Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SHARP LC-42DH77E - Usterka w zasilaczu.

29 Sie 2013 23:16 6063 9
  • Poziom 13  
    Witam
    Mam problem z TV jak w temacie.
    Telewizor pokazuje błąd "UR+13.5V error" - dwa razy miga diodą OPC i zasilania.
    Napięcia w TV pomierzyłem:
    12V jest 12,2V
    13,5V jest 13,3V
    60V jest 62V

Problem jest tego typu że napięcie 13,5V i 12V co kilka sekund spada prawie do zera by po chwili znów było ok.

Czy problemu szukać po stronie pierwotnej zasilacza? (miałem kiedyś podobny przypadek z monitorem Benq - wadliwy rezystor mierzący prąd na stronie pierwotnej zasilacza)
    Wydaje mi się że spadki napięcia to próby włączenia się TV ale nie jestem pewny.
    Proszę o podpowiedź gdzie szukać usterki w tym TV.

Pozdawiam Mateusz
  • PCBway
  • Poziom 2  
    Cytat:
    Wydaje mi się że przysiady napięcia to próby włączenia się TV ale nie jestem pewny.

To się upewnij, będziesz miał odpowiedź na pierwsze pytanie.

Cytat:
    Proszę o podpowiedź gdzie szukać usterki w tym TV.

W miejscu jej występowania.
  • Poziom 33  
    mateuszciupka napisał:
    Wydaje mi się że przysiady napięcia

O spadkach słyszałem, ale "przysiady" to coś nowego.... Wyjaśnisz?
  • PCBway
  • Poziom 13  
    Sprawdziłem następne kilka rzeczy.
    Po włączeniu telewizora podałem z zasilacza 13,5V na zasilacz impulsowy telewizora.
    telewizor nie sygnalizuje już żadnego błędu ale dalej się nie uruchamia.
    telewizor podaje sygnał 3,3V na płytę inwertera (sygnał on/off) ale ten nie startuje. Zauważyłem też że jak podaję napięcie 13,5V z zewnętrznego zasilacza to nie pojawia mi się zasilanie 60V na płycie inwertera. Po uruchomieniu telewizora z pilota nic na ekranie się nie pojawia, dopiero po poświeceniu latarką widać że ekran miga z częstotliwością około 4-5 razy na sekundę.
    Czy ma ktoś z Państwa schemat inwertera i zasilacza tego telewizora bo w nocie serwisowej nie ma tego.

Czy żeby uruchomić inwerter wystarczy podać mu zasilanie 12v i 60V oraz podać napięcie 3,3V na linie "on/off". Czy potrzebuje on jeszcze jakieś sygnały zewnętrzne do uruchomienia ? Jak sprawdzić inwerter ?

Proszę o porady co dalej mogę sprawdzić.
  • Spec od monitorów
    To napisz jaki masz ten zasilacz?

Czy DPS-277BP-1A (Sharp Power Supply PCB RDENCA308WJQZ) ?
    Lub DPS-277BP (RDENCA295WJQZ) ?

Odłącz T-con od Main , zmierz na złączu Main napięcia
    - ma być 5V
    - 13,5V
    - na inverter ma iść 12V, 62V
    na T-con ma iśc 12V.

Jeśli przy podlaczonym T-con te napięcia pulsują jak uu Ciebie (wraz z ledem ) to raczej wskazuje na uszkodzenie T-con.
    3/4 przypadkow uszkodzeń w tych modelach z rozmiarem ekranu 42-46" serii DH77.

WITAM
    Zasilacz to DPS-219BP-1A

Wysterowałem inwerter - wejście on/off i świetlówki startują na kilka sekund, znaczy że z nim wszystko ok.

Po odpięciu t-con napięcia nie pulsują ale po kilkunastu sekundach telewizor przechodzi w tryb błędu i napięcia z zasilacza całkiem się wyłączają.
    Najprawdopodobniej uszkodzona jest rzeczywiście płyta t-con CPWBX4023TP.
    Czy sama wymiana tej płyty załatwi sprawę czy może w niej uszkadza się element który można wymienić we własnym zakresie? Jak kupować tą płytę to proszę o informację gdzie.

Proszę o podpowiedź co robić dalej i gdzie szukać awarii?
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    Czy sama wymiana tej płyty załatwi sprawę czy może w niej uszkadza się element który można wymienić we własnym zakresie?
    Jak kupować tą płytę to proszę o informację gdzie.

