wyboru / parametrów zwrotnicy.

Jeśli już rzeczywiście miałbym inwestować w wymianę wszystkich głośników, to chciałbym mieć pewność, że jestem w stanie osiągnąć poziom fabrycznych kolumn w wyższym zakresie cenowym (musi się to po prostu opłacać).
    Oczywiście chętnie posłucham jakie są propozycje, nawet jeśli przewyższają ten 200zł budżet. Będę miał temat do przemyślenia.

PS:
    Znalazłem wątek na elektrodzie - bardzo podoba mi się 3. post :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1144452#1144452
    Szkoda że tak nie jest. Niestety symulacje w WinISD to nie wszystko, o czym się przekonałem.

• #14 30 Sie 2013 11:12
    Pawel S.
    Poziom 39  

Zrobienie zwrotnicy do tego co posiadasz by kosztowało niewiele mniej niż zmiana głośników. A w dodatku stara PJtka (przypominam ze to nie jest ta poprzednia a jeszcze starsza!) i kiepski woofer nie dadzą dobrych efektów.

Jak tylko pomaluje kolumny to biorę się za zwrotnice pod GDN 17 SCX + różne wysokotonowe. Jeszcze nie słuchałem tego woofera, ale mniejszy brat w odmłodzonej serii gra bardzo przyjemnie.
    Nie będzie z tego raczej dużo basu, ale brzmienie będzie już na dobrym poziomie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME