
Etykiety zawierają wewnętrzne czujniki temperatury a także dają możliwość podłączenia zewnętrznego czujnika. Mogą pracować zarówno w trybie pasywnym (bez zewnętrznego zasilania) jak i z zasilanie bateryjnym. W pierwszym wypadku, energia z fali elektromagnetycznej czytnika, jest wykorzystywana do odczytu temperatury lub danych z zewnętrznego sensora oraz późniejszego wysłania ich do odbiornika wraz z unikalnym ID. Dane są oznaczone znacznikiem czasu tylko przez czytnik.
Po podłączeniu do etykiet zewnętrznego zasilania o napięciu 3V, włączony zostaje wewnętrzny zegar czasu rzeczywistego, który może wyzwalać okresowe odczyty z czujników. Pomiary te mogą zostać zapisane wraz z oznacznikiem czasowym w wewnętrznej pamięci EEPROM (do 726 pomiarów w przypadku SL13A, lub do 841 dla SL900A) a następnie przesłane do czytnika.
Zarówno SL13A jak i SL900A wyposażone zostały w szeregowy interfejs umożliwiający komunikację z mikrokontrolerem. Mogą współpracować z zasilaniem w zakresie napięcia od 1,2V do 3,6V, zapewniając długi czas pracy baterii z prądem czuwania na poziomie 1,6µA z pracującym zegarem czasu rzeczywistego. Wewnętrzny czujnik temperatury pracuje z dokładnością do 0,5%.
Dzięki połączeniu etykiet z możliwością obsługi zewnętrznych czujników, kompatybilności z NFC oraz wsparciu trybu pasywnego nowe produkty rodzą wiele możliwości wykorzystania. Producenci przytaczają przykład czujników, które po wszczepieniu lub połknięciu umożliwiają całodobowy nadzór nad pacjentem tylko dzięki noszeniu przy sobie smartfonu z NFC. Można sobie wyobrazić również wiele innych zastosowań nowych etykiet jak np. nadzór stanu budowli, cykliczny pomiar ciśnienia czy wilgotności.
Nowe etykiety RFID dostępne są w cenach odpowiednio 2,59$ za SL13A oraz 3,63$ w przypadku SL900A w zamówieniu 1000 sztuk.
Dla obu etykiet przygotowano dedykowane zestawy demonstracyjne.
Źródło:
http://www.ecnmag.com/product-releases/2013/08/sensor-enabled-rfid-tags-extend-wireless-data-logging-beyond-identification
Cool? Ranking DIY