Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chińskie ładowarki - refleksja.

SylwekK 30 Sie 2013 15:40 14724 42
  • Kupiłem ostatnio kilka chińskich ładowarek po kilka zł/szt. aby wykorzystać je jako zasilacze beztransformatorowe w moich układach. Oczywiście nie był bym sobą gdybym nie rozbebeszył ustrojstwa i nie obejrzał co tam właściwie siedzi w środku. Pierwszy rzut oka i refleksja - Chińczycy muszą być genialnymi elektronikami skoro w zasilaczu, do którego znani producenci wsadzają 10x tyle elementów i to działa nawet ...kurcze przyzwoicie. Nie robiłem jakichś wielkich testów - zostawiałem po prostu włączoną ładowarkę na kilkadziesiąt godzin w gniazdku z obciążeniem 200mA (ta o której mówimy jest teoretycznie 0,5A ale o tym później) i oprócz tego, że grzał się lekko trafo to nic złego się nie działo, a i napięcie na wyjściu było cały czas zbliżone do deklarowanych 5V. I to jest też ciekawe, żadnego sprzężenia zwrotnego, a napięcie w miarę trzyma :)
    To co rzuca się w oczy to wszechobecne oszczędności związane z minimalną niezbędną ilością elementów do działania układu, ale również balansowanie na granicy absurdu z parametrami... ot choćby dioda prostująca na wyjściu. Jest to zwykła 1n4148, która katalogowo ma prąd 100mA - fakt, że robiłem kiedyś testy i wytrzymała długotrwały przepływ 1A (!) tyle, że była gorąca jak cholera - ale takie coś w urządzeniu seryjnym z zadeklarowanym prądem wyjściowym ??
    Innym ciekawym elementem była atrapa transoptora - coś podobnego, ale nóżki po obu stronach zwarte, kropka oznaczające "1" po przeciwnej stronie, zero napisów i bardzo kiepskie cieniutkie nóżki - który był po prostu wlutowany w układ jedną końcówką (!), a pozostałe wisiały luzem - wywaliłem i o dziwo nadal wszystko działa :D
    Zastanawia mnie jeszcze sam schemat - albo pdf od tranzystora ma błędy, albo nie rozumiem działania tego układu... Dziwi mnie włączenie tranzystora - czy aby nie powinna być zamieniona miejscami baza z emiterem, bo z pinologi tranzystora wychodzi, że napięcie zasilające przechodzące między BK zahacza tylko o trafo.
    Ciekawostką jest też, że kolejna ładowarka miała już inne elementy: zamiast 910om -> 6,8k; 470om -> 330om; 4c3 -> 6v8; 10uF -> 22uF; i nie różniła się w działaniu.
    Podsumowując bezpośrednio w życiu bym nie zasilił tym mikroprocesora, ale z użyciem dodatkowego stabilizatora przy jakimś prostym i niewymagającym układzie (np. lampka, itp) myślę, że spokojnie można to wykorzystać. Ważne że jest separacja od sieci.
    Chińskie ładowarki - refleksja. Chińskie ładowarki - refleksja. Chińskie ładowarki - refleksja.

Fajne! Ranking DIY
  • #2 30 Sie 2013 18:17
    Arni85
    Poziom 12  

Tak, można wykorzystać, do czasu, kiedy nie zacznie coś w środku "gruchać". Pomijam, że z czasem zaczynają gwizdać, piszczeć i szumieć. Ale można to wyeliminować dość małym nakładem pracy.

• #3 31 Sie 2013 00:07
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Hehe, sam kiedyś miałem taką latarkę chińską ładowaną z 230VAC, w środku z tego co pamiętam był mostek Graetza zlutowany z 4 diod wiszących w powietrzu (modelu nie pamiętam, chyba 1N4001), do tego kondensator... i to podpięte do aku... wszystko "na pająka", jedyny kawałek PCB to podstawka pod diody LED.
    Działało do momentu jak nagle podczas ładowania coś strzeliło, syknęło, błysnęło i wszystkie ledy przepalone. ;) Też taka refleksja.

• #6 31 Sie 2013 23:56
    pikarel
    Poziom 31  

Według zdjęcia:
    R1=2M2
    R3=1M2
    Na schemacie zamieniono B z E.
    - to dla tych, którzy spróbują konstruować taką przetwornicę.

Układ ma prostą stabilizację napięcia wyjściowego, ale nie posiada żadnego zabezpieczenia przeciążeniowego.
    Podobne układy - bez transoptora do kontroli napięć wtórnych miało wiele TV, posiadały jedynie układ kontroli prądu tranzystora kluczującego na rezystorze umieszczonym w emiterze, lecz przede wszystkim posiadały filtry przeciwzakłóceniowe - czego w tym zasilaczu nawet nie przewidziano konstrukcyjnie :)
    Edycja:
    (R3 nie można odczytywać "odwrotnie", bo wartości 520 omów NIE MA w szeregu 5%)

• #7 01 Wrz 2013 11:47
    SylwekK
    Poziom 29  

pikarel napisał:
    Według zdjęcia:
    R1=2M2
    R3=1M2

R1 - jest tak jak na schemacie zaznaczyłem czyli 2,2M tak jak piszesz, natomiast R3 to 820om (to jeszcze inna wersja - rozkręcałem do fotografii pierwszą z brzegu :) ) - pasek tolerancji jest po stronie brązowej.

pikarel napisał:
    Według zdjęcia:
    Na schemacie zamieniono B z E.

Też mi się tak wydaje, ale zgodnie ze ścieżkami i notą tranzystora to właśnie tak ma to wyglądać - sprawdzałem naprawdę dokładnie... :| Wygląda to na błąd w datashet.

• #8 01 Wrz 2013 12:51
    elektryku5
    Poziom 37  

Zawsze można to sprawdzić miernikiem.

• #9 01 Wrz 2013 18:32
    cristal2242
    Poziom 25  

Arni85 napisał:
    z czasem zaczynają gwizdać, piszczeć i szumieć. Ale można to wyeliminować dość małym nakładem pracy.

Dołączę się do rozmowy,kupiłem aparat z nikona i ładowarka wręcz ćwierka dosłownie jak jakiś wróbel :D :D :D

Odnośnie tych chińskich wynalazków ma się to do wszystkich takich ładowarek? Chodzi mi oto ze ładowarka z np sklepu za 5 zł wiadomo tandeta już widać ale np. Mam ładowarki od galaxy i noki i one są też made in china wyglądają na porządne ale jak mają się do takich jak w temacie?

• #10 01 Wrz 2013 18:41
    elektryku5
    Poziom 37  

Oryginalne od telefonów są niezłej jakości, podróby nie....

Miałem nawet taką (ale nie z tych dołączonych do telefonu), co nie miała kondensatora filtrującego po pierwotnej stronie i mrugała niebieską diodą...

Z piszczeniem problem jest, u mnie przykładowo w monitorze, może rozchodzić się o jakość transformatorów, jak nawijałem swoje do przetwornicy i były nie do końca dobrze sklejone, to też piszczało.

• #11 01 Wrz 2013 21:54
    stepawel
    Poziom 14  

Dorzucę nieco od siebie. Bardzo często w tych ładowarkach lubi strzelić tranzystor i to dosłownie. Miałem przypadki, że nawet przy pierwszym włączeniu ładowarka dawała znaki dymne. Nie są to dobre ładowarki. Nie jeden telefon wyzionął przez nie ducha...

• #12 01 Wrz 2013 23:25
    ElectroTom
    Poziom 24  

Dziwi mnie to, że czymś takim ludzie zasilają telefony. W normalnym świecie takie patenty i ich rozpowszechnianie jest zabronione.

• #13 01 Wrz 2013 23:38
    mkpl
    Poziom 37  

Mówcie co chcecie ale schemat łudząco podobny do tego co siedzi w 90% zasilaczy atx w przetwornicy s-by. Stabilizacja pewna jest. Pośrednia z wykorzystaniem napięcia wzbudzenia.

Natomiast wszystko co nie ma pełnego mostka to dla mnie śmieć...

• #14 02 Wrz 2013 09:51
    elektryku5
    Poziom 37  

W starych ATX tak, teraz jest układ (do przetwornicy flyback) posiadający wbudowany mosfet, stabilizacja transoptorem.

W przetwornicach małej mocy króluje flyback, jeszcze nie widziałem mostka w zasilaczu góra kilkanaście watów, półmostek starcza do kilkuset (zasilacze do komputera np 350W), wyższe moce to już forward 2t i mostek H.

• #15 02 Wrz 2013 17:09
    elemen_th
    Poziom 29  

Hmm... Temat ciekawy dla mnie z innego powodu, pracując w sklepie GSM jakieś 10 lat nie trafiłem nigdy na potwierdzony przypadek, że śmieciowa ładowarka popsuła telefon. Pamiętam jeszcze te trenasofmatorowe badziewia za kilka groszy i ładowarki umierały, owszem ale żadnego telefonu to nie zabiło. Kiedyś były zdaje się w TF1 ładowarki, cała partia a nawet nie ładowarki tylko maszyny do robienia zwarć. Nie wiem co z nimi nie grało ale na 20 kupionych każda "strzelała" mniej lub bardziej wywalając zabezpieczenia w skrzynce.

• #16 03 Wrz 2013 00:24
    ElectroTom
    Poziom 24  

Nikt się nigdy nie przyzna, że śmieciową ładowarkę podłączył do telefonu.

• #17 03 Wrz 2013 09:28
    gimak
    Poziom 37  

ElectroTom napisał:
    Nikt się nigdy nie przyzna,

Bo z reguły nie wie, że ma takową.

• #18 03 Wrz 2013 10:20
    elemen_th
    Poziom 29  

ElectroTom napisał:
    Nikt się nigdy nie przyzna
    O byś się zdziwił, chyba mało pracujesz z klientami, nie przyzna się, że sam zepsuł ale znajdzie 1000 opowieści o tym jak ktoś mu popsuł jak on akurat na 5s stracił telefon z oczu, oczywiście też nigdy telefonów nie zalewają ale jak kupi coś za 3zł i nie działa to przyleci od razu z reklamacją i to normalne tylko niektórzy kręcą afery nie wiadomo po co ale awanturujący się klient nigdy niczego nie załatwi, będzie czekał 14 dni na rozpatrzenie reklamacji a normalny człowiek dostanie od ręki drugą sztukę.

• #19 03 Wrz 2013 10:39
    mkpl
    Poziom 37  

elemen_th tak apropo tego zalania. Zawsze mówię, że w telefonie są takie naklejki które zmieniają kolor pod wpływem wilgoci, 90% osób mięknie i mówi jak było.

• #20 03 Wrz 2013 10:44
    mosfet
    Poziom 25  

@ elemen_th ja tam wyznaję żelazną zasadę, że pierwsza reklamacja jest zawsze grzeczna. Każdej firmie coś może nie pójść, to jest tylko sprzęt i tylko ludzie. Czasami to własnie po jakości obsługi reklamacji dopiero widać klasę firmy.

• #21 03 Wrz 2013 10:44
    elemen_th
    Poziom 29  

Wiem ale jest 10% i to przeważnie najgorzej zgnojone telefony, najmocniej skorodowane więc widać, że pływały długo i głęboko a ich właściciele ich nie zalali :) Już o przypadkach, gdzie rybki mogły by pływać między szybką a wyświetlaczem nie wspomnę, jak to raz babka określiła? Leżał na parapecie i od słońca się spocił :)

• #22 03 Wrz 2013 11:09
    SylwekK
    Poziom 29  

Panowie, a wracając do samego schematu czy może mi ktoś potwierdzić w 100% włączenie tranzystora w tym układzie ewentualnie dać linka do prawidłowego pdf'a, bo ściągnąłem dwa i wg nich ten tranzystor jest wlutowany...tak jak trzeba (co wydaje mi się być absurdem).

• #24 03 Wrz 2013 11:39
    SylwekK
    Poziom 29  

No i teraz wszystko jasne. Dzięki z pdf !

Jak by ktoś chciał taką robić (hehe) to uzupełniony i poprawiony schemat:

Chińskie ładowarki - refleksja.

• #25 03 Wrz 2013 19:25
    kokosoft
    Poziom 14  

To jest tranzystor MJE13001, walczyłem z takimi kiedyś. Okazuje się, że niektóre partie mają zamienioną bazę z emiterem. Ja natomiast dla porównania kupiłem oryginalna ładowarkę Samsunga (ETA0U10EBE) oraz jej chiński zamiennik. Okazuje się, że oryginał oprócz warystora i rezystora przy diodzie zenera zasilającej transoptor ma jeszcze dorzucony mały kawałek stali robiący za cewkę filtrującą. Oczywiście różniły się nieco schematem i wartościami elementów. W wolnej chwili wrzucę schematy i zdjęcia obu ładowarek. Wniosek jest prosty, zapłaciłem 10zł więcej za logo firmy na obudowie.

• #26 03 Wrz 2013 21:19
    elektryku5
    Poziom 37  

Ale ta omawiania w temacie nie ma transoptora, więc i tak trafiłeś na nieco lepszą.

• #27 03 Wrz 2013 21:36
    kokosoft
    Poziom 14  

Wszystkie z którymi sie spotkałem miały popularny transoptor PC817. Jednak gdy coś sie zepsuło, np w wyniku zwarcia wyjścia, paliły się dosłownie wszystkie elementy na płytce. Raz po wymianie transoptora na taki sam nowy ze sklepu (bo w nim upatrywałem problemu) znowu wystrzeliły mi tranzystory i co ciekawe wybuchł kondensator elektrolityczny filtrujący zasilanie. Pierwszy raz widziałem aby elektrolit zapalił się na płytce, oprócz wystrzału.

• #28 06 Wrz 2013 16:54
    SylwekK
    Poziom 29  

Rozebrałem jeszcze jedną podobną ładowarkę tylko 2000mA (na obudowie pisze...). Schematu jeszcze nie robiłem, ale już na pierwszy rzut oka jest w niej nieco więcej elementów i nawet sprzężenie na PC817. Za to skrzynka wódki temu kto zgadnie jaka dioda jest na wyjściu tego 2A zasilacza... no dobra bez jaj, każdy się domyśli - 1N4148... :D

• #29 09 Wrz 2013 13:05
    mkpl
    Poziom 37  

Te diodki to harde są :D jeszcze kilka ładowarek i utwierdzę się, że tam jest Rosyjska technologia :D

Ładowarki od 1500mA w górę ideowo zaczynają przypominać zasilacze do dysków zewnętrznych.

SylwekK zrób test. Wiadomo zmień tą biedną 1N na jakąś inną i obciąż ładowarkę pełnym obciążeniem przez dłuższy czas. Ciekawe czy wytrzyma i jaką temperaturę osiągnie. Może i będzie działać ale jeśli będzie sie nadmiarowo rozgrzewać to wykończy elektrolity i sama w sobie padnie.

• #30 09 Wrz 2013 13:11
    SylwekK
    Poziom 29  

A co tam, w wolnej chwili ją dociążę. Zobaczę czy chociaż w połowie sugerowanego prądu napięcie drastycznie nie spadnie :)