Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 64 - Sterowanie roletami

anderk 07 Mar 2016 11:48 39480 94
    embi2001
    Poziom 2  
    No Rysiek, czytając twoją odpowiedź poczułem się jakbym był na forum psychologicznym, gdzie ludzie oczekują motywacji a nie konkretnej pomocy :)
  • Relpol przekaźniki
    Rysiek2
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    embi2001 napisał:
    poczułem się jakbym był na forum psychologicznym

Przepraszam, nie bierz tego do siebie, ale to jest forum dla ludzi o jakimś tam już pojęciu. Większość nie ma ambicji instalatora a raczej chciałoby coś zrobić dla satysfakcji własnej. Jest też mniejszość która robi to z przyczyn ekonomicznych.Tym powiadam - co jest tanie to jest drogie. Jeżeli nie jesteś profesjonalistą w branży masz pewność, że albo o czymś zapomnisz albo czegoś nie przewidzisz a skutki mogą być czasem baaardzo "bolesne".
    embi2001
    Poziom 2  
    Rozumiem twoje podejście, laik zawsze wkur... profesjonalistę.
    Zapewniam Cię, że u mnie nie chodzi o kasę tylko o poczucie samodzielności i poniekąd satysfakcję, że poradzę sobie sam bez przyjeżdżania fachowca.
    No nic. Poszukam na forach typu "nie tylko dla orłów" ;)
    Choć z drugiej strony jak tutaj wszyscy wszystko kumają to po co forum z pytaniami :D
    Rysiek2
    embi2001 napisał:
    Choć z drugiej strony jak tutaj wszyscy wszystko kumają to po co forum z pytaniami

No widzisz, a od wielu lat funkcjonuje i się rozwija :)

Dodano po 7 [minuty]:

embi2001 napisał:
    Poszukam na forach typu "nie tylko dla orłów"

Nie przesadzaj, pomyśl samodzielnie z instrukcją w ręku - tylko wtedy posiądziesz uczucie samodzielności.
    lukzak2298
    Poziom 18  
    Skończcie proszę tą bezsensowną dyskusję. Generalnie chodzi o to że jak kolega embi2001 zacznie/doczyta o co chodzi to chętnie mu pomożemy w jakichś szczegółach, ale nikomu się nie chce tłumaczyć od zera bo to nie od tego forum.
    djstanley
    Poziom 11  
    Podpowiedzcie czy taki schemat sterowania roletami ma sens?
    Chciałbym sterować grupowo po 2 rolety z integry, ale dodatkowo każdą z osobna lokalnym przyciskiem.
    Nie chciałbym mnożyć przekaźników w rozdzielni dlatego pojedyncze do separacji chciałem dać w puszcze.

Rysiek2
    Nie do końca koncepcja przemyślana.
    W tej konfiguracji:
    Zamykanie rolety pierwszej lokalnym przyciskiem będzie powodowało równocześnie zamykanie drugiej, a otwieranie drugiej przyciskiem będzie powodowało równoczesne otwieranie pierwszej.
    djstanley
    Poziom 11  
    Rysiek2 napisał:
    Nie do końca koncepcja przemyślana.
    W tej konfiguracji:
    Zamykanie rolety pierwszej lokalnym przyciskiem będzie powodowało równocześnie zamykanie drugiej, a otwieranie drugiej przyciskiem będzie powodowało równoczesne otwieranie pierwszej.

Rzeczywiście to przeoczyłem. A masz może jakąś koncepcję jak w prosty sposób to rozwiązać?
    Aktualnie wydaje mi się, że najprościej będzie dać dwa przekaźniki 2CO na 230V do każdej z puszek i sterować grupowo bezpośrednio z rozdzielni podając na nie fazę z innego przekaźnika. Bo mam do dyspozycji tylko przewód 5 żyłowy z puszki do rozdzielni i 3 żyłowy z puszki do włącznika.

