Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Etykiety RFID z obsługą czujników pomiarowych

jacu007 29 Aug 2013 07:39 4113 1
 • Etykiety RFID z obsługą czujników pomiarowych Firma ams AG zaprezentowała nową generację etykiet RFID, SL13A oraz SL900A, które dzięki swojej unikalnej konstrukcji umożliwiają budowę prostych i tanich urządzeń do bezprzewodowego pomiaru temperatury stanu fizjologicznego pacjenta lub innego rodzaju danych pomiarowych.

  Etykiety zawierają wewnętrzne czujniki temperatury a także dają możliwość podłączenia zewnętrznego czujnika. Mogą pracować zarówno w trybie pasywnym (bez zewnętrznego zasilania) jak i z zasilanie bateryjnym. W pierwszym wypadku, energia z fali elektromagnetycznej czytnika, jest wykorzystywana do odczytu temperatury lub danych z zewnętrznego sensora oraz późniejszego wysłania ich do odbiornika wraz z unikalnym ID. Dane są oznaczone znacznikiem czasu tylko przez czytnik.

  Po podłączeniu do etykiet zewnętrznego zasilania o napięciu 3V, włączony zostaje wewnętrzny zegar czasu rzeczywistego, który może wyzwalać okresowe odczyty z czujników. Pomiary te mogą zostać zapisane wraz z oznacznikiem czasowym w wewnętrznej pamięci EEPROM (do 726 pomiarów w przypadku SL13A, lub do 841 dla SL900A) a następnie przesłane do czytnika.

  Zarówno SL13A jak i SL900A wyposażone zostały w szeregowy interfejs umożliwiający komunikację z mikrokontrolerem. Mogą współpracować z zasilaniem w zakresie napięcia od 1,2V do 3,6V, zapewniając długi czas pracy baterii z prądem czuwania na poziomie 1,6µA z pracującym zegarem czasu rzeczywistego. Wewnętrzny czujnik temperatury pracuje z dokładnością do 0,5%.

  Dzięki połączeniu etykiet z możliwością obsługi zewnętrznych czujników, kompatybilności z NFC oraz wsparciu trybu pasywnego nowe produkty rodzą wiele możliwości wykorzystania. Producenci przytaczają przykład czujników, które po wszczepieniu lub połknięciu umożliwiają całodobowy nadzór nad pacjentem tylko dzięki noszeniu przy sobie smartfonu z NFC. Można sobie wyobrazić również wiele innych zastosowań nowych etykiet jak np. nadzór stanu budowli, cykliczny pomiar ciśnienia czy wilgotności.

  Nowe etykiety RFID dostępne są w cenach odpowiednio 2,59$ za SL13A oraz 3,63$ w przypadku SL900A w zamówieniu 1000 sztuk.

  Dla obu etykiet przygotowano dedykowane zestawy demonstracyjne.

  Źródło:
  http://www.ecnmag.com/product-releases/2013/08/sensor-enabled-rfid-tags-extend-wireless-data-logging-beyond-identification

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  jacu007
  Level 22  
  Offline 
  Has specialization in: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 wrote 688 posts with rating 79. Live in city Dąbrowa Górnicza. Been with us since 2007 year.
 • #2
  bartek672
  Level 11  
  Czy miałeś do czynienia z tymi układami?