Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung Series 3 (NP350E5C-S04 - Pomieszane partycje, nie działa F4.

30 Sie 2013 01:10 11667 18
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich bardzo serdecznie.
    Tydzień temu kupiłem laptopa Samsunga NP350 z Win8 na pokładzie.
    Zrobiłem chyba najgłupszy błąd jaki mogłem zrobić i próbowałem podzielić na dwie partycje dysk C, pod włączonym Windowsem programem EASEUS Partition Master. Niestety, program ten pomieszał mi kolejność partycji i Windows nie jest w stanie wystartować. Wyświetla się jedynie okno windowsa "System wymaga naprawy" i kod błędu: 0xc0000225. Nie działa również przycisk F4, chciałem odzyskać system z partycji Recovery. Nie zrobiłem płyt recovery, więc pozostaje mi chyba tylko odbudowa z ukrytej partycji.

Odpaliłem z Hiren's Boot CD Mini Windowsa XP i podejrzałem jak wygląda teraz kolejność partycji:
    (C: ) Windows RE Tools (~500MB)
    (D: ) Local Disk (Tutaj jest Windows8, który wcześniej był partycją C: ) (341GB)
    (E: ) SAMSUNG_REC2 (27,6GB)
    (F: ) SAMSUNG_REC (1GB)
    (H: ) SYSTEM (296MB)
    (I: ) (Niesformatowane miejsce po podzieleniu dysku C: )

Dysk jest zapisany w formacie GPT, ma 750GB.

Co mogę teraz zrobić, by to wszystko naprawić? Chciałbym przywrócić normalną kolejność partycji, odzyskać system poprzez przywrócenie jego partycji litery C:, albo przywrócić system z partycji Recovery. Wszystkie dane na tym dysku, to jedynie oryginalne dane z programami od Samsunga, także nie boję się ich utraty, jedynie chciałbym, żeby można było przywrócić komputer do stanu fabrycznego.

Próbowałem użyć opcji Naprawy automatycznej oryginalnej płyty Win8, lecz nic to nie dało, próbowałem również z wiersza poleceń odbudować mbr, użyć opcji rebuildbcd, jednakże mimo, że rebuildbcd znalazł windowsa na dysku D:, to wyświetlała się potem informacja: Nie znaleziono takiego pliku czy coś w tym stylu. Próbowałem również użyć narzędzia diskpart, aby zmienić litery partycji, lecz mimo, że niby się to udało, po restarcie komputera partycje znów miały litery i kolejność taką jak podałem wyżej.

Co robić?
  • Poziom 18  
    Kilka faktów:
    1. Kolejność liter dysku wcale nie musi odpowiadać fizycznej kolejności partycji na dysku.
    2. Partycje GPT (nie)stety są w uproszczeniu skonstruowane tak, że aby zrobić prostymi narzędziami kopię, należy skopiować cały dysk sektor po sektorze.
    3. Żeby mieć do czego wracać w razie niepowodzenia warto by zrobić kopię, ale.. patrz punkt 2.
    4. O błędy łatwo, bo patrz punkt 1.

Wnioski:
    Najprościej jest odpalić dowolną dystrybucję linuksa (może być live, ale większość potrafi to zrobić podczas instalacji), za jego pomocą usunąć tablicę partycji lub stworzyć nową a potem już można zainstalować co się chce. Np. wspomniany łyndołs.

Zamiast linuksa (jeżeli nie jesteś za bardzo obeznany) można pokusić się o jakieś narzędzia z płyt bootowalnych, np. hirens boot (czy jakoś tak).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nic nie zmieniaj na HDD i nie usuwaj.
    Zamieść 100 pierwszych sektorów z HDD oraz dołącz pliki:
    (F: ) SAMSUNG_REC (1GB) -> \EFI\...\Boot\BCD
    (H: ) SYSTEM (296MB) -> \EFI\Microsoft\Boot\BCD* (czyli wszystko co się zaczyna od BCD)
    Wrzuć też rozkład partycji po zmianie - obrazek okna Zarządzanie dyskami z XP czy DISKPART> list part po wybraniu dysku.

BTW: Wolumin C: można było zmniejszyć spod ósemkowej przystawki Zarządzanie dyskami i za nim utworzyć kolejny zamiast kombinować i psuć EaseUs-em.

szafarz napisał:
    Najprościej jest odpalić dowolną dystrybucję linuksa (może być live, ale większość potrafi to zrobić podczas instalacji), za jego pomocą usunąć tablicę partycji lub stworzyć nową [...]
    Nie ma potrzeby pakować się w kłopoty, 'oczyścić' dysk czy usunąć partycje można w czasie instalacji Windows. Dochodzi jeszcze sprawa zalecanego przez M$ rozkładu / typów partycji.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Spod 'ósemkowego' wiersza polecenia:
    Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

BTW: na przyszłość dokładny komunikat podawaj zamiast:
    sidiouss napisał:
    Nie znaleziono takiego pliku czy coś w tym stylu
  • Poziom 9  
    Dziękuję bardzo :)
    Mogę tylko prosić o dokładniejszy opis jak to wpisać wszystko?
    Uruchomiłem płytę Windowsa8, kliknąłem opcję Napraw, następnie wiersz polecenia.
    Wyskoczyło mi:

Code:
    Microsoft Windows [Version 6.2.9200]

X:\Sources>

Następnie wpisałem pierwszą linijkę skryptu powyżej i otrzymałem komunikat:
    Code:
    The boot configuration data store could not be opened.

Nie można odnaleźć żądanego urządzenia systemowego.

Pewnie coś robię źle, więc proszę o dokładniejszy opis :)

EDIT: A po wpisaniu "bootrec /rebuildbcd" znajduje instalację Windowsa:
    Code:
     [1] D:\Windows

Add installation to boot list? Yes[Y]/No[N]/All[A]: Y
    Nie można odnaleźć żądanego urządzenia systemowego.

No i po wpisaniu Y wyskakuje to co wyżej...
    Płyta z Windows 8 x64 została wystartowana w trybie UEFI?
    Zmieniałeś coś w uEFI/BIOS np. tryb startu, Secure Boot (jak jest) itd.?

Można to sprawdzić uruchamiając instalator i dochodząc do wyboru partycji i klikając tą partycję z \Windows (ale nie instalujesz) - jeśli będzie ostrzeżenie o stylu GPT to start był w trybie Legacy:

Urządzeniem systemowym w Twoim przypadku jest druga partycja -> ESP (EFI System Partition)

W razie dalszych problemów z lokalizacją urządzenia systemowego można wymusić zmianę w pliku BCD podając jego lokalizację - jako kolejny parametr dla bcdedit:

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 9  
    Instalkę Win8 mam nagraną na bootowalnym pendrivie. Na początku w ogóle nie mogłem zmienić bootowania na cokolwiek innego niż bootowanie z HDD, więc pozmieniałem parę opcji w W BIOSie (czy jak to się teraz nazywa).

W zakładce BOOT mam:

OS Mode Selection: [UEFI and Legacy OS],
    Secure Boot [Disabled],

Ponadto:
    AHCI Mode Control [Auto]

Czy mam coś zmienić w ustawieniach przed wykonaniem tego skryptu?
    Jeśli to jakaś różnica, to mogę instalkę tego Windowsa nagrać na płytę (Win8Pro z MSDNAA)

EDIT: Wyświetla mi to powiadomienie o stylu partycji GPT.
    Ano właśnie.
    Nie trzeba nic zmieniać.
    Pendrive z NTFS?
  • Poziom 9  
    Tak, NTFS. Jeśli to jakaś różnica, to mogę instalkę tego Windowsa nagrać na płytę (Win8Pro z MSDNAA). Jeżeli wybiorę OS Mode Selection: UEFI OS, to mogę bootować tylko z HDD, dlatego zmieniłem (Windows Boot Manager (P0: Hitachi HT....) ). W takim razie jakie powinienem ustawić opcje w Biosie, by wszystko ruszyło?