Dodano po 22 [minuty]:
    Rysiek2 napisał:
    Sprawa jest banalna, do separacji użyj przekaźników dwusekcyjnych. Sekcje separują zarówno otwieranie jak i zamykanie każdej dodatkowej rolety

Nie bardzo kumam jak by to miało wyglądać? Czym mają być wysterowane te przekaźniki? Zamykaniem i otwieraniem jednocześnie?
  • Relpol przekaźniki
    Rysiek2
    Moja propozycja rozwiązania problemu jest taki aby wymienić przekaźniki na trzysekcyjne.
    djstanley
    Poziom 11  
    Rysiek2 napisał:
    Moja propozycja rozwiązania problemu jest taki aby wymienić przekaźniki na trzysekcyjne.

Rozwiązanie spoko ale jednak nie do końca dla mnie, bo mam do dyspozycji sporo przekaźników 2p i muszę je wykorzystać. No i dodatkowo nie mam miejsca w rozdzielni, bo wersja 3p potrzebuje go prawie 2 razy tyle. Chyba zostanę przy tym, że zamontuje w każdej puszcze po 2 przekaźniki 2p na 230V i jedną parę niskonapięciowych w rozdzielni do ich wysterowania. Co sądzisz o tym rozwiązaniu?
    Rysiek2
    Rzeźba :) Rozrysuj jak to chcesz zrobić ?
    W jakim sofcie robisz te schematy?
    djstanley
    Poziom 11  
    W paincie, przerabiałem jakiś znaleziony w necie schemat. :)
    Chce to zrobić tak jak to widać na moim ostatnim poście. Wiem, że to trochę zabawy ale jak mam przekaźniki to grzech ich nie wykorzystać.
    Rysiek2
    djstanley napisał:
    Chce to zrobić tak jak to widać na moim ostatnim poście.

Jak rozumiem dla każdej rolety oddzielnie, a przekaźniki chcesz równolegle podłączyć do wyjść centrali?
    Jeśli tak to będzie OK, ale pamiętaj o ograniczeniach wynikających z obciążalności wyjść INTEGRY.

... acha, jeszcze inaczej, chcesz cewki przekaźników 230VAC sterować z przekaźnika ( a raczej dwóch przekaźników) niskonapięciowych, OK.
    djstanley
    Poziom 11  
    Rysiek2 napisał:
    ... acha, jeszcze inaczej, chcesz cewki przekaźników 230VAC sterować z przekaźnika ( a raczej dwóch przekaźników) niskonapięciowych, OK.

Taki mam właśnie zamiar.
    Jeszcze przemyśle Twoją wersję 3p, bo jednak byłoby mniej zabawy, bo poszło by tylko 6 przekaźników w rozdzielni. A tak muszę dać 12szt w puszkach, więc będzie trochę zabawy z lutowaniem, izolowaniem itd.
  • Pomocny post
    Rysiek2
    Dlatego napisałem, że rzeźba :)

Dodano po 3 [minuty]:

Dlaczego aż 6 a nie dwa np. R4N-2014-23-1012-WT?

djstanley
    Poziom 11  
    Z tego względu, że mam 6 rolet, które chce sterować w grupach po 2 szt.
    W jednym miejscu w przyszłości będzie dodatkowa sztuka, wiec przekaźniki 4p będą idealne. Zamierzam użyć DRM570024, prawie identyczne jak te Relpola.
    Skorygowałem mój schemat, wg twojej sugestii może się kiedyś komuś przyda.

PS. nie zauważyłem, że też dodałeś.
    Rysiek2
    Chapeau bas ! Bardzo ładnie !

Dodano po 2 [minuty]:

djstanley napisał:
    Zamierzam użyć DRM570024, prawie identyczne jak te Relpola

Napięcia cewki mają 24V :(
    djstanley
    Poziom 11  
    Rysiek2 napisał:
    Napięcia cewki mają 24V

Tak ma być, bo mam osobny zasilacz 24V DC do obsługi przekaźników i sterownika w rozdzielni.
    Sstalone
    Poziom 28  
    djstanley napisał:
    Z tego względu, że mam 6 rolet, które chce sterować w grupach po 2 szt.
    W jednym miejscu w przyszłości będzie dodatkowa sztuka, wiec przekaźniki 4p będą idealne. Zamierzam użyć DRM570024, prawie identyczne jak te Relpola.
    Skorygowałem mój schemat, wg twojej sugestii może się kiedyś komuś przyda.

Jaki to rodzaj wyłącznika żaluzjowego? Jak ma działać sterowanie nim?
    Rysiek2
    djstanley napisał:
    Chciałbym sterować grupowo po 2 rolety z integry

djstanley napisał:
    Tak ma być, bo mam osobny zasilacz 24V DC do obsługi przekaźników i sterownika w rozdzielni

Coś niedomówiłeś czy źle zrozumiałem ?
    djstanley
    Poziom 11  
    Sstalone napisał:
    Jaki to rodzaj wyłącznika żaluzjowego? Jak ma działać sterowanie nim?

Zwykły przycisk żaluzjowy z blokada mechaniczną. A czemu pytasz?

Dodano po 4 [minuty]:

Rysiek2 napisał:
    djstanley napisał:
    Chciałbym sterować grupowo po 2 rolety z integry

djstanley napisał:
    Tak ma być, bo mam osobny zasilacz 24V DC do obsługi przekaźników i sterownika w rozdzielni

Coś niedomówiłeś czy źle zrozumiałem ?

W sumie słabo to na początku opisałem, bo dla uproszczenia pisałem tylko o jednym zestawie a w sumie ma być ich 3 po 2szt.
    Co do 24V DC to mam tam jeszcze zrealizowane inne sterowanie z pominięciem Integry stąd wszystko co w tej rozdzielnicy ma być na takie napięcie.
    Sstalone
    Poziom 28  
    djstanley napisał:
    Zwykły przycisk żaluzjowy z blokada mechaniczną. A czemu pytasz?

OK. Czyli w zasadzie przełącznik. Nie będzie działał jak zadziała centrala. Ja mam założone przełączniki dzwonkowe i u mnie taki schemat nie zadziała. Mam pociągnięte przewody od rolet oraz przełączników do rozdzielni.

A załączanie wszystkich silników na raz to jest prawidłowe?
    Po drugie, czy chcesz aby przyciski działały gdy włączony jest alarm?
    djstanley
    Poziom 11  
    Sstalone napisał:

OK. Czyli w zasadzie przełącznik. Nie będzie działał jak zadziała centrala. Ja mam założone przełączniki dzwonkowe i u mnie taki schemat nie zadziała. Mam pociągnięte przewody od rolet oraz przełączników do rozdzielni.

A załączanie wszystkich silników na raz to jest prawidłowe?
    Po drugie, czy chcesz aby przyciski działały gdy włączony jest alarm?

Jeżeli dzwonkowe z blokowaniem mechanicznym to bez problemu zadziała okablowanie w tym nie przeszkadza można je odpowiednio spiąć w rozdzielni.
    Ogólnie takie jest założenie, że przycisk nie działa w momencie działania centrali, żeby nie było kolizji. Wyjścia roletowe w integrze działają tylko określony czas, więc jak opuszczą to spokojnie można później podnieść przyciskiem, tak samo przy uzbrojonym alarmie. Podłączanie kilku silników poprzez przekaźniki czemu miałoby nie być prawidłowe?
    Dodano po 17 [godziny] 22 [minuty]:
    Pojawił się kolejny problem, do całego zagadnienia. Jeżeli mam do dyspozycji tylko 5 żył to nie mogę zastosować rolet z elektronicznymi krańcówkami, bo one potrzebują mieć podłączona na stałe fazę. Więc pozostaje mi tylko zastosować proste siłowniki albo jednak montować przekaźniki w puszkach.

