Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

samsung P2470Hd - gasnie po 2 sek

riu 30 Sie 2013 13:37 9261 31
  • #1 30 Sie 2013 13:37
    riu
    Poziom 14  

Witam tak jak w temacie monitor załącza się po 2-3 sek gasnie, sprawdzone kondensatory, świetlówki, inwerter tez wygląda ok na wtórnych ma 1,2 K ohm,

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 30 Sie 2013 14:41
    grubas
    Poziom 40  

Jeśli podpiąłeś inne świetlówki, to trafko do wymiany.

0
  • #3 30 Sie 2013 16:56
    riu
    Poziom 14  

Zamówiłem trafo zobaczymy

0
  • #4 31 Sie 2013 07:49
    lisek
    Spec od monitorów

Z orginalnego trafka WN
    - *pomiar na wtórnym na wtórnym zależnie od zastosowanego miernika może pokazac czasem wartość ok. 1,1k (obie wart. na S1/S2 maja miec to samo i ich rozrzut nie więćej jak +/_5%

Cytat:
    Invertertrafo: Primär 0,3 Ohm,
    Sekundär 960 Ohm.
    Original Invertertrafo: TM-08190
    Alternativ Invertertrafos : TM-08171 and TMS93137CT

Zasilacz BN44-00226x / IP-58155A

0
  • #5 31 Sie 2013 11:10
    riu
    Poziom 14  

Czyli teoretycznie moje jest trafko jest OK, jutro przyjedzie nowe zobaczymy wszystko wskazuje ze to właśnie trafo, a i zauważyłem ze jedno wyjście na świetlówki nie działa tzn. podczas gdy monitor załącza się na te 2 sek, jedna świetlówka nie świeci oczywiście jest sprawna :)

0
  • #6 31 Sie 2013 12:05
    lisek
    Spec od monitorów

A co ze sterowaniem tego trafka?
    Jaki masz przrebieg na wyj. IC i uzw. pierwotnym trafka.?
    Czasem elementy na wtórnym, zweglenie złacza problem na zmnym końcu lampy ...powoduje ,że działą Protect i masz co masz .

Obejrzyj pomierz dokładnie.

0
  • #7 31 Sie 2013 12:26
    riu
    Poziom 14  

Witam wszystko wygląda ok czyli na pierwotnym, złącze, świetlówki OK, na razie wstrzymam się do poniedziałku będę miał nowe trafo podmienię, możliwe ze to stare ma gdzieś przebicie, ogólnie gdyby na pierwotnym było cos nie tak to raczej pozostałe trzy by nie świeciły.

0
  • #8 01 Wrz 2013 08:22
    dariuszm2
    Poziom 34  

Cześć.
    Przy trafkach na pierwotnym są chyba kondensatory rzędu 100nF - Spróbuj je podmienić.
    Pozdrawiam.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #9 02 Wrz 2013 15:56
    riu
    Poziom 14  

Witam wymieniłem trafo i nadal to samo, i teraz tak zacząłem podmieniać świetlówki i jest bardzo dziwna sytuacja, jak podłączę siwtlówke z innej matrycy raz działą jest ok nieraz nie ale i tak swieci wtedy około 10 sek, jak zamienie je tylko miejscami przy płycie swieci tylko 2 sek, jak zamienie 2 tez tylko 2 sek, ogólnie rece już mi opadają.

0
  • #10 02 Wrz 2013 21:48
    lisek
    Spec od monitorów

Jeśli masz zasilacz jak pisałem (powyżej ) , popatrz na scalak invertera > znajdz na forum jak wył. Protect i uszkodzenie znajdziesz w 15-20min.
    *czytaj Link

0
  • #11 03 Wrz 2013 14:50
    riu
    Poziom 14  

nigdzie nie mogę znaleźć jak wyłączyć protekt, i zauważyłem ze jak podepnę, 2 świetlówki od innej matrycy wtedy jest ok nawet jak sparuje obojętnie które z matrycy od monitora.

0
  • #12 27 Lis 2015 21:50
    pako_pr
    Poziom 11  

Witam. Muszę odgrzać ten jednak niezamknięty temat. U mnie (w takim samym monitorze) problem jest identyczny jak ten opisany na początku tematu. Kupiłem całą płytę zasilania, czyli inwerter także z Chin. Chyba była od innego modelu bo musiałem przedłużać przewody między tą płytą a płytą z "logiką". Tak czy siak oznaczenie inwertera było identyczne. No i po podłączeniu monitor odpalił i działał normalnie... i tak przez 3 dni... Po trzech dniach całkowicie normalnej pracy odłączyłem od niego laptopa i wyłączyłem z sieci. Wróciłem po 5 dniach, podłączam laptop i co? I nic. Monitor martwy. Matryca nie zapala się nawet na moment. Dotykowe przyciski działają, stand-by mryga a na matrycy zupełnie nic, podświetlenia też brak, nawet na moment. Pomyślałem... refubrished in China więc działał 3 dni i zabrałem się za wymianę elektrolitów w oryginalnej płycie. Wymieniłem wszystkie prócz tego ogromnego. Przełożyłem płyty i dalej to samo co było, czyli po 2 sek. podświetlenie gaśnie. Tu moje pytanie. Co teraz? Co pomierzyć? Co sprawdzić? Co przełożyć (bo przecież dysponuje dwoma płytami). Dodam, że świetlówki są chyba ok, skoro na płycie z Chin działały te 3 dni. No i na szybko podmieniłem transformatory... nie zmieniło to nic w pracy (albo braku pracy) obu płyt.

Z góry dziękuję za pomoc. Zaznaczę, że jakieś pojęcie o elektronice mam... w serwisie jednak jestem marny...

0
  • #13 28 Lis 2015 14:08
    mariuszw19640717
    Poziom 34  

pako_pr napisał:
    Tak czy siak oznaczenie inwertera było identyczne.

Czyli jakie, może chociaż na jakich układach jest zrobiony, zdjęcia o strony elementów i druku.
    pako_pr napisał:
    Przełożyłem płyty i dalej to samo co było, czyli po 2 sek.

To, może problem jest z logiką.
    Odepnij przetwornicę od inwertera i logiki sprawdź, czy działa prawidłowo.
    Jeśli działa to, podłącz inwerter, jak działa to wiadomo logika.

0
  • #14 28 Lis 2015 15:05
    pako_pr
    Poziom 11  

Dziękuję za odpowiedź.

Tak więc inwertery to IP-58155A. Zakładając płytę z Chin nie sprawdziłem nawet czy wszystkie parametry są identyczne. Teraz sprawdziłem że... prawie wszystkie. Oryginalna płyta ma parametr wyjściowy inwertera 1000V 8.2mA a z Chin 7.9mA. Co do sprawdzenia... Na szybko, bez lutowania odpiąłem taśmę matrycy i jest to samo. Całej logiki nie można odpiąć bo są na niej przyciski i bez tego zasilacz nie startuje.

Oto zdjęcia płyty z Chin. Oryginalna jest identyczna. Jak odpiąć logikę i inwerter? Inwerter to pewnie podnosząc zwory J... A jak odpiąć logikę? Jak wystartować zasilacz bez logiki(czyli listwy z włacznikami)? Jeden z pinów w złączu to ON/OFF. samsung P2470Hd - gasnie po 2 sek samsung P2470Hd - gasnie po 2 sek

0
  • #15 28 Lis 2015 19:39
    mariuszw19640717
    Poziom 34  

pako_pr napisał:
    Jak odpiąć logikę

Rozłącz wiązkę CN2.
    pako_pr napisał:
    Inwerter to pewnie podnosząc zwory

Jeśli jest to tak, lub F301.
    Po rozpięciu włącz i zmierz napięcia na CN2, wartości napięć masz podane na płycie obok, ze zdjęcia nie nie mogę odczytać.
    Pod napięcie zasilające inwerter to wyższe daj obciążenie np. żarówkę, na odpowiednie napięcie i moc do 20W.
    Podaj jakie są układy bo też nie da się odczytać.

0
  • #16 28 Lis 2015 20:54
    pako_pr
    Poziom 11  

Dzięki za wskazówki. Pomierzę wszystko w najbliższym czasie. Jedna sprawa jeszcze. Czy da się wystartować zasilacz po odpięciu CN2? Byłoby trochę łatwiej. Proszę o wyrozumiałość teraz bo strzelam, może ON/OFF do masy? Ścieżka ta biegnie od ON/OFF do nóżek układu SEM2005 - Scalak SMD widoczny na zdjęciu w lewej górnej ćwiartce.

0
  • #17 28 Lis 2015 21:24
    mariuszw19640717
    Poziom 34  

pako_pr napisał:
    Czy da się wystartować zasilacz po odpięciu CN2?

Przetwornica (zasilacz) po odpięciu inwertera i logiki, jak jest sprawna ,,wystartuje".
    Napięcia pod obciążeniem powinny być stabilne, i o wartości takiej jaka jest w opisie.
    pako_pr napisał:
    Ścieżka ta biegnie od ON/OFF do nóżek układu SEM2005

To jest włącznik i serownik inwertera, jak przetwornica okaże się sprawna to przejdziemy do niego.

0
  • #18 28 Lis 2015 22:56
    Top Serwis
    Poziom 24  

W trudnych przypadkach świetlówki-inwerter stosuję układ zastępczy na Ledach ze sterownikiem, dostępne na alledrogo. Układ jest prosty 4-ro kabelkowy tzn, zasilanie, masa, on-of, bright. Polecam ten zestaw ze względu na cenę, prostotę montażu, jakość obrazu i oszczędność prądu.

1
  • #19 03 Gru 2015 19:38
    pako_pr
    Poziom 11  

Dziękuje za zainteresowanie tematem. Sugestia z zamianą podświetlenia na led jest może i słuszna ale mi chodzi jednak o to by monitor naprawić a nie tylko go używać. Co do pomiarów. Na razie nic nie rozłączałem a to dlatego, że chce kilka rzeczy ustalić.
    Po pierwsze.
    Po odpięciu cn2 odpinam logikę do której podłączona jest listwa z w łącznikami i przetwornica nie startuje.
    Po drugie.
    Zależy mi na naprawie płyty oryginalnej przy której monitor się włącza i pracuje a tylko podświetlenie znika po 2 sek. Płyta z chin na której monitor wcale nie startuje to "szmelc".
    Po trzecie.
    Pomierzyłem napięcia na złączu cn2 bez odpinania niczego i: (opis pinu na płycie " logiki"/płycie zasilacza)
    BLEN/ONOFF - przed włączeniem 0V po włączeniu 4,55~4,51
    A_DIMMING/DCR - przed włączeniem 5,14 po włączeniu 0,01 gdy gaśnie podświetlenie też.
    5V/5.2 - przed włączeniem 5,25 po włączeniu 5,21 po zgaszeniu 5,16
    14.5Vin/15.0V - przed włączeniem 16,75 po włączeniu 14,4 po zgaszeniu 15,6
    PWM/PWM-DIM - 0 -> po włączeniu 4,8 potem spada do 2,4 aż do włączenia podświetlenia i tak zostaje nawet po wyłączeniu inwertera po tych 2sekundach.

0
  • #20 03 Gru 2015 21:23
    mariuszw19640717
    Poziom 34  

Masz pewność, że ,,świetlówki" są sprawne?
    Sprawdź żółte transformatorki i inwertera ten duży czarny, zmierz ich uzwojenia.
    Te niebieskie kondensatory też zmierz.