EDIT: Nagrałem Winde na płytę, zmieniłem na Secure Boot [Enabled] i wyskoczyło mi przy boot override UEFI i nazwa napędu, odpaliłem i urochomiła mi się instalka Windowsa. Spróbuję teraz z tym skryptem.
  • Pomocny post
    Z tym NTFS to było podchwytliwe pytanie :) - pendrive musi być sformatowany w FAT32.
    Wklepuj te polecenia (bez pomyłek) co podałem bez żadnych zmian - może być tak jak teraz działasz - w Legacy

Dodano po 1 [minuty]:

Część poleceń musisz wklepać tak czy siak - bo jest namotane w GPT.
  • Poziom 9  
    Nagrałem Winde na płytę, zmieniłem na Secure Boot [Enabled] i wyskoczyło mi przy boot override UEFI i nazwa napędu, odpaliłem i urochomiła mi się instalka Windowsa. Spróbuję teraz z tym skryptem.

EDIT: Pierwsza linijka ruszyła!

Dodano po 10 [minuty]:

Niestety po wpisaniu całego skryptu wciąż wyświetla się "Komputer wymaga naprawy". Co dalej robić? Wszystkie polecenia ruszyły bez problemu.

Dodano po 7 [minuty]:

Ale jest postęp - polecenie list volume wyświetla, że:
    Volume 1 C to partycja z utraconym windowsem
    Volume 2 (bez litery) Windows RE
    Volume 3 (bez litery) SYSTEM
    Volume 4 D SAMSUNG_REC
    Volume 5 E SAMSUNG_REC2

Czy dać może teraz Rebuildbcd?

Dodano po 9 [minuty]:

Odbudowałem BCD, Windows ruszył!!!! WojtasJD, jesteś WIELKI!!!!
    Tylko teraz wyświetla mi się dysk C: 341GB, jak odzyskać resztę miejsca (300GB)?

Dodano po 8 [minuty]:

Ok, użyłem przystawki Zarządzanie dyskami, co powinienem zrobić od początku :)
    Sprawdziłem również czy działa przycisk F4 - uruchomił się normalnie Windows - czy to prawidłowa reakcja?
    Tak, można (było) /RebuildBCD skoro już działa.
    Możesz wrzucić widok Zarządzanie dyskami skoro Windows 8 się ładuje.
    W tej dziurze za C: a przed SAMSUNG_REC2 możesz utworzyć nowy wolumin (czyli to co pierwotnie chciałeś) lub rozszerzyć C:.
  • Poziom 9  

To co z tym klawiszem F4? Z tego co mi wiadomo, to powinno odpalić się jakieś oprogramowanie Samsung Recovery, prawda?
  • Pomocny post
    Ok. Tak.
    Jeszcze nic nie kopiuj na E:
    Przez DMDE [Otwórz wolumin] SAMSUNG_REC i odzyskaj na C:
    \WinClon\Admin\Setup\Tools\RecoverySettingsSV.exe i uruchom jako administrator.
    Zobacz czy działa F4.
  • Poziom 9  
    Działa! Wyświetliło mi się oprogramowanie Recovery :)

Dziękuję bardzo za cierpliwość, pomoc i poświęcony mi czas, by rozwiązać mój problem :)

Nie wiem jak mam się odwdzięczyć! Dziękuję jeszcze raz :)

Temat w takim razie do zamknięcia i przestroga dla nieuważnych: Zmianę rozmiaru partycji wykonujemy za pomocą przystawki Zarządzanie dyskami :D
  • Poziom 9  
    Witam, przepraszam, że nie odpisałem, ale nie miałem dostępu do Internetu.
    Windowsowe RE również chodzi bez problemu, wygląda na to, że nie ma już żadnych problemów.
    Chciałem jeszcze przy okazji zapytać - czy jeśli teraz zrobię przywracanie stanu fabrycznego komputera, to wgra mi się Windows i ustawią partycje tak jak zakupiłem laptopa? Bo rozważam opcję przywrócenia, by wyeliminować jeszcze jakieś błędy, których póki co nie zauważyłem..
    Pozdrawiam :)
    Dzięki wielkie.
    Co do przywracania to nie ryzykuj i zgraj ważne pliki bo po wszystkim możesz mieć znowu jedną dużą partycję w miejsce tych dwóch. Nie wiem jak w Twoim przypadku, w każdym razie na forum są tematy o odzyskiwaniu utraconych partycji po Recovery...