Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodznie wodne WC zaczątki i pytania - Pompka paliwa BMW ??

czerwonka3589 29 Sie 2013 12:57 2013 10
  • #1 29 Sie 2013 12:57
    czerwonka3589
    Poziom 8  

Witam. Rozważam opcję chłodzenia wodnego mojego cpu ,a w późniejszym czasie gpu i ram. Chłodzenie wodne ma zamknąć się w kwocie max 200-250 zł.

Rozważam:
    -blok wodny cpu - ponieważ tata jest spawaczem blok z aluminium pospawany i wypolerowany :)
    -chłodnica - myślę nad nagrzewnicą wiem wiem... :) z OPEL KADETT E (nowa)daje link do allegro http://allegro.pl/nagrzewnica-grzejnik-opel-kadett-e-combo-a-84-93-i3492440609.html
    -węże - paliwowe do samochodu (oczywiście nowe)
    -szybkozłączki - pasujące do węży
    -rezerwuar - wyspawany z aluminium lub "bańka po płynie do spryskiwaczy"
    -pompa - ??
    -płyn - jeżeli pompa była by dobra do wc to olej maszynowy

Wygląd wizualny w opisie :)
    Pod komputerem stała by do połowy obcięta odrestaurowana, wentylowana obudowa komputera. W niej byłby rezerwuar z zatopioną pompą paliwa, chłodnica. Z tył wychodziły by 2 węże do komputera wpięte pod blok wodny cpu potem może karta graficzna i ram.

A teraz do rzeczy. Czy pompka paliwa była by do tego celu dobra ? Będzie utopiona w oleju maszynowym czyli cichsza i czy to w ogóle było by ciche.

No i jak było by z automatycznym włączaniem pompy po włączeniu komputera. Ewentualne zrobienie układu sterującego niestanowi problemu. :)

Wszelkie odpowiedzi mile widziane. :)

• #2 01 Wrz 2013 11:55
    Orochimaru
    Poziom 31  

Pompka będzie działać bez problemu jeśli olej nie będzie zbyt lepki. Problem w tym, że taka pompa żre dość sporo prądu i wytwarza trochę ciepła. Zasilacz może mieć też problemy z ruszeniem tak dużego silnika ze względu na znaczny prąd przy starcie pompy. Za ciche to też nie będzie, bo niektóre pompy słychać w kabinie samochodu.
    Osobiście - do wariantu po taniości - wybrałbym pompkę do akwarium/oczka wodnego i płyn do chłodnic samochodowych.

• #3 01 Wrz 2013 12:17
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

czerwonka3589 napisał:
    Czy pompka paliwa była by do tego celu dobra ?
    Nie. Pompka paliwowa nie nadaje się do tego celu. Robi zbyt wysokie ciśnienie przy małym przepływie płynu.
    Do tego celu lepiej zastosować pompki akwarystyczne lub pompki przepływowe do paneli solarnych:

http://www.elektrosklad.pl/index.php?p127,nis...a-pompa-obiegowa-fotton-ft5-12v-15pv-dc-solar
    http://allegro.pl/aquael-mk-650-pompa-przeplywowa-mini-kani-80-120-i3500089726.html

• #4 01 Wrz 2013 14:04
    _haker_1
    Poziom 32  

Jak chcesz to mam Atmana AT306 na zbyciu. Przerobiony na inline. Nie widzę sensu eksperymentowania z jakimś pompami paliwa, od kotłów, zmywarek itd jeśli są prawie gotowe rozwiązania.

• #5 01 Wrz 2013 15:04
    Orochimaru
    Poziom 31  

DriverMSG napisał:
    Pompka paliwowa nie nadaje się do tego celu. Robi zbyt wysokie ciśnienie przy małym przepływie płynu.

Technicznie rzecz biorąc, pompa nie wytwarza ciśnienia, a i wydajność będzie miała wystarczającą. Ale zgadzam się, że są lepsze rozwiązania do tego celu. :spoko:

• #6 01 Wrz 2013 23:03
    czerwonka3589
    Poziom 8  

Myślę nad tym Atmanem. Czy nadąży chłodzić cpu, ram i może kiedyś gpu i płyte główną ? :? Na alledrogo jest za 77zł w Bukownie, mieszkam niedaleko więc mi to nawet na rękę. :)

• #7 02 Wrz 2013 00:08
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

czerwonka3589 napisał:
    Czy nadąży chłodzić cpu, ram i może kiedyś gpu i płyte główną ?
    Pompka nie chłodzi. Od tego jest radiator. Wyżej wymieniona pompka ma wydajność do 2000l/h więc spokojnie da sobie radę z przepompowaniem płynu przez kilka bloków i radiator, jednak jej pobór prądu jest dość wysoki 35W - to nie zaleta.
    Pompkę dobiera się w zależności od zastosowanych bloków wodnych i średnicy przewodów.
    Dla samego procesora nie potrzebujesz pompy o w/w parametrach.

Z moich doświadczeń wiem (ponad 4 lata na chłodzeniu wodnym), że najważniejszy jest radiator i jego chłodzenie, sama pompka powinna zostać dobrana wedle średnicy przyłączeń bloków wodnych. Nie ma sensu montować pompki z wyjściem na przewód 16mm, jeśli sam blok ma średnicę 8mm i odwrotnie.

• #8 02 Wrz 2013 07:57
    czerwonka3589
    Poziom 8  

Pisząc "nadąży chłodzić" miałem na myśli czy przepchnie ciecz przez tyle bloków. Węże które zostałyby użyte to najprawdopodobniej 10/12, i na razie blok na cpu i ram i jak pisałem wyżej może potem karta graficzna i płyta główna. Też myślę że 35 W to raczej sporo. Jak już pisałem mój tata jest spawaczem. W spawarkach przeznaczonych do ciągłej pracy jest coś takiego jak chłodzenie wodne rękojeści. Węże są tam ze dwa razy cieńsze wiec ciśnienie jest :) tata może jakąś tam wychaczyć jak spawarki kończą żywot. Ewentualnie jest opcja zrobienia pompki. Tokarka i naprzód :) tylko z czego zamontować silniczek? No i najlepiej coś by skopiować bo nie wiadomo jakie wyjdzie nam ciśnienie i przepływ :|

• #9 02 Wrz 2013 16:12
    _haker_1
    Poziom 32  

Nie wiem jaki jest sens tworzenia takich cudow.. Uzywana pompke akwariowa mozesz kupic za 30 czy 40zl - zrobenie tego zajmie ci niewiadomo ile czasu a nie uzyskasz jakosci fabrycznej.

Blok na RAM to raczej dla szpanu niz dla celow uzytkowych.

Blok na plyte (mostek czy sekcja zasilania?) tylko jesli ta plyta sie grzeje np. AM3+ i chipsety 870/970, ktore potrafia hamowac OC procesora.

Jesli dodatkowo blok na grafike to potrzebujesz przynajmniej dwie chlodnice 2x120.

Jedna kwestia w pompce jest cisnienie a zupelnie inna jej przeplyw. Pompki dedykowane do WC maja te wspolczynniki bardzo zrownowazone. Pompy oleju, zmywarkowe itp maja bardzo wysokie cisnienie ale niskie przeplywy. Pompy akwariowe na odwrot.

Wysokie cisnienie jest zupelnie niepotrzebne w WC. Przeplyw jak najbardziej. Kup Atmana 305 czy 306 i bedzesz mial spokoj. Od wielu lat sprawdzone i najtansze pompki - nie widze sensu wymyslania czegos innego. Tylko musisz przerobic na in-line chyba ze chcesz pompke zatopic w jakims pojemniku.

Jedno ode mnie - parametry tych Atmanow sa na papierze. W zadnym ukladzie WC AT-306 nie osiagnie 2000l/min. Realistyczny przeplyw to 400-450l/min. W przypadku AT-305 oczywiscie sporo mniej (ze 250l/min). Oczywiscie obydwie wartosci starczaja do normalnego OC.

Generalnie AT-305 to 1-2 bloki + chlodnice. At-306 >2 blokow.

Przeplywy na papierze sprawdzaja sie w przypadku pompek dedykowanych - nigdy w przypadku akwariowych czy jakis pomp paliwa.

Od siebie dodam - nie kombinuj z pompa bo jak ci sie rozszczelni i obleje pol komputera woda to bedziesz mial nauczke. Mowie to jako osoba, ktora przy wc stracila grafike i SSD-ka - wlasnie ze wzgledu na niefabryczne rozwiazania i kombinowanie. Moze sie wydawac, ze zrobisz ok ale w WC masz stostunkowo duze cisnienie, roznice temperatur i samorobki zwyczajnie potrafia tego nie przezyc (mi np. rozszczelnil sie zbiornik z pleksi, ktory byl nie sklejony tylko zespawany - tak wlasnie dzialaja roznice temperatur i dlatego wiekszosc fabrycznych zbiornikow z plexi ma ksztalt walcow).

• #10 02 Wrz 2013 18:42
    czerwonka3589
    Poziom 8  

_haker_1 napisał:
    Od siebie dodam - nie kombinuj z pompa bo jak ci sie rozszczelni i obleje pol komputera woda to bedziesz mial nauczke.

Raczej wolałbym w układzie jakiś olej. A co do rozszczelnienia pompy.
    czerwonka3589 napisał:
    Wyglad wizualny w opisie
    Pod komputerem stała by do połowy obcięta odrestaurowana, wentylowana obudowa komputera. W niej byłby rezerwuar z zatopioną pompą paliwa, chłodnica. Z tył wychodziły by 2 węże do komputera wpięte pod blok wodny cpu potem może karta graficzna i ram.

Więc potrzebuje pompki na cpu, ram może potem grafa i płyta główna. Co do chłodnicy zakupiłem coś takiego http://allegro.pl/chlodnica-18x14-cm-okazja-jedyna-taka-i3499133313.html#tabsAnchor jeśli naszło by mnie chłodzenie płyty gł. i grafy to dokupię jeszcze jedną chłodnice. Jak pisałem wcześniej wszystko będzie w 2 zrobionej na to obudowie. I czy pompka AT-306 mi uciągnie ten zestaw i pociągła by mi to na jakimś rzadkim oleju? Ewentualnie mogę skąbinować pompkę od pralki. Wiem że nie jest przystosowana do ciągłej pracy ale można by ją troche przerobić :)

• #11 02 Wrz 2013 19:47
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Ani jedna z w/w pomp nie nadaje się do oleju i daruj sobie ten pomysł.
    Pamięć RAM, to ostatni wymagający chłodzenia wodnego, element komputera.
    Zacznij od chłodzenia procesora i karty graficznej, następnie (w zależności od zapotrzebowania) chipsety płyty gł. i dyski twarde.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME