Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz model: ATX-300 (Problem)

12 Mar 2005 11:08 4708 14
 • Poziom 12  
  Mam taki niewielki problemik w zasilaczu ATX-300W , ponieważ utknołem na trzech parszywych rezystorkach :(:(:(
  Rezystory te są tak zwęglone , że praktycznie nie można odczytać na nich kodów paskowych , a pomiar multimetrem też okazał się porażką , również oznaczenia na płycie są niemal niewidoczne od tej spalenizny.
  Dodam tylko tyle , że zasilacz ten składa się z dwóch układów TL494CN i TPS3510P znajdujących się po stronie niskich napięć płyty , i to właśnie tam znajdują się te trzy spalone oporniki.
  Dokładniejsza ich lokalizacja to znajdujące się na płycie słabo widoczne oznaczenia : 3R11 , 3R16 i 3R17 (proszę nie mylić tych oznaczeń z parametrami rezystorów).

  Jeśli ktoś ma taki sam zasilacz to prosiłbym o podanie mi parametrów tych oporników lub schemat takiego zasilacza.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Moderator
  Witam ! ... podaj dokładne dane zasilacza : firma , model, jakie tranzystory na stronie pierwotnej !
  Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Model tego zasilacza to ATX-300
  Nie pisze nigdzie jaka firma , jest tylko etykieta nie ważnej już plomby gwarancyjnej.
  Po stronie pierwotnej są trzy tranzystory z oznaczeniami : C5027F-R , C2335-0 i kolejny taki sam C2335-0.
  Są tam również trzy trafa z oznaczeniami : X2-EI-28ATX , KL-EE-16A i KL-EE-16B/II.
 • Moderator
  ... nie robiłem dokładnie takiego zasilacza . Napisz czy te spalone opory odnoszą się do TL 494 ? Natomiast jeśli do TPS3510P to czy masz aplikację tego układu jeśli nie to Ci ją podeślę .
  Jeśli chodzi o opory to nie koniecznie muszą być spalone spróbuj je jedną stroną odlutować i po ostygnięciu zrób pomiary i podaj wartości !
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Także nie spotkałem takiej kombinacji układów.
  O schemacie również raczej zapomnij.
  Musisz dokładniej podać przy jakim układzie są te spalone opory. Jeśli przy TL494 to faktycznie są trzy często się palące opory. Musisz podać na którą nogę idą, wtedy spróbujemy pogdybać (na Twoją odpowiedzialność) ;)
  Narazie czekamy na odpowiedź w której podasz dokładniejsze usytuowanie tych elementów.
 • Poziom 12  
  Pierwszy rezystor ten , który ma oznaczenie na płycie jako 3R17 , jest połączony z jednej strony z dodatnią nóżką diody zenera 1N4148 , a z drugiej strony jest połączony z jakimś innym opornikiem , który ma opór 100Ω gdzie ten idzie prosto do trafa KL-EE-16A.
  Natomiast ujemna nóżka diody 1N4148 jest podłączona do 12 nogi układu TL494CN gdzie dodatkowo rozdziela się idąc do elektrolitu 47µF/50V , diody germanowej FR153 oraz drugiego (3R11) i trzeciego (3R16) spalonego rezystorka. Druga strona opornika tego z oznaczeniami na płycie jako 3R11 idzie prosto do 11 nóżki układu TL494CN , gdzie dodatkowo podchodzi do jednej z nóżek tranzystora C1815. Natomiast druga strona rezystora z oznaczeniami 3R16 idzie prosto do 8 nóżki układu TL494CN , gdzie również dodatkowo podchodzi do jednej z nóżek tranzystora ale tym razem C945P.

  Także to nic nie ma w spólnego z układem TPS3510P bo on akurat był sprawny tylko z TL494CN bo pod nim w obszarze nóżki 12 zauważyłem spaleniznę na płycie. A co do rezystorów to prawie wszystkie mają przerwę.
 • Moderator
  ... zacznijmy od sprostowań : dioda 1N4148 to nie jest dioda zenera , układ TL494 jest najprawdopodobniej na 99% do wymiany!
  Chyba będzie potrzebne zdjęcie b.dobrej jakości okolic układu TL494 i zaznaczonych oporów tych spalonych .
  Czy nie jesteś w stanie po wyczyszczeniu oporów np. benzyną podać jakie ewentualnie kolory pasków są do odczytania na poszczególnych oporach ? Postaraj się to zrobić!
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Po pierwsze - dioda 1N4148 nie jest diodą zenera.

  Co do 3R16 i 3R11 z prawdopodobieństwem ok. 90% mają one w zależności od wersji zasilacza wartości od 2,7 kΩ do 3,9 kΩ. Oba są jednakowe. Trochę dziwi mnie tam obecność tranzystora 2SC1815. Chociaż ma podobne parametry to zwykle stosuje dwie sztuki 2SC945.

  Trochę gorzej z rezystorem 3R17. Ostatnio nawet miałem podobny problem gdzie właśnie spalił się taki, występujący w podobnej konfiguracji, czyli z diodą i trafkiem T2 (to w środku). Dobierałem go doświadczalnie z innego, podobnego schematu i miał wartość 1,5 kΩ. Zasilacz ruszył, napięcia były ok.

  Jeśli zdecydujesz się do zastosowania tych wartości to oczywiście na własną odpowiedzialność ;)
  Przedtem koniecznie wymień elka przy tranzystorze KSC5027 w przetwornicy ST-BY, zwykle ma wartość 22 µF/63V. Jeśli zasilacz ruszy pomierz napięcia na nogach 12 i 13,14,15 i podaj je.
  ------------------------------------------------------------------------------
  dodane:

  Ponieważ Mistrz TONI_2003 uprzedził mnie to pozostaje jedynie potwierdzić tezę, że TL494 do wymiany i chyba nawet na 100 % A jeżeli TL494 to i te nieszczęsne tranzystory. Sprawdź dokładnie w jakiej konfiguracji pracują. Jeśli jest to układ symetryczny, czyli kolektory do trafa T2, emitery połączone ze sobą a bazy sterowane z nóg 8 i 11 to zastosuj dwa jednakowe 2SC945
  Życzę powodzenia.
 • Poziom 12  
  Zrobiłem tak jak doradził mi to kolega (TONI_2003) , czyli przeczyściłem dokładnie te oporniczki wrzucając je do żrącego wybielacza , bo akurat to miałem w domu. Brudny czarny osad zeszedł z oporniczków po 1 godzinie , ale to i tak nic nie dało bo pod tym osadem na zewnętrznej środkowej części rezystorów była już wtedy widoczna metalowa część oporników , w niektórych miała szerokość do 2mm , a same rezystory miały conajmniej 4mm.
  Ja myślę , żę te oporniczki są nie możliwe do zidentyfikowania w jaki kolwiek sposób , jedynym rozwiązaniem jakie widzę to zdobycie originalnego schematu tego zasilacza lub kombinowanie jak to doradził mi tutaj kolega (ankuch).
 • Moderator
  Witam ! ... szkoda liczyłem że uda się nam odczytać choć po jednym pasku z opornika.
  Zdajesz sobie myślę sprawę że co do schematu to nie Masz co na niego liczyć chyba że go narysujesz sam .
  Pozostaje tylko wymiana w przetwornicy ST-BY elektrolitu oraz TL 494 , a jeśli chodzi o opory będziemy nimi manipulować sądzę że nie będzie aż tak tragicznie .
  Myślę że masz dostęp do oporów Byś nie musiał za nimi latać podczas prób ?
  Zaczniemy od propozycji kolegi ankuch ! Pozdrawiam
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Cóż mogę dodać ?? W wielu przypadkach pomógł mi MISTRZ TONI_2003. bo od niego się nauczyłem tej sztuki. I nauczyłem się tego, że aplikacja danego układu wiele mówi.
  Proszę zauważyć, że na Elektrodzie mamy raptem tylko kika schematów zasilaczy ATX. Nawet gdybyśmy wszyscy rozrysowali każdy zasilacz to i tak pozostaną pewne braki. Odmian jest wiele i nalepka na obudowie jest jedynie atrapą.

