Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 64 - Sterowanie roletami

anderk 15 Lip 2018 04:21 41538 99
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Integra. Rolety podpięte do INT-IORS.
    1. Jak osiągnąć równoległe sterowanie zwykłymi przełącznikami Somfy?
    Co myślicie po podłączeniu przełączników do wejść centrali? Na każdą roletę będą potrzebne dwa wejścia. Sygnał z przełącznika i np. harmonogramu można dzięki temu zsumować na poziomie algorytmu, a nie kablami i dodatkowymi przekaźnikami.
    2. Jak najprościej ustawić rolety w jednym, konkretnym położeniu pośrednim np. 1/3 otwarte? Przypisując do każdej czas czy instalując dodatkowy kontaktron? Mam kable więc ta opcja nie jest kłopotliwa.
  • OptexOptex
    Rysiek2
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Jan_Werbinski napisał:
    Co myślicie po podłączeniu przełączników do wejść centrali?

oczywiście jest to możliwe ale:
    - w razie awarii centrali nie ma możliwości sterowania roletami.
    - na pewno nie polecałbym rezygnację z elektromechanicznego (na przekaźnikach) zabezpieczenia przed równoczesnym podaniem sprzecznych poleceń dla klasycznych napędów rolet.
    Jan_Werbinski napisał:
    Jak najprościej ustawić rolety w jednym, konkretnym położeniu pośrednim np. 1/3 otwarte?

Najprościej (tak programowo jak i fizycznie jeżeli są kable) to kontaktron.
    Zalety:
    - dokładny punkt zatrzymania, pełna powtarzalność i szybkie osiągnięcie celu.
    Wady: mało "eleganckie", brak możliwości szybkiej zmiany punktu zatrzymania

Sterowanie czasowe też dobre i sprawiające wrażenie bardziej inteligentnego.
    Ale oczywiście każde ustawienie 1/3 musi się zacząć od umownego punktu zerowego, czyli przed odmierzeniem czasu 1/3 roleta musi się znaleźć w tym punkcie.
  • OptexOptex
    arek_slupsk
    Poziom 10  
    Przeczytałem cały wątek.
    Jak zakładałem rolety oczywiście szukałem alternatywy do bardzo drogiej Somfy.
    Mam 12 rolet - moje rozwiązanie, które bardzo sobie chwalę i działa niezawodnie od 6 lat to 2 sterowniki rolet Elmes ST6H + pilot STX
    Trochę kłopotliwe na początku do zrozumienia jest zaprogramowanie pilota ale potem już działa to niezawodnie.
    Pilot może otwierać/zamykać każdą roletę osobno lub na cały sterownik wysyła sygnał lub można ustawić grupę rolet (nie bawiłem się w to). Sterownik przez określony zaprogramowany czas zwiera styki przekaźnika - czas należy dobrać odpowiednio do pracy rolet - jak będzie za długi to wyłącznik krańcowy na silniku rolety i tak wyłączy roletę.
    Automatycznie ustawiłem, że o określonej porze pilot wysyła sygnał i grupa 6 rolet się zamyka/otwiera i po 2 minutach (sterowniki nie są podłączone ze sobą) pilot wysyła kolejny sygnał na drugą grupę rolet. Działa to naprawdę niezawodnie do tego STX ma funkcje symulacji losowego otwierania/zamykania więc można symulować obecność w domu.
    Sterowniki można ze sobą podłączyć jak można je podłączyć pod sterowanie centrali Integra - akurat tego jeszcze nie zrobiłem ponieważ moje potrzeby w 100% spełnia pilot.
    Dodam tylko, że to rozwiązanie kosztuje ułamek kwoty sterowania Somfy. Jedynym problemem jaki się pojawił to spalił się jeden przekaźnik ale bez problemu nabyłem u producenta zapasowy (producent nawet zaoferował bezpłatną naprawę z czego nie skorzystałem bo nie chciałem wysyłać sterownika (tylko 1 roleta mi nie działała) i sam sobie miałem polutować).
    ps. Nie jestem jakimś pracownikiem Elmes tylko po postu z rozsądku wybrałem najtańsze rozwiązanie na rynku i ono się sprawdza od wielu lat.
    kuch_arc
    Poziom 14  
    jeśli masz możliwośc instalacji okablowania od samego początku, to jest to opcja warta rozważenia. U mnie obwody sa wyciągniete z pobliskich gniazdek, więc muszę mieć przekaźniki montowane lokalnie. Z tego co się orientuję, z oszczędności albo z niewiedzy, większość instalacji jest tak wykonana.
    arek_slupsk
    Poziom 10  
    kuch_arc napisał:
    jeśli masz możliwośc instalacji okablowania od samego początku, to jest to opcja warta rozważenia. U mnie obwody sa wyciągniete z pobliskich gniazdek, więc muszę mieć przekaźniki montowane lokalnie. Z tego co się orientuję, z oszczędności albo z niewiedzy, większość instalacji jest tak wykonana.

ja kable dociągałem później jak się okazało, że rolety są konieczne do kiepskich okien z drutexu

dawałem kable 4x1,5 linka - kable są ciągnięte od elewacji (w wełnie do ścianki kolankowej) a potem do góry pod dachówkami - musiałem pokombinować

w twoim wypadku najlepiej jest zainwestować w rozwiązania fibaro
    vincent1983
    Poziom 2  
    Witajcie.
    Jak w Integrze 64 włączyć opóźnienia dla opuszczania i podnoszenia rolet?
    Chodzi mi o to, żeby wszystkie rolety nie startowały w tym samym czasie.

pozdrawiam
    Artur
    vincent1983
    Poziom 2  
    Rysiek2 napisał:
    Najprościej z wykorzystaniem sygnału końców naruszenia wyjść (typ:83) odpowiednio ustawionych kilku przełączników mono (typ:24).

Dzięki!
    A można to zrobić przy automatycznym opuszczeniu/podnoszeniu przy zazbrajaniu/rozbrajaniu alarmu?
    Rysiek2
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    vincent1983 napisał:
    A można to zrobić przy automatycznym opuszczeniu/podnoszeniu przy zazbrajaniu/rozbrajaniu alarmu?

Oczywiście że tak. Np: pierwszy sygnał pochodzi od załączenia czuwania. Uruchamia on pierwszą grupę lub roletę oraz przełączniki mono które odmierzają czas do rozpoczęcia zamykania kolejnych sekcji. Do każdego przełącznika mono-stabilnego przypięty jest koniec działania wyjścia które przez wejścia wirtualne kolejno załączają sekcje rolet.