Muszę jeszcze zapytać producenta czy ta wersja w ogóle wymaga separacji, bo w instrukcji nigdzie nie widzę takich informacji.
    Rysiek2
    djstanley napisał:
    Jeżeli mam do dyspozycji tylko 5 żył to nie mogę zastosować rolet z elektronicznymi krańcówkami, bo one potrzebują mieć podłączona na stałe fazę.

Ile masz żył w kablu od siłownika do rozdzielni?
    djstanley
    Poziom 11  
    Rysiek2 napisał:
    Ile masz żył w kablu od siłownika do rozdzielni?

Tak jak napisałem mam dyspozycji 5 żył. Czekam na dopowiedz o od producenta czy da się te ektroniczne podłączyć bez separacji, bo w instrukcji nie zabraniają, więc pewnie będzie po problemie jeżeli to potwierdzą.
    Sstalone
    Poziom 28  
    djstanley napisał:
    Muszę jeszcze zapytać producenta czy ta wersja w ogóle wymaga separacji, bo w instrukcji nigdzie nie widzę takich informacji.

Zwykłe siłowniki wymagają 4 przewodów.

Przy tych ze sterowaniem radiowym potrzebne jest 5. To że coś jest nie napisane, nie oznacza że jest dozwolone. Ciekaw jestem, jak można podłączyć przy nich sterowanie? Czy to ma być załączenie czy tylko impuls? Podaje fragment tekstu z instrukcji:

"Zastosowanie długich przewodów sterujących, poprowadzonych równolegle z
    przewodami zasilającymi, może skutkować niewłaściwą pracę siłowników spowodowaną zaindukowaniem napięcia w przewodach sterujących.
    "

Czy załączanie przekaźnikami nie będzie indukowało jakiś sygnałów?
    djstanley
    Poziom 11  
    Z tego co widziałem w instrukcji to podanie impulsu nimi steruje, nawet na schemacie jest zaznaczony wyłącznik monostabilny. One mają w sobie wbudowaną elektronikę, więc pewnie da się je podłączyć bez separacji.
    MateuszF2017
    Poziom 1  
    Witam, mam małe pytanie.
    Chcę zamykać i otwierać rolety przy zal/wył alarmu, manualnie przyciskiem przy oknie i z pilota.
    CA to będzie Integra, i myślałem nad INT-IORS w centrali ( mam po 5 rolet na part i piętrze :( czyli musiał bym mieć 3 )
    I sterowanie pilotem z dopuszkowymi modułami z F&F.
    Czy wystarczy mi zasilanie pomiędzy pustkami 3 żyły , plus od każdej puszki do CA 3 żyły ?
    kosmos99
    Poziom 34  
    MateuszF2017 napisał:
    I sterowanie pilotem z dopuszkowymi modułami z F&F.

Jak zakupisz Integrę WRL to moduł obsługi pilotów jest zaimplementowany.
    MateuszF2017 napisał:
    i myślałem nad INT-IORS w centrali ( mam po 5 rolet na part i piętrze czyli musiał bym mieć 3 )

W zależności od liczby potrzebnych wejść, bo są moduły tego typu, które zawierają tylko wyjścia INT-ORS.
    MateuszF2017 napisał:
    Czy wystarczy mi zasilanie pomiędzy pustkami 3 żyły , plus od każdej puszki do CA 3 żyły ?

Najlepiej poprowadzić jeden przewód pięciożyłowy.
    Rysiek2
    MateuszF2017 napisał:
    Chcę zamykać i otwierać rolety przy zal/wył alarmu, manualnie przyciskiem przy oknie i z pilota.

- kable tak jak napisał kolega kosmos99 od rozdzielni do rolety przez puszkę manualnego sterowania 5 żył.
    - optymalnie do zasięgu pilotów zamontować moduł INT-RX na szynę Integry.
    - do tablicy rozdzielczej moduł INT-ORS lub INT-IORS jeśli masz kontrolę stanu rolet.

Podłączenie całości w sposób uniemożliwiający kolizję sterowań.