0
  • #21 03 Gru 2015 22:16
    pako_pr
    Poziom 11  

Drodzy forumowicze. Jednak za szybko spisałem na straty chińską refabrykowaną płytę. Przeglądając oryginał i porównując go z chińską płytą znalazłem przyczynę awarii tej drugiej. Nasi koledzy z Dalekiego Wschodu naprawiając płytę wymienili jedną z podwójnych diod Shotkyego (te niby tranzystory dwa na radiatorze D103 i 104). Wymieniając prawie upalili jedną ze ścieżek. Monitor działał póki się nie zagrzał i nie ostygł. Ścieżka się upaliła. Poprawiłem to i monitor działa. ALE... chciałbym naprawić oryginalna płytę bo ta chińska choć działa jest w opłakanym stanie. Co do ostatniego postu, świetlówki działają transformator też bo został podmieniony. Domyślam się, że te małe transformatorki T304 i 303 próbkują działanie wyjścia inwertera. Jak je sprawdzić? Bez wylutowywania wskazania na obu "końcach" obu transformatorków są identyczne i wynoszą 130Ω.

Szukając opisy tych transformatorków natknąłem się na identyczny problem na niemieckim forum. Nie znam niemieckiego ale z tłumaczenia "na szybko" wiem, że wymienili elektrolity, transformator ale na końcu się poddali. Spróbuje przetłumaczyć wszystko a może uda się pominąć kilka kroków.

0
  • #22 04 Gru 2015 10:29
    mariuszw19640717
    Poziom 34  

pako_pr napisał:
    Bez wylutowywania wskazania na obu "końcach" obu transformatorków są identyczne i wynoszą 130Ω.

Można przyjąć, że są sprawne, ale tylko test w sprawnej płycie da sto procent pewności.
    Masz dwie takie same płyty spróbuj zmierzyć elementy napięcia, i porównać.
    Chcesz wymieniać kondensatory, a mierzyłeś je, pomierz zanim zaczniesz wymieniać.
    pako_pr napisał:
    Szukając opisy tych transformatorków natknąłem się na identyczny problem na niemieckim forum.

Ten sam objaw nie oznacza tej samej usterki.

0
  • #23 04 Gru 2015 13:05
    pako_pr
    Poziom 11  

Witam ponownie. Ja nie zamierzam wymienić kondensatorów tylko już na samym początku to zrobiłem. Zgadzam się, że ten sam objaw to nie musi byc ta sama usterka ale jeśli płyta jest identyczna i objaw też o chyba warto to sprawdzić. Jakie napięcia mam porównać? te które wylistowałem wcześniej?

0
  • #24 04 Gru 2015 15:28
    mariuszw19640717
    Poziom 34  

pako_pr napisał:
    Jakie napięcia mam porównać? te które wylistowałem wcześniej?

Nie, to są napięcia z przetwornicy, a chodzi o napięcia inwertera, bo wychodzi, że z nim jest problem.
    Transformator inwertera i ,,świetlówki" sprawne, pozostaje sprawdzić elementy, które nimi sterują.
    Nie mogę namierzyć schematu, nie podpowiem dokładnie, są tranzystory, diody, opory i kondensatory i te niebieskie wysokonapięciowe.
    Jeden z tych elementów ,,przebija" pod napięciem i powoduje zwarcie, dlatego monitor się wyłącza.
    Najbardziej na uszkodzenie narażone są elementy mocy i wysokonapięciowe i od nich bym zaczął sprawdzanie.

0
  • #25 09 Gru 2015 18:43
    pako_pr
    Poziom 11  

Czy ktoś ma pomysł gdzie szukać schematu? Może chociaż podobnego inwertera. Nie chce na ślepo sprawdzać bo nie mam pomysłu szczerze mówiąc. Mam możliwość porównania między działającą płytą. Może szukać awarii w układzie który próbkuje wyjście inwertera i daje informacje czy ten działa prawidłowo. Jeśli ta informacja byłaby błędna to sterownik inwertera wyłączałby go...