Poniewaz przed napisaniem odp. zalecano mi zapoznawanie sie z profilem autora tematu to ... kup ten T-con.
    Moe zapomnisz o problemie , jesli dobrze mierzyles.
    Spisz dokladnie owe napisy na T-con i tak szukaj.
    T-cony od Sharpa nie maja opisanych pkt.kontrolnych (Vgh, Voff..) wiec pomierzyc jest ciezko (zwlaszcza dla Ciebie)

Kupic mozna na : np. allegro lub innych dostawcow lub przez forum w dziale kupie.
    Cena w Pl to ponad 200pln , dla przykladu w UK 15_funtow Link_£18.00 Inc VAT

zasilacz DPS-219BP-1 RDENCA322WJQZ-POWER SUPPLY SHARP LC42DH77
    zbudowany o ukl.scalone:
    Cytat:
    DLA001D, 224A, TNY264PN st-by , DAS001, L6562

Jakby czerwony LED miga 2x to masz uszkodzenie w zasilaczu.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2189349.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2130878.html

Cytat:
    lisek napisał:
    - ceny w serwisach i ceny na części zamienne = koszt naprawy

Odpisano :
    I jedno i drugie relatywnie niskie! Nie masz pojęcia - nie pisz.

(':D') (':D') (':D')

Realacja 2:1 przy ...."popatrz"na relacje pensji zarobkow tu i tam.
  • Poziom 43  
    lisek napisał:
    Cena w Pl to ponad 200pln , dla przykladu w UK 15_funtow Link_£18.00 Inc VAT

Możesz mnie nie rozśmieszać?
    £49.99 (przekreślone)
    £15.00 Ex VAT
    £18.00 Inc VAT
    Sorry, we have 0 available.
    Też taką ofertę mogę wystawić. A nawet za złotówkę sprzedam coś, czego nie mam.
    Gdzie jest do kupienia w rzeczywistości? Za ile w rzeczywistości?

Poniżej masz nasze oferty. ;)
    Niestety, nieaktualne również. ;) Chyba, bo może setaklin coś tam jednak ma. ;)
    50 zł sztuka.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2206895.html
    http://archiwumallegro.com.pl/10+sztuk+sterownik+cpwbx4023tp+hurt+detal-2035212393.html

Może zerknij ile kosztują w Chinach? Bo przecież nigdzie na świecie taniej nie ma podobno. ;)

Aaaa ... zapomniałbym ... fajne ceny kitów "do kitu" - "patentów" dla lamerstwa! Chyba założę "fabrykę" kitów i będę wam sprzedawał. ;)
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    Możesz mnie nie rozśmieszać?
    £49.99 (przekreślone)
    £15.00 Ex VAT
    £18.00 Inc VAT
    Sorry, we have 0 available.

To Znaczy ,że mieli i SPRZEDALI. wszystko.
    Podobnie jaki Ci Link_mieli po 30Ł

Może tzn.,że jest to moduł chodliwy>> BO WADLIWY!!

Z ciekawości zadzwoniłem do nich i co: mieli 9szt. sprzedali za 18Ł wszystko > jeden nawet kupił 3szt.
    Widocznie teraz wystawia je na jakiejś na aukcji... po podwójnej cenie (':D')

Zeby Ciebie mocniej rozśmieszyć
    Po co do Chin > wystarczy Link_Buy Now Price :£10.99
    Na ebay"u jest ich pełno cena zaczyna się od 25$

Co ciekawe NOWE z Chin od 50$ + 9,99$ porto via China Post Air Mail

Cytat:
    T-CON CPWBX4023TP XA XE789WJ - KE789
    controler LR388F8A SHARP
    Flash serial 25P20VP
    BUF07704
    MB39C307A
    BD8122
    *także pod panel LK460D3LW8AY > model SHARP LC-46DH77RU
  • Poziom 13  
    Na płycie T-con uszkodzony był driver matrycy BD8541NV po wylutowaniu telewizor uruchamia się jednak obraz jest bardzo jasny i rozmazany. Telewizor miał tez problemy z świetlówkami ale po dogięciu blaszek do płyty i skasowaniu błędów uruchomił sie.
    Kupiłem w chinach:
    www.aliexpress.com/snapshot/262922344.html
    Jak tylko wymienię uszkodzony driver matrycy to dam znać o tym czy wszystko ok z telewizorem czy nie.

Dziekuję bardzo za pomoc w naprawie. Najprawdopodobniej zostaną mi 4 szt tych układów więc moge sprzedać po cenie jak w aukcji + cena wysyłki listem.

Szukałem tych płyt t-con ale cena jest odstraszająca około 160 -215 zł z wysyłkami.
    Firma z Polski która sprzedawała 10 szt po 50zł teraz ma je po 200zł plus przesyłka. Płyty w chinach niewiele tańsze. Spróbuje wymienić ten uszkodzony driver a jak sie nie uda to zamówię całą tą płytę.

To mam jeszcze pytanie dla ekspertów od lutowania jak najlepiej przylutować ten układ ? Ma on od spodu radiator który lutuje sie do płyty. Czy nie będzie problemu z tym ? Jak to zrobić żeby nie uszkodzić układu?