Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mazda 323f/BG/1992r/Coupe - Niedziałające światła STOP-u

saxxor 29 Aug 2013 10:41 6903 4
 • #1
  saxxor
  Level 9  
  Witam samochód, którego dotyczy problem to Mazda 323F wersja z wysuwanymi reflektorami. Silnik 1.6 16V SOHC 1992r.
  Droczę się już od 2 miesięcy z niedziałającymi światłami STOP-u. Problem powstał podczas spawania progów po stronie kierowcy, kiedy niestety przypaliłem wiązkę elektryczną, która tam sobie szła. Od tego czasu za każdym wciśnięciem pedała hamulca paliło bezpiecznik STOP 10A po czym zaświecała się kontrolka na liczniku informująca o niedziałających swiatłach stop. Zaczęłam szukać problemu i znalazłem przepalony przekaźnik który znajduje się "pod nogami" kierowcy oraz spaloną izolacje przewodów W/G , G/W przy czujniku stopu przy pedale( widocznych na dołączonym schemacie). Wymieniłem przekaźnik niestety musiałem kupić używany (nigdzie nie mogłem dostać nowego), kupiłem nowy czujnik stopu przy pedale oraz zmieniłem popalone przewody na nowe oraz dokładnie zaizolowałem. Aby to zrobić musiałem rozebrać praktycznie całe wnętrze samochodu. W tym momencie nie pali mi bezpieczników ale gdy wciskam pedał hamulca nie zapalają się światła tylne stop tylko kontrolka na liczniku gdy puszcze kontrolka gaśnie
  ( nie świeci się cały czas gdy wcześniej przepalało bezpiecznik). Nie mam pojęcia za co się już zabrać przekopałem cały samochód w celu znalezienia jeszcze jakiś postapianych przewodów. Żarówka odpowiedzialna za światła stop ma dwa włókna i światła pozycyjne na niej działają.
  Oto schemat świateł stopu:
  Mazda 323f/BG/1992r/Coupe - Niedziałające światła STOP-u
 • #2
  nikusert
  Level 40  
  Witam
  Przy zwarciu w instalacji najprawdopodobniej uszkodziło ten kontroler.Pewnie uszkodziło rezystor przez który podłączone są żarówki.Musisz go zlokalizować.
 • #3
  saxxor
  Level 9  
  Kontroler o którym mówisz to ten tak zwany przekaźnik wymieniłem go na używany. Chodzi ci o ten co idzie do niego G, G/W, W/G, B/Y, V, B ? Najlepsze jest to że ten stary przekaźnik dałem elektrykowi do wglądu powiedział mi że coś tam jest popalone i że robi zwarcie zlutował mi to i powiedział że powinno działać no ale działało tak jak wcześniej pisałem że zamiast świateł stop to mi sie zaświecała kontrolka na liczniku i gasła dlatego zdecydowałem się na zakup tego używanego przekaźnika i efekt ten sam sprawdzałem tą płytkę tego "nowego" przekaźnika i widzę że tam ktoś też musiał coś majsterkować bo były takie luty nowo zrobione bo była poprzepalana ta płytka. Musiałby być niezły zbieg okoliczności żeby to samo było zepsute w tym zamówionym przekaźniku. Nie wiem za co się zabrać.
 • Helpful post
  #4
  nikusert
  Level 40  
  Musiałbyś prześledzić jak co i jak przechodzi przez płytkę .
 • #5
  saxxor
  Level 9  
  Zamykam temat byłem u innego elektryka zobaczył tylko ten przekaźnik i okazało się że kupiłem uszkodzony, jeden styk był przerwany nie widać było gołym okiem polutowane i wszystko działa. Dziękuję za uwagę