Specjalizacja: Naprawy RTV-elektronika AGD i inne. Wykonamy każdą usługę elektroniczną.
Duże zaplecze magazynowe/sprzedaż, schematy.
Odpowiadam wyłącznie na forum!
_PREDATOR_
Instrukcja obsługi do IMI-11 jest podobna jak do IMI 1,2,3,21,31,33.
Klasa dokładności 10
Długość podziałki 78 mm
Długość wskazówki 50 mm
Napięcie probiercze izolacji 2 kV dla IMI-11, IMI-21
3 kV dla IMI-31, IMI-33
(Poza zakresem pomiarowym błąd pomiaru nie przekracza 1,5% długości podziałki).
Wymiary zewnętrzne
bez futerału IMI-11,21,31: 150x109x99 mm
IMI-33 150x113,5x99 mm
z futerałem 190x150x120 mm
Masa
bez futerału 1,5 kg
z futerałem 1,95 kg
ZGODNOŚĆ Z NORMAMI
Megaomomierze spełniają wymagania określone w normie PN-84/E-06505.
SPOSÓB ZAMAWIANIA
W zamówieniu należy podać nazwę megaomomierza, typ, KTM oraz numer katalogowy.
PRODUCENT I DYSTRYBUTOR
Zakłady Wytwórcze Przyrządów Pomiarowych i Systemów Minikomputerowych
im. Janka Krasickiego, Warszawa
WARUNKI EKSPLOATACJI
Temperatura otoczenia znamionowa +21 do 25 °C
Zakres użytkowy temperatury otoczenia +13...+33°C
Zakres dopuszczalny temperatury otoczenia -25 ... + 55 °C
Wilgotność otaczającego powietrza 45-75%
Znamionowa prędkość obrotowa korbki prądnicy 160 obr/min
Znamionowy zakres użytkowy prędkości obrotowej korbki prądnicy 130-190 obr/min
Ustawienie – poziome.
Megaomomierze nie powinny być narażone na wstrząsy ani na drgania. Powietrze otaczające je nie powinno zawierać zanieczyszczeń powodujących korozję.
BŁĘDY POMIAROWE
Błąd megaomomierza w warunkach odniesienia nie przekracza 10% wartości mierzonej w zakresie pomiarowym i 1,5% długości podziałki poza zakresem pomiarowym. Nieutrzymanie znamionowej temperatury otoczenia może wywołać błąd dodatkowy nie większy niż 10% wartości mierzonej w zakresie pomiarowym na każde 10°C różnicy temperatury otoczenia względem +23°C. Nieutrzymanie znamionowej prędkości obrotowej korbki prądnicy może wywołać błąd dodatkowy nie większy niż 10% wartości mierzonej w zakresie pomiarowym i 1,5% długości podziałki poza zakresem pomiarowym przy zmianie prędkości obrotowej o 20%.
Przechylenie megaomomierza o 5 stopni może wywołać błąd dodatkowy nie większy niż 5% wartości mierzonej w zakresie pomiarowym i 0,75% długości podziałki poza zakresem pomiarowym.
ZASTOSOWANIE
Megaomomierze są przeznaczone do mierzenia rezystancji izolacji urządzeń elektrycznych.
Badane urządzenie w czasie mierzenia musi być odłączone od źródła napięcia.
Megaomomierze te są szczególnie użyteczne dla elektromonterów pracujących w terenie lub w pomieszczeniach pozbawionych źródeł energii elektrycznej, ponieważ każdy megaomomierz ma wbudowaną prądnicę o napędzie ręcznym, która zasila układ pomiarowy przyrządu.
BUDOWA
Głównymi zespołami megaomomierza są: mechanizm pomiarowy magnetoelektryczny ilorazowy (logometr magnetoelektryczny), prądnica prądu przemiennego, układ prostowniczy i układ pomiarowy.
Mechanizm pomiarowy składa się z części ruchomej i obwodu magnetycznego. Część ruchoma zawiera dwie skrzyżowane pod niewielkim kątem cewki nawinięte na prostokątnej ramce aluminiowej, wskazówkę szklaną oraz widełki wyważające. Część ruchoma jest ułożyskowana na dwóch kiełkach w panewkach kamiennych. Trzy cienkie i miękkie taśmy metalowe łączą galwanicznie cewki z. układem pomiarowym, nie wytwarzając żadnego momentu zwracającego. Część ruchoma jest szczególnie starannie wyważona statycznie względem osi obrotu w celu uniknięcia nadmiernych uchybów (błędów) spowodowanych przechyleniem miernika przy pomiarze.
Obwód magnetyczny tworzą: magnes trwały rdzeniowy o kształcie walca, jarzmo cylindryczne ze stali magnetycznej miękkiej i szczelina powietrzna utworzona między magnesem a jarzmem, w której znajdują się boki cewek. Cały mechanizm pomiarowy wraz z podzielnią jest umieszczony w oddzielnej pyłoszczelnej osłonie, wykonanej ze szkła organicznego. Górna ścianka osłony stanowi jednocześnie szybkę, przez którą można obserwować podziałkę i wskazówkę. Megaomomierz typu IMI-33 ma przełącznik klawiszowy służący do zmiany zakresu pomiarowego.
Prądnica o wirującym magnesie trwałym jest napędzana ręcznie za pośrednictwem korbki i cichobieżnej przekładni zębatej, wyposażonej w sprzęgło zwrotne zapadkowe. Korbka prądnicy jest składana w celu zmniejszenia wymiarów zewnętrznych megaomomierza. W razie potrzeby odkręcenia korbki, na przykład przy naprawie, należy w otwór znajdujący się w obudowie obok korbki włożyć do oporu pręt metalowy o średnicy do 3 mm, wygięty w kształcie litery „L”. Następnie, przytrzymując pręt, należy odkręcić korbkę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Napięcie przemienne wytwarzane przez prądnicę jest prostowane przez układ prostowniczy podwajający napięcie, złożony z diod krzemowych i kondensatorów. Obudowa megaomomierza jest wykonana z tworzywa sztucznego termoutwardzalnego. Do przyłączania przewodów pomiarowych służą dwa zaciski śrubowe o izolowanych nakrętkach. Sworzeń zacisku o średnicy 6 mm ma u góry otwór o średnicy 4 mm przeznaczony dla wtyczki. Futerał megaomomierza jest tak skonstruowany, że po otwarciu umożliwia posługiwanie się przyrządem bez potrzeby jego wyjmowania. Pas nośny służy do zawieszania megaomomierza na szyi elektromontera przy dokonywaniu pomiarów w pozycji stojącej lub w innej, na przykład na słupie.
SPRAWDZANIE MEGAOMOMIERZA
Sprawdzić czy są odłączone przewody od zacisków.
Uwaga: W przypadku megaomomierza typu, IMI-33 należy włączyć odpowiedni zakres pomiarowy.
Obracać korbką prądnicy jednostajnie z prędkością znamionową aż do chwili ustalenia się odchylenia wskazówki i sprawdzić czy wskazówka pokrywa się z kreską podziałki oznaczoną znakiem „ ∞ ” (dopuszcza się odchylenie w granicach ±0,5 mm).
Zewrzeć zaciski.
Obracać korbkę prądnicy jednostajnie, z prędkością znamionową aż do chwili ustalenia się odchylenia wskazówki i sprawdzić czy wskazówka pokrywa się z kreską podziałki oznaczoną cyfrą „ 0 ” (dopuszcza się odchylenie w granicach ±0,5).
Uwaga: Gdy odchylenie wskazówki od wyżej określonych kresek jest większe niż 0,5 mm, megaomomierz należy oddać do naprawienia.
Uwaga: Gdy prądnica nie jest napędzana, wskazówka może zajmować dowolne położenie.
POMIAR REZYSTANCJI IZOLACJI
Sprawdzić (np. za pomocą woltomierza) czy badane urządzenie jest odłączone od napięcia.
Uwaga: W przypadku megaomomierza typu IMI-33 należy włączyć odpowiedni zakres pomiarowy.
Zaciski megaomomierza połączyć przewodami pomiarowymi z elementami, między którymi ma być badana izolacja.
Korbkę prądnicy obracać jednostajnie z prędkością znamionową (160 obr/min) do chwili ustalenia się odchylenia wskazówki i odczytać wartość wskazaną na podziałce.
Wynik pomiaru odczytuje się w megaomach.
Uwaga: W przypadku megaomomierza typu IM1-33 należy pomnożyć odczytaną wartość przez mnożnik podany obok wciśniętego przycisku.
Uwaga: Pojemność elektryczna między elementami badanego urządzenia dołączonymi do zacisków megaomomierza nie powinna przekraczać 0,1 µF. W przypadku większej pojemności wskazówka megaomomierza może drgać, szczególnie przy niejednostajnym obracaniu korbki prądnicy.