Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 64 - Sterowanie roletami

28 Sie 2013 23:01 43329 134
  • Poziom 7  
    Witam,
    Temat wałkowany już kilkukrotnie, ale dla mnie wciąż nie do końca zrozumiały.
    Proszę o pokierowanie mnie, czy dobrze rozumiem ideę sterowania roletą z centralki Integra.
    Jeśli mam sterowanie roletą z przycisku umieszczonego zaraz obok niej (zasilanie dochodzi z oświetlenia) i teraz chciałbym sterować to Integrą, to co potrzebuję?
    Czy do puszki przycisku dokładam sterownik (jaki polecacie)?
    Od Integry z 2 wyjść niskoprądowych (1 wyjście zamykanie, 2 otwieranie) wychodzę przewodem (np. skrętka) do przekaźników (jakie najlepiej) i od przekaźników przewód idzie do sterownika?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Sterownik stanowi centrala, a równolegle do przycisku rolet podłączasz styki przekaźnika, którego cewka dołączona jest do OUT centrali.
  • Poziom 7  
    Dzięki za odpowiedź.
    Czyli rozumiem, że do puszki od przycisku wkładam 2 przekaźniki (po jednym na dany kierunek góra/dół) i ze styków przekaźnika idą przewody jako bypass dla sterowania przyciskiem. Należy wtedy "rozdzielić" przewody (np. sterowanie w górę) od silnika i od zasilania, żeby jeden szedł przez przycisk, a drugi do styków przekaźnika.
    Wtedy niskonapięciowy prąd podany z Integry bezpośrednio do cewki przekaźnika, "uruchamia" ten przekaźnik, czyli zaczyna płynąć przez niego napięcie 230V.
    Sorki za taki prosty, obrazowy język, ale chciałbym to najlepiej zrozumieć.
    Czy od Integry do przekaźnika wystarczy skrętka, czy lepiej jakiś przewód 2x0,75, 2x1?
  • Poziom 41  
    anderk napisał:
    że do puszki od przycisku wkładam 2 przekaźniki... ...czyli zaczyna płynąć przez niego napięcie 230V.
    Tak.
    Ogólnie - im przewód grubszy, tym lepszy. Do puszki kabel musi być przynajmniej trzyżyłowy (góra, dół i AUX).
  • Poziom 7  
    Chyba już wszystko dla mnie jasne.
    Mam nadzieję, że skrętka będzie ok, chyba da radę uciągnąć 24 V.
    A gdyby chcieć sterować roletami centralnie z przycisku np. na korytarzu, wykorzystując Integrę, wystarczy pociągnąć przewód (też jakiś niskonapięciowy) od przycisku do któregoś z wejść Integry i odpowiednio to oprogramować?
  • Poziom 41  
    Dla centrali nie ma znaczenia, czy sterujesz roletami centralnie, czy każdą indywidualnie.
  • Poziom 7  
    Ok, ale tutaj bardziej mi chodziło o dodatkowe wejście do centrali.
    Czyli dodaję jakiś włącznik w innym miejscu niż włączniki przy roletach i teraz chcę żeby sterował on jakąś roletą lub grupą (samo ustawienie tego pewnie zrobi się na centralce).
    Przez wyjścia z centrali steruję roletami (np. otwarcie po rozbrojeniu alarmu), to jest jasne, ale chciałbym dodatkowy przycisk manualny, który sobie oprogramuje na centralce i będzie on np. podnosił/opuszczał wszystkie rolety na parterze.
    Pytanie, jak połączyć ten włącznik z centralką, zwykłym przewodem niskonapięciowym, np. skrętka?
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    sharp pisząc, że dla centrali nie ma to znaczenia, właśnie to miał na myśli, że centrala może sterować jedną roletą lub wieloma jednocześnie. Przycisk jeśli pod wejście centrali to niskonapięciowy (prosty ytdy albo jak już koniecznie chcesz to droższą skrętką). Dla każdego z wyjść na rolety ustawiasz, z jakich wejść ta roleta ma być sterowana. Wtedy montujesz taki "ogólny" przycisk gdzieś w domu i to wejście przypisujesz do wszystkich rolet (oczywiście 2 wejścia - góra/dół).
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    anderk napisał:
    Mam nadzieję, że skrętka będzie ok, chyba da radę uciągnąć 24 V
    \

A skąd tam 24V? Napięcie sterujące z centrali to 12V (pamiętaj także o ograniczeniu prądowym wyjść OC.

Musisz jeszcze pamiętać o pewnym drobiazgu. Chodzi o to by tak podłączyć styki przekaźnika aby całkowicie wyeliminować możliwość jednoczesnego podania sterowania w górę i w dół.
    Mam nadzieję, że rozumiesz o co chodzi?
  • OptexOptex
  • Poziom 7  
    Ok, czyli wtedy przekaźnik na 12V.
    Pytanie właśnie, jak uniknąć jednoczesnego podania sterowania w górę i w dół.
    Może być tak, że centralka poda sterowanie w górę, a w tym samym czasie ktoś z przycisku poda sterowanie w dół.
    Co wtedy? Przepalimy silnik?
    Oczywiście, że przepalimy.
    Musisz ustalić priorytety (co jest ważniejsze sterownie z ręki czy z centrali?).
    Przekaźniki podłączasz tak aby przy ich jednoczesnym załączeniu żaden nie podawał napięcia.
    Za chwilę to narysuję - będzie prościej.

Dodano po 23 [minuty]:

• Poziom 7  
    Priorytet chyba nie ma aż takiego znaczenia, bo takie sytuacje powinny być raczej sporadyczne.
    Chociaż w zależności od priorytetu można inaczej opracować układ?
    Dzięki za schemat, w takim połączeniu wydaje się wszystko jasne. Jedynie sytuacja podania sterowania z centrali na oba układy (góra, dół) mogłaby tu przeszkodzić, ale to nie powinno mieć miejsca.
    Tylko, jak mi się wydaje, cała sytuacja nie zależy od podłączenia samych przekaźników, tylko przewodów pod przyciskiem, bo gdyby połączenie wyglądało jak na schemacie poniżej, to można by jednocześnie podać oba sterowania.
    Wtedy w grę wchodzi chyba tylko przełącznik świecznikowy, a nie dzwonkowy.
    Chociaż może już wiem co miałeś na myśli. Styki nie baypasują górnego połączenia, tylko jakby górne i dolne.
    Nie wiem jak to opisać, ale złapałem o co chodzi.
    Jeszcze raz dzięki.
    anderk napisał:
    bo gdyby połączenie wyglądało jak na schemacie poniżej, to można by jednocześnie podać oba sterowania.

Takie połączenia należy właśnie wykluczyć.

Z priorytetem sterowania z centrali będzie tak:

• Poziom 7  
    Rysiek2, jestem pod wrażeniem Twoich schematów :)
    Jeśli dobrze rozumiem, w takim układzie potrzeba czterech przekaźników.
    2 załączające obwód: S1P1 i S2P2 lewy (pewnie miał być S1P2) i 2 rozłączające: S2P1 i S2P2 prawy.
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    To prawda, schematy ładne i bardzo czytelne. Można by to nawet gdzieś "przykleić" u góry forum, bo temat rolet powraca co kilka miesięcy.

Co do przekaźników, to są to dwa przekaźniki, a każdy z nich ma "2 komplety złącz" - są przełączane w tym samym momecie, to jest ta przerywana linia. Tzn. taki przekaźnik ma 6 wyprowadzeń + 2 (cewka oczywiście). Jasne, że można dać 4 przekaźniki i zrównoleglić po 2.. ale to szkoda miejsca w puszce.