0
  • #26 09 Gru 2015 19:22
    lisek
    Spec od monitorów

Szukaj na tym forum jako
    zasil.+inverter IP-58155A (BN44-[b]00226H[/b])
    -na tym samym trafo.HV TM-08190(lub TM-0918)

Napisz jaki u Ciebie jest układ w invertorze?
    - z drugiej strony płyty

0
  • #27 09 Gru 2015 19:33
    pako_pr
    Poziom 11  

Czytałem właśnie Twoje posty lisek odnośnie "oszukania" układu SEM2005 który siedzi i u mnie. Nie mogę się doczytać oznaczenia układu w którym siedzą FETy, czy może on powodować problemy? W końcu inweter świeci te 2 sekundy. Myślałem nad Twoim opisem wyłączenia zabezpieczenia ale każesz usunąć zwarte uzwojenia trafo a z moim jest w wszystko w porządku. Podmieniłem transformatory między płytami.

Kurczę gapię się na tą płytę i schemat który mam trochę inny ale idea jest taka sama i nie wiem od czego zacząć. Do tego jeśli byłaby możliwość odpalenia samej tej płyty bez logiki... Tak jest ciężko to w monitorze podłączyć. Jak zobaczyłem Twój dorobek "lisek" na forum to mam wrażenie, że byłbyś w stanie naprawić ten zasilacz szybciej niż ja go z monitora wykręcę... Jak nikt nie podpowie następnego kroku to pomierzę napięcia na SEM2005 w działającej płycie i na podstawie datasheetu spróbuje coś wymyślić.

0
  • #28 10 Gru 2015 12:03
    mariuszw19640717
    Poziom 34  

pako_pr napisał:
    Do tego jeśli byłaby możliwość odpalenia samej tej płyty bez logiki...

Przetwornica powinna się włączyć inwerter też wystarczy ,,świetlówki" podłączyć, można spróbować dać inne obciążenie.

0
  • #29 10 Gru 2015 12:33
    pako_pr
    Poziom 11  

Witam.

Zrobiłem pomiary i porównanie napięć na SEM2005. Tak jak przypuszczałem układ w uszkodzonej þlycie na nóżce wejściowej nr 4 czyli Error Ampfiler Inverting Input ma 0V a w dzaiłającej ok. 2,29V. Śledząc schemat nie moge dojść do tego co steruje tym sygnałem. Zamieszczam dokładne porównanie i opis niektórych nóżek SEM2005:

nóżka - napięcie na dzał. - napięcie na uszkodzonej
    1 - ok. 0V - 3,97V Shut down timing cap.
    2 - 0,02 - 0
    3 - 1,73 - 0,55 Open lamp detection imput
    4 - 2,29 - 0 Error Ampfiler Inverting Input
    5 - 2,64 - 4,98 Error Ampfiler output
    6 - 0 - 0
    7 - 0 - 0
    8 - 2,13 - 0 No tu to wiadomo bo nie działa inwerter
    9 - 11,83 - 15,51 i tu też
    10 - 15,03 - 15,6
    11 - 3,44 - 3,24
    12 - 1,91 - 2,02
    13 - 4,66 - 4,55
    14 - 2,97 - 2,98
    15 - 2 - 2
    16 - 4,98 - 5

Co do odpalenia bez logiki. NIE DA SIE bo zasilacz jest przez nią sterowany.

0
  • #30 10 Gru 2015 15:36
    mariuszw19640717
    Poziom 34  

pako_pr napisał:
    NIE DA SIE bo zasilacz jest przez nią sterowany.

Nie mam schematu, ale przez logikę powinien być sterowany inwerter, a nie zasilacz (przetwornica).
    Po włączeniu do sieci na CN2 powinny być napięcia 5V i 12-16V zależnie jakie tam mają być, na płycie (zdjęciu) nie widzę zasilacza stand- by.

0