Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 różne wentylatory pod pwm

29 Sie 2013 19:42 2844 13
  • Poziom 14  
    Witam,
    Mam zapytanie co będzie, jeśli podłączę 2 wentylatory różnej marki ( różnią się max obrotami i ilością tłoczonego powietrza) pod rozgałęźnik do jednego gniazda pwm. Oba będą chłodzić cpu. Spowoduje to jakis konflikt? Czy może płyta wykryje 2 wentylatory?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Ale jak chce żeby kontrolowała mi je płyta główna,a nie zeby leciały na maksymalnych obortach

Dodano po 1 [minuty]:

oba wiatraki mają wtyki 4 pin PWM tylko
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Pod warunkiem, że obciążalność gniazdka wystarczy dla obu wentylatorów - połącz równolegle: +12V, GND, PWM a RPM doprowadź z jednego (inaczej po zmieszaniu sygnałów z obu wentylatorów będą wyświetlane bzdury)

...albo kup "rozgałęziacz wentylatorów 4PIN"
  • Poziom 43  
    WojtasJD napisał:
    (inaczej po zmieszaniu sygnałów z obu wentylatorów będą wyświetlane bzdury)

Producent tego rozgałęziacza może wziął to pod uwagę i usunął linię RPM z jednego gniazda?
  • Poziom 14  
    safbot1st napisał:
    WojtasJD napisał:
    (inaczej po zmieszaniu sygnałów z obu wentylatorów będą wyświetlane bzdury)

Producent tego rozgałęziacza może wziął to pod uwagę i usunął linię RPM z jednego gniazda?

Tak wynika ze zdjęć. Widać, ze przy jednym wejściu nie ma białego kabla

Dodano po 2 [minuty]:

czyli z tego też wynika, że muszę podłączyć ten który ma mniejsze max obroty do wejścia z RPM ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    skoro sprzedają rozgałęźniki to raczej się nic nie stanie, ale nie chce spalić słabszego wentylatora dla tego to jego podłącze pod to wejście z 4 kablami

Dodano po 3 [minuty]:

to chyba będzie dobre rozwiązanie? Bo jak podłączę mocniejszy i zdarzy się sytuacja ze płyta bd chciała go rozkręcić na maksa to tamten nie wyrobi i padnie
  • Poziom 43  
    ZaronDrake napisał:
    to chyba będzie dobre rozwiązanie? Bo jak podłączę mocniejszy i zdarzy się sytuacja ze płyta bd chciała go rozkręcić na maksa to tamten nie wyrobi i padnie

Długo się nad tym zastanawiałem i nie mogę ogarnąć.
    To jest zdaje się ta lekcja fizyki o węzłach i napięciu prądu na której nie uważałem.
    Wygląda wg. mojej logiki na dobre rozwiązanie.
  • Poziom 14  
    no cóż zobaczymy. Jak bd jakiś większy problem to dokupię 2. taki sam i wtedy nie powinno być problemów. Jutro albo pojutrze przyjdzie przesyłka ze wszystkim to się odezwę jak działa
  • Poziom 39  
    U mnie chodzi 5wentylatorów pod jednym PWM i mają się dobrze.
    Jednak część wentylatorów ma fabryczny rozgałęźnik i podobno jakiś wzmacniacz sygnału PWM.
    Do tego część ma też osobne zasilanie.
    Ale przy 2ch wentylatorach nie ma się co spinać i kombinować.
    Podłączaj, wytrzyma ;)
    Każdy wentylator będzie miał inną prędkość, stosowną dla siebie przy danym ustawieniu PWM.
    Przy minimalnych prędkościach będą chodzić dość równo, bo każdy wentylator PWM na min kręci ok 400-500rpm. Im większa szybkość tym dysproporcje będą większe, aż do różnicy max obrotów.
  • Poziom 14  
    Rozumiem, czyli obojętne pod który wepnę?
  • Poziom 43  
    Na to wygląda, kolega napisał, że po prostu wejdą każdy we własny zakres od min do max - każdy w inny max i podobny min. Kabelek od jedengo z nich będzie przekazywał prawdziwe obroty jedynie tego podlączonego do lini RPM wentyla.