Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 64 - Sterowanie roletami

anderk 15 Gru 2013 21:16 36165 91
  • #31 15 Gru 2013 21:16
    romekjagoda
    Poziom 10  

Witam. Walcze ze sterowaniem roletami i juz braklo mi koncepcji...

Mam nastepujacy problem: rolety ida mi w gore i w dol przy kazdym zalaczeniu lub wylaczeniu czuwania w systemie, mimo, ze mam jedno wejscie 'wylaczajace czuwanie' ktore ma to czuwanie wylaczac tylko w strefie 2 (okna) i 3 (PIR). Niestety, rolety (strefa 1) za kazdym razem reaguja...
    Ponizej schemat: wejscie 31 sterowane z pilota ABAX ma wylaczac czuwanie w strefie 2 i 3, ktore okreslone zostaly jako Grupa 4. Wiec to wejscie powinno miec teoretycznie wplyw tylko na strefe 2 i 3.

Potrzebuje swiezej pary oczu, by mi ktos powiedzial, gdzie jest blad w konfiguracji.

Do tego jeszcze pytanie: jak skonfigurowac wyjscia, by mozna bylo zatrzymac przyciskiem podnoszenie rolet np. w polowie? Probowalem zastapic wyjscie typu 'roleta w gore / dol' wyjsciem typu 'monostabilne' (zostawiajac czas 34 s), ale roleta jedzie dalej nawet po wylaczniu przycisku. To w sumie logiczne, bo czas dzialania wyjscia ustawiony jest na 34 sek ale pytanie jak pogodzic mozliwosc zatrzymania rolety przyciskiem, z funkcja pelnego opusczenia / podniesienia rolety (=34 s) gdy uzbrajam / dezaktywuje czuwanie?
    Z gory dzieki za wszelkie podpowiedzi.

-------------------------------
    Po 2 dniach:
    Cały czas kombinuję jak rozwiązać powyższe problemy. Wymyśliłem tak:
    1) Wyjście sterujące roletami ustawię jako BI-stabilne zamiast typ. 105 i 106 (rolety w górę / w dół) które wydają się działać jak monostabilne. Powinno mi to umożliwić sterowanie podnoszeniem rolet na tyle ile chcę w zależności jak długo przytrzymam przycisk.
    Problem tylko w tym, że chcę by przy uzbrajaniu i rozbrajaniu alarmu wyjscie dzialalo jako monostabilne przez 34 s. tak by rolety podniosly sie i opuściły w pełni, a jednocześnie by operując przełącznikiem fizycznym przy roletach, by działało to wyjście jako bi-stabilne (tak by można zatrzymać podnoszenie rolet np. w połowie).
    Czy da się jakoś na logice integry sterować wyjściem raz jako mono a raz jako bistabilnym?

Pomóżcie, bo to mnie przerasta.

2) nie mam przed oczami Dloadx teraz ale doczytałem, że aby uniknąć sterowania roletami przy uzbrajaniu / rozbrajaniu 2 i 3 strefy muszę ustawić grupę wyjść roletowych jako sterowane tylko z 1 strefy. Wtedy dodam przycisk z pilota zał. i wył. czuwanie do 1 strefy, a przycisk zał. wył czuwanie do strefy 2. Wtedy tylko zalaczenie wszystkich stref uruchomi rolety, a zalaczenie na dzien strefy 2 i 3 gdy rolety sa podniesione nie spowoduje ich opuszczenia. Nie wiem czy to zadziala, ale muszę spróbować.

• Relpol
  • #32 14 Lut 2014 13:39
    Oprawca
    Poziom 9  

Odgrzewam. Czy do sterowania roletą można wykorzystać typ wyj wskaźnik gotowy zamiast roleta góra/dół? chodzi o to by roleta zamykała się tak długa jak wciśnięty jest przycisk zamykania a nie na określony czas w wyjściu. Nie można wtedy np uchylić rolety. ?

• #33 14 Lut 2014 16:07
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Można użyć wskaźnika gotowego, ale gorzej będzie, jak naciśniesz dwa przyciski w tym samym czasie (chyba, że odpowiednio pospinasz przekaźniki).

A uchylenie rolety.. jasne, że można, nawet w konfiguracji wyjść roleta góra/roleta dół. Nie wiem skąd biorą się te obawy..

Jeśli roleta idzie w dół, wystarczy raz nacisnąć przycisk w przeciwną stronę i roleta zrobi krok "stop". I roleta uchylona..

• Relpol
  • #36 28 Kwi 2014 12:33
    Lord Z
    Poziom 9  

Nie chce mi się zagłebiać w treść linku, ale linia telefoniczna nie jest niezbędna :)
    Proponują tam mnóstwo styczników przy oknach - ich skuteczność dyskusyjna...
    Konfigurację systemu polecm zlecić dobremu fachowcowi - dobierze optymalny zestaw.
    Zamiast linii telefonicznej można wykorzystać dialer GSM - Satela bądź Ropama, Proximę

W praktyce 64 sprawuje się nieźle, jak każda inna Integra ;)

P.S.
    Posiadam u siebie I64, na razie tylko do sterowania roletami.

• #37 01 Sie 2014 06:54
    mekkki
    Poziom 11  

witam

Pytanie moje dotyczy sterowanie roletą z integry, manipulatora TSI i modułu int-oris. Będę chciał tak zaprogramować tak klawisz (widżet,makro) na manipulatorze aby w pełni zamykał i otwierał roletę lub kilka rolet ale chciałbym także mieć możliwość częściowego otwarcia lub zamknięcia rolety na przykład przez dłuższe przytrzymanie tego samego lub innego widżetu. Rolety są 4 przewodowe, tzn. PE, N, L1-zamykanie, L2-otwieranie. Zagłębiam się dopiero w funkcje manipulatora TSI a trzeba już przygotować okablowanie więc prośba o potwierdzenie czy funkcje które będę chciał realizować będą wykonalne.

Pozdrawiam

• #38 03 Sie 2014 18:58
    dariusz.bembenek

Poprzez dłuższe przytrzymanie tego samego widżetu, który służy do zwykłego sterowania roletą - nie będzie się dało tego zrobić. Trzeba stworzyć osobne przyciski, które będą realizowały wybrane funkcje.

Jest oczywiście funkcja "Długie przytrzymanie" (chodzi o 3s.), ale aktywacja opcji powoduje, że włączenie się danego makra odbędzie się po dłuższym przyciśnięciu (nie można podpiąć pod to drugiego makra).

• #39 29 Cze 2015 19:48
    ppsqm
    Poziom 7  

Witam,

Odgrzebuję temat, ponieważ kończę budowę domu i zdaje się, że popełniłem błąd podczas robienia instalacji. W domu alarm oczywiście oparty na integrze i 7 rolet portos intermo z silnikami deluxe. Moim celem jest system automatycznego sterowania roletami na pilota np. system zamel (chociaż się nie upieram przy tym). w tym celu poza dociągnięciem zasilania pod każdą puszkę połączyłem wszystkie kablem 5*1,5mm2 w ring. Czy dałoby się podpiąć integrę do tego systemu tak aby podczas uzbrojenia alarmu opuszczały się wszystkie rolety? Niestety dom już wytynkowany i nawet ściany pomalowane więc ciągnięcie kabla z INT IORS do każdej z puszek raczej odpada.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc

• #40 29 Sie 2015 16:25
    Oszech
    Poziom 13  

Co sądzicie o wykorzystaniu modułów STR-3D firmy F&F oraz integry do sterowania żaluzjami fasadowymi ? Wszystkie kable (z przycisków i napędów) mam sprowadzone do rozdzielni więc myślę, że mam dowolność w zastosowaniu modułów, tylko teraz pytanie czy wybrać takie rozwiązanie czy możecie mi polecić coś lepszego ?
    Pozdrawiam

• #41 04 Paź 2015 12:17
    Arduan
    Poziom 2  

To i ja coś podpowiem.
    Sterowanie roletami zrobiłem na podzespołach INEL.
    Każda roleta dostała swój sterownik ST-01 (tu przypisuje się numer rolety)
    Wszystkie sterowniki zostały spięte linią sygnałową (2x0,5) - sposób połączenia nie gra roli - gwiazda, koło, różne kombinacje, ważne, żeby sygłał doszedł do każdego ST-01 z centrali sterującej CR-02, czyli wszystkie kable zbiegają się w jednym miejscu. W ten sposób mamy możliwość sterowania każdą roletą z osobna (przycisk przy rolecie), z centralki CR-02, oraz pilota (centrala ma wbudowany moduł radiowy), a także grupami rolet. Do tego miejsca mam zrobione ;-)

Żeby taki zestaw podłączyć do Integry, wystarczy wpiąc się sterownikiem grupowym ST-02 w istniejącą linię sygnałową (też pełna dowolność), a ze sterownika ST-02 poprowadzić 3 przewody do Integry (GND, Góra, Dół), czyli zajmujemy 2 przełączniki mono, jeden góra, drugi dół.

Po zaprogramowaniu grup rolet za pomocą CR-02 i przypisaniu ST-02 do tej grupy, zwierając GND z Góra lub Dół sterujemy całą grupą. Sterowników ST-02 trzeba mieć tyle co grup, ale tylko jeśli chce się sterować grupami za pomocą przycisków lub Integry.

• #42 06 Gru 2015 13:34
    Viracha
    Poziom 2  

Witam z mojej praktyki zrobiłem dom na sterownikach INEL ST-01RS i mam z nimi same problemy co jakiś czas reklamacja.
    Teraz stosuje sterowniki ELMES STM ,do tego są tańsze.
    System jest bezprzewodowy piloty do kluczyków,stacjonarny (z programowanym czasem zamykania i otwierania) i puszkowy który jest pod wyłącznikiem głównym (do zamykania wszystkich rolet na raz). Pod ten pilot przez przekaźniki podpięty jest alarm,można też zamykać i otworzyć SMS-sem.

• #43 04 Sty 2016 12:27
    lukzak2298
    Poziom 18  

romekjagoda napisał:
    Rysiek, dzięki za przydatne info.

Łatwiejszym, ale droższym (ok. 400 PLN) rozwiązaniem jest kupno modułu INT-IORS, z którego można sterować 4 roletami (8 przekaźników + 8 wejść).

Z drugiej strony nie każdy może mieć miejsce w puszce przełącznika rolet na wpakowanie tam przekaźnika z podstawką.

Na int-iors nie da rady zrobić fizycznego zabezpieczenia przed podaniem jednoczesnym sterowania góra dół. Jeżeli skleją się styki góra a centrala zasteruje dół to katastrofa gotowa.

• #44 04 Sty 2016 12:37
    dariusz.bembenek

Jeżeli dobrze zrozumiałem, to jest jednak możliwość zabezpieczenia się:

1. Programowo - wyjścia roleta góra/dół (105/106) będące w parze nigdy razem się nie załączą
    2. Sprzętowo - poprzez odpowiednie podłączenie do przekaźników (wycinek schematu z broszury Satel)

• #45 04 Sty 2016 12:38
    Rysiek2
    Poziom 33  

lukzak2298 napisał:
    Na int-iors nie da rady zrobić fizycznego zabezpieczenia przed podaniem jednoczesnym sterowania góra dół. Jeżeli skleją się styki góra a centrala zasteruje dół to katastrofa gotowa.

Dlaczego się nie da?

• #46 04 Sty 2016 12:39
    lukzak2298
    Poziom 18  

OK racja, wprowadziłem w błąd przez zagapienie. Może lepiej usunę moje posty żeby nie zaśmiecać?

Zapomniałem że int iors ma wyprowadzone wszystkie styki przekaźnika

• #47 04 Sty 2016 12:44
    Rysiek2
    Poziom 33  

dariusz.bembenek napisał:
    Programowo - wyjścia roleta góra/dół (105/106) będące w parze nigdy razem się nie załączą

W to rozwiązanie nie wierzę do końca. Logicznie masz rację ale fizycznie może być inaczej.

• #48 04 Sty 2016 12:47
    lukzak2298
    Poziom 18  

Nie wydaje się wam że rozwiązania te nie są identyczne?

• #49 04 Sty 2016 12:52
    dariusz.bembenek

Sprawa jasna. Dlatego najlepiej zabezpieczać się podwójnie.

• #50 04 Sty 2016 12:53
    lukzak2298
    Poziom 18  

dariusz.bembenek napisał:
    Sprawa jasna. Dlatego najlepiej zabezpieczać się podwójnie.

Dodano po 3 [minuty]:

Nie są identyczne. Schemat po lewej to przykład, w którym może dojść do katastrofy. Schemat po prawej to wyklucza.

Już zmieniłem rysunek, bo omyłkowo załączyłem zły

Na dolnym rysunku com jest podłączony z com a NC obu przekaźników do zasilania. Na górnym rysunku jest inaczej

Wydaje się że górne rozwiązanie będzie działać tak samo, z tego co widzę autor rozwiązania chyba kierował się tym żeby do każdego zacisku nie dochodziło więcej niż 1 kabel

• #51 04 Sty 2016 12:55
    Rysiek2
    Poziom 33  

lukzak2298 napisał:
    Nie wydaje się wam że rozwiązania te nie są identyczne?

Nie są identyczne ale są jednakowo bezpieczne. Moim zdaniem ten mój jest bardziej przejrzysty :)

• #52 05 Sty 2016 09:14
    Viracha
    Poziom 2  

Popieram Ryśka2 moje zabezpieczenie jest wykonane zgodnie z Jego schematem,wszystko działa.

• #53 14 Sty 2016 20:48
    Sstalone
    Poziom 26  

Witam,

przeglądałem różne tematy o sterowaniu rolet, spodobały mi się posty na temat bezpieczeństwa użycia przekaźników.

Może pomożecie mi rozwiązać problem.

Ja mam 8 rolet, przyciski dzwonkowe dwuklawiszowe, 8 sterowników STR-421, centralę Integra 128. Okablowanie do silników i klawiszy 1,5 mm2 zbiegające się w rozdzielni. Do tej pory sterowanie nie podłączone do centrali alarmowej. Aby podłączyć do CA musiałbym dokupić 2 ekspandery wyjść, zasilacz oraz akumulator. Z 8 sterowników STR-421, dwa zepsuły mi się na gwarancji (wymienione), 4 zepsuły się po gwarancji, dlatego na pewno z nich zrezygnuje. Rozważane opcje:
    sterowanie przez wyjścia OC i dołożone przekaźniki na 12 V lub
    sterownik ST6H firmy Elmes na 6 rolet oraz dwie pozostałe rolety poprzez ?? (pozostałe STR421 lub wyjścia OC centrali alarmowej)
    Sterownik ST6H pozwolił by mi ograniczyć konieczną ilość wyjść w centrali, i być może nie potrzebowałbym dokupować nowych ekspanderów.

Czy ktoś może mi coś doradzić oraz wypowiedzieć się na temat ST6H?

Pozdrawiam

• #54 05 Lut 2016 22:56
    vinyl
    Poziom 10  

Wybrałeś już coś? Ja mam podobny problem (tylko więcej rolet), ale jestem jeszcze przez kładzeniem przewodów. Też zastanawiam się nad wyciągnięciem wszystkich przewodów z silników i przycisków do rozdzielnicy, a dodatkowo chciałbym sterować tak samo oświetleniem. W tym przypadku chyba najlepszym wyjściem są jednak moduły INT-IORS, bo to po prostu wpięcie silników/żarówek w OUT, klawiszy w IN, a potem już tylko programowanie centrali :) Na minus - nic nie działa jak zdechnie centrala... Koszt: około 100zł za roletę lub 2 punkty świetlne, więc nie tak źle, moduł sterujący w puszce podtynkowej niewiele mniej kosztuje.

• #55 06 Lut 2016 09:30
    Rysiek2
    Poziom 33  

vinyl napisał:
    Na minus - nic nie działa jak zdechnie centrala.

Dla jasności - nie działa - automatycznie.
    Nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować dwa (lub więcej) modułowe przyciski 1p+1r w TR (lub tam gdzie INT-IORS) aby na czas awarii CA sterować rolety ręcznie. Do czego sekcja 1r w przycisku? Aby na czas podania ręcznie zasilania rozłączyć zasilanie do INT-IORS.

• #56 06 Mar 2016 18:41
    embi2001
    Poziom 2  

Witam Was!

Męczę temat sterowania rolet przez Integrę.
    Mam rolety sterowane sterownikami firmy F&F i tutaj wszystko działa.
    Instalator alarmu podłączył dwa przekaźniki do wyjść centrali Integra.
    Skonfigurował to tak, że jak załączam alarm to rolety zamykają się a gdy wyłączam alarm rolety idą w górę.
    Osobiście skonfigurowałem sobie teraz dwa schematy, abym mógł poleceniem hasło + strzałka w górę otworzyć ja i ze strzałką w dół zamknąć. Do tego momentu ogarniam temat. Mam jednak dwa pytania:
    1. Gdzie jest funkcja, która łączy włączanie i wyłączanie alarmu z zamykaniem i otwieraniem rolet?
    2. Chciałbym, aby podczas wyłączania alarmu rolety podnosiły się, ale tylko w określonych godzinach (kiedy na zewnątrz jest widno). Chciałem skonfigurować to za pomocą timerów. Ustawiłem jej na określone godziny. W konfiguracji wyjść dla funkcji Roleta w górę ustawiłem blokadę funkcji włączając wcześniej określony timer. Niestety to nie działa. Rolety otwierają się zawsze, kiedy wyłączam alarm. Wiecie może jak to zrobić?

Pozdrawiam

• #57 07 Mar 2016 08:21
    Rysiek2
    Poziom 33  

embi2001 napisał:
    Instalator alarmu podłączył dwa przekaźniki do wyjść centrali Integra.

Upewnij się, że instalator podłączył to wykluczając kolizje pomiędzy F&F a sterowaniem przez CA.
    embi2001 napisał:
    1. Gdzie jest funkcja, która łączy włączanie i wyłączanie alarmu z zamykaniem i otwieraniem rolet?

Możliwości jest dużo i wszystko zależy od inwencji instalatora.
    embi2001 napisał:
    Chciałbym, aby podczas wyłączania alarmu rolety podnosiły się, ale tylko w określonych godzinach (kiedy na zewnątrz jest widno).

Wyjścia sterujące przekaźniki musisz zamaskować iloczynem logicznym tego co tam jest, z timerem, lub - bardziej elegancko - z gotowością wejścia na którym jest czujnik światła.

• #58 07 Mar 2016 09:39
    embi2001
    Poziom 2  

Rysiek, dzięki bardzo za zainteresowanie tematem.
    Myślę, że kolizji nie ma. Wyjścia sterują przekaźnikami a reszta to już inna bajka.
    Chyba, aż takim kozakiem nie jestem w tym temacie, aby całkowicie zrozumieć twoją ostatnią poradę. Wnioskuję jednak, że chodzi Ci o zaprogramowanie logicznej zależności tyle tylko, że pojęcia nie mam jak to zrobić.
    Nad czujnikiem światła też się zastanawiałem a w zasadzie bardziej nad zegarem astronomicznym, ale to kolejny krok.
    Chciałbym teraz skonfigurować to tak, aby otwieranie rolet było uzależnione od pory dnia. Niestety pojęcia nie mam gdzie szukać narzędzia do stworzenia takiej zależności.
    Może jakaś delikatna podpowiedź? :)

• #60 07 Mar 2016 10:40
    Rysiek2
    Poziom 33  

lukzak2298 napisał:
    Myślę, że kolizji nie ma

Skoro piszesz - znaczy wiesz. OK.

embi2001 napisał:
    Chyba, aż takim kozakiem nie jestem w tym temacie, aby całkowicie zrozumieć twoją ostatnią poradę

No cóż, jeśli nie zrozumiałeś to spróbuj to przemyśleć i wesprzyj się instrukcją programowania. Będziesz miał dużo większą satysfakcję gdy dojdziesz do tego sam. To jest banalnie proste. Ale jeśli nigdy tego nie robiłeś to jednak trochę wysiłku intelektualnego wymaga. Jeżeli zaś, nie zależy Ci na satysfakcji to zleć to instalatorowi - przynajmniej jeśli coś skopie to będzie na niego :).