  Dlatego, szanowny kolego (cały czas powtarzam, że robisz to na swoją odpowiedzialność) te opory o których piszesz są właśnie tymi z którymi wielokrotnie mam do czynienia, stosuję zwykle 2,7 kΩ zasilacze chodzą i przechodzą testy conajmniej 24-godzinne. A ten trzeci, choć troszkę w innej kofiguracji ma ok. 1,5 kΩ
 • Poziom 12  
  Mógłbym pokombinować tak jak doradził mi to kolega (ankuch) , ale to i tak jest nie pewne w 100% , za bardzo bym wtedy ryzykował spaleniem nowego układu TL494CN. Umnie w mieście raczej takiego nie dostanie w żadnym sklepie elektronicznym , musiałbym dopiero sprowadzać go z sąsiedniego miasta , a to też spore koszty. Tak czy inaczej nie chcę narobić sobie dodatkowych kosztów , dlatego wolę narysować schemat tego zasilacza i przeprowadzić dokładną symulację na jakimś programiku , bo wtedy niczym nie ryzykuję :D

  A tak wogule to wie ktoś gdzie można ściągnąć taki programik do symulacji schematów ideowych ?:|?

  Co do rezystorków to mam ich mnóstwo w szufladzie :D
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  Witam i pozdrawiam Kolegów
  Przepalone rezystorki to najprawdopodobniej elementy zapewniające wysterowanie tranzystorów końcowych obsługujących transformator separujący. Nie spaliły się przypadkowo. Zanim je wymienisz musisz przywrócić właściwe warunki pracy zasilacza pomocniczego (to ten z transformatorkiem najbliżej wiatraka). On bowiem zasila sterownik przetwornicy na TL-494. Jego normalne napięcie zasilania to zwykle ok. 24V. W Twoim zasilaczu jest przypuszczalnie 2-krotnie więcej (miałem rekord - 59V).
  Zatem przyjrzyj się uważnie płytce w okolicach w/w trafo i odszukaj kondensatora elektrolitycznego (10 - 22µ). Wymień go (najlepiej na większy (47 - 100µ). Ten też kiedyś wyschnie. Ja zamieniłem na tantalowy.
  Nowy TL-494 (ok. 2-3 zł) wmontuj dopiero, gdy będziesz miał pewność co do wartości napięcia pomiędzy nóżkami 9,10 a 12. Załączam odręczny schemat końcówki stopnia sterującego.
 • Poziom 12  
  Widzę , że bez fotek się nie obejdzie , dlatego poniżej zamieszczam 3 fotografie przedstawiające miejsca w , których znajdowały się te 3 spalone rezystory , może to trochę ułatwi rozwiązanie problemu z tymi oporami.
  Pierwsza fotka przedstawia fragment płyty zasilacza , na której widać lekko przypaloną część płyty w obszarze nóżki 12 układu TL494CN , oraz pozostawiony po oporniczku 3R17 czarny osad.
  Druga fotka pokazuje kolejny fragment płyty , na której widać popalone miejsca po znajdujących się tam wcześniej oporniczkach 3R16 (tego koło nogi radiatora) i 3R11 (tego koło diody 1N4148 ustawionej naprzeciw radiatora) , oraz tranzystory 2SC945P i wylutowany 2SC1815 znajdujące się pomiędzy dwoma diodami typu 1N4148.
  A na trzeciej fotografii widać ogólnie wszystkie czarne miejsca , które omówiłem powyżej oraz znajdujące się tam układy TPS3510P (poza obszarem uszkodzeń) i TL494CN obok radiatora.