Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bascom AVR nie widzi atmegi32

KJ 12 Mar 2005 01:28 2057 13
  • #1 12 Mar 2005 01:28
    KJ
    Poziom 31  

Mam taki problem. Kupiłem wczoraj atmege32 do mojego nowego projektu wlutowałem w płytkę wszystko co potrzebne do odpalenia mikrokontrolera chcę programować a tu zonk :( Bascom AVR nie widzi procka płytkę sprawdziłem chyba 50 razy i wszystko jest OK zasilania oba podpięte pinologia złącza ISP poprawna i dobrze dołączona do procesora reset to kondensator dołączony między masę a wejście resetu (będzie DS1813 ale brakło w elektroniku) Programator sprawny na 10000% programuję nim inne procki bez problemu. Nie widzi mi tego proca ani pełna wersja 1.11.6.4 ani najnowsze demko pobrane ze strony mcs electronics. Siedzę nad tym już parę godzin i nic ani na googlach ani na forum nie znalazłem odpowiedzi :( W werzji 1.11.6.4 wybieram w kompilatorze M323 chyba to jest atmega 32 :?:

0 13
  • #2 12 Mar 2005 09:02
    Masteq
    Poziom 17  

Chyba zle wybierasz scalak. Sciagnij sobie IC PROG i zobacz czy wykryje ci uklad. Podstawowa konfiguracja jest taka sama jak dla bascom. Ja zawsze sprawdzam nim jesli mam klopoty z bascomem, ktory czasem sie gdyzie, wlasnie z megami.

0
  • Pomocny post
    #3 12 Mar 2005 09:15
    przemo.t
    Poziom 27  

Witam...
    Na lisci musi byc M32 a nie M323. Rzeczywiscie jest problem bo demko bascoma nie ma pliku definicji dla ATmegi32. Sciagnij sobie z eMule bascoma AVR (zajmuje jakies 10MB) niby pelna wersja. Wtedy wykryje ATmege32 poprawnie

Pozdrawiam

0
  • #4 12 Mar 2005 11:36
    KJ
    Poziom 31  

Bascoma poszukuję. Co do ICPROG-a to nie chce mi działać na windowsie XP przy odpaleniu wywala błąd "privileged instruction" a przy próbie zrobienia hardware test-a wywala tych błędów kilkaset na sekundę co powoduje restart kompa. Ściąłem ze strony jakieś drivery zainstalowałem bezpośredni dostęp do portów dla XP i dalej to samo :(

0
  • Pomocny post
    #5 12 Mar 2005 12:41
    Masteq
    Poziom 17  

TZeby IC prog dzialal musi byc odpalony przez uzytkownika z prawami administratora. W zalaczniku dzialajaca konfiguracja dla stk200/300 - kabelek mam standard z 74ls244 (z AVT-pecel). Jes6tem swiezo po lewatywie Xp i program dziala mi bez najmniejszego problemu Tylko ustawienie kwarcu jest wazne.

Weryfikacja megi jako tiny moze swiadczyc o bledach w komunikacji. Uszkodzonych bibliotekach bascom'a. Ostatecznie uwalony procek.

W procku nic sie niw wlacza.

Mialem jedna mega, ktora udawala uwalona (id dziwne, brak odczytu z pamieci programu). Po pol roku wlozylem ja w uklad i zadzialala :)

0
  • #6 12 Mar 2005 13:01
    KJ
    Poziom 31  

To ja chyba mam jakiegoś innego icprog-a bo u mnie takich ustawień niema tj. są ale wyglądają całkiem inaczej jaka to wersja ?? Mógł byś wysłać na priv ( Dzejwor_kj(malpa)o2.pl ) lub na forum ?

0
  • #8 12 Mar 2005 14:18
    KJ
    Poziom 31  

Problem rozwiązany :D Sprawę załatwił bascomAVR w wersji 1.11.7.3 wszystko śmiga elegancko programuje się też bez problemu :D Tylko jak mam ustawić te fusebity żeby działało na zewnętrznym kwarcu Zrobić to bascomem czy lepiej jakimś innym softem ??

0
  • #9 12 Mar 2005 15:03
    przemo.t
    Poziom 27  

Mozna bascomem tylko 5 razy sie upewnij bo wlasnie uwalilem atmege32... chcialem wlaczyc zewnetrzny kwarc i juz nie ruszyl... wie ktos jak to ruszyc?? :D

0
  • #11 12 Mar 2005 15:20
    KJ
    Poziom 31  

Wolę nie kombinować bascomem bo widzę że większość ludzi pouwalała tym procki. W tym ispprogu jest opcja programowania fusebitow tylko niech ktoś mi powie jak to poustawiać czytałem na forum ale dalej nie wiem co ma być jak. Mój kwarc to tradycyjna metalowa puszka częstotliwość 14,7456MHz Domyślnie są tak:

0
  • #12 12 Mar 2005 17:43
    zumek
    Poziom 39  

Witam.

Dla M32 z zewnętrznym rezonatorem kwarcowym i wyłączonym JTAG mam tak:

Fuse bits
    0xDE
    0xC9

Piotrek

0
  • #13 12 Mar 2005 17:56
    KJ
    Poziom 31  

Fajnie a powiec mi gdzie i czym mam te 0xDE i
    0xC9 wprowadzic :D to moja pierwsza atmega ;)

0
  • Pomocny post
    #14 12 Mar 2005 19:04
    zumek
    Poziom 39  

No dobra , będzie łopatologicznie.
    Na zdjęciu , które sam wkleiłeś powyżej , są 4 rzędy "okienek" , które można zaznaczyć(pojwi się taki ptaszek) lub odznaczyć(puste okienko).
    Ciebie interesują 2 środkowe rzędy czyli fuse bits.I teraz legenda:
    *-okienko zaznaczone
    O-okienko nie zaznaczone

Po prawej stronie każdego rzędu, znajduje się liczba w formacie 0xXX ,gdzie X to znak od 0 do 9 lub literka od A do F.Na Twoim obrazku są liczby 0xE1 i 0x99.Teraz zaznacz(lub odznacz) okienka , żeby wyglądały tak:

* * O * * * * O 0xDE
    * * O O * O O * 0xC9

Prościej nie potrafie :wink:

Piotrek

PS
    No i trzeba wcisnąć przyciski "Program" najlepiej zaczynając od dolnego rzędu.

0