Moderowany przez sharp:

dariusz.bembenek napisał:
    Można by to nawet gdzieś "przykleić" u góry forum, bo temat rolet powraca co kilka miesięcy

Słusznie.

• Poziom 7  
    Ok, czyli dajemy przekaźnik zwierno rozwierny.
    Pewnie coś w stylu Finder 40.61.9.012.0000, tylko że musiałaby to być jakaś wersja dopuszkowa.
    Niestety Finder 40.61.9.012.0000 ma tylko jeden styk przełączny. Z Findera nadawałby się taki który ma dwa przełączne styki np. z serii 40.52

Dodano po 8 [minuty]:

Nie jest to przymus ale ja przy wykorzystaniu wyjść OC centrali daję zawsze moduły przekaźnikowe na wyjściach bezpośrednio w centrali ( nawet wtedy gdy do wyjścia planuję podłączyć też przekaźnik małej mocy).Układ wyjścia OC jest dzięki takiemu rozwiązaniu bezpieczniejszy (lepiej zabezpieczony).
    Ma to także tę zaletę, że do sterowania urządzeń można użyć oddalonych przekaźników o znacznie większym napięciu i prądzie cewki.
  • Poziom 14  
    Witam!

Panowie, całe zabezpieczenie można wykonać na logice w CA.
    Jak już Kolega wcześniej zauważył odradzam stosowanie UTP/FTP - tym bardziej jeśli ma być tania ;) , będą problemy, mamiące się druty itp.
    O ile dobrze pamiętam w większości rolet z którymi się spotkałem podanie równoczesne sygnału otwórz+zamknij nie powoduje spalenia silnika, tylko "odwrotną" pracę.
    A jeśli bardzo się postarasz, to możesz całkowicie odłączyć przyciski sterowania od obwodów rolet i podpiąć je do CA, wtedy wszystko będzie kontrolowane przez centralę, a elementem wykonawczym będą przekaźniki.

Pozdrawiam i powodzenia
    marcc napisał:
    Panowie, całe zabezpieczenie można wykonać na logice w CA.

Zaproponuj układ (program) bo ja się z tym stwierdzeniem nie zgadzam.

marcc napisał:
    Jak już Kolega wcześniej zauważył odradzam stosowanie UTP/FTP - tym bardziej jeśli ma być tania , będą problemy, mamiące się druty itp

Chyba nie zrozumiałeś wypowiedzi kolegi on nie odradzał skrętki tylko zaproponował to jako droższe rozwiązanie.

marcc napisał:
    A jeśli bardzo się postarasz, to możesz całkowicie odłączyć przyciski sterowania od obwodów rolet i podpiąć je do CA, wtedy wszystko będzie kontrolowane przez centralę, a elementem wykonawczym będą przekaźniki.

Zaproponuj konkretny układ - będzie o czym dyskutować gdyż to co napisałeś to truizm.
  • Poziom 12  
    Rysiek2 napisał:
    Z priorytetem sterowania z centrali będzie tak:

Jakim programem są rysowane te schematy ?
  • Poziom 9  
    Witam.

Podepnę się pod temat - mianowicie chciałbym sterować roletami z mojej Integry 32.
    Sterowanie miałoby polegać na tym że po załączeniu alarmu, rolety (2szt parter) się zamkną a przy rozbrojeniu podniosą.

Mój problem polega na tym że posiadam przełącznik SOMFY INIS DUO (steruje właśnie tymi 2 roletami, ale nie jest to przełącznik "dzwonkowy"), który podaje cały czas 230V (po opuszczeniu/wciągnięciu działają krańcówki) na rolety jak jest w pozycji góra, lub dół. Teraz moje pytanie:

Jak powinna wyglądać instalacja z takimi przełącznikami, aby system działał prawidłowo??
    Pytam ponieważ zastanawia mnie co będzie w sytuacji, kiedy przełącznik Somfy będzie podawał cały czas napięcie na roletę (góra) i nagle jak uzbroję alarm pojawi się napięcie sterowane z centrali przez przekaźnik 12V/230V na linię "dół". Widziałem że są sterowniki rolet ale działają na przełączniki dzwonkowe (impulsowe).

Prosiłbym o jakiś czytelny schemacik + opisem potrzebnych części jesli to możliwe
    Schemat jest narysowany - dla jednej rolety. W układzie z priorytetem centrali jedyne co pozostaje to odpowiednio oprogramować centralę.
    Istotne jest aby przekaźnik opuszczający rolety ( w Twoim przypadku dwa przekaźniki) był załączony cały czas gdy system alarmowy czuwa (jest uzbrojony). Przekaźnik podnoszący rolety uruchamia się na czas niezbędny do podniesienia rolet po wyłączeniu czuwania (rozbrojeniu).
  • Poziom 10  
    Rysiek2 napisał:
    Z Findera nadawałby się taki który ma dwa przełączne styki np. z serii 40.52

Super pomysł z podpięciem tego tematu. B. mnie to zainteresowało, bo fajnie byłoby wykorzystać Integrę do sterowania roletami, skoro mam podobnie jak autor wątku.

Czyli ten 40.52 z linku byłby OK? http://www.farnell.com/datasheets/1683354.pdf
    Sorry za lamerskie pytanie, ale z linku rozumiem, że ten 40.52 może pracować z różnymi napięciami wejściowymi 6, 12, 24V itd. czy też trzeba określać to przy zamówieniu?

Czy któryś z Kolegów byłby w stanie rozrysować połączenia dla tego przekaźnika na przykładzie Findera 40.52? Dla wielu z Was to pewnie banalne, ale dla bardziej zielonych byłoby przydatne (szczególnie w podpiętym temacie, który będzie służył wielu jako tutorial).
    romekjagoda napisał:
    z linku rozumiem, że ten 40.52 może pracować z różnymi napięciami wejściowymi 6, 12, 24V itd. czy też trzeba określać to przy zamówieniu?

Oczywiście, że trzeba to określić przy zamówieniu.
  • Poziom 10  
    Rysiek2 napisał:
    romekjagoda napisał:
    z linku rozumiem, że ten 40.52 może pracować z różnymi napięciami wejściowymi 6, 12, 24V itd. czy też trzeba określać to przy zamówieniu?

Oczywiście, że trzeba to określić przy zamówieniu.

Faktycznie, pytanie było strasznie lamerskie ale w linku do Findera było to przedstawione trochę dwuznacznie.

W każdym bądź razie wersja na 12V to byłby ten Finder jak rozumiem (może komuś się przyda) http://www.tme.eu/pl/details/40.52.9.012.000/...-elektromagn-miniaturowe/finder/405290120000/
  • Poziom 10  
    Rysiek, dzięki za przydatne info.

Łatwiejszym, ale droższym (ok. 400 PLN) rozwiązaniem jest kupno modułu INT-IORS, z którego można sterować 4 roletami (8 przekaźników + 8 wejść).

Z drugiej strony nie każdy może mieć miejsce w puszce przełącznika rolet na wpakowanie tam przekaźnika z podstawką.
  • Poziom 10  
    Pytanie: czy do połączenia modułu int-iors i przesyłania napięcia 230V do rolet można użyć kabla 6x0,5mm czyli standardowego jakiego używa się do instalacji czujek?
    Wiem, że powinno być normalnie 1,5mm2 albo nawet 2,5mm2, ale zastanawiam się czy przy tak krótkotrwałym podawaniu tego napięcia (kilkanaście sekund na podniesienie i opuszczenie żaluzji) kabel może się przegrzewać?
    romekjagoda napisał:
    czy do połączenia modułu int-iors i przesyłania napięcia 230V do rolet można użyć kabla 6x0,5mm czyli standardowego jakiego używa się do instalacji czujek

ABSOLUTNIE NIE !!