Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Integra 64 - sterowanie roletami

anderk 15 Jul 2018 04:21 51000 149
 • #91
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Integra. Rolety podpięte do INT-IORS.
  1. Jak osiągnąć równoległe sterowanie zwykłymi przełącznikami Somfy?
  Co myślicie po podłączeniu przełączników do wejść centrali? Na każdą roletę będą potrzebne dwa wejścia. Sygnał z przełącznika i np. harmonogramu można dzięki temu zsumować na poziomie algorytmu, a nie kablami i dodatkowymi przekaźnikami.
  2. Jak najprościej ustawić rolety w jednym, konkretnym położeniu pośrednim np. 1/3 otwarte? Przypisując do każdej czas czy instalując dodatkowy kontaktron? Mam kable więc ta opcja nie jest kłopotliwa.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #92
  Rysiek2
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Jan_Werbinski wrote:
  Co myślicie po podłączeniu przełączników do wejść centrali?

  oczywiście jest to możliwe ale:
  - w razie awarii centrali nie ma możliwości sterowania roletami.
  - na pewno nie polecałbym rezygnację z elektromechanicznego (na przekaźnikach) zabezpieczenia przed równoczesnym podaniem sprzecznych poleceń dla klasycznych napędów rolet.
  Jan_Werbinski wrote:
  Jak najprościej ustawić rolety w jednym, konkretnym położeniu pośrednim np. 1/3 otwarte?

  Najprościej (tak programowo jak i fizycznie jeżeli są kable) to kontaktron.
  Zalety:
  - dokładny punkt zatrzymania, pełna powtarzalność i szybkie osiągnięcie celu.
  Wady: mało "eleganckie", brak możliwości szybkiej zmiany punktu zatrzymania

  Sterowanie czasowe też dobre i sprawiające wrażenie bardziej inteligentnego.
  Ale oczywiście każde ustawienie 1/3 musi się zacząć od umownego punktu zerowego, czyli przed odmierzeniem czasu 1/3 roleta musi się znaleźć w tym punkcie.
 • #93
  arek_slupsk
  Level 11  
  Przeczytałem cały wątek.
  Jak zakładałem rolety oczywiście szukałem alternatywy do bardzo drogiej Somfy.
  Mam 12 rolet - moje rozwiązanie, które bardzo sobie chwalę i działa niezawodnie od 6 lat to 2 sterowniki rolet Elmes ST6H + pilot STX
  Trochę kłopotliwe na początku do zrozumienia jest zaprogramowanie pilota ale potem już działa to niezawodnie.
  Pilot może otwierać/zamykać każdą roletę osobno lub na cały sterownik wysyła sygnał lub można ustawić grupę rolet (nie bawiłem się w to). Sterownik przez określony zaprogramowany czas zwiera styki przekaźnika - czas należy dobrać odpowiednio do pracy rolet - jak będzie za długi to wyłącznik krańcowy na silniku rolety i tak wyłączy roletę.
  Automatycznie ustawiłem, że o określonej porze pilot wysyła sygnał i grupa 6 rolet się zamyka/otwiera i po 2 minutach (sterowniki nie są podłączone ze sobą) pilot wysyła kolejny sygnał na drugą grupę rolet. Działa to naprawdę niezawodnie do tego STX ma funkcje symulacji losowego otwierania/zamykania więc można symulować obecność w domu.
  Sterowniki można ze sobą podłączyć jak można je podłączyć pod sterowanie centrali Integra - akurat tego jeszcze nie zrobiłem ponieważ moje potrzeby w 100% spełnia pilot.
  Dodam tylko, że to rozwiązanie kosztuje ułamek kwoty sterowania Somfy. Jedynym problemem jaki się pojawił to spalił się jeden przekaźnik ale bez problemu nabyłem u producenta zapasowy (producent nawet zaoferował bezpłatną naprawę z czego nie skorzystałem bo nie chciałem wysyłać sterownika (tylko 1 roleta mi nie działała) i sam sobie miałem polutować).
  ps. Nie jestem jakimś pracownikiem Elmes tylko po postu z rozsądku wybrałem najtańsze rozwiązanie na rynku i ono się sprawdza od wielu lat.
 • #94
  kuch_arc
  Level 14  
  jeśli masz możliwośc instalacji okablowania od samego początku, to jest to opcja warta rozważenia. U mnie obwody sa wyciągniete z pobliskich gniazdek, więc muszę mieć przekaźniki montowane lokalnie. Z tego co się orientuję, z oszczędności albo z niewiedzy, większość instalacji jest tak wykonana.
 • #95
  arek_slupsk
  Level 11  
  kuch_arc wrote:
  jeśli masz możliwośc instalacji okablowania od samego początku, to jest to opcja warta rozważenia. U mnie obwody sa wyciągniete z pobliskich gniazdek, więc muszę mieć przekaźniki montowane lokalnie. Z tego co się orientuję, z oszczędności albo z niewiedzy, większość instalacji jest tak wykonana.  ja kable dociągałem później jak się okazało, że rolety są konieczne do kiepskich okien z drutexu

  dawałem kable 4x1,5 linka - kable są ciągnięte od elewacji (w wełnie do ścianki kolankowej) a potem do góry pod dachówkami - musiałem pokombinować

  w twoim wypadku najlepiej jest zainwestować w rozwiązania fibaro
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #96
  vincent1983
  Level 2  
  Witajcie.
  Jak w Integrze 64 włączyć opóźnienia dla opuszczania i podnoszenia rolet?
  Chodzi mi o to, żeby wszystkie rolety nie startowały w tym samym czasie.

  pozdrawiam
  Artur
 • #97
  Rysiek2
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Najprościej z wykorzystaniem sygnału końców naruszenia wyjść (typ:83) odpowiednio ustawionych kilku przełączników mono (typ:24).
 • #98
  vincent1983
  Level 2  
  Rysiek2 wrote:
  Najprościej z wykorzystaniem sygnału końców naruszenia wyjść (typ:83) odpowiednio ustawionych kilku przełączników mono (typ:24).


  Dzięki!
  A można to zrobić przy automatycznym opuszczeniu/podnoszeniu przy zazbrajaniu/rozbrajaniu alarmu?
 • #99
  Rysiek2
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  vincent1983 wrote:
  A można to zrobić przy automatycznym opuszczeniu/podnoszeniu przy zazbrajaniu/rozbrajaniu alarmu?

  Oczywiście że tak. Np: pierwszy sygnał pochodzi od załączenia czuwania. Uruchamia on pierwszą grupę lub roletę oraz przełączniki mono które odmierzają czas do rozpoczęcia zamykania kolejnych sekcji. Do każdego przełącznika mono-stabilnego przypięty jest koniec działania wyjścia które przez wejścia wirtualne kolejno załączają sekcje rolet.
 • #101
  luk3335
  Level 11  
  Kontynuując wątek sterowania roletami przez centralę alarmową.....

  W domu mam zamontowane rolety (25 szt.) i chce nimi sterować także przez centralę alarmową (także, bo chce zachować przyciski przy każdym oknie, ale sposób podłączenia przycisku i centrali wstępnie nie sprawia kłopotu, nawet z zabezpieczeniem poprzez wykluczenie jednoczesnego załączenia rolety przez centralę i przycisk). Centrala alarmowa to Genevo Prima 64 (więc max 16 wyjść), silniki rolet to Mobilus M35 z krańcówkami, a instalacja wygląda tak: zasilanie 230V (3x1,5) do każdej puszki przy oknie (w sumie na trzech obwodach, ale niezależnych, (w sensie nie z najbliższego gniazda, czy łącznika, tylko bezpośrednio, ale w ramach obwodu od puszki do puszki), a z każdej puszki do centrali alarmowej linka 4x0,75. Chce sterować oczywiście za pośrednictwem przekaźników wyjściami niskoprądowymi centrali (u mnie wyjścia PG..).

  Wątpliwości pojawiają się w kilku miejscach. Przy tej centrali odpada indywidualne sterowanie każdą roletą (za mało wyjść, ale może w przyszłości będzie Genevo 128 i wtedy problem zniknie). Pozostaje zatem grupa lub całość (w sensie wszystkie otwórz i wszystkie zamknij) i w tej chwili powiedzmy interesuje mnie ta ostatnia opcja (wszystkie w dół lub w górę). Tworząc ostatnią opcję, czy mogę ustawić czas działania wyjść z dopasowaniem do najdłuższej rolety (u mnie balkonowej) i zastosować ten czas do całości (w domu są różne rolety od małych okien w piwnicy do rolety przy oknach balkonowych) i zaufać krańcówką??? Powiedzmy, że czas pracy potrzebny do otwarcia najdłuższej rolety to 20-30 sekund (tak z głowy bo nie sprawdziłem tego) więc zasilanie podawane na krańcówkę, będzie tylko przez ten czas. Dzieląc rolety na grupy o podobnym rozmiarze, a co za tym idzie czasie do pracy np. pełnego otwarcia i tak zajmuje sobie prawie wszystkie wyjścia (bo wyszło mi z 6 takich grup i na każde 2 przekaźniki, gdyż góra i dół, więc 12), a wolałbym zachować jakieś wyjścia na inne elementy (przynajmniej do ewentualnej zmiany centrali na "większą").

  Kolejny problem przy układzie wszystkie w dół lub w górę to zastosowanie przekaźników, a właściwie ich ilości. W pierwszej chwili pomyślałem, że wystarczą dwa (bo jeden do "wszystkie do góry", a drugie do "wszystkie w dół), ale przecież obciążalność i zabezpieczenie przed jednoczesnym użyciem centrali i przycisku. Niby zabezpieczenie przed jednoczesną pracą można spiąć nawet na dwóch (przynajmniej tak mi się wydaje), ale obciążalność. Zatem czy dobrze myślę, aby do każdej rolety zastosować dwa przekaźniki (jeden do pracy w górę, a drugi do pracy w dół) i na każdym zastosować zabezpieczeniem przed jednoczesną praca centrali i przycisku (jak np. na schematach powyżej), a dodatkowo równoległe do przekaźników indywidualnych do rolet zastosować, powiedzmy dwa przekaźniki poprzedzające całość na 2 wyjścia z centrali ( w górę i dół). Czyli instalując dwa przekaźniki na 2 wyjściach PG ( jeden góra, a drugi dół) podałbym nimi sygnał na odpowiednie przekaźniki do pracy w górę lub w dół dla każdej rolety indywidualnie. Może przesada z przekaźnikiem dla każdej rolety osobno, ale spełniałoby to obciążalność. Te przekaźniki zainstalowałbym w rozdzielnicy (mam dużo miejsca).

  Jeżeli coś pokręciłem lub źle opisałem, to z góry przepraszam .
 • #102
  Sstalone
  Level 30  
  @luk3335 , nie będę się wypowiadał co do sterowania, bo nie zam centrali, tylko zwrócę Ci uwagę, że podczas jednoczesnego załączenia takiej ilości silników następuje skokowy wzrost prądu i styki przekaźników nie za długo wytrzymają. Rozwiązania dla rolet muszą uwzględniać stopniowe załączanie silników.
 • #103
  luk3335
  Level 11  
  Rozumiem, że najlepiej byloby sterować każdą roleta z indywidualnych wyjść centrali lub co najmniej grupowo
 • #104
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Przekaźnik sterowany centralą załącza stycznik(i) do którego są przyłączone rolety i problem z głowy.
  Ja bym tak nie zrobił, bo niewiele drożej można mieć rolety sterowane osobno. Trzeba oczywiście 50 wyjść centrali i 6 szt INT-IORS. Daje to ciekawe możliwości sterowania, np pozostawienie rolety zamkniętej na cały dzień jeśli pomieszczenie jest nieużywane albo harmonogramy czasowe na częściowe przymykanie rolet w godzinach południowych jeśli jest gorąco i świeci słońce.
 • #105
  luk3335
  Level 11  
  Dlaczego Jan_Werbinski nie zrobilbys tak? Proszę o wyjaśnienie. Gdybym miał 50 i więcej wyjść z centrali to nie byloby problemu. Noszę sie z zamiarem zmiany centrali na wieksza, ale chciałbym to uruchomić w obecnym stanie. Przy 50 wyjsciach, czy zastosuje przekaźniki np relpola, czy wskazane przez Jan Werbinski to tak występuje 25 roletami. Nadto przy tylu wyjsciach dla każdej rolety moge np ustawić opoznienie przy starcie zeby uniknąć dużego uderzenia w jednym momencie.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Rozumiem, że przekaźniki góra i dół uruchamiają przy odpowiednim poleceniu w górę lub w dol stycznia do ktorego podłączone są rolety?
 • #106
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Nie zrobiłbym, bo wydając kilkadziesiąt tys na rolety nie oszczędzałbym kilkuset zł na centrali i dwóch tysięcy na przekaźnikach. Jaki jest sens otwierania wszystkich rolet w całym domu, jeśli są pomieszczenia gdzie jest to niepotrzebne albo gdzie można je otworzyć dopiero kiedy ktoś do tego pomieszczenia wejdzie?
 • #107
  luk3335
  Level 11  
  Rozumiem i oczywiście sie zgadzam, chodzi przede wszystkim o funkcjonalność i dokładnie tak chce zrobić i wymienić centrale na wieksza, lecz poki co chciałbym tym sterować doraźnie, moge zrobic kilka grup, na tyle na ile pozwalają mi ilosci wyjść. Gdybym sie zdecydował na np 4 grupy, i zastosował po 2 przekazniki na grupę, bo góra i dół i do każdego dał stycznia, to będzie to pod względem obciążenia ok?

  Jeszcze jedno pytanie, czy przy konfiguracji wyjścia niskopradowego na potrzeby sterowania np rolwtami stosowac funkcje odwróconej polaryzacji?? Ktoś kiedyś tak mi doradzał, ale mam watpliwosci
 • #108
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Nie mam pojęcia jaki impuls wywołują cewki silników w Twoich roletach i co się stanie jeśli ten impuls zostanie pomnożony x25.
  Wyjście niskoprądowe to podanie masy. Jak odwrócisz polaryzację masy funkcją? Chyba coś poplątałeś.
 • #109
  luk3335
  Level 11  
  Ok, też mi sie wydawało to dziwne, ale ktoś mi tak podpowiadał i wolalem zweryfikować.A poprzednie pytanie dotyczące tych grup i stycznikow? Moze tak to działać bez względu na funkcjonalność?
 • #110
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Może, jeśli nie przeciążysz. Wiele wskazuje na to że ryzyko przeciążenia jest. Nie wiemy jakie masz silniki i jaka jest ich moc podczas startu.
 • #112
  mobilusmotor

  Level 10  
  Proponujemy zastosowanie modułów DZU pod każdym łącznikiem - rozwiązuje to problem jednoczesnego włączenia dwóch kierunków oraz sterowania lokalnego i centralnego. Rozwiązuje również problem zasilania - przewód 4x0,75 będzie służył tylko do sterowania modułami DZU (nie płynie nim prąd zasilający napędy). Proponuję zapoznać się z instrukcjami i informacjami na stronie:

  https://mobilus.pl/mobilus-products/sterowanie-mobilus/sterowanie-przewodowe-mobilus/mob-010/
 • #113
  luk3335
  Level 11  
  Rozważalem kiedys sterowniki DZU, ale: .
  1. cena,
  2. przy awarii do wymiany caly moduł,
  3. do połączenia z centralą alarmowa wydaje mi sie, że i i tak musiałbym stosować przekaźniki, którymi samodzielnie można sterować roletami,
  4. przekaźniki moge zamontować w rozdzielnicy pradowej lub alarmowej, a nie muszę upychac w puszcze.
 • #114
  mobilusmotor

  Level 10  
  1. Cena - tak, jest to wydatek.
  2. Jak przy każdej awarii.
  3. Jeżeli centrala na wyjściach sterujących ma możliwość podania sygnału 230V nie potrzeba dodatkowych przekaźników.
  4. Tak - ale wówczas przewodem, jak dobrze zrozumiałem opis, musi Pan puścić zasilanie napędów. W proponowanym rozwiązaniu ten przewód wykorzystujemy tylko do sterowania.
  Oczywiście rozwiązań jest wiele, a my ze swojej strony możemy służyć doradztwem.
 • #115
  luk3335
  Level 11  
  Oczywiście dziękuję za podpowiedź. Wezmę pod uwagę. Korzystając z możliwości chciałbym dopytać ekspertów z Mobilus o natężenie prądu przy pracy silnika M35 M, 130 (takie mam przy roletach) oraz jak bardzo można zaufać krańcówką przy zastosowaniu przekaźników (opisane w moich poprzednich postach ). Natężenie jest mi potrzebne do obliczenia ile rolet mogę podłączyć pod jeden przekaźnik (ja chce zastosować przekaźniki Relpol RM81 z podstawą GZT80).

  Dodano po 55 [sekundy]:

  Oczywiście RM 85.....

  Dodano po 17 [minuty]:

  Jeszcze jedna kwestia, czy podanie zasilanie 230V z puszki (do puszki przewód 3x1,5) do przekaźnika przekrojem 0,75 jest ok?? Czy za mało?? Pytanie bardziej do Wszystkich ....
 • #116
  mobilusmotor

  Level 10  
  Silnika M35 M, 130W - pobierają około 0,6A, krańcówką można zaufać, ale proszę zapoznać się z poniższą instrukcją łączenia napędów z mechaniczną krańcówką i zastosować się do uwag:
  http://mobilus.pl/instrukcje/podlaczenie_silownika.pdf

  Dotyczy to wszystkich napędów z mechanicznymi krańcówkami !!!
 • #117
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Wydaje mi się że ten sam warunek spełni podłączenie każdej z rolet do osobnego INT-ORS. Czyli nie ma co oszczędzać.
 • #118
  luk3335
  Level 11  
  I też spełni to moim zdaniem podłączenie każdego silnika do przekaźników Relpol RM85 na podstawie GZT-80, każda roleta indywidualnie, centrala odseparpwana, rolety od sibie odseparlwane, przy odpowiednim podłączeniu brak możliwości załączenia przeciwnych kierunków, ustawienie czasu pracy wyjścia centrali dla każdej rolety indywidualne itd., można wymieniać dlatego docelowo na pewno zmieniam centrale na większą i będzie indywidualne sterowanie, ale póki co stworze jakieś grupy rolet o identycznej wielkości, a tym samym czasie pracy. Cenna uwagą od Mobilusmotors była wielkość poboru prądu przy starcie silnika mobilus M35, podano ,że 0,6A, więc do wskazanego przeze mnie przekaźniki można spokojnie podłączyć ok 10 rolet.
 • #119
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  W INT-ORS OIDP są przekaźniki RM85.
 • #120
  luk3335
  Level 11  
  Tylko cena int-ors...., podstawa gzt80 z przekaźnikiem rm85 wychodzi o wiele taniej, fakt int-ors jest ładniej opakowane i chyba posiada dodatkowe wejścia, chyba ze to nie ten model