Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eee Pc 1000H - Dysk SSD w slocie mini PCI?

29 Sie 2013 13:37 3786 2
  • Poziom 1  
    Wtam,
    czy można zainstalować w laptopie eee pc 1000h dysk ssd do portu mini pci? Włożyłem w miejsce karty sieciowej Wi-FI lecz Bios jej nie wykrywa. Czy ktoś tego próbował?
  • IGE-XAO
  • Poziom 33  
    Niestety nie. Dysk fizycznie może pasować do złącza ale nie będzie działać. Proponował bym zwykły dysk SSD 2.5 cala. Tylko w nowych ultrabookach.
  • IGE-XAO
  • Poziom 9  
    Pewnie temat już nieaktualny, ale napiszę garść informacji, bo może ktoś kiedyś na niego trafi i mu się to przyda. Sam mam od ponad 5 lat netbooka Asus Eee PC 1000HE, płyta główna jest praktycznie identyczna z modelem 1000H. Polecam poszukać sobie schemat ideowy tego komputera, ja mogę dodać/przesłać schemat do modelu 1000HE (z tego co się orientuję, cała seria 1000 bazuje na tej samej płycie głównej).

W skrócie: w netbooku Asusa nie ma złącza dla dysku SSD mSATA i nie da się takiego dysku podłączyć bezpośrednio. Złącze mSATA wygląda tak samo jak miniPCIe, ale różni się doprowadzeniem kilku ważnych sygnałów. Dodatkowo złącze miniPCIe dla karty WiFi jest okrojone i nie posiada podłączonej linii dla USB. Są (a raczej kiedyś były) modele dysków SSD (ATA) mające złącze miniPCIe (zgodność sygnałowa), ale są one raczej obecnie niedostępne (poza tym drogie i wolne).
    Uwaga: często w opisie czy wyszukiwaniu dysku SSD trafić można na opis miniPCIe, ale są to w 99% modele mSATA (niezgodne ze złączem w tym netbooku)!

Na płycie głównej netbooka są jeszcze 2 miejsca na przylutowanie gniazd miniPCIe, oznaczone 3G oraz IDE (to pierwsze jest pewnie zainstalowane/używane w modelu 1000HG, zwanym też 1000H GO, posiadającym wbudowany modem GSM 3G). Nie będę może teraz rozwijał tematu tego złącza, a skupię się na złączu IDE.

Jak wynika ze schematu ideowego, do tego złącza jest doprowadzony (prócz m.in. sygnałów ATA/IDE - używanego przez złącze czytnika kart CF) również pełnoprawny sygnał SATA (mostek południowy ICH7-M ma dwa kanały SATA II o przepustowości ograniczonej do SATA I czyli ok. 150 MB/s na kanał, pierwszy kanał jest wykorzystany dla dysku twardego w netbooku, drugi jest niewykorzystywany).

Mój pomysł opera się na następującym rozwiązaniu: kupujemy i przylutowujemy do złącza IDE 52-pinowe gniazdo miniPCIe (do kupienia np. na eBay'u czy AliExpress z darmową przesyłką za kilka USD), przygotowujemy sobie małą płytkę PCB zawierającą złącze krawędziowe (miniPCIe) z potrzebnymi/używanymi pinami, do której to płytki lutujemy kabel sygnałowy SATA (albo mocujemy na płytce gniazdo do wpięcia kabla). Osobno podłączamy/lutujemy kabel zasilający (5V) znajdując jakiś punkt na płycie głównej z tym napięciem i możemy już podłączyć dowolny dysk SATA (o ile to wszystko nam się zmieści w obudowie). Oczywiście zamiast kupować i lutować gniazdo miniPCIe, można od razu przylutować sobie kabelki do odpowiednich pinów na płycie głównej.

Tyle teoria, pora na garść informacji praktycznych o dysku SSD - ja początkowo kupiłem i chciałem podłączyć dysk half-size SSD o pojemności 32-64 GB - ich zaletą były małe rozmiary (połowy wielkości standardowego dysku 2.5") i brak obudowy - sama płytka PCB z układami (przez co jego wysokość/grubość była poniżej 5 mm). Takie dyski są jednak trudno dostępne, wolne i dość drogie. Dlatego zacząłem szukać innego rozwiązania - wyszukiwałem w internecie recenzji różnych dysków SSD (o pojemności 120-128 GB, bo mniejsze, do 64 GB, były mało opłacalne w zakupie), zawierającej zdjęcia płytki PCB rozebranego dysku SSD. Tym sposobem znalazłem (dysk Samsung 840 EVO 120GB), którego płytka była wielkości dysku half-size (tj. połowy standardowej wielkości). Dysk taki wkrótce kupiłem i 2 godziny później (po upewnieniu się w domu, że działa) rozebrałem (tracąc - świadomie - gwarancję na niego). Zawartość metalowej obudowy była zgodna ze zdjęciem znalezionym w internecie, co mnie niezmiernie uradowało. Nie dość, że dysk miał pojemność 120 GB, to jeszcze był mały i bardzo płaski (rozmiar płytki PCB dysku SSD Samsung 840 EVO 120GB: 52 mm x 45 mm, wysokość bez złącz, tj. samej płytki z układami to 3.6 mm). Ponieważ i tak już "straciłem" gwarancję na niego, bez bólu wylutowałem z niego złącze (sygnałowe+zasilające) i przylutowałem zamiast niego kabelki (o których pisałem wyżej). Dzięki temu mogłem umieścić (oczywiście po odpowiednim zaizolowaniu elektroniki taśmą) dysk w środku netbooka w dogodnym miejscu. Jeśli chodzi o transfery, to ten dysk osiąga ok. 145 MB/s przy odczycie (HD Tune 2.55).

Załączam zdjęcie porównawcze dysku SSD half-size BIWIN 64GB i płytki PCB wymontowanej z dysku SSD Samsung 840 EVO 120GB oraz samo PCB drugiego dysk obok jego metalowej obudowy.

Eee Pc 1000H - Dysk SSD w slocie mini PCI? Eee Pc 1000H - Dysk SSD w slocie mini PCI?