Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GoClever 5070 - Tylko ekran startowy..

29 Aug 2013 15:44 39258 77
  • Level 21  
    Witam,

Posiadam nawigację GoClever 5070 (wersja jak z bierdonki czyli 128MB RAM i menu ładowane z BlackGold_E37).

Pokusiło mnie o zmiane firmware, a że wpisanie w przeglądarce http://download.goclever.net/serwis/5070.zip
    poskutkowało ściągnieciem pliku to wgrałem go na kartę SD i tu zaczeły się schody.

Zaczeła się aktualizacja a po chwili biały ekran, wyłączyłem nawigację a ona do mnie mówi tylko
    found logo.bmp
    upgrade logo.bmp
    i pokazuje ekran startowy (to z kartą pamięci bez niej od razu ekran startowy).

Komunikacji z komputerem żadnej (po podłączeniu w menadzerze urządzeń nic nawet nie drgnie i czy to włączanie z wciśniętym resetem czy bez czy dłuższe trzymanie power no zero reakcji).

Kopie zawartości nawigacji posiadam, ale na zasadzie kopiuj-wklej pliki a nie kopie 1:1 partycji (nawet nie wiem jakie miały rozmiary).

Ma ktoś pomysł jak naprawić tą nawigację? może da się opalić system z karty sd?
    (ciężko coś znaleźć bo pełno tylko tych nakładek i odblokowań a konkretów żadnych)
  • Level 21  
    Czytałem to już kilka razy, sciągnąłem z chomika nawet pliki:
    NDumpCE5.exe
    YFUpdate.exe
    NDumpCE6.exe
    NandBlk_Part03_0_201588736.img
    NandBlk_Part02_0_20971520.img
    NandBlk_Part01_0_4194304.img
    NandBlk_Part00_0_25165824.img

No ale co z tego jak nie moge odpalić systemu aby coś ruszyć/przywrócić/skomunikować się z PC.

Dąże do tego aby była jakakolwiek interakcja urządzenia wtedy myślę, że sobie poradzę.
    Z ciekawości zarzuciłem mu na SD update z Manta 520 (ten sam procesor) i skutek ten sam tylko wisi na logo MANTA... Nie boję się kombinować, ale otwierać go nie będę (jeżeli komuś przyjdzie myśl o 9 nodze flash) bo mam go dopiero kilka dni ;]

Widać, że nawigacja cały czas jest w trybie aktualizacji oprogramowania, ponieważ wgranie samego pliku bmp na kartę skutkuje komunikatem "found logo.bmp" oraz podmianą loga startowego. Wydaje mi się, że nie zostało wgrane oprogramowanie xip.bin ponieważ ten proces jest dopiero po logo.
    (sciągnięte z aktualizacji jakiejś podobnej nawigacji)
    A conf.msd w folderze aktualizacji brak.

I co tu dalej począć?
  • Level 38  
    Byly dwie edycje modelu GC5070 - z WinCE 5 i nowszy, z WinCE 6 - ten biedronkowy.
    Podejrzewam ze sciagnales starszy FW i wgrales do nowszego modelu.. w GC byl nawet taki numer kiedys, ze rodzaj edycji FW zalezal od nr seryjnego urzadzenia!

Najprosciej, wziac sprawny egzemplarz, zdumpowac ROM i wgrac z karty na uszkodzony sprzet.
    Ewentualnie, napisz do officialnego supportu GC (tak, do obu :) ).
  • Level 21  
    Mój miał windows CE 6 oraz 128MB ram, oraz inną metodę odblokowania niż dostępne najcześciej w internecie.
    Skąd informacja, że starsze miały windows CE 5? nigdzie nie znalazłem.

Przyjrzałem plik xip.bin i znalazłem w nim
    Code:

Windows CE 600.Windows CE 600...W.i.n.d.o.w.s. .C.E. .6.0.0...W.i.n.d.o.w.s. .C.E. .6.0.0
    więc wygląda, iż system jest w dobrej wersji.
    Nie wiem czy nie skaszaniłem wyłączając nawigację przy białym tle, być może wtedy było coś usuwane

Możliwe, że soft leży na serwerze goclever tylko weź i tu kombinuj jaką może mieć nazwę ;]

Dodano po 2 [godziny] 44 [minuty]:

Czytam i wygląda mi na to, iż eboot.nb0 to bootloader (myślałem, że to tylko loader na czas aktualizacji) który został podmieniony dlatego urządzenie nie chce dalej pójść. Mam cały dump pamięci flash jednak nie widzę tam danych odnoście eboot, gdzie więc siedzi ten bootloader skoro nie w początkowych adresach pamięci NAND?

Jak go usunąć bądź przywrócić oryginalny? (pewnie tylko jtag i bez rozkręcania się nie da, mam plombe jednak trochę boje się wysyłać do serwisu, z drugiej strony to nie fair, że nawigację można uszkodzić wkładając tylko kartę z plikiem eboot.nb0)
  • Level 21  
    Zagłębiłem się trochę w zasadę działania, wyciągnąłem z eboot.nb0 plik nk.exe
    udało mi się również wyciągnąć plik nk.exe z full rom dump.

Różnią się to i dobrze bo może ten drugi będzie właściwy, jeszcze doczytam jak wsadzić nk.exe w eboot.nb0.

Pytanie jest takie jak zmusić nawigację do uruchomienia pliku eboot.nb0 z karty SD skoro cały czas uruchamia felerny zapisany w pamięć NAND?
    Próbowałem już nazw n_eboot.nb0 oraz ebootsd.nb0 jak podpowiadał wujek google ale bez skutku.

Hmm czytam dalej a konkretnie to:
    http://www.my-navia.pl/viewtopic.php?t=25895&postdays=0&postorder=asc&start=0

Prawdopodobnie urządzenie nie jest już w trybie aktualizacji, tylko ten typ łapie logo.bmp z karty (bynajmiej tak było w starszych urządzeniach)

Przeglądając recencje nawigacji oraz internet odczytałem dwa rodzaje ROM:
    84.HM.E-5.020120224
    84.HM.D-5.020111012

Obydwa firmware w wersji V3.0.10.22

Niestety nie spisałem jaką posiadał mój model...
  • Level 21  
    Serwis naprawił bez problemu, jednak dump krążacy po chomiku jest z wersji "nie biedronkowej" GC-5070, więc nijak by się nie zdał.

Postaram się więc złożyć aktualizację samemu analizując dump.
    Na początek eboot.nb0 (wersja biedronka),obraz rejestru wykonany CeRegEditor
    oraz rozmiary partycji:

GoClever 5070 - Tylko ekran startowy.. GoClever 5070 - Tylko ekran startowy.. GoClever 5070 - Tylko ekran startowy.. GoClever 5070 - Tylko ekran startowy.. GoClever 5070 - Tylko ekran startowy.. GoClever 5070 - Tylko ekran startowy.. GoClever 5070 - Tylko ekran startowy..

Wszystkie pliki używasz na własne RYZYKO! nie wiesz co to jest nie ruszaj
  • Level 38  
    Dziekujemy!
    Wersja z Chomika to 5070 z WinCE 5.0, natomiast wersja biedronkowa ma WinCE 6.0
  • Level 21  
    Jednak z xip.nb0 mam problem (jakaś pusta partycja pomiędzy) ,nie mówiąc jak to zrobić na bin, dlatego też wrzucam kopie pierwszej partycji na której nawigacja powinna się teoretycznie uruchamiać (jest tu boot jak i win CE) - ta partycja w NAND zaczyna się od adresu 0x00200000

Mam nadzieje, że ktoś ma już większe doświadczenie w temacie i to wystarczy do zrobienia pliku aktualizacji.

Programatora nie mam, więc wszystko co zamieszczam jest wysoce eksperymentalne, użyteczność sprawdzi się gdy ktoś będzie szukał sposobu naprawy :)
  • Level 21  
    Przypomniała mi się jeszcze jedna sprawa, po otrzymaniu nawigacji z serwisu slot kart sd był zablokowany (tj. jakby w srodku była karta). Myślę więc, że slot kart sd ma w sobie również zlacze jtag, nie wiem czy po tych samych pinach czy sa jakieś dodatkowe, bez rozbieraania tego nie widać.
  • Level 21  
    Pontikos wrote:
    Byly dwie edycje modelu GC5070 - z WinCE 5 i nowszy, z WinCE 6 - ten biedronkowy.

Niestety jak mówiłem jesteś kolego w błędzie, WinCE był zawsze w wersji 6, różniły się ilością pamięci NAND, zdjęcie znalezione w internecie z wersji NIE biedronka:

Zauważyłem również, że wersja nie biedronka nie posiada nr partii (partia 1111):

A biedronkowe mają, i to conajmniej trzy tj:
    -N50701212
    -N50701207
    -N50701304

• Level 38  
    Szanowny Kolego, edycje tego modelu z przed ok. 2 lat byly z WinCE 5.0 - to ze takiego nie spotkales, ani to ze zrobiles piekny komix z wypowiedzi, niestety tego nie ptwierdza.

Tak samo bylo z modelem Lark 43.3 - tez byl w dwuch wersjach systemu.
  • Level 21  
    "Komiks" jest dlatego ponieważ wątek dotyczy oprogramowania, które zależy od wersji urzadzenia.
    Nikt wcześniej nie pofatygował się w znalezieniu różnic między wersją biedronkową a nie biedronkową.

Skoro dwie osoby potwierdzają, że była wersja z WinCE 5 to ok, natomiast wersja na chomiku jak sprawdziłem jest w wersji WinCE 6.

Nadal jednak nie powstała aktualizacja, próbowałem programu Navirmware.exe jednak się zacina (zapewne przez tą "pusta" partycję o której wcześniej wspominałem)
  • Level 10  
    myślę,że dobrze trafiłem ze swoim problemem, a mianowicie mam taki sam model Biedronkowy 5070PL z tą samą wersją systemu, mianowicie odblokowałem nawigacje, wgrałem AM i wiele innych już niepotrzebnych rzeczy, przed odblokowaniem zrobiłem backup MicroActiveSync i CeRegEditorem, no i teraz robię powrót do ustawień fabrycznych i tu "zonk", gdy chcę włączyć mapę wyskakuje tylko start i ładowanie mapy po czym wraca strona startowa, dodam, że mapy z karty SD chodzą normalnie tak samo jak inne programy, gdzie zatem pobłądziłem? może ktoś wyprowadzi mnie na prostą
  • Level 38  
    Nie napisales w jaki sposob odblokowales urzadzenie - jesli NIE za pomoca grzebania w rejestrze, to po co przywracales backup Rejestru?

Nie napisales takze, dlaczego nie przeinstalowales programu nawigacyjnego.
  • Level 10  
    odblokowałem programem zakupionym za 4,99zł na Allegro, postąpiłem zgodnie z instrukcją, gdzie trzeba było zrobić backup Activem i CeReEditorem, wtedy wszystko było OK, zachciało mi się jednak powrotu do ustawień fabrycznych, a muszę dodać że w między czasie wegrałem "mobilenavigatora" ze strony GC tylko, że to był model 5080 sądziłem że jest to samo teraz wiem, że nie. Jak chcę włączyć nawigacje pojawia się to, co w załączniku poniżej po czym wyskakuje z powrotem ekran startowy, po podłączeniu pod PC ActivSyn wygląda to tak jak załączniki poniżej, cała nadzieja tylko w Waszej pomocy.
  • Level 38  
    Sadzisz ze cena z Allegro za odblokowanie wiele nam powie o tym, co zakupiona metoda zmodyfikowala na urzadzeniu? ;P Wyslil sie nieco bardziej, jesli liczysz na pomoc!

A tym czasem:
    1. zarejestruj urzadzenie na stronie imagis.pl
    2. po zalogowaniu sciagnij program nawigacyjny i zainstaluj na urzadzeniu, rejestrujac go!

..bo program skopiowany zywcem nawet z innego egzemplaza tego samego mdelu nie zadziala na Twoim - bo nie masz licencji powiazanej z SN urzadzenia.
  • Level 39  
    Ze strony Imagisa nie ściągniesz, bo to nie MapaMap, tylko Mireo - ale po zdjęciach ja tu widzę, że menu fabryczne działa, więc nawigacja sprawna jak najbardziej, do wgrania na nowo program do nawigacji, jak nie zrobiłeś kopii, to zgłoś się do serwisu lub odblokuj i wrzuć to co chcesz.
  • Level 10  
    tylko żeby zarejestrować się na stronie producenta potrzebny jest nr. seryjny i Pin z Black Edition, a tam się nie dostanę, bo mapa się nie ładuje chyba że jest inny sposób odczytania tego nr.

Dodano po 23 [minuty]:

tak, tak, ten egzemplarz korzysta z E-Mapy, nawigacja z karty chodzi normalnie tak samo jak inne media tzn: mp3, video, i kilka innych map jak :AM czy TOTOM , Garmin, tylko ta fabryczna po dojściu do pozycji "opening map" wraca z powrotem ekran startowy, może plik mobilenavigator.exe jest nie ten?
  • Level 10  
    czyli nie ma ratunku na uruchomienie mapy, zawsze już tak będzie?
  • Level 11  
    Nie jestem akurat w temacie tego modelu bo nie mam go przed sobą, ale z tego co pamiętam to większość (jak nie wszystkie) GoClevery nie są fabrycznie blokowane i wystarczy tylko znaleźć w menu coś takiego jak "ścieżka do mapy" albo "ścieżka programu nawigacyjnego" i wybrać zainstalowaną np na karcie Automapę lub inny program.
  • Level 38  
    tylko cztery modele GC mialy mozliwosc ustawienia sciezki, pozostale 12 nie.
    Dla tego wystarczylo program nawigacyjny umiescic na karcie SD w folderze Mobilenavigator, z aplikacja o takiej nazwie.
  • Level 21  
    Gdyby ktoś miał uszkodzoną navi z biedronki to przesyłam testowy plik aktualizacji, może podziałać, może nie podziałać, może zepsuć. Wersja dla tych, którym i tak nie działa.

Całość wypakować na kartę SD do 2GB, kartę włożyć do nawigacji i wcisnąć reset.
    W teorii powinno to zainstalować nowy firmware w urządzeniu, gdyby ktoś testował to proszę o informację jak się urządzenie zachowało.
  • Level 38  
    Panowie, czy ta wersja FW cokolwiek TESTUJE, czy tylko probuje sie wgrac, a jesli nie, to wylacznie zbrickuje urzadzenie?

Objawy "niedzialania" sa rozne. Jesli urzadzenie jest uwalone, a bootloader dobry, wstanie, a jesli tym softem uwalisz boota, to juz postawienie urzadzenia sie raczej nie oplaci..

Kolega wrzucajacy jest proszony o rozwiniecie stwierdzenia" może podziałać, może nie podziałać, może zepsuć".. To tak w ramach proffesionalizmu zamiesczanych na Eletrodzie materiałów.
  • Level 21  
    Otóż, ten plik jak słusznie zauważyłeś próbuje się tylko wgrać, dlatego tylko uszkodzone urządzenia wchodzą w gre. Bazuje on na nieco innym sposobie aktualizacji, wcześniejsze to pliki xip.bin i bootloader który dwukrotnie już nie podziałał i zmusił mnie do odesłania na serwis.

Tym razem metoda polega na użyciu dedykowanej aplikacji oraz firmware, który nie do końca wiadomo czy zatrybi (a to z kilku powodów, błąd przy sczytaniu, błędna adresacja,nie pełny plik i podobne) dlatego tak bardzo ostrzegam, że to test.

Plik porównywałem z innymi firmware i ciężko mi powiedzieć czy jest prawidłowy (a to przez rejestr systemu windows tuż obok procedury startowej).
    Większej szkody nie narobi jeżeli ktoś i tak ma martwą (głownie samo logo) nawigację.
  • Level 11  
    Witam,
    Zrobiłem tak samo jak w pierwszym poście tylko u mnie efekt jest taki:

Pobrałem plik goclever_5070_recovery_test.zip i testowałem. Po wgraniu na kartę SD i wykonaniu reset pojawia się taki ekran:
    Czyli nic się nie dzieje.
    Taki sam ekran mam jak w slocie jest pusta karta SD.
    Pozdrawiam Elefancik.
  • Level 14  
    Można spróbować wrzucić pusty plik YFGo2CE.bld na kartę i zrobić reset urządzenia, na niektóre GC 5070 działa i uruchomi się z pulpitu winCE.
    W 5070.zip jest zawartość update'u którym się kiedyś ratowałem, ale nie powiem ci na 100% że zadziała na twojej